Okulary z filtrem światła niebieskiego - konieczność w obecnych czasach?

Codzienne z pozoru błahe wybory, otoczenie, w którym przebywa się w pracy czy domowe warunki mają ogromny wpływ na życie człowieka - komfort, samopoczucie i sen. Coraz częściej narażeni jesteśmy na oddziaływanie światła niebieskiego. O ile jednak to wytwarzane naturalnie i docierające w niewielkich ilościach nie stanowi większego problemu, to niebieskie światło emitowane przez urządzenia elektryczne bywa bardzo uciążliwe. Może przyczyniać się do zmęczenia i bólu oczu, ale nie tylko. Wśród poważniejszych dolegliwości wymienia się także problemy z koncentracją i snem. Sprawdź, jak uchronić się przed negatywnymi skutkami światła niebieskiego i dlaczego warto zainteresować się okularami blue-blocking.

Okulary z filtrem światła niebieskiego

Skąd bierze się niebieskie światło?

Światło niebieskie jest częścią światła dziennego. W tym przypadku dociera jednak do organizmu człowieka w ograniczonych dawkach i nie stwarza większego zagrożenia. Najniebezpieczniejsze jest niebieskie światło emitowane przez sprzęt elektroniczny. Zastanawiasz się, które z wykorzystywanych przez Ciebie urządzeń wpływają na jego emisję? Przede wszystkim te wyposażone w wyświetlacze:

 • laptop
 • smartfon
 • telewizory

Okazuje się jednak, że niebezpieczne jest nie tylko spędzanie długich godzin przed monitorem komputera. Negatywne dla wzroku może być także sztuczne oświetlenie np. żarówki LED. Dlatego zaleca się, aby jeśli to tylko możliwe wykorzystać jak najdłużej światło słoneczne, które nie generuje tak dużego zmęczenia oczu, jak diody LED. Czasem w życiu codziennym nie można wykluczyć pracy przy sztucznych oświetleniu - zwłaszcza jesienią czy zimą. Warto jednak wtedy pamiętać, aby nie pracować zbyt długo przy komputerze i wspierać się okularami, które izolują urządzenia elektroniczne oraz mocne światło lampy.

Dlaczego światło niebieskie jest niebezpieczne dla oczu?

Jeżeli wiesz już, że niebieskie światło emituje m.in. ekran komputera, to powinieneś także zdawać sobie sprawę z tego, jak w ogóle oddziałuje ono na kondycję wzroku, a także Twoje ogólne zdrowie. Długi kontakt ze światłem niebieskim wpływa na zaburzenia procesów metabolicznych siatkówki. Specjaliści często porównują jego wpływ do światła ultrafioletowego.

Użytkownicy smartfonów, osoby korzystające z urządzeń wyposażonych w monitory czy Ci, którzy spędzają swój czas, patrząc w ekran komputera, są bardziej narażeni na to, że światło niebieskie wpłynie nie tylko na ich wzrok, ale także ogólne zdrowie. Bardzo często zauważa się u nich:

 • zaburzenia wydzielania melatoniny i kłopoty ze snem
 • problemy ze starzeniem się skóry
 • bóle głowy
 • wahania poziomu glukozy we krwi
 • ciągłe zmęczenie i rozdrażnienie

Warto także podkreślić, że niebieskie światło w dużych dawkach i oddziałujące przez wiele lat uszkadza komórki receptorowe, co wpływa na nieodwracalne uszkodzenie wzroku.

Czy filtr światła niebieskiego całkowicie je niweluje?

Okulary z filtrem światła niebieskiego wyposażone są w specjalne soczewki, których właściwości chronią wzrok człowieka przed niebezpieczeństwem. Jest to najlepszy sposób ochrony, który jest w stanie całkowicie wyeliminować zagrożenie, jakie niesie ze sobą światło niebieskie. Warunek jest jednak - trzeba konsekwentnie ubierać okulary blokujące niebieskie światło zawsze wtedy, kiedy siada się przed komputerem czy ekranem tabletów. Tylko wtedy można zapewnić sobie bezpieczeństwo.

Co wyróżnia okulary z filtrem światła niebieskiego?

Wiele osób zastanawia się, czy każde okulary wyposażone są w filtr światła niebieskiego. Idealnie, gdyby tak właśnie było - ale niestety bywa z tym różnie. Chociaż w przypadku renomowanych salonów optycznych bywa to standard, to jednak wiele firm sprzedaje okulary bez tego zabezpieczenia. Jak rozpoznać klasyczne okulary korekcyjne z filtrem światła niebieskiego? Okazuje się, że to nic trudnego. Tym, co je wyróżnia, jest przede wszystkim specjalna powłoka. Ta nie wpływa na wygląd użytkownika ani na szkła korekcyjne, ale mieni się różnymi kolorami, kiedy padają na nią promienie słoneczne.

Poza soczewkami korekcyjnymi z filtrem światła niebieskiego na rynku można spotkać także okulary, które zabezpieczają jedynie oczy przed jego działaniem. W tym przypadku soczewki takich okularów mogą być delikatnie żółte lub nawet czerwone. Wszystko zależy od tego, czy z okularów będzie korzystać się w ciągu dnia, np. patrząc na ekrany, czy może ich zastosowanie będzie miało miejsce po zmroku - kiedy ekspozycja na niebezpieczne promieniowanie jest także dość duża.

Kto powinien nosić okulary blokujące światło niebieskie?

Na okulary z filtrem światła niebieskiego powinny zdecydować się wszystkie te osoby, które cenią sobie dobre samopoczucie, spokojny sen i jednakowy rytm snu, a także zależy im na stanie zdrowia oczu. Korzystanie z soczewek okularowych chroniących oczy i blokujących światło niebieskie wpływa na codzienny komfort. Dotyczy to szczególnie tych osób, które wiele godzin (od kilku do nawet kilkunastu) spędzają przy komputerze lub ekranem innych urządzeń elektronicznych. Ekspozycja na szkodliwe dla zdrowia światło niebieskie u każdego może wyglądać inaczej. Jedni już po kilku tygodniach wytężonej pracy przy monitorze będą mieć zmęczone oczy czy problemy z zaśnięciem, czy gorszą jakość snu. U innych zmiany wzroku mogą zachodzić łagodniej i będzie potrzebny długi czas, aby realnie je dostrzec - w efekcie czego po kilku latach pojawi się u nich wada wzroku. Wówczas niezbędne będzie leczenie okularami korekcyjnymi lub przy zastosowaniu soczewek.

Jakie okulary do komputera

Okularami z filtrem światła niebieskiego można zabezpieczać swoje oczy niezależnie od wieku. Takie okulary mogą nosić zarówno nastolatkowie, jak i osoby starsze. Coraz częściej są one niezbędne również w przypadku dzieci. Te w domu spędzają sporo czasu przed urządzeniami wyposażonymi w ekran, np. oglądając bajki lub ucząc się języków obcych. Co ciekawe, powłokę z filtrem światła niebieskiego wykorzystuje się zarówno jeżeli chodzi o szkła korekcyjne, jak i u tych osób, które mają zdrowe oczy. W drugim przypadku mówi się o tak zwanych "zerówkach", których zadaniem jest ochrona oczu.

Okulary blokujące światło niebieskie na dzień

Nie każde okulary z filtrem światła niebieskiego są takie same - warto mieć tego świadomość. Najpopularniejsze bez wątpienia są dzienne okulary z filtrem blokującym szkodliwe promienie wpływające na oczy człowieka w momencie, kiedy np. patrzy się na ekrany urządzeń elektronicznych. Modele przeznaczone do noszenia w ciągu dnia to także okulary z filtrem chroniącym oczy przed sztucznych oświetleniem - głównie żarówkami LED. Takie produkty wyróżnia wiele zalet. Zapewniają one przede wszystkim:

 • ochronę przed przestymulowaniem organizmu
 • zabezpieczenie przed nadmiernym zmęczeniem oczu
 • mniejsze ryzyko pojawienia się wad wzroku

Okulary blokujące światło niebieskie na noc

Okulary blokujące niebieskie światło to także modele przeznaczone do wykorzystania po zmroku. Zapewniają one bezpieczeństwo w pełni, kiedy zdarza Ci się wieczorem pracować lub przeglądać internet. Sprawiają one, że szkodliwe światło nie wpływa na oczy, ani ciało człowieka. Osoby, które ich używają, nie narzekają na suchość oka, a przede wszystkim mogą lepiej spać. Z tego typu okularów korzystają bardzo często także zawodowi kierowcy, którym zdarza się być w trasie wieczorami lub przemieszczają się nową. W kiepskich warunkach pogodowych i przy ograniczonej widoczności oczy męczą się zdecydowanie szybciej. Do tego dochodzą światła reflektorów, które bywają wręcz oślepiające. Okulary blue-blocking do jazdy samochodem warto więc wybierać zawsze wtedy, kiedy siada się za kierownicę - nie tylko w dłuższych trasach. Mogą pomyśleć o nich nie tylko zawodowi kierowcy, ale także osoby, które np. dojeżdżają do pracy autem.

W przypadku okularów z filtrem światła niebieskiego, które stworzone są typowo do jazdy, można liczyć na dodatkowe właściwości. Zazwyczaj zapewniają one zdecydowanie większy kontrast, czego efektem jest redukcja oślepienia przez nadjeżdżające z naprzeciwka samochody. W przypadku, kiedy ktoś ma wrażliwe oczy w tego typu okularach może także odwiedzać kino lub oglądać spektakle w teatrze czy operze. Okulary są więc wyjątkowo uniwersalne. Wystarczy dopasowanie modelu i wybór oprawki, aby czuć się komfortowo w wielu różnych sytuacjach.

Najlepsze okulary do komputera

Gdzie można kupić okulary blokujące niebieskie światło?

Okulary blue-blocking można kupić przede wszystkim w każdym dobrym salonie optycznym. Na miejscu istnieje możliwość przymierzenia okularów, co sprawia, że można dopasować taki model, który każdemu odpowiada najbardziej.

Drugą opcją, jeżeli chodzi o zakup okularów, które blokują niebieskie światło słoneczne, jest ich zakup w sieci - w renomowanym sklepie. Jest to ważne, aby wybierać miejsca sprawdzone i godnych zaufania dystrybutorów, ponieważ tylko oni zapewniają najwyższą jakość oferowanych przez siebie okularów. Dzięki temu możesz właściwie zaopiekować się swoimi oczami, w soczewkach będziesz widział wyraźnie i zredukujesz ryzyko, że będą one zmęczone.

Czy okulary z filtrem światła niebieskiego to duży wydatek?

Chcesz, jak najlepiej chronić swoje oczy i zdecydowałeś, że to najwyższa pora na zakup okularów, które zapewnią Ci zabezpieczenie przed światłem niebieskim? Obawiasz się, że takie okulary to bardzo duży wydatek? Wszystko zależy od tego, jakie dokładnie mają być. Zupełnie inna jest cena okularów korekcyjnych, które wzbogacone są o filtr blokujący światło niebieskie w porównaniu z okularami, których zadaniem jest tylko zabezpieczenie oczu przed szkodliwymi promieniami światła. W pierwszym przypadku jest to zwykle podstawowa opcja dostępna z okularami, za którą nie płaci się dodatkowo. W drugim - można o osobnym produkcie.

Na rynku dostępnych jest także wiele różnych producentów, którzy w swoich okularach wykorzystują odmienne rozwiązania technologiczne. To decyduje o tym, że można spotkać się z okularami bardzo podstawowymi za ok. 100 złotych, ale także takimi, których cena przekracza 500 złotych, ale za to zapewniają one ochronę najwyższą z możliwych. Od Ciebie więc zależy, jakimi okularami się zainteresujesz i na co możesz sobie pozwolić. Warto jednak pamiętać przy tym, że jest to inwestycja na lata i nie warto na niej oszczędzać.

Zobacz także: