Krótka data

Soczewki kontaktowe z krótką datą ważności

Soczewki kontaktowe dają możliwość korekcji wzroku bez konieczności noszenia okularów. To spore udogodnienie wpływające na codzienny komfort. Podstawą w ich przypadku jest prawidłowe użytkowanie i przestrzeganie zasad z higieny. Istotnym aspektem jest także termin przydatności szkieł kontaktowych, zwłaszcza w przypadku soczewek wielokrotnego użytku.

Czy szkła kontaktowe mają termin przydatności?

Soczewki kontaktowe to wyrób medyczny. Ich jakość ma wpływ na bezpieczeństwo i zdrowie oczu użytkownika. Właśnie z tego względu restrykcyjne normy sprawiają, że producenci soczewek kontaktowych mają obowiązek umieszczania na opakowaniach ich daty ważności. Osoby, które decydują się na noszenie soczewek, powinny natomiast przestrzegać terminu przydatności. Warto mieć świadomość, że termin ważności wskazuje, przez jaki czas soczewki zachowają swoje właściwości optyczne i higieniczne.

Nie bez znaczenia jest także termin używalności soczewek. Ten określa się ze względu na ich tryb noszenia. Terminu używalności dotyczy wariantów soczewek dwutygodniowych czy soczewek miesięcznych. Z soczewkami jednodniowymi problem ten znika, ponieważ przeznaczone są one do wyrzucenia tuż po zdjęciu.

Czy można używać soczewek, którym minęła data ważności?

Nie zaleca się używania soczewek kontaktowych po dacie ważności. Jest to istotne ze względu na fakt, że ich właściwości mogą ulec pogorszeniu. Oznacza to, że filtr UV może słabiej chronić przed promieniowaniem słonecznym, a podczas użycia sam obraz nie zawsze będzie idealnie przejrzysty. To jednak nie wszystko. Ze względu na bezpośredni kontakt z gałką oczną w skrajnych przypadkach użycie przeterminowanych szkieł może prowadzić do infekcji oczu lub innych powikłań. Dotyczy to osób szczególnie wrażliwych lub skłonnych do alergii.

Czasem zdarza się, że różnego rodzaju opakowania soczewek, na których widnieje krótka data ważności, dostępne są w atrakcyjniejszej cenie. Takie szkła można wykorzystać, nie obawiając się o zdrowie oczu. Zawsze jednak należy pilnować terminów, aby przypadkowo sobie nie zaszkodzić.

Soczewki kontaktowe są wyrobem medycznym stosowanym na powierzchni zdrowych oczu i przeznaczonym do korygowania wad wzroku. Podmiot reklamujący: AVIS Wojciech Kurpiel