Soczewki Air Optix

Air Optix

Air Optix to marka miesięcznych soczewek kontaktowych należąca do firmy Alcon, dawniej Ciba Vision. Szkła kontaktowe są wyprodukowane z oddychającego materiału silikonowo-hydrożelowego nowej generacji, aby oczy były zdrowe i odpowiednio nawilżone. Soczewki Air Optix są przeznaczone dla osób z różnymi wadami wzroku, mają one także różną moc, dlatego każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie. W rodzinie soczewek Air Optix można znaleźć standardowe soczewki sferyczne, produkty dla osób z astygmatyzmem oraz soczewki progresywne, dla osób, które mają problem z widzeniem na różne odległości. Ofertę firmy Alcon (a dawniej marka Ciba Vision) uzupełniają nowoczesne soczewki Air Optix Night&Day, które można nosić bez przerwy przez 30 dni i nocy oraz szkła Air Optix Colors pozwalające na zmianę koloru oczu. Soczewki kontaktowe Air Optix zapewniają odpowiedni dostęp tlenu do oczu, dlatego nawet przy noszeniu przez cały dzień można cieszyć się doskonałym widzeniem i komfortem.

Air Optix Aqua - także toryczne, multifokalne i kolorowe

Soczewki Air Optix z oferty firmy Alcon należą do najpopularniejszych soczewek miesięcznych, które zbierają wśród użytkowników doskonałe opinie. Do rodziny produktów Air Optix należą soczewki sferyczne Air Opitx Aqua, przeznaczone do korekcji bardziej złożonych wad soczewki toryczne Air Optix for Astigmatism oraz soczewki kontaktowe progresywne przeznaczone dla osób z prezbiopią, które mają problem z widzeniem na różne odległości - Air Optix Aqua Multifocal. Soczewki hydrożelowe Air Optix Aqua dostępne są w sprzedaży w opakowaniach po 3 sztuki oraz 6 sztuk. Na rynku obecne są również soczewki zmieniające kolor oczu Air Optix Colors, których materiał wykonania to komfortowy dla oka Lotrafilcon B. Dzięki szerokiej palecie te soczewki kolorowe umożliwiają nie tylko korekcję wady wzroku, ale całkowitą zmianę barwy tęczówki oka np. z niebieskiej na brązową lub subtelne podkreślenie naturalnego koloru oczu. Wśród dostępnych kolorów można znaleźć między innymi takie odcienie jak Turquoise, Gemstone Green czy Sterling Gray. Każdy z nich dostępny jest w naszym sklepie.

Warto pamiętać, że soczewki o miesięcznym trybie wymiany tzn. miesięczne, takie jak Air Optix, należą do najchętniej wybieranych przez użytkowników soczewek kontaktowych, ponieważ są rozwiązaniem praktycznym i ekonomicznym zarazem. Nie można jednak zapominać, że soczewki kontaktowe do stosowania w trybie dziennym, aby zapewnić komfort dla oka, wymagają odpowiedniej pielęgnacji, czyli przechowywania soczewek po ściągnięciu na noc w specjalnym płynie. A zatem, jeżeli zdecydujesz się na soczewki sferyczne Air Optix Aqua czy soczewki Air Optix Aqua Multifocal musisz mieć w szafce zawsze również pojemniczek na soczewki kontaktowe oraz płyn do wymiany.

Air Optix Night&Day do noszenia w trybie ciągłym

Ze wszystkich produktów Air Optix, które oferuje marka Alcon na szczególną uwagę oraz kilka słów więcej zasługują miesięczne soczewki Air Optix Night&Day, które przeznaczone są do noszenia w trybie dziennym elastycznym, a nawet w trybie ciągłym, w szczególnych przypadkach bez zdejmowania nawet przez 30 dni i nocy. Materiał wykorzystany do ich produkcji to Lotrafilcon A. Szkła wyróżnia także specjalna technologia SmartShield™. To decyduje o tym, że jest to idealne rozwiązanie dla osób prowadzących nieregularny tryb życia, potrzebujących soczewek kontaktowych, które zapewnią doskonałe widzenie zaraz po przebudzeniu oraz dobry poziom tlenu, który dostaje się do oka. Użytkownicy, którzy noszą soczewki kontaktowe w trybie ciągłym przez wiele dni, powinni jednak pamiętać, żeby sprawdzać, czy oczy nie ulegają z czasem podrażnieniom, a widzenie podczas noszenia soczewek jest równie wyraźne jak pierwszego dnia. Chociaż soczewki hydrożelowe gwarantują komfort nawet w pracy przy komputerze, to może okazać się, że po pewnym czasie niezbędna będzie zmiana szkieł na inne.

Nowe soczewki miesięczne Air Optix plus HydraGlyde

Marka Alcon nieustająco pracuje nad swoją ofertą soczewek kontaktowych, aby zapewnić klientom coraz lepsze produkty i maksymalne uczucie komfortu. Dlatego oferuje soczewki jednodniowe oraz takie, które mogą być noszone przez większą liczbę dni. Po soczewkach Air Optix Aqua przyszedł zatem czas na nową generację soczewek Air Optix, czyli Air Optix plus HydraGlyde, gdzie doskonałej jakości materiał Lotrafilcon B oraz zastosowanie nowoczesnej technologii HydraGlyde Moisture Matrix sprawiło, że nawilżenie powierzchni, a wraz z nim poczucie komfortu, utrzymuje się jeszcze dłużej. W tej formule produkowane marka Alcon proponuje również soczewki toryczne (dla osób z astygmatyzmem) i multifoklane - także dostępne w naszym sklepie.

Dopasowanie soczewek Air Optix - co należy wiedzieć wybierając soczewki Air Optix?

Niezależnie od tego, czy chcesz nosić soczewki miesięczne Air Optix, czy Twój wybór pada na inne szkła kontaktowe, które oferuje firma Alcon, bardzo ważne będzie konsultacja ze specjalistą. Dlatego pierwsze, o czym powinieneś pomyśleć, to udanie się na dopasowanie soczewek kontaktowych, podczas którego specjalista dobiera do wady wzroku odpowiednie parametry oraz rodzaj soczewek. Dlaczego to takie ważne? Osoba z doświadczeniem najlepiej wie, co jest dobra dla konkretnego oka. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku osób z astygmatyzmem. W ich przypadku nie wystarczy bowiem dopasowanie mocy soczewki. Konieczne jest także uwzględnienie specjalnego cylindra. Jest to nie tylko kwestia komfortu. Złe dopasowanie, jeżeli chodzi o rodzaj szkieł kontaktowych czy ich moc może wpływać na pogorszenie wady wzroku. Problematyczny bywa także wybór soczewek przy schorzeniu, jakim jest presbiopia, czyli starczowzroczność. Ta pojawia się wraz z wiekiem i dotyczy sporej części społeczeństwa. W tym przypadku wada wzroku wiąże się ze zmianami w zakresie akomodacji soczewki. Problem dotyczy także jej elastyczności, która po 40 roku życiu nieco się zmniejsza. Oprócz mocy sferycznej, która jest oczywiście istotna pojawia się także konieczność uwzględnienia parametru, jakim jest krzywizna. Właśnie dlatego tak ważna jest konsultacja ze specjalistą, który odpowiada za dopasowanie właściwych soczewek kontaktowych.

 • Czy każdy może nosić soczewki Air Optix

  Soczewki Air Optix może nosić praktycznie każda osoba z wadą wzroku, warto natomiast pamiętać, że bardzo ważna jest zawsze wcześniejsza konsultacja z okulistą lub optometrystą. Na rynku dostępne są różne rodzaje szkieł. Podstawowe z nich to soczewki sferyczne i asferyczne - te wykorzystują osoby z krótko i dalekowzrocznością. Toryczne modele to soczewki Air Optix na astygmatyzm. Z kolei soczewki Air Optix multifokalne sprawdzą się w przypadku osób ze starczowzrocznością.
 • Jaki płyn dobrać do soczewek Air Optix?

  Jeżeli korzystasz z soczewek i zastanawiasz się, jaki płyn do soczewek Air Optix powinieneś wybrać, to najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów w tym temacie. Ci zalecają przede wszystkim płyn wielofunkcyjny - może to być np. Menicon SOLO-care AQUA, który pasuje do praktycznie wszystkich soczewek miękkich - zarówno w zakresie czyszczenia, jak i pielęgnacji.
 • Kiedy warto zdecydować się na wybór soczewek Air Optix?

  Soczewki Air Optix są jednymi z najpopularniejszych na rynku - nie ma więc nic dziwnego w tym, że chętnie sięga po nie wielu klientów. Na wybór tych soczewek decydują się zarówno osoby z klasycznymi wadami wzroku, jak i astygmatyzmem czy prezbiopią. Sporo osób staje natomiast przed dylematem, które szkła kontaktowe będą lepsze Biofinity czy Air Optix. Nie ma w tym zakresie uniwersalnego rozwiązania - soczewki zawsze należy wybierać indywidualnie do własnych oczekiwań.
 • Jakie są rodzaje soczewek marki Air Optix?

  Soczewki Air Optix dostępne są w różnych wariantach - dla osób z krótkowzrocznością, dalekowzrocznością, astygmatyzmem czy starczowzrocznością. Ponadto każdy z tych rodzajów szkieł dostępny jest także w opcji Aqua lub HydraGlade. Zastanawiasz się, które z rozwiązań jest lepsze - Air Optix Aqua czy HydraGlade? Zarówno jedna, jak i druga opcja gwarantuje odpowiednie nawilżenie oczu, a także chroni je przed podrażnieniami. Soczewki Air Optix HydraGlade mają natomiast dodatkową barierę ochronną, przez co osadza się na nich zdecydowanie mniej zanieczyszczeń białkowych.
 • Jakie są opinie osób używających Air Optix?

  Soczewki Air Optix są jednymi z najchętniej wybieranych przez osoby z wadami wzroku - nawet tymi dużymi. Szczególną popularnością cieszą się soczewki Air Optix Aqua. Opinie jednoznacznie wskazują, że sprawdzają się one nawet u osób z bardzo wrażliwymi oczami.
 • Jak zdjąć soczewki Air Optix?

  Zdejmowanie soczewek Air Optix należy zawsze rozpocząć od dokładnego umycia i osuszenia rąk. Następnie warto stanąć przed lustrem, skierować wzrok do góry, wskazującym palcem lewej dłoni dotknąć dolnej powieki i pociągnąć ją lekko w dół. Opuszkiem palca wskazującego drugiej dłoni dotknąć soczewki i lekko zsunąć ją z oka.
 • Jak dbać o higienę soczewek Air Optix?

  Higiena soczewek Air Optix opiera się przede wszystkim na ich właściwej pielęgnacji. Po ich zdjęciu należy umieścić je w pojemniczku - lewą soczewkę w komorze oznaczonej L, prawą w komorze oznaczonej P. Niezbędne jest również zastosowanie odpowiedniego płynu. Najlepiej sprawdzają się te wielofunkcyjne.
 • Gdzie kupić soczewki Air Optix?

  Soczewki Air Optix są jednymi z najpopularniejszych, dlatego istnieje kilka opcji ich zakupu. Część wariantów jest dostępnych w aptekach, soczewkomatach lub drogeriach kosmetycznych. Zdecydowanie większy wybór można znaleźć jednak u optyka oraz w sklepach internetowych. Zapraszamy także do zakupu na naszej stronie Soczewki24 oraz w salonach stacjonarnych.
 • Jak poznać lewą stronę soczewki Air Optix?

  Wbrew temu, co sądzą niektórzy, bardzo łatwo jest rozróżnić prawą i lewą stronę soczewki Air Optix. Wystarczy położyć ją na opuszku palca i skierować go pod światło. Jeżeli szkło jest wywinięte na lewą stronę, to jego boczne krawędzie będą odstawać przy samej skórze palca. Prawidłowo obrócona soczewka tworzy idealne i równe półkole.
 • Czy NFZ refunduje soczewki Air Optix?

  Soczewki kontaktowe to produkty medyczne, co sprawia, że w konkretnych przypadkach podlegają one refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia. Znacznie częściej jednak zdarza się, że dofinansowaniu podlegają starsze typy soczewek - nie szkła Air Optix. Natomiast kwestię tę najlepiej skonsultować bezpośrednio z lekarzem okulistą.
 • Czym kierować się przy wyborze pierwszych soczewek Air Optix?

  Podstawą przy wyborze pierwszych soczewek Air Optix jest przede wszystkim dopasowanie ich odpowiedniego typu. W tym celu najlepiej umówić się na wizytę u okulisty, który pozwoli Ci ustalić, jaką masz wadę wzroku. Dla osób z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością odpowiednie będą klasyczne soczewki sferyczne Air Optix. Warto jednak zauważyć, że przy astygmatyzmie konieczny będzie wybór soczewek torycznych, a przy prezbiopii - soczewek multifokalnych. Dla osób, które lubią zmiany, warte uwagi są także Air Optix Colors pozwalające na modyfikowanie koloru oczu.
 • Jak dobrać soczewki Air Optix na podstawie okularów?

  Soczewki Air Optix można bez problemu dopasować na podstawie okularów korekcyjnych. Nie oznacza to natomiast, że w ich przypadku moc będzie dokładnie taka sam, jak szkieł. Osoby z krótkowzrocznością będą mieć więc soczewki o mocy niższej niż w okularach. Natomiast pacjenci z nadwzrocznością potrzebują większej mocy soczewek. Najlepiej jednak jeżeli kwestią dopasowania szkieł kontaktowych zajmuje się optometrysta.
 • Jak długo można mieć soczewki Air Optix na oku?

  Specjaliści podkreślają, że chociaż niektóre soczewki Air Optix można mieć na oku nieprzerwanie przez kilka dni i nocy, to jednak nie zaleca się takiego rozwiązania. Najlepiej, jeżeli korzysta się ze szkieł kontaktowych maksymalnie 10-12 godzin dziennie i zdejmuje je na noc. Wówczas oczy mają dostatecznie dużo czasu, żeby się dotlenić, odpocząć i zregenerować. Są więc znacznie mniej podatne na podrażnienia i infekcje.
 • Kiedy wymienić soczewki Air Optix na nowe?

  Soczewki Air Optix należy wymienić na nowe zgodnie z zaleceniami producenta. Nie należy przekraczać ich wykorzystania nawet o 1 dzień. Dlatego wiele osób decyduje się na zapisywanie daty zakładania nowych szkieł, aby nie przegapić momentu, w których konieczna jest zmiana na nową parę.
 • Czy obraz w soczewkach Air Optix jest inny niż w okularach?

  Soczewki Air Optix zapewniają zdecydowanie lepszy obraz niż w przypadku korzystania z okularów tradycyjnych. Szkło kontaktowe przylega do powierzchni gałki ocznej, dlatego niezależnie od tego, pod jakim kątem patrzysz na obiekt - jest on wyraźny. Okulary ograniczają pole widzenia i nigdy nie zagwarantują tak wyraźnego widzenia, jak w soczewkach kontaktowych.
 • Czy soczewka kontaktowa Air Optix może sama wypaść z oka?

  Dobrze założona soczewka kontaktowa Air Optix nie wypadnie z oka. Nawet jeżeli decydujesz się na jakąś aktywność np. bieganie czy jazda na rowerze, nie musisz obawiać się, że nagle szkło znajdzie się poza okiem. Nowoczesna konstrukcja soczewek Air Optix sprawia, że idealnie przylegają one do gałki ocznej, a jedyną możliwością jest ich delikatne przemieszczanie się, co jest absolutnie normalne.
 • Czy osoby starsze mogą nosić soczewki Air Optix?

  Stosowanie soczewek kontaktowych Air Optix nie ma żadnych ograniczeń wiekowych. Oznacza to, że mogą korzystać z nich zarówno osoby bardzo młode - nastolatkowie, jak i osoby w starszym wieku. Jedynym wymaganiem jest tylko to, aby taka osoba mogła samodzielnie założyć szkła, ściągnąć je i zadbać o ich pielęgnację, która jest bardzo ważna.
 • Jakie są najpopularniejsze rodzaje soczewek Air Optix?

  Najpopularniejsze soczewki Air Optix to przede wszystkim warianty sferyczne. W tym zakresie wyróżnia się dwie grupy szkieł - z serii Aqua oraz Hydra Glade. Są one przeznaczone dla osób z nadwzrocznością i krótkowzrocznością. Nie jest to natomiast jedyny wybór. Wśród popularnych modeli wymienia się także soczewki kontaktowe Air Optix Colors, które zmieniają kolor oczu. Mogą stosować je zarówno osoby z wadą wzroku, jak i Ci użytkownicy, którym zależy na estetycznym efekcie - wówczas wybierają zerowe moce.
 • Czy mogę nosić soczewki Air Optix i robić makijaż?

  Nie ma żadnych przeciwwskazań, co do tego, aby nosić soczewki Air Optix. Warto natomiast stosować się do zasady, która mówi o tym, że najpierw zakłada się soczewki kontaktowe, a dopiero potem wykonuje makijaż. Wówczas można uniknąć sytuacji, w których do oka dostałyby się drobinki kosmetyków, które mogłyby je podrażnić.
 • Czy muszę nawilżać oczy nosząc soczewki Air Optix?

  Chociaż nie ma obowiązku nawilżania oczu przy noszeniu soczewek Air Optix, to jednak większość specjalistów zaleca, aby od czasu do czasu zdecydować się na wykorzystanie specjalnych kropli nawilżających. Które preparaty najlepiej sprawdzą się przy soczewkach Air Optix? Dla wyjątkowo wrażliwych osób z problemami alergicznymi doskonałe mogą okazać się krople Systane Hydration - bez konserwantów. Nie jest to jednak jedyny możliwy wybór. Osoby noszące soczewki Air Optix często sięgają także po krople Systane Complete, które są idealne przy dolegliwościach suchego oka.
 • Czy soczewki Air Optix mogą powodować choroby oczu?

  Soczewki Air Optix to produkt medyczny, który jest całkowicie bezpieczny dla oczu. Skąd zatem biorą się podrażnienia oraz infekcje? Wynikają one nie ze stosowania soczewek, ale nieprawidłowości ze strony użytkowników. Najczęściej są one skutkiem zaniedbania pielęgnacji lub niewłaściwej higieny. Jeśli jednym z problemów oczu jest ich nadmierna suchość, Air Optix proponuje soczewki gwarantujące długotrwałe nawilżenie, zawierające technologię która dłużej jest w stanie utrzymać czystość soczewki - są to AIR OPTIX® plus HydraGlyde.
 • Czy muszę mieć receptę na zakup soczewek Air Optix?

  Soczewki Air Optix można kupić bez recepty. Warto natomiast wiedzieć, że podczas kontrolnej wizyty u okulisty, lekarz może wystawić receptę, na której będą znajdowały się informacje dotyczące wady wzroku. Ma ona jednak charakter wyłącznie informacyjny.
 • Czy mogę spać w soczewkach Air Optix?

  Specjaliści zalecają, aby zdejmować soczewki Air Optix do spania - mimo że wybrane modele nadają się do ciągłego użytkowania w ciągu dnia i nocy: na przykład AIR OPTIX® plus HydraGlyde 6szt (lub w mniejszym wariancie: AIR OPTIX® plus HydraGlyde 3szt) czy AIR OPTIX® NIGHT&DAY® AQUA. Dlaczego warto ściągać szkła na noc? Głównie ze względu na regenerację oczu. Zdejmując soczewki do oka dostaje się zdecydowanie więcej tlenu, co przekłada się na wyraźniejsze widzenie i brak problemów z podrażnieniami.
 • Czy soczewka Air Optix może wpaść za oko?

  Nawet w przypadku osób początkujących w użytkowaniu soczewek Air Optix nie ma ryzyka, aby te wpadły za oko. Wynika to przede wszystkim z budowy gałki ocznej. Istnieje możliwość, że w przypadku suchego oka nieco trudniejsze będzie ściągnięcie soczewki. Nie należy jednak obawiać się o poważniejsze sytuacje.
 • Czy nosząc soczewki Air Optix mogę pływać?

  Chociaż soczewki Air Optix są wykonane z trwałych materiałów i są jednymi z najlepszych to na rynku, to specjaliści zalecają, aby nie korzystać z nich podczas pływania. Osoby, które zawodowo zajmują się tym sportem i mają wadę wzroku korzystają czasem z soczewek kontaktowych - są to natomiast warianty jednodniowe, wykorzystywane razem z okularami pływackimi, a po zakończeniu aktywności ściąga się je z oka i wyrzuca do kosza.
 • Na co uważać nosząc soczewki Air Optix?

  Nosząc soczewki Air Optix należy uważać przede wszystkim na higienę podczas ich zakładania i ściągania, a także na właściwą pielęgnację. Nie należy korzystać również ze szkieł Air Optix na basenie oraz udając się do sauny (uprawianie sportu posiadając wady wzroku był podejmowany w jednym wpisie blogowym, zapraszamy). Bezwzględnie trzeba też przestrzegać daty wymiany soczewek. Brak konsekwencji w jednym z tych obszarów może grozić poważnymi problemami oczu.
 • Czy soczewka Air Optix męczy oko?

  Soczewki Air Optix wykonane są z bezpiecznego materiału, mają dobre uwodnienie i przepuszczają tlen. Wszystko to sprawia, że ich noszenie jest wyjątkowo komfortowe i nie męczy oczu. Warto natomiast pamiętać, że w trosce o swój wzrok należy starać się, aby nie nosić szkieł kontaktowych dłużej niż przez 10-12 godzin.
 • Czy soczewka Air Optix może uczulić?

  Soczewki Air Optix zostały stworzone z bezpiecznych materiałów odpowiednich nawet dla alergików. Nie ma ryzyka, że soczewka uczuli użytkownika, chociaż każdy przypadek jest indywidualny. W razie wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości najlepiej jak najszybciej zgłosić się do specjalisty i przedstawić problem. Jednak soczewki kontaktowe Air Optix są produktem wysokiej jakości i nawet w swojej podstawowej wersji - AIR OPTIX® AQUA - 6 szt. cechuje je wysoka wygoda noszenia oraz zwiększona odporność na czynniki zewnętrzne, przy jednoczesnej wysokiej przepuszczalności tlenu.
 • Czy soczewka Air Optix może powodować łzawienie?

  Sama soczewka Air Optix w żaden sposób nie wpływa na łzawienie oka. Takie zjawisko jest wynikiem jego przesuszenia. Być może zbyt długo czasu nosisz szkła lub pracujesz w nich przy komputerze. W takim przypadku najlepiej zdecydować się na wykorzystanie specjalnych kropli nawilżających. Po kilku dniach od ich zastosowania problem powinien zniknąć.

Soczewki kontaktowe są wyrobem medycznym stosowanym na powierzchni zdrowych oczu i przeznaczonym do korygowania wad wzroku. Podmiot reklamujący: AVIS Wojciech Kurpiel. Producent: Alcon Laboratories, Inc., Upoważniony przedstawiciel: Alcon Laboratories Belgium