Jak powinno wyglądać prawidłowe odczytanie wady wzroku z recepty?

Podczas specjalistycznego badania wzroku okulista lub optometrysta szczegółowo sprawdza oczy. Jeżeli wszystko jest w porządku - kolejna wizyta kontrolna odbywa się za rok. W przypadku stwierdzenia wady przepisuje okulary korekcyjne. W takiej sytuacji wystawia się receptę na zakup okularów. Ta ma dość specyficzny wygląd i zawiera specjalne informacje, tak aby mogła odczytać je osoba odpowiedzialna za jej realizację. Zastanawiasz się, co dokładnie oznaczają oznaczenia na recepcie? Sprawdź, jak czytać receptę na okulary.

Jak czytać receptę na okulary i co oznaczają symbole?

Recepta na okulary korekcyjne znacznie różni się od zaświadczenia, które wykorzystuje się w przypadku zakupu leków. Wynika to z faktu, że zawiera ona ważne informacje dotyczące soczewek. Znajduje się na niej wiele skrótów. Jak czytać receptę? To naprawdę proste. Oznaczenia OL i OP wskazują oko lewe i oko prawe. Sfera to moc sferyczna, którą wyraża się w dioptriach - wartości te mogą być dodatnie lub ujemne i określają, jak dużą masz wadę wzroku. Wartości dodatnie wskazują na dalekowzroczność, natomiast wartości ujemne - na krótkowzroczność. Zarówno prawe oko, jak i lewe mogą mieć inne wartości wskazujące na różną wadę. Wspomniana sfera wiąże się bezpośrednio z dwoma innymi oznaczeniami. Skrót bliż dotyczy okularów korekcyjnych do pracy przy komputerze lub czytania. Uzupełnia się więc tam wartości, jeżeli okulary przeznaczone są wyłącznie do tego celu. Dal to rubryka, dla której sferę uzupełnia się w przypadku, kiedy okulary mają służyć na co dzień. Na recepcie można znaleźć rubrykę cylinder - tę uzupełnia się w przypadku stwierdzenia astygmatyzmu. Wówczas niezbędne jest zastosowanie specjalnych szkieł cylindrycznych. Tak zwany cylinder podobnie jak podstawową moc sferyczną wyraża się w dioptriach. Dla takiej wady wzroku oprócz mocy szkieł cylindrycznych określa się także oś cylindra - w stopniach. Cylinder może mieć oś od 0 do 180 stopni, zależnie od wady astygmatyzmu. Obecność cylindra u osób z zaburzeniami w zakresie rogówki lub soczewki ocznej jest bardzo ważne - tylko wtedy możliwa jest 100% korekcja wzroku. Ostatnim ważnym parametrem jest PD - rozstaw średnic. To odległość między źrenicami oczu. Rozstaw źrenic (mierzony od środka źrenicy) wyraża się w milimetrach.

Dodatkowe oznaczenia, jakie ma recepta na okulary- addycja, baza i pryzmat

Zdarza się, że specjalista wypełnia także część recepty, w której znajduje się pryzmat oraz baza. Kiedy tak się dzieje i czego dotyczą? Ta część recepty dotyczy problemów z widzeniem obuocznym, co wskazuje na zeza. Pryzmat określa się w dioptriach, a bazę, czyli kierunek pryzmatu w stopniach lub bardzo często - opisowo. U osób z prezbiopią niezwykle ważne jest także addycja - czyli dodatkowa moc w związku z problemami, jakie są wynikiem utraty elastyczności oka.

Recepta na okulary progresywne - jakie skróty i oznaczenia wskazują, aby je wyrobić?

Zdarza się, że recepta w miejscu, gdzie znajduje się sfera ma określone wartości wskazujące na dal i bliż. Co wówczas? Czy to nie pomyłka? Nie obawiaj się - wszystko jest w porządku. Oznacza to natomiast, że receptę na okulary wykorzystuje się do realizacji dwóch sztuk, z czego jedne okulary przeznaczone są do codziennego stosowana, drugie natomiast do czytania. Inną możliwością, która wybierana jest coraz chętniej - są okulary progresywne. Wówczas tak naprawdę jedne okulary korekcyjne mają soczewki pozwalające na właściwy stopień korekcji w każdej sytuacji. To absolutny przełom w korekcji okularowej.

Jak długo jest ważna recepta na okulary?

Podobnie, jak każda inna recepta, tak również ta na okulary ma termin, w którym należy ją wykorzystać. Jest to maksymalnie 30 dni od momentu jej wystawienia. Szczególnie w przypadku poważniejszych wad wzroku nie należy tego odwlekać. Prawidłowe widzenie ma wpływ na codzienne życie i bezpieczeństwo. Dodatkowo na okulary i ich wyrobienie zwykle czeka się od kilku dni do kilku tygodniu. Dlatego do salonu optycznego warto zgłosić się tak szybko, jak to możliwe, aby recepta na okulary nie straciła swojej ważności.

Czy możliwe jest kupienie okularów bez recepty?

Chociaż niektóre salony optyczne mają w swojej ofercie tak zwane gotowe okulary, które można kupić od ręki - bez recepty - to taka praktyka jest mocno krytykowana. Dlaczego? Przede wszystkim nie ma możliwości właściwej korekcji okularowej bez przeprowadzenia badania. Dotyczy to nie tylko określenia dioptrii. Bardzo ważny jest m.in. rozstaw źrenic i każdy detal mogący wpływać na wzrok. Jedyną sytuacją, w której faktycznie można kupić okulary bez recepty jest ta, kiedy wyrabia się dodatkowy model w innych oprawkach. Wówczas z obecnych okularów specjalista jest w stanie odczytać ich moc. Nie ma więc ryzyka, że stopień korekcji zostanie zmieniony podczas wyrabiania kolejnej pary okularów.