okulary-lub-soczewki-progresywne-dla-kogo-sa-odpowiednim-wyborem
Sklep z soczewkami i okularami - Soczewki24.pl
  • +48 533 363 565
    +48 71 757 53 88
do kasy suma: 0,00 zł
wyszukiwarka zaawansowana

Okulary lub soczewki progresywne dla kogo są odpowiednim wyborem?

0

Wiele osób po 40. roku życia doświadcza problemu z gorszym widzeniem z bliska, który często zmusza do noszenia okularów do czytania czy pracy przy komputerze. Przypadłość ta, nazywana prezbiopią lub starczowzrocznością wynika bezpośrednio z naturalnych procesów starzenia się oczu – soczewka traci swoją elastyczność, przez co trudniej skupić wzrok na przedmiotach położonych najbliżej. W przypadku prezbiopii wiele osób musi sięgać jednak nie tylko po okulary do bliży, ale także do dali, co oczywiście bywa uciążliwe np. w trakcie prowadzenia samochodu. Rozwiązaniem na takie sytuacje są okulary lub soczewki progresywne. Dla kogo są odpowiednim wyborem i jak właściwie działają?

Szkła progresywne – jak działają okulary do korekcji prezbiopii?

Podstawowym zadaniem okularów progresywnych jest umożliwienie pełnej ostrości widzenia niezależnie od odległości obiektu od oczu. Efekt taki możliwy jest dzięki szczególnej konstrukcji szkieł, które zostały podzielone na trzy strefy widzenia – górna, najbardziej naturalna przy patrzeniu na wprost umożliwia wyraźne widzenie z dali, dolna z bliska, a strefa pośrednia doskonale nadaje się do patrzenia w odległościach pośrednich, np. podczas pracy przy komputerze. Szkła progresywne należą do jednych z najbardziej skomplikowanych w optyce, jednak wśród osób z prezbiopią cieszą się coraz większą popularnością. To jeden z najlepszych sposobów na uniknięcie konieczności noszenia przy sobie kilku par okularów i zmieniania ich zależnie od sytuacji. Co ważne, konstrukcję taką można zastosować zarówno w okularach, jak i soczewkach kontaktowych wieloogniskowych.

Zastosowanie okularów progresywnych jest oczywiście możliwe zarówno u osób, które zmagają się z prezbiopią i wcześniej nie cierpiały z powodu żadnej wady wzroku, jak i u tych które od zawsze nosiły okulary. Zarówno okulary jak i soczewki progresywne mogą być stosowane przy krótkowzroczności, dalekowzroczności, jak i astygmatyzmie i są dobierane do wady dokładnie tak, jak w przypadku tradycyjnej korekcji wzroku. Jedną z ciekawszych zalet tzw. „progresów” jest możliwość ich personalizacji – strefy w szkłach mogą być podzielone i ustawione tak, by dopasować się optymalnie do sposobów, w jaki będą użytkowane.

Sprawdź ofertę soczewek progresywnych - wybierz produkt dla siebie.

Kto powinien zdecydować się na okulary lub soczewki progresywne?

Z reguły okulary progresywne dedykowane są dla osób, które zmagają się ze starczowzrocznością lub też innymi problemami akomodacyjnymi uniemożliwiającymi prawidłową ostrość widzenia w różnych odległościach. Poza kilkoma wyjątkami nie ma przeciwwskazań, dla których osoby wymagające progresów nie mogłyby nosić tego typu okularów. Należy jednak liczyć się z tym, że do szkieł progresywnych trzeba się przyzwyczaić. Często potrzeba nawet kilku tygodni, żeby oczy zaadaptowały się do nowego rodzaju korekcji i chociaż początki mogą wydawać się trudne i niekomfortowe, nie należy się zrażać. Widzenie w szkłach czy soczewkach progresywnych jest nieco inne, niż w tradycyjnych okularach korekcyjnych, jednak po okresie adaptacji są one naprawdę wygodne.

Wśród przeciwwskazań do stosowania okularów lub soczewek progresywnych pojawiają się między innymi zaburzenia błędnika, zwyrodnienia plamki żółtej, zaburzenia widzenia obuocznego, a także choroby oczu z powodu których wada szybko postępuje. Osoby takie mogą mieć problem z adaptacją do nowych okularów, odczuwać duży dyskomfort podczas ich noszenia lub mieć problemy z odpowiednim dopasowaniem mocy szkieł. Poza tymi wyjątkami szkła progresywne są jednak naprawdę dobrym wyborem.

Wybierz markowe okulary korekcyjne i ciesz się dobrym wzrokiem w każdej sytuacji.

Okulary i soczewki progresywne a poprawa komfortu życia

Okulary progresywne to jedyne takie rozwiązanie gwarantujące poprawę ostrości wzroku w każdej odległości, dzięki czemu skutecznie radzą sobie z korekcją objawów prezbiopii. Ich stosowanie zdecydowanie poprawia komfort życia, pozwalając na rezygnację z noszenia kilku par okularów przy sobie i wymieniania ich odpowiednio do sytuacji. Podobnie jak w przypadku tradycyjnych okularów, przy szkłach i soczewkach progresywnych trzeba zadbać o częste badanie wzroku i wymienianie okularów wraz z pogłębiającą się wadą. Prezbiopii nie da się zatrzymać, dlatego lepiej zawsze mieć pewność, że moc okularów czy soczewek nie powinna zostać zmieniona.

Dbanie o progresywne soczewki kontaktowe nie różni się niczym, od standardowej pielęgnacji soczewek miesięcznych czy dwutygodniowych. Wystarczy pamiętać o umieszczaniu ich każdego wieczora w specjalnym płynie, pilnować by były dopasowane mocą do wady wzroku i stosować je tak, jak tradycyjne soczewki kontaktowe. Prezbiopia nie musi być problemem ograniczającym komfort codziennych czynności!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl