soczewki toryczne

W ofercie naszego sklepu nie mogło zabraknąć specjalistycznych soczewek dla osób z astygmatyzmem. Soczewki toryczne to inaczej soczewki korygujące wadę krótkowzroczności lub nadwzroczności o dodatkowych parametrach niwelujących zniekształcenia obrazu spowodowane astygmatyzmem. Występują w pełnej gamie dioptrii oraz trybów noszenia. W zależności od potrzeb można zdecydować się na soczewki jednodniowe, soczewki dwutygodniowe lub soczewki miesięczne. Codzienne użytkowanie soczewek torycznych nie różni się w niczym od noszenia zwykłych soczewek sferycznych. W naszej bogatej ofercie soczewek torycznych znajdują się produkty renomowanych firm z branży optycznej. Johnson & Johnson, Bausch&Lomb, Alcon gwarantują doskonałe widzenie, wygodę noszenia i odpowiednie nawilżenie oka, dlatego należą do czołowych dostawców produktów kontaktologicznych na świecie.

 

Soczewki toryczne – kiedy są niezbędne?

 

Astygmatyzm to jedna z trzech najczęściej występujących wad wzroku. Jej cechą charakterystyczną jest zaburzenie ostrości widzenia pod różnymi kątami. Obraz widziany z bliska lub z daleka wydaje się zamglony, nieostry, zmuszając astygmatyka do częstego mrużenia oczu lub lekkiego przechylania głowy w celu złapania lepszej ostrości i jakości widzenia. Na szczęście korekcja tego typu wady jest stosunkowo prosta. Wystarczy sięgnąć po odpowiedni rodzaj okularów lub po toryczne soczewki kontaktowe.

 

Soczewki toryczne – dopasowane do indywidualnej osoby

Ze względu na charakter zmian w obrębie rogówki lub soczewki oka, kontaktowe soczewki toryczne muszą być dobrze dopasowane do potrzeb konkretnej osoby. Dlatego konieczne jest wykonanie dopasowania soczewek przez specjalistę, który będzie w stanie dobrać odpowiednie parametry do konkretnej wady wzroku. Co niezwykle ważne, soczewka toryczna musi znajdować się w określonym miejscu na powierzchni oka, w innym przypadku ostrość widzenia nie ulegnie poprawie. Dlatego każda nowoczesna soczewka toryczna posiada linię środkową, która wyznacza punkt maksymalnej ostrości widzenia. Taki punkt musi znaleźć się w odpowiednim miejscu, w związku z czym tego typu soczewki posiadają nieco inną konstrukcję i lepiej dopasowują się do powierzchni oka. Optymalnie dopasowane soczewki toryczne nie powinny zmieniać swojego położenia na powierzchni oka, nawet jeśli uprawiasz w nich sport, przez co narażasz się na różnego rodzaju wibracje i wstrząsy.

 

Warto wspomnieć, że współcześnie dostępne są soczewki toryczne jednodniowe oraz miesięczne. Wybór konkretnego trybu wymiany soczewek zależy wyłącznie od Twoich indywidualnych potrzeb i upodobań, przy czym trzeba zaznaczyć, że soczewki miesięczne są wariatem tańszym niż soczewki jednodniowe. Aktualnie na rynku znaleźć można toryczne soczewki wykonane z materiałów miękkich, gazoprzepuszczalnych tzw. RGP oraz tworzyw twardych. Pierwsze są wygodniejsze w użytkowaniu, ale mogą przemieszczać się na powierzchni oka, co pogarsza jakość widzenia. Pozostałe są mniej wygodne, bo bardziej sztywne, ale dobrze trzymają się w określonym punkcie, dzięki czemu widzenie jest ostre w każdej sytuacji. Polecamy także soczewki multifokalne, które pomagają w leczeniu zaburzeń akomodacji.