Krople do oczu

Krople do oczu to pierwsza pomoc w przypadku podrażnienia oczu. Mają one jednak zdecydowanie szersze zastosowanie. Wykorzystuje się je np. wtedy, kiedy gałkę oczną dotyka stan zapalny lub w wyniku zmęczenia pojawia się przejściowe zamglenie widzenia. Chcesz wiedzieć, kiedy wskazane jest stosowanie kropli do oczu, jakie preparaty wybierać i jak je stosować? Sprawdź najważniejsze informacje.

Krople do oczu

Czym są krople do oczu?

Krople do oczu to preparat, który bardzo często określa się jako sztuczne łzy. Wszystko ze względu na fakt, że ich skład wpływa na działanie, które jest podobne do naturalnych łez. Podstawowe produkty tego typu mają za zadanie nawilżyć powierzchnię oczu. Dzięki temu można uniknąć ich podrażnienia i ograniczyć nieprzyjemne dolegliwości takie jak np. uczucie piasku pod powiekami. Dają one ulgę suchym oczom, co jest bardzo ważne w przypadku osób przebywających w mocno ogrzewanych pomieszczeniach lub klimatyzowanych pomieszczeniach. Pozostawiają na powierzchni oka warstwę ochronną, która nie tylko je nawilża. Dzięki kroplom można zredukować także zaczerwienienie oczu.

Kiedy należy stosować krople do oczu?

Nawilżające krople do oczu powinny stosować osoby, które mają suche oczy, dotyka je łzawienie oczu, zespół suchego oka, zapalenie spojówek lub mają je podrażnione w wyniku reakcji alergicznych. To także doskonała ulga na zmęczone oczy.

Na suchość oczu narażone są osoby, które:

 • wiele godzin spędzają przed monitorami komputerów, ekranami smartfonów lub innych urządzeń elektronicznych,
 • dużo czasu pracują za kierownicą samochodu zwłaszcza nocą,
 • mają źle dopasowane okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe,
 • pracują w pomieszczeniach, które mają zbyt słabe oświetlenie,
 • są narażone na dym tytoniowy, klimatyzację, suche powietrze lub działanie substancji chemicznych,
 • mają dietę ubogą w witaminy A, E i C,
 • zmagają się z chorobami ogólnoustrojowymi lub autoimmunologicznymi (np. atopowe zapalenie skóry),
 • zaniedbują codzienną higienę oczu.

Jak aplikuje się krople do oka?

Nawilżające krople do oczu nie są trudne do aplikacji, jak uważa wiele osób. Ich zastosowanie to zaledwie kilka chwil. Wystarczy odciągnąć dolną powiekę, skierować swój wzrok ku górze i w miejsce zagłębienia wkropić 1-2 krople. Zamykając oko i kilka razy mrugając, można rozprowadzić preparat po całej gałce ocznej.

Aplikując do oczu krople nawilżające, warto zadbać o higienę swoich rąk. Zawsze wcześniej warto je dokładnie umyć i ususzyć, aby uniknąć ryzyka przedostania się do oka groźnych bakterii lub zanieczyszczeń.

Jak aplikuje się krople do oka?

Czy krople do oczu można stosować przy soczewkach kontaktowych?

Wiele osób, które noszą soczewki kontaktowe rezygnuje ze stosowania kropli do oczu, co okazuje się zbędne. Użytkownicy soczewek kontaktowych mogą bez problemu aplikować nawilżające krople do oczu, ale pod pewnymi warunkami. Nie mogą to być produkty, w których będą występowały substancje konserwujące. Dlatego dla osób noszących soczewki kontaktowe skierowane są specjalne krople do oczu, a i tak zaleca się, aby przed ich zastosowaniem sprawdzić skład. Co do zasady, noszenie soczewek kontaktowych nie jest jednak przeszkodą, aby stosować krople do oczu.

Czy można korzystać z kropli do oczu bez konsultacji lekarza?

Nawilżające krople do oczu można bez problemu stosować bez konsultacji ze specjalistą, jeżeli problem dotyczy suchego oka, a objawy wynikają ze zmęczenia oczu lub niekorzystnych warunków, w których się pracuje. Podobnie wygląda sprawa, jeżeli dotyczą Cię zaczerwienione oczy lub podrażnienia, które pojawiają się okazjonalnie.

Nieco inaczej wygląda sprawa, jeżeli chodzi o zespół suchego oka lub nawracające problemy oczu wywołujące ból gałki ocznej. W takim przypadku zawsze warto skorzystać z konsultacji ze specjalistą - lekarzem okulistą. Zwykle na preparacie usuwający objawy zmęczenia się nie kończy i niezbędne jest nieco szersze leczenie. Jednak krople do oczu można wykorzystywać jako późniejszą profilaktykę, aby uniknąć podobnych sytuacji.

Kiedy wybrać krople nawilżające, a kiedy krople z antybiotykiem?

Krople do oczu przeznaczone do nawilżenia dostępne są bez recepty i można stosować je w przypadku podrażnienia, wystąpienia reakcji alergicznej lub przy dużym zmęczeniu, które wywołuje uczucie drobinek pod powiekami. Takie preparaty to towar najwyższej jakości, nie musisz więc obawiać się, że krople w jakikolwiek sposób Ci zaszkodzą.

Czasami jednak problem - suchość, ostry stan zapalny czy ból - wymaga, aby zastosować krople z antybiotykiem. Te jednak wydawane są na receptę zgodnie ze wskazaniem okulisty. Zanim się po nie sięgnie, niezbędna jest więc konsultacja ze specjalistą, który określi konieczność ich użycia.

Jakie krople do oczu będą najlepsze przy alergii?

Na podrażnione oczy będące wynikiem alergii najlepsze będą krople, które mają działanie obkurczające naczynia spojówek. Takie preparaty można kupić aptece lub sklepach internetowych z soczewkami. Wiele osób stosuje także sztuczne łzy. Te sprawdzą się, jeżeli zauważyłeś u siebie pierwsze objawy alergii. Przepłukanie nimi oczu pomoże Ci pozbyć się z nich zalegających alergenów. Dzięki temu bardzo szybko odczujesz ulgę i zapobiegniesz poważniejszym problemom.

Poza kroplami do oczu bardzo dobrym rozwiązaniem jest także zastosowanie kompresów na oczy. Możesz wykorzystać w tym celu zimnego, zielonego ogórka lub waciki z zieloną herbatą.

Czy krople do oczu można stosować mając zespół suchego oka?

Przy zespole suchego oka można wykorzystać krople do oczu, które będą eliminować nieprzyjemne dolegliwości takie jak pieczenie, swędzenie, opuchlizna, zaczerwienienie. Najlepiej sprawdzą się w tym przypadku te preparaty, które mają w swoim składzie hialuronian sodu z uwagi na fakt, że składnik powoduje ich oczy będą odpowiednio nawilżone, a to zdecydowanie pomaga w tym schorzeniu.

Nawilżające krople do oczu - właściwości

Nawilżające krople do oczu mają na celu nie tylko ich nawilżenie, jak wskazuje sama nazwa preparatu. Korzyści z ich stosowania są zdecydowanie większe. Dzięki nim można:

 • wyeliminować pieczenie i zaczerwienienie,
 • pozbyć się uczucia swędzenia,
 • ustabilizować film łzowy,
 • ochronić oczy przed zmęczeniem,
 • ukoić zmęczone oczy.

Zmęczenie oczu? Krople mogą Ci pomóc

Odpowiednio nawilżone oczy to absolutna podstawa, o której powinni pamiętać wszyscy - nie tylko Ci, którzy mają wadę wzroku lub noszą soczewki kontaktowe. Długie godziny spędzone przed komputerem lub telewizorem nie wpływają korzystnie na oczy. Nawet osoba, która nie zmaga się z żadną wadą może odczuwać wówczas zmęczenie czy nawet może gorzej widzieć. Jest to natomiast objaw chwilowy, dlatego nie należy panikować. Spokój i profesjonalne podejście do sprawy to podstawa. Wystarczy już kilkukrotne zakropienie oczu nawilżającym środkiem usuwającym objawy zmęczenia, aby odczuć ogromną różnicę.

Krople do oczu dla osób z cukrzycą

Osoby, które zmagają się z cukrzycą, ale nie kontrolują swojej choroby mogą doprowadzić do pogorszenia swojego wzroku, a w skrajnych przypadkach nawet do nieuleczalnej ślepoty. Nie rzadko spotyka się osoby zmagające się z jaskrą lub zaćmą. W tym przypadku nie pomogą jednak krople do oczu. Oczywiście będą one wpływały na lepszą kondycję wzroku i zapobiegną różnego rodzaju podrażnieniom. Ważne jest natomiast właściwe leczenie ustalone z lekarzem.

Ziołowe krople do oczu - co jest wyróżnia?

Ziołowe, naturalne krople na podrażnione oczy to preparaty, które skutecznie radzą sobie z ich zaczerwienieniem i zmęczeniem. Ponadto mają one bezpieczny skład. Zwykle znajduje się w nich wyciąg z:

 • rumianku,
 • świetlika,
 • oczaru,
 • zielonej herbaty.

Krople do oczu na bazie naturalnych składników łagodzą infekcje i zapalenie spojówek. Należy jednak pamiętać o tym, że są to preparaty, których nie powinno się stosować przy noszeniu soczewek kontaktowych.

Gdzie kupić dobre krople do oczu?

Dobre krople do oczu można obecnie kupić przede wszystkim w aptekach, sklepach internetowych, a także wybranych salonach optycznych, które oferują także soczewki kontaktowe. Szczególnie polecane są zakupy online z uwagi na fakt, że preparaty te dostępne są w wielu opcjach i co najważniejsze - korzystnej cenie. Szeroki wybór kropli do oczu różnych producentów znajdziesz w Soczewki24.pl. Dobra obsługa pomoże Ci także wybrać produkt doprasowany do konkretnych potrzeb, co jest bardzo ważne szczególnie jeżeli nigdy wcześniej nie korzystałeś z kropli.

Na co zwrócić uwagę, zanim zastosujesz krople do oczu?

Absolutną podstawą przed zastosowaniem kropli do oczu jest przede wszystkim sprawdzenie ich daty przydatności. Nigdy nie należy stosować produktu, który jest przeterminowany. Może prowadzić to do poważnych problemów ze wzrokiem.

Jeżeli kupujesz krople do oczu online to pamiętaj o tym, aby sprawdzić, czy buteleczka jest solidnie zapakowana i nie została zniszczona w trakcie transportu. To bardzo ważne, ponieważ dłuższe otwarcie preparatu może prowadzić do tego, że nie będzie on zdatny do zastosowania.

Użytkownicy soczewek kontaktowych muszą także zwrócić uwagę na skład preparatu, który zamierzają zastosować. W jego składnie nie powinno być żadnych substancji konserwujących, które mogłyby doprowadzić do uszkodzenie miękkich szkieł kontaktowych.

Ostrożność powinni zachować także alergicy. Jeżeli w składzie kropli do oczu znajduje się jakikolwiek składnik, na który są oni uczuleni, to powinni zrezygnować z zastosowania specyfiku i poszukać bezpiecznej alternatywy.

Polecane krople do oczu - TOP 5 produktów, które warto stosować

Na rynku dostępne są różne krople do oczu przeznaczone do konkretnych problemów. Część z nich jest jednak szczególnie polecana - zarówno przez specjalistów, jak i samych pacjentów. Wśród nich znajdują się m.in. preparaty z serii Blink®. W tym przypadku wyróżnia się:

 • krople do oczu Blink® Intensive Tears 10 ml,
 • krople do oczu Blink Contacts® 10 ml,
 • krople do oczu Blink® Intensive Plus 10 ml.

Krople do oczu Blink® Intensive Plus 10 ml.

Krople do oczu przynoszące ogromną ulgę w różnych rodzajach suchego oka to Systane Complete 10 ml. Poprawiają one integralność filmu łzowego i szybko rozwiązują problem infekcji, a tym samym eliminują nieprzyjemne dolegliwości.

Wśród naturalnych preparatów sporym zainteresowaniem cieszą się natomiast krople do oczu Lacrimal® Natura Plus 10 ml. Nie zawierają one konserwantów, a przy tym zapewniają oczom długotrwałą ochronę przed wysuszeniem.

Zobacz także:

 
 • Kiedy warto stosować krople do oczu?

  Krople do oczu przydają się zwłaszcza tym osobom, które korzystają z soczewek kontaktowych i dużo czasu spędzają w trudnych warunkach - klimatyzowanych pomieszczeniach czy przed komputerem. Dzięki takim produktom można zapobiec wysuszeniu oczu, podrażnieniom i infekcjom. Krople do oczu można także stosować zapobiegawczo, aby uniknąć wspomnianych problemów.
 • Jakie krople do oczu wybrać?

  Wiele osób zastanawia się, jakie krople do oczu wybrać. Nie ma reguły, ponieważ dla każdego może być lepszy inny preparat. Przy wyborze konkretnych produktów zwróć uwagę na ich przeznaczenie. Osoby, które mają podrażnione oczy powinny zdecydować się na środki z substancjami nawilżającymi. Z kolei wrażliwe osoby z tendencją do alergii muszą sięgać po preparaty bez konserwantów, które będą dla nich bezpieczne.
 • Czy nosząc soczewki, powinienem używać kropli do oczu?

  Osoby, które noszą miękkie soczewki kontaktowe przez co najmniej kilka godzin dziennie powinny bardzo poważnie zastanowić się nad zastosowaniem kropli do oczu. Dzięki temu można korzystnie wpłynąć na film łzowy i ochronić oczy przed podrażnieniami.
 • Jak wpuszczać krople do oczu?

  Osoby, które nigdy nie korzystały z podobnych preparatów bardzo często zastanawiają się, jak wpuszczać krople do oczu i na co zwrócić szczególną uwagę. Przede wszystkim należy delikatnie odsunąć dolną powiekę i pojawiające się zagłębienie wpuścić z góry 2-3 kropelki preparatu. Następnie należy delikatnie przytrzymać miejsce poniżej wewnętrznego kącika oka, zapobiegając wydostaniu się preparatu z oka. Kilkukrotnie mrugnięcie pozwoli natomiast rozprowadzić krople po całej gałce ocznej, co przełoży się na doskonały komfort widzenia.
 • Czy krople do oczu powinienem stosować tylko, gdy oczy są podrażnione?

  Krople do oczu można stosować w momencie, kiedy występuje ich podrażnienie, ale nie tylko. Wiele osób decyduje się na działania zapobiegające takim sytuacjom. W momencie, kiedy korzysta się z soczewek kontaktowych lub spędza czas w pomieszczeniach klimatyzowanych, zadymionych, oczy narażone są zdecydowanie bardziej na podrażnienia. Chcąc ich uniknąć, można stosować krople do oczu.
 • Czy krople do oczu mogą uczulić? Jakie są objawy?

  Nowoczesne krople do oczu mają składy, które są wyjątkowo bezpieczne dla użytkowników. Czasem jednak może zdarzyć się, że nawet najlepsze preparaty wywołają niepożądane skutki. W każdym przypadku może inaczej wyglądać takie wywołane przez krople do oczu uczulenie. Objawy najczęściej pojawiające się u osób, które cierpią na skutki źle dopasowanych środków to zaczerwienienie, podrażnienie, uczucie piasku pod powiekami, swędzenie. Można zminimalizować je przepłukując oczy wodą. Koniecznie także warto skonsultować się ze specjalistą.
 • Czy krople do oczu mogą zaszkodzić?

  Wiele osób zastanawia się, czy krople do oczu mogą zaszkodzić tym, którzy je stosują. W większości przypadków takie produkty są całkowicie nieszkodliwe i można stosować je bez obaw o wystąpienie objawów niepożądanych. U niewielkiej grupy osób mogą wystąpić reakcje uczuleniowe. Te natomiast są chwilowe i nie wpływają na bezpieczeństwo oczu czy pogorszenie wzroku.
 • Ile kosztują krople do oczu?

  Osoby, które chcą zatroszczyć się o swój wzrok bardzo często zastanawiają się, ile kosztują krople do oczu. To jednak zależy od tego, jaki produkt się wybierze. Najtańsze preparaty można dostać już za 14-15 zł. Wyższa jakość i znana marka to większy koszt. W takim przypadku można zapłacić nawet 40-50 zł za 15 ml.
 • Ile razy dziennie używać kropli do oczu?

  Nie ma złotej zasady, jeżeli chodzi o krople do oczu. Ile razy dziennie można maksymalnie je stosować? W przypadku bardzo dużych podrażnień nawet 3-4 razy w ciągu doby. Standardowo jednak zaleca się, aby korzystać z nich rano i wieczorem.
 • Czy używanie kropli do oczu może ułatwić pracę przy komputerze?

  Zakrapianie oczu specjalnymi preparatami zdecydowanie ułatwia pracę przy komputerze. Dzięki specjalistycznym preparatom można uniknąć nie tylko wysuszenia oczu, ale także ich podrażnienia. Dlatego od czasu do czasu warto korzystać z nich profilaktycznie.
 • Jakie krople wybrać przy zespole suchego oka?

  Przy zespole suchego oka najlepiej sprawdzą się krople do oczu, które w swoim składzie nie mają konserwantów. Warto także zwrócić uwagę, aby miały one sporą dawkę środka nawilżającego. Odpowiednie mogą być np. krople do oczu Hyal-drop.
 • Gdzie kupić krople do oczu?

  Krople do oczu są produktem, który można kupić w praktycznie każdej aptece. Preparaty te dostępne są często również w internetowych sklepach oferujących soczewki kontaktowe i okulary. W tym przypadku można liczyć na atrakcyjniejsze ceny, a także większy wybór specyfików. Warto więc sprawdzić ofertę online, gdzie dodatkowo można znaleźć wiele cennych informacji na temat stosowania kropli do oczu.

Krople do oczu są wyrobem medycznym przeznaczonym do nawilżania powierzchni zdrowych oczu. Podmiot reklamujący: AVIS Wojciech Kurpiel