Idealnie dobrane okulary przeciwsłoneczne - 5 zasad, którymi warto kierować się przy zakupie

Niebawem czeka Cię wakacyjny wyjazd i potrzebujesz w związku z tym dobrych okularów przeciwsłonecznych? Wiesz, jak ważna jest ochrona oczu? Oprócz wysokiej jakości szkieł z filtrami UV istotny jest także rodzaj oprawek, ich kształt podkreślający Twoje rysy twarzy. Pamiętaj, że inny model będzie odpowiedni dla osoby, której twarz jest trójkątna, a inny dla tej, która ma ją okrągłą. Dopasowując okulary przeciwsłoneczne do twarzy musisz mieć pewność, że będziesz dobrze wyglądać. Zastanawiasz się jak dobrać okulary przeciwsłoneczne? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć na ten temat i wybierz modne oprawki okularów przeciwsłonecznych podkreślające Twoją urodę.

okulary przeciwsłoneczne

Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne? Mierzenie i określenie kształtu twarzy

Wbrew pozorom prawidłowe określenie kształtu twarzy nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Dla wielu osób, szczególnie tych, które wcześniej nie przykładały do tej kwestii zbyt dużej uwagi, jest to spore wyzwanie. Zanim jednak zdecydujesz się na konsultację ze specjalistą w kwestii swojego kształtu twarzy - spróbuj własnych sił w domu.

Jak... to zrobić?

Jednym ze sprytnych sposobów, które mogą Ci pomóc, jest obrysowanie kształtu twarzy w lustrze. Wystarczy, że staniesz naprzeciwko niego i kredką do oczu czy szminką obrysujesz rysy. Jest to skuteczny sposób szczególnie wtedy, kiedy Twoja twarz jest wyraźnie kwadratowa lub okrągła - wówczas bez problemu to zauważysz. Zobacz, czy sprawdzi się to w Twoim przypadku. Inną opcją jest metoda mierzenia żuchwy i czoła - a dokładniej ich szerokości. Często dodaje się do tego odległość pomiędzy punktami tuż nad uchem (z jednej i drugiej strony). Wówczas przenosząc wymiary na kartkę papieru, możesz dostrzec kształt twarzy. Ta natomiast może być nie tylko okrągła czy kwadratowa, jak przekonanych jest wiele osób. Twarz może być także owalna, prostokątna, trójkątna czy diamentowa. Jeżeli jeden i drugi przedstawiony sposób nie działa, to zawsze możesz wybrać się do salonu optycznego, gdzie nie tylko z pomocą specjalisty określisz to, jaką masz twarz, ale od razu możesz dobrać okulary do kształtu i własnych potrzeb.

Okulary przeciwsłoneczne dla twarzy owalnej - jaki rodzaj oprawek będzie najlepszy?

Zastanawiasz się, jak dobrać okulary przeciwsłoneczne do owalnej twarzy? Jeżeli jesteś tym szczęśliwcem, który ma właśnie takie rysy twarzy i typ urody, to tak naprawdę masz największe możliwości, ponieważ będą do Ciebie pasować oprawki okularów przeciwsłonecznych o każdym kształcie. Doskonale sprawdzą się takie modele oprawek jak popularny w ostatnim czasie aviator lub model kocie oczy. Pamiętaj jednak, aby rozmiar okularów nie był zbyt duży. Wówczas mogą one optycznie zaburzyć proporcje rysów i twarz owalna nie będzie prezentować się tak dobrze, jak mogłaby.

Okulary przeciwsłoneczne dla okrągłej twarzy - jak wybrać najlepsze oprawki?

Twarz okrągła bardzo często mylona jest z owalną, tymczasem jest ona zdecydowanie bardziej wymagająca. Chociaż faktycznie w przypadku twarzy lekko okrągłej pasują oprawki okularów we wspomnianym już kształcie aviator i kocie oczy, to przeciwnie do owalnego kształtu twarzy - im większe okulary przeciwsłoneczne, tym lepiej będziesz wyglądać. Zdecydowanie unikaj natomiast okularów okrągłych, które są najgorszym z możliwych wyborów. Najlepiej wybrać okulary, które mają oprawki typu wayfarer, a także modele prostokątne i kwadratowe - optycznie wysmuklające kształt okrągły.

Twarz prostokątna – jak dobrać okulary przeciwsłoneczne?

Twarz kwadratowa i prostokątna są do siebie na tyle podobne, że zazwyczaj w ich przypadku sprawdzają się takie same okulary przeciwsłoneczne. Do tego typu urody doskonale sprawdzają się lekko zaokrąglone lub całkiem okrągłe modele, chociaż nie mogą one być zbyt małe. Najbardziej do kwadratowej twarzy pasują także oprawki oversize, które będą najlepsze do typowo letnich stylizacji na plażę. Oprócz tego możesz dobrać okulary przeciwsłoneczne z oprawkami kanciastymi. Każdy z nich dość dobrze złagodzi mocno zarysowane kości kwadratowej czy prostokątnej twarzy.

Jakie okulary do trójkątnej twarzy? Najbardziej pasujące modele

Wyróżnia Cię twarz trójkątna, którą często nazywa się także jako twarz w kształcie serca? Zastanawiasz się, jak dobrać okulary do kształtu w tym przypadku? Będziesz potrzebował okularów, które sprawią, że kształt twarzy stanie się bardziej proporcjonalny. Najlepiej będą prezentowały się modele oprawek typu kocie oczy. Nie jest to natomiast jedyna możliwość. Ten kształt twarzy, chociaż jest wymagający, to dobrze wygląda z popularnymi oprawkami aviator, które nie są zbyt masywne i nie przyciągają zbyt dużej uwagi do górnej części twarzy, czyli okolic oczu. W swojej ofercie mają je wszystkie marki, więc z pewnością wybierzesz te, które podobają Ci się najbardziej. Powinieneś również unikać dużych i kwadratowych okularów przeciwsłonecznych, ponieważ wtedy jeszcze bardziej widoczna będzie drobna szczęka.

Twarz diamentowa – jak dobrać okulary przeciwsłoneczne podkreślające rysy?

Diamentowe rysy bardzo często klasyfikuje się jako twarz o kształcie trójkątnym, natomiast jest to spory błąd. Twarz trójkątna prezentuje się zupełnie inaczej - w związku z tym wymaga ona wyboru zupełnie innych oprawek okularów. W przypadku twarzy diamentowej wąska jest nie tylko szczęka, ale i czoło. Najlepiej, jeżeli chodzi o okulary przeciwsłoneczne, sprawdzą się więc modele okrągłe, ale niezbyt duże, aby nie zasłaniały one całych kości policzkowych. Ciekawie prezentują się oprawki lekko zakrzywione przy łączeniu się z zausznikami. Opisane modele mają czasem we wspomnianym miejscu modne zdobienia w kolorze srebra lub złota. Są one najlepsze dla bardziej eleganckich stylizacji. Możesz więc wykorzystać takie okulary przeciwsłoneczne na specjalne okazje i większe wyjścia.

Czy to wystarczy, aby samodzielnie dobrać dla siebie idealne okulary?

Mimo wielu informacji, które właśnie przeczytałeś, wciąż nie jesteś pewien, jak dobrać okulary przeciwsłoneczne? Zobacz inne wskazówki na naszej stronie, a w razie potrzeby odwiedź stacjonarną placówkę, w której pomogą Ci specjaliści. Na miejscu znajdziesz różne okulary, które dodatkowo będziesz mógł przymierzyć i sprawdzić, jak się w nich czujesz.