Jak można dbać o oczy?

Niekorzystna dieta, długie godziny spędzone przed komputerem lub z książką w złym oświetleniu, długotrwała ekspozycja na promienie słoneczne lub wiatr - to tylko niektóre z czynników, które mogą niekorzystnie wpływać na wzrok człowieka. Pamiętaj jednak, że o oczy warto dbać - w końcu to jeden z najważniejszych zmysłów. Gorsze widzenie to niższy komfort życia i wiele dodatkowych problemów. Sprawdź, co zrobić, aby mieć zdrowe oczy przez długie lata.

Zdrowe oczy

Zdrowa dieta, która chroni oczy

Ochrona oczu przed poważnymi chorobami zaczyna się od prawidłowej diety. Ta przyczynia się nie tylko do dobrej kondycji całego ciała, ale w dużej mierze pomaga dbać o oczy. To, co jesz każdego dnia ma więc ogromne znaczenie i nie powinny to być przypadkowe posiłki. Jadłospis warto wzbogacić o witaminy A, C, E, kwasy omega-3, cynk i luteinę. Brzmi jakbyś każdego dnia musiał przyjmować co najmniej kilka kapsułek z tymi suplementami? Niekoniecznie. Możesz dostarczyć je do swojego organizmu w takich produktach jak:

  • ryby
  • mięso wołowe
  • orzechy i nasiona
  • warzywa (szczególnie marchewka, szpinak, papryka, jarmuż, dynia, pomidory)
  • owoce (zwłaszcza maliny, borówki, aronia, truskawki, mango)

Dieta dla zdrowych oczu

Ruch to zdrowie... także dla oczu

Jak mawia przysłowie: w zdrowym ciele, zdrowy duch - dlatego nie zapominaj o codziennej aktywności fizycznej. Chociaż ta może wydawać się mało istotna w kwestii wzroku, to jednak w ten sposób również możesz dbać o oczy. Zastanawiasz się, jak to możliwe? Kiedy się ruszasz poprawia się krążenie krwi Twojego organizmu.

Uprawianie sportu w naturalny sposób wpływa więc na ukrwienie oka, ponieważ krew dociera także do naczyń narządu wzroku. To bardzo proste, a jednak wciąż wiele osób o tym zapomina. Lepiej ukrwione oczy to lepszy wzrok.

Sen - jaki ma wpływ dla Twoich oczu?

Kiedy człowiek jest niewyspany wszystko idzie mu znacznie gorzej. Dlatego warto chronić oczy przed skutkami niewysypiania się i dbać o wzrok spędzając w łóżku co najmniej 7-8 godzin. Tyle wystarczy, aby oczy mogły się dostatecznie zregenerować. Co jeśli człowiek się nie wysypia? Pod powiekami może pojawić się uczucie piasku. Zdarza się zamglone lub podwójne widzenie. Wykonywanie codziennych obowiązków może być więc trudniejsze niż zwykle - zwłaszcza w przypadku pracy przy komputerze.

Codzienna higiena dla oczu

Chcąc cieszyć się dobrym wzrokiem bardzo ważna jest właściwa higiena. Ludzkie oko na tendencję do różnego rodzaju stanów zapalnych z uwagi na swoją wrażliwość. Nieprawidłowo dobrane kosmetyki czy brak przemywania twarzy po całym dniu mogą negatywnie wpływać na oczy. Powieki mogą także stać się dość mocno opuchnięte. Bardzo często pojawiają się wówczas także czerwone oczy.

Ciepły kompres pomaga zmniejszyć obrzęk. Można także wykorzystać napar ze świetlika lekarskiego, szałwii lekarskiej lub nagietka lekarskiego. Każdy z nich ma właściwości ściągające i łagodzi podrażnienia. Natychmiastowe działanie chroni przed poważnym zapaleniem nerwu wzrokowego.

Praca przy komputerze - zachowaj umiar

Ekran monitora nie jest najkorzystniejszy dla Twoich oczu, dlatego długie przebywanie przed komputerem w sposób oczywisty wpływa na wzrok. W pracy przy komputerze zachowuj umiar. Przede wszystkim ważne jest ustawienie monitora w odpowiedniej odległości od oczu. Nie należy także spędzać całych 8 godzin przy komputerze. Przynajmniej raz na godzinę należy odgrywać swój wzrok i patrzeć w dal - najlepiej na zielone tło. Dobrze jest także nieco rozruszać swoje oczy np. wykonując ruch po linii ósemki. Wówczas możesz być pewny, że Twoje problemy ze wzrokiem nie będą tak duże, jak u osób, które w trakcie pracy ani na trochę nie odchodzą od komputera.

Oczy a praca przy komputerze

Ograniczaj niebieskie światło

Inną ważną kwestią, jeżeli chodzi o oczy jest ograniczenie światła niebieskiego, na które człowiek narażony jest nie tylko w pracy przy komputerze, ale także podczas oglądania telewizji czy korzystania ze smartfona. Żeby chronić przed nim swój wzrok, warto sięgnąć po specjalne okulary, które mają filtr. Można dostać je w salonie optycznym, ale także w ofercie internetowej. Warto ubierać je przed komputerem, ale także przy wieczornym seansie ulubionego serialu.

Zadbaj o właściwe światło dla oczu

Odpowiednie oświetlenie to kolejna z ważnych kwestii, o których musisz pamiętać, aby prawidłowo dbać o wzrok. Chroń oczy przed zbytnim wysiłkiem - dotyczy to między innymi czytania przed snem wyłącznie przy lampce nocnej. Długotrwałe postępowanie w ten sposób może sprawić, że rozwinie się u Ciebie wada wzroku. Nie warto więc niepotrzebnie ryzykować.

Unikaj tytoniu i zadymionych pomieszczeń

Nie od dzisiaj wiadomo, że palenie tytoniu jeszcze nikomu nie wyszło na dobre. Toksyczne substancje zatruwają cały organizm i są wyjątkowo niebezpieczne właśnie dla narządu wzroku. Przy długotrwałym paleniu może dotyczyć Cię zwyrodnienie plamki żółtej lub dojść do pojawienia się zaćmy. Co więcej, jesteś wówczas zdecydowanie bardziej narażony nie tylko na uszkodzenia plamki żółtej, ale także na nowotwory oczu.

Noś okulary przeciwsłoneczne - nie tylko w słoneczne dni

Promieniowanie UV jest wyjątkowo niebezpieczne dla oczu, nie tylko w słoneczne dni. Oddziałuje ono na wzrok człowieka przez cały rok. Szczególne zagrożenie stwarza także zimą, kiedy promienie odbijają się od jasnych powierzchni i jeszcze intensywniej trafiają w oczy. Dlatego z przeciwsłonecznych okularów korzystaj niezależnie od pory roku - zawsze wtedy, kiedy wychodzisz z domu. Często prowadzisz samochód? Wybierz okulary z polaryzacją, która jeszcze lepiej chroni oczy przed oślepieniem.

Okulary przeciwsłoneczne ochrona oczu

Regularnie odwiedzaj gabinet okulistyczny

Badanie wzroku u okulisty jest bardzo ważne - nie tylko w przypadku dzieci, ale także osób dorosłych. Najlepiej odbywać je u swojego okulisty przynajmniej raz w roku. Dzięki temu można sprawdzić, czy wszystko ze wzrokiem jest w porządku. Profilaktyka pozwala także zdiagnozować choroby oczu we wczesnym stadium, kiedy możliwe jest ich zatrzymanie lub całkowite wyleczenie.

Masz wadę wzroku? Ubieraj okulary!

Osoby z niewielkimi wadami wzroku bardzo często je lekceważą. Panuje mit, że lecząc niewielkie wady wzroku przyzwyczaja się do okularów i oczy stają się słabsze. Jest natomiast wręcz przeciwnie. Duży wysiłek oczu czy ich mrużenie może sprawić, że wada wzroku bardzo szybko się rozwinie. Jeżeli więc Twój okulista przepisał Ci okulary lub wskazał na stosowanie soczewek kontaktowych - posłuchaj go.

Stawiaj na dobrej jakości soczewki kontaktowe

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów soczewek kontaktowych. Zawsze jednak warto stawiać na najlepsze produkty z dość dużym uwodnieniem. Dlaczego? Ponieważ kiepskiej jakości soczewka może powodować podrażnienia oczu.

Jeżeli pomimo tego, że wybrałeś dobrej jakości produkt wciąż odczuwasz suchość oczu lub towarzyszy Ci podrażnienie powieki - skonsultuj się z lekarzem. Być może wystarczą dobre krople nawilżające. Tych nigdy nie wybieraj samodzielnie, ale w konsultacji. Nie każde krople będą odpowiednie do wszystkich typów soczewek kontaktowych.

Noś soczewki kontaktowe zgodnie z ich przeznaczeniem

Wybierając soczewki kontaktowe, zwróć uwagę na to, jak długo możesz je nosić. Możesz zdecydować się na wariant jednodniowy - najbardziej higieniczny, dwutygodniowy i miesięczny. Wszystko zależy od tego, jak duża jest Twoja wada, jak często korzystasz z soczewek i w jakich warunkach. Pierwszy dobór soczewek warto skonsultować z okulistą lub optometrystą.

Soczewki kontaktowe z UV

Reaguj na objawy zmęczenia

Chcąc prawidłowo dbać o oczy, warto reagować na każdą niepokojącą sytuację. Nawet zwykłe objawy zmęczenia na dłuższą metę mogą być niebezpieczne dla Twoich oczu. Zastanawiasz się, co powinno zwrócić Twoją uwagę: Przede wszystkim:

  • niewyraźne widzenie
  • lekko rozmyty obraz
  • trudności w koncentracji wzroku
  • ból - który obejmuje gałkę oczną, powieki dolne lub górne
  • mroczki przed oczami
  • uczucie piasku pod powiekami
  • swędzenie oczu

Nie lekceważ pieczenia oczu

Pieczenie oczu może wskazywać na wiele niepokojących zmian. Dlatego gdy trwa dłużej niż kilka dni, a stosowane przez Ciebie krople do oczu nie pomagają - konieczna jest konsultacja ze specjalistą. Może bowiem okazać się, że:

  • cierpisz na alergię i konieczne są odpowiednie leki,
  • masz zapalenie powiek,
  • doszło do poparzenia słonecznego oczu.

Codziennie wykonuj ćwiczenia oczu

Regularne ćwiczenia oczu to coś, co lekceważy większość osób. Kiedy ostatnio zdarzyło Ci się, aby je wykonywał? Większość nie jest w stanie udzielić odpowiedzi na to pytanie, ponieważ albo robi to niezwykle rzadko, albo wcale. Okazuje się, że nawet 4-5 minut dziennie jest w stanie uchronić zdrowie Twoich oczu. To naprawdę niewiele, a korzyści są ogromne.

Jakie ćwiczenia dla oczu warto sobie zafundować?
  • Przesuwanie wzroku różnych kierunkach bez poruszania głową - w dół, w górę, na prawo i na lewo.
  • Naprzemienne zaciskanie powiek i mocne wytrzeszczanie oczu. Podczas tego ćwiczenia pamiętaj o głębokich oddechu, który dodatkowo Cię zrelaksuje.
  • Intensywnie mrugaj oczami - rób to tak szybko jak to możliwe przez 15 sekund, a następnie zamknij oczy. Za kilka chwil powtórz ćwiczenie.
  • Zafunduj swoim oczom relaks w ciemności - zamknij oczy, zasłoń je swoimi dłońmi i głęboko oddychaj. Po minucie otwórz oczy i wróć do czynności, które wykonywałeś.

Zafunduj sobie masaż powiek

Masaż wpływa relaksująco na ciało - nic dziwnego, że obecnie tak wiele osób korzysta z tego typu zabiegów. Czy jednak wiesz, że swoim oczom także możesz zafundować masaż relaksacyjny i to w zaciszu swojego domu? To nie takie trudne, jak może się wydawać, a dla zmęczonych oczu będzie ogromną ulgą.

W sieci znajdziesz wiele filmików instruktażowych przygotowanych przez specjalistów, którzy doradzają, jak właściwie masować powieki. Wystarczy, że będziesz postępować zgodnie z ich wskazówkami. Oprócz rozluźnienia oczu dodatkowym plusem takich zabiegów jest ujędrnienie skóry - już po kilku masażach zobaczysz efekty i to, że wyglądasz znacznie młodziej. Warto spróbować - to lepsze niż medycyna estetyczna.