soczewki toryczne


Oferta naszego sklepu to zarówno standardowe soczewki sferyczne, jak i propozycje dla osób z nieprawidłową krzywizną rogówki, czyli specjalistyczne soczewki korygujące astygmatyzm. Soczewki toryczne czy też soczewki cylindryczne, bo tak też są nazywane - to specjalny typ szkieł kontaktowych korygujących wadę krótkowzroczności lub nadwzroczności o dodatkowych parametrach niwelujących zniekształcenia obrazu spowodowane astygmatyzmem. Występują one w pełnej gamie dioptrii oraz trybów noszenia. W zależności od potrzeb można zdecydować się na soczewki jednodniowesoczewki dwutygodniowe lub soczewki miesięczne. Codzienne użytkowanie soczewek torycznych nie różni się w niczym od noszenia zwykłych soczewek sferycznych. W naszej bogatej ofercie soczewek torycznych znajdują się produkty znanych i renomowanych firm z branży optycznej. Są to między innymi soczewki na astygmatyzm Johnson & Johnson, Bausch&Lomb, Alcon, które gwarantują doskonałe widzenie, wygodę noszenia i odpowiednie nawilżenie oka. Firmy te należą do czołowych dostawców produktów kontaktologicznych na świecie.

Soczewki toryczne - kiedy są niezbędne?

Astygmatyzm to jedna z trzech najczęściej występujących wad wzroku. Jej cechą charakterystyczną jest zaburzenie ostrości widzenia pod różnymi kątami. Ma to związek z niezbornością rogówki, przez co obraz widziany z bliska lub z daleka wydaje się zamglony, nieostry, zmuszając astygmatyka do częstego mrużenia oczu lub lekkiego przechylania głowy w celu złapania lepszej ostrości i jakości widzenia. Na szczęście korekcja tego typu wady jest stosunkowo prosta. W przypadku astygmatyzmu wystarczy sięgnąć po odpowiedni rodzaj okularów korekcyjnych, w których niezbędne jest założenie szkieł okularowych z cylindrem lub po toryczne soczewki kontaktowe. Jest to rodzaj specjalistycznych soczewek, które zapewniają wyraźne widzenie niezależnie od tego, pod jakim kątem się patrzy i jaką ma się wadę wzroku. To alternatywa dla okularów korekcyjnych, która dodatkowo gwarantuje optymalne nawilżenie oczu. Co więcej, jest to idealne rozwiązanie dla tych osób, które prowadzą aktywny tryb życia.

Soczewki toryczne - dopasowane do potrzeb różnych osób

W przypadku astygmatyzmu korekcja wzroku bywa nieco inna niż przy standardowych wadach wzroku. Ze względu na charakter zmian nieregularnie zbudowanej rogówki lub soczewki oka, kontaktowe soczewki toryczne muszą być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb konkretnej osoby. Dlatego konieczne jest wykonanie dopasowania soczewek przez specjalistę, który będzie w stanie dobrać odpowiednie parametry do konkretnej wady wzroku. Właśnie z tego względu niezbędne jest badanie wzroku. Co niezwykle ważne, soczewka toryczna musi znajdować się w określonym miejscu na powierzchni oka, w innym przypadku ostrość widzenia nie ulegnie poprawie. Dlatego każda nowoczesna soczewka toryczna posiada linię środkową, która wyznacza punkt maksymalnej ostrości widzenia. Taki punkt musi znaleźć się w odpowiednim miejscu, w związku z czym tego typu soczewki posiadają nieco inną konstrukcję i znacznie lepiej dopasowują się do powierzchni oka. Produkuje się je głównie ze sztywnych tworzyw gazoprzepuszczalnych, co sprawia, że oprócz wysokiego komfortu widzenia są praktycznie niewyczuwalne. Optymalnie dobrane soczewki toryczne nie powinny zmieniać swojego położenia na powierzchni oka, nawet jeśli uprawiasz w nich sport, przez co narażasz się na różnego rodzaju wibracje i wstrząsy - możesz więc liczyć na perfekcyjne widzenie. Dodatkowym plusem jest natomiast maksymalne nawilżenie. Soczewki toryczne wyróżnia także to, że w przekroju pionowym i poziomym soczewki mają także inną moc referencyjną.

Jednodniowe soczewki toryczne czy szkła kontaktowe toryczne miesięczne?

Współcześnie w ofercie producentów dostępne są soczewki toryczne jednodniowe oraz soczewki miesięczne. Wybór konkretnego trybu wymiany soczewek zależy wyłącznie od Twoich indywidualnych potrzeb i upodobań, przy czym trzeba zaznaczyć, że soczewki miesięczne są wariatem tańszym niż soczewki jednodniowe. Nie oznacza to jednak, że tanie soczewki toryczne spełnią Twoje wymagania - szczególnie, jeżeli prowadzić aktywny tryb życia i cenisz sobie wygodę. Wówczas dopasowanie odpowiednich soczewek ma jeszcze większe znaczenie. Ponadto wybierając miesięczne soczewki toryczne, istnieje ryzyko wystąpienia infekcji ze względu na możliwość pojawienia się osadów białkowych np. podczas nieprawidłowej pielęgnacji. Dlatego pomimo tego, że ceny soczewek torycznych jednodniowych dedykowane astygmatykom są nieco droższe, to cieszą się one sporą popularnością. Producenci soczewek proponują także kilka typów soczewek ze względu na materiał ich wykonania. Aktualnie na rynku znaleźć można toryczne soczewki wykonane z materiałów miękkich, gazoprzepuszczalnych tzw. RGP oraz tworzyw twardych. Pierwsze z nich gwarantują ostre widzenie i są wygodniejsze w użytkowaniu, ale mogą przemieszczać się na powierzchni oka, co pogarsza jakość widzenia. Pozostałe są mniej wygodne, bo bardziej sztywne, ale dobrze trzymają się w określonym punkcie, dzięki czemu widzenie jest ostre w każdej sytuacji. Polecamy także soczewki multifokalne, które pomagają w leczeniu zaburzeń akomodacji.

Czym czyścić soczewki kontaktowe toryczne do korekcji astygmatyzmu?

Decydując się dobrać soczewki toryczne miesięczne, musisz pamiętaj o ich właściwej pielęgnacji. Ta przebiega podobnie, jak w przypadku, kiedy wykorzystuje się soczewki dwutygodniowe. Niezbędne jest zdjęcie szkieł kontaktowych i umieszczenie ich w specjalnym pojemniczku, do którego codziennie wlewa się świeży płyn. Czasem jednak warto zastanowić się, czy tanie soczewki kontaktowe miesięczne to dobry pomysł. Doliczając koszt dodatkowych elementów cena za soczewki miesięczne jest zbliżona do tej za jednodniowe soczewki toryczne. Tymczasem te gwarantują wysoki komfort przy jednoczesnym braku konieczności wykorzystywania dodatkowych akcesoriów.

Bezpieczne rodzaje soczewek torycznych - soczewki znanych marek

Soczewki kontaktowe toryczne przeznaczone specjalnie dla astygmatyków są bezpieczne i nie należy obawiać się ich wykorzystania. W salonach optycznych oraz ofercie online można znaleźć znane marki, które gwarantują jakość i wysoki komfort. Soczewki kontaktowe ich produkcji wystarczy dopasować do własnych potrzeb z pomocą specjalisty. Dzięki nim korekcja astygmatyzmu jest łatwa i nie ogranicza codziennej aktywności. Warto także zauważyć, że soczewki takich marek jak Johnson & Johnson, Bausch&Lomb, Alcon redukuje promienie świetlne i mają filtry UV, co jest bardzo ważne nie tylko latem, ale także zimą np. podczas jazdy na nartach. Dlatego soczewki toryczne bywają lepszym wyborem niż okulary korekcyjne, które nie są w stanie na tak wysokim poziomie ochronić oczu przed niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi.

Soczewki cylindryczne - czy ich zakładanie jest trudne?

Sporo osób obawia się, że soczewki toryczne z uwagi na swój niestandardowy kształt są nieco trudniejsze w aplikacji. Ich zakładanie wygląda natomiast identycznie, jak w przypadku innych szkieł kontaktowych. Najważniejsze jest wyrobienie sobie własnej techniki. Pierwszym kilka dni może być trudniejszych, jednak po pewnym czasie można się do tego przyzwyczaić. Warto natomiast zachować ostrożność, jeżeli czujesz pewien dyskomfort przez dłuższy czas. Może okazać się, że trzeba będzie dobrać soczewki z innego materiału lub te, które masz zostały źle dopasowane przez specjalistę. Wówczas warto zrobić sobie dzień okularów i odpoczynku od szkieł kontaktowych, a w najbliższym możliwym terminie zgłosić się do okulisty lub optometrysty na konsultację.

Soczewki kontaktowe są wyrobem medycznym stosowanym na powierzchni zdrowych oczu i przeznaczonym do korygowania wad wzroku. Podmiot reklamujący: AVIS Wojciech Kurpiel