3 sposoby na ochronę oczu przed promieniowaniem UV

Wiesz, jak niebezpieczne jest promieniowanie UV i starasz się chronić swoją skórę najlepiej jak to możliwe? To jednak nie wszystko! Przed promieniami UV należy chronić także nasze oczy. Zbyt intensywne słońce nie tylko odpowiada za dyskomfort widzenia. W niektórych przypadkach może prowadzić do poważnych schorzeń np. do zwyrodnienia plamki żółtej. Nie chcesz do tego dopuścić? Sprawdź najlepsze sposoby, które pomogą Ci chronić oczy. Dowiedz się także, co jest lepsze: soczewki kontaktowe czy przyciemnione szkła w okularach.

Okulary przeciwsłoneczne z filtrami UV - niezbędne do ochrony oczu nie tylko latem!

Okulary przeciwsłoneczne to absolutna podstawa w walce ze szkodliwym promieniowaniem. Wszyscy chętnie sięgają po nie latem, kiedy promienie słoneczne są wyjątkowo intensywne. Okazuje się jednak, że to nie wystarczy! Zdecydowanie lepsze jest noszenie okularów przez cały rok. Zastanawiasz się dlaczego? Nawet w dość pochmurny dzień Twoje oczy są narażone na działanie promieniowania UVA i UVB, ponieważ w obydwu przypadkach ma ono formę rozproszoną. Dla oczu szczególnie niebezpieczne jest jednak to drugie, które jest główną przyczyną chorób oka. Przed niebezpiecznym słońcem nie ochronią Cię jednak przypadkowe okulary przeciwsłoneczne kupione w markecie. Podstawą są w tym przypadku modele z filtrami UV. Dlatego po ich wybór warto udać się do optyka lub zamówić je w sieci - w sprawdzonym sklepie. Czy kolor soczewek ma znaczenie? Absolutnie nie. Najważniejsze jest znalezienie okularów przeciwsłonecznych, które wyróżnią się dobrą jakością - niezależnie od tego, w jakiej kolorystyce będą utrzymane.

Soczewki kontaktowe z filtrami chroniące przed słońcem- alternatywa dla okularów przeciwsłonecznych

Osoby, które zmagają się z problemami oczu w walce z promieniowaniem nie mogą postawić na klasyczne okulary przeciwsłoneczne. Skuteczną ochronę wzroku przed słońcem zapewnią im modele fotochromowe lub przeciwsłoneczne z soczewkami korekcyjnymi. Jeżeli jednak chcą zrezygnować z jednych i drugich w słoneczne dni, to powinny one rozważyć wybór soczewek kontaktowych z filtrem UV. Te zapewniają komfort, a co najważniejsze właściwie chronią rogówkę przed promieniami słońca. Soczewki kontaktowe dają wiele korzyści szczególnie w przypadku tych osób, które są bardzo aktywne i chcą oddać się wakacyjnemu szaleństwu. Idealnie sprawdzają się podczas wypoczynku na plaży lub podczas uprawiania różnego rodzaju sportów. Soczewki kontaktowe z filtrem mają także pewną zauważalną przewagę nad okularami. Przylegają one idealnie do powierzchni oka, dbają więc znacznie lepiej o ochronę wzroku blokując szkodliwe promienie.

Jakie soczewki UV najlepiej chronią oko od szkodliwych promieni?

Producenci oferujący soczewki kontaktowe z filtrem UVA i UVB zapewniają spory wybór w tym zakresie. Dzięki temu możesz zdecydować się na zakup soczewek kontaktowych przeznaczonych do noszenia dwutygodniowego czy miesięcznego. Sporą popularnością cieszą się także soczewki jednodniowe, które tak naprawdę są najlepszym wyborem dla oka. Szczególną popularnością w zakresie ochrony oczu przed promieniowaniem UVA i UVB cieszą się produkty Acuvue. Te idealnie dopasowują się do oka dzięki swojej innowacyjnej konstrukcji. Co więcej, mają właściwości nawilżające, co ochroni Cię przed podrażnieniami. Każde z soczewek kontaktowych z serii Acuvue są skuteczne w walce z promieniowaniem UV. Dodatkowym plusem jest fakt, że możesz wybrać zarówno soczewki jednodniowe jak i dwutygodniowe- zależnie od swoich potrzeb.

Okulary z filtrami UV czy soczewki kontaktowe - które lepiej ochronią Twoje oczy od promieniowania?

Ochrona od promieniowania, którą dają soczewki z filtrem UV, uznawana jest za zdecydowanie lepszą niż ta, którą daje noszenie okularów. Dlaczego? Jak już wspomniano wcześniej soczewki kontaktowe idealnie przylegają do oka, więc blokują promieniowanie UV na jego całej powierzchni. Dodatkowo użycie soczewek gwarantuje skuteczność na poziomie 97-99%. Szkła kontaktowe z filtrem UV np. Acuvue gwarantują również stałe nawilżanie, które szczególnie latem ma ogromne znacznie. W soczewkach można być także bardziej aktywnym. Jest to ważne dla młodych osób. A jaką soczewkę wybrać? Jednodniową? Dwutygodniową? Wszystko zależy od... naszego trybu życia. Wiele osób decyduje się na jednodniowy tryb wymiany ze względu na wygodę (każdego dnia zakłada się nową soczewkę). Jeśli wolisz dwutygodniowe soczewki, pamiętaj o właściwej ochronie i przechowywaniu (zadbaj o dobry płyn do soczewek i pojemniczek).

Ochrona od promieniowania? Profilaktyka i suplementacja

Soczewki kontaktowe z filtrem UV czy założenie okularów to działania, które blokują szkodliwe światło. W kwestii, jaką jest promieniowanie duże znaczenie mają także działania profilaktyczne. Przede wszystkim w czasie, kiedy słońce świeci najmocniej, warto odpoczywać w cieniu. Jeżeli na plaży zdarza Ci się czytać książkę, to zawsze rób to na siedząco, aby kartki nie odbijały promieniowania prosto w Twoje oczy. Dbaj także o odpowiednią dietę bogatą w składniki przyczyniające się do ochrony wzorku, a w razie potrzeby suplementuj kwas foliowy oraz witaminy B6, B12, C i E.