Krople do oczu to pierwsza pomoc w przypadku podrażnienia oczu. Mają one jednak zdecydowanie szersze zastosowanie. Wykorzystuje się je np. wtedy, kiedy gałkę oczną dotyka stan zapalny lub w wyniku zmęczenia pojawia się przejściowe zamglenie widzenia. Chcesz wiedzieć, kiedy wskazane jest stosowanie kropli do oczu, jakie preparaty wybierać i jak je stosować? Sprawdź najważniejsze informacje.
Krople do oczu to preparat, który bardzo często określa się jako sztuczne łzy. Wszystko ze względu na fakt, że ich skład wpływa na działanie, które jest podobne do naturalnych łez. Podstawowe produkty tego typu mają za zadanie nawilżyć powierzchnię oczu. Dzięki temu można uniknąć ich podrażnienia i ograniczyć nieprzyjemne dolegliwości takie jak np. uczucie piasku pod powiekami. Dają one ulgę suchym oczom, co jest bardzo ważne w przypadku osób przebywających w mocno ogrzewanych pomieszczeniach lub klimatyzowanych pomieszczeniach. Pozostawiają na powierzchni oka warstwę ochronną, która nie tylko je nawilża. Dzięki kroplom można zredukować także zaczerwienienie oczu.
Nawilżające krople do oczu powinny stosować osoby, które mają suche oczy, dotyka je łzawienie oczu, zespół suchego oka, zapalenie spojówek lub mają je podrażnione w wyniku reakcji alergicznych. To także doskonała ulga na zmęczone oczy.
Na suchość oczu narażone są osoby, które:
Nawilżające krople do oczu nie są trudne do aplikacji, jak uważa wiele osób. Ich zastosowanie to zaledwie kilka chwil. Wystarczy odciągnąć dolną powiekę, skierować swój wzrok ku górze i w miejsce zagłębienia wkropić 1-2 krople. Zamykając oko i kilka razy mrugając, można rozprowadzić preparat po całej gałce ocznej.
Aplikując do oczu krople nawilżające, warto zadbać o higienę swoich rąk. Zawsze wcześniej warto je dokładnie umyć i ususzyć, aby uniknąć ryzyka przedostania się do oka groźnych bakterii lub zanieczyszczeń.
Wiele osób, które noszą soczewki kontaktowe rezygnuje ze stosowania kropli do oczu, co okazuje się zbędne. Użytkownicy soczewek kontaktowych mogą bez problemu aplikować nawilżające krople do oczu, ale pod pewnymi warunkami. Nie mogą to być produkty, w których będą występowały substancje konserwujące. Dlatego dla osób noszących soczewki kontaktowe skierowane są specjalne krople do oczu, a i tak zaleca się, aby przed ich zastosowaniem sprawdzić skład. Co do zasady, noszenie soczewek kontaktowych nie jest jednak przeszkodą, aby stosować krople do oczu.
Nawilżające krople do oczu można bez problemu stosować bez konsultacji ze specjalistą, jeżeli problem dotyczy suchego oka, a objawy wynikają ze zmęczenia oczu lub niekorzystnych warunków, w których się pracuje. Podobnie wygląda sprawa, jeżeli dotyczą Cię zaczerwienione oczy lub podrażnienia, które pojawiają się okazjonalnie.
Nieco inaczej wygląda sprawa, jeżeli chodzi o zespół suchego oka lub nawracające problemy oczu wywołujące ból gałki ocznej. W takim przypadku zawsze warto skorzystać z konsultacji ze specjalistą - lekarzem okulistą. Zwykle na preparacie usuwający objawy zmęczenia się nie kończy i niezbędne jest nieco szersze leczenie. Jednak krople do oczu można wykorzystywać jako późniejszą profilaktykę, aby uniknąć podobnych sytuacji.
Krople do oczu przeznaczone do nawilżenia dostępne są bez recepty i można stosować je w przypadku podrażnienia, wystąpienia reakcji alergicznej lub przy dużym zmęczeniu, które wywołuje uczucie drobinek pod powiekami. Takie preparaty to towar najwyższej jakości, nie musisz więc obawiać się, że krople w jakikolwiek sposób Ci zaszkodzą.
Czasami jednak problem - suchość, ostry stan zapalny czy ból - wymaga, aby zastosować krople z antybiotykiem. Te jednak wydawane są na receptę zgodnie ze wskazaniem okulisty. Zanim się po nie sięgnie, niezbędna jest więc konsultacja ze specjalistą, który określi konieczność ich użycia.
Na podrażnione oczy będące wynikiem alergii najlepsze będą krople, które mają działanie obkurczające naczynia spojówek. Takie preparaty można kupić aptece lub sklepach internetowych z soczewkami. Wiele osób stosuje także sztuczne łzy. Te sprawdzą się, jeżeli zauważyłeś u siebie pierwsze objawy alergii. Przepłukanie nimi oczu pomoże Ci pozbyć się z nich zalegających alergenów. Dzięki temu bardzo szybko odczujesz ulgę i zapobiegniesz poważniejszym problemom.
Poza kroplami do oczu bardzo dobrym rozwiązaniem jest także zastosowanie kompresów na oczy. Możesz wykorzystać w tym celu zimnego, zielonego ogórka lub waciki z zieloną herbatą.
Przy zespole suchego oka można wykorzystać krople do oczu, które będą eliminować nieprzyjemne dolegliwości takie jak pieczenie, swędzenie, opuchlizna, zaczerwienienie. Najlepiej sprawdzą się w tym przypadku te preparaty, które mają w swoim składzie hialuronian sodu z uwagi na fakt, że składnik powoduje ich oczy będą odpowiednio nawilżone, a to zdecydowanie pomaga w tym schorzeniu.
Nawilżające krople do oczu mają na celu nie tylko ich nawilżenie, jak wskazuje sama nazwa preparatu. Korzyści z ich stosowania są zdecydowanie większe. Dzięki nim można:
Odpowiednio nawilżone oczy to absolutna podstawa, o której powinni pamiętać wszyscy - nie tylko Ci, którzy mają wadę wzroku lub noszą soczewki kontaktowe. Długie godziny spędzone przed komputerem lub telewizorem nie wpływają korzystnie na oczy. Nawet osoba, która nie zmaga się z żadną wadą może odczuwać wówczas zmęczenie czy nawet może gorzej widzieć. Jest to natomiast objaw chwilowy, dlatego nie należy panikować. Spokój i profesjonalne podejście do sprawy to podstawa. Wystarczy już kilkukrotne zakropienie oczu nawilżającym środkiem usuwającym objawy zmęczenia, aby odczuć ogromną różnicę.
Osoby, które zmagają się z cukrzycą, ale nie kontrolują swojej choroby mogą doprowadzić do pogorszenia swojego wzroku, a w skrajnych przypadkach nawet do nieuleczalnej ślepoty. Nie rzadko spotyka się osoby zmagające się z jaskrą lub zaćmą. W tym przypadku nie pomogą jednak krople do oczu. Oczywiście będą one wpływały na lepszą kondycję wzroku i zapobiegną różnego rodzaju podrażnieniom. Ważne jest natomiast właściwe leczenie ustalone z lekarzem.
Ziołowe, naturalne krople na podrażnione oczy to preparaty, które skutecznie radzą sobie z ich zaczerwienieniem i zmęczeniem. Ponadto mają one bezpieczny skład. Zwykle znajduje się w nich wyciąg z:
Krople do oczu na bazie naturalnych składników łagodzą infekcje i zapalenie spojówek. Należy jednak pamiętać o tym, że są to preparaty, których nie powinno się stosować przy noszeniu soczewek kontaktowych.
Dobre krople do oczu można obecnie kupić przede wszystkim w aptekach, sklepach internetowych, a także wybranych salonach optycznych, które oferują także soczewki kontaktowe. Szczególnie polecane są zakupy online z uwagi na fakt, że preparaty te dostępne są w wielu opcjach i co najważniejsze - korzystnej cenie. Szeroki wybór kropli do oczu różnych producentów znajdziesz w Soczewki24.pl. Dobra obsługa pomoże Ci także wybrać produkt doprasowany do konkretnych potrzeb, co jest bardzo ważne szczególnie jeżeli nigdy wcześniej nie korzystałeś z kropli.
Absolutną podstawą przed zastosowaniem kropli do oczu jest przede wszystkim sprawdzenie ich daty przydatności. Nigdy nie należy stosować produktu, który jest przeterminowany. Może prowadzić to do poważnych problemów ze wzrokiem.
Jeżeli kupujesz krople do oczu online to pamiętaj o tym, aby sprawdzić, czy buteleczka jest solidnie zapakowana i nie została zniszczona w trakcie transportu. To bardzo ważne, ponieważ dłuższe otwarcie preparatu może prowadzić do tego, że nie będzie on zdatny do zastosowania.
Użytkownicy soczewek kontaktowych muszą także zwrócić uwagę na skład preparatu, który zamierzają zastosować. W jego składnie nie powinno być żadnych substancji konserwujących, które mogłyby doprowadzić do uszkodzenie miękkich szkieł kontaktowych.
Ostrożność powinni zachować także alergicy. Jeżeli w składzie kropli do oczu znajduje się jakikolwiek składnik, na który są oni uczuleni, to powinni zrezygnować z zastosowania specyfiku i poszukać bezpiecznej alternatywy.
Na rynku dostępne są różne krople do oczu przeznaczone do konkretnych problemów. Część z nich jest jednak szczególnie polecana - zarówno przez specjalistów, jak i samych pacjentów. Wśród nich znajdują się m.in. preparaty z serii Blink®. W tym przypadku wyróżnia się:
Krople do oczu przynoszące ogromną ulgę w różnych rodzajach suchego oka to Systane Complete 10 ml. Poprawiają one integralność filmu łzowego i szybko rozwiązują problem infekcji, a tym samym eliminują nieprzyjemne dolegliwości.
Wśród naturalnych preparatów sporym zainteresowaniem cieszą się natomiast krople do oczu Lacrimal® Natura Plus 10 ml. Nie zawierają one konserwantów, a przy tym zapewniają oczom długotrwałą ochronę przed wysuszeniem.
Zobacz także: