Jak na co dzień radzić sobie z zespołem suchego oka?

Uczucie suchości oczu dotyka dzisiaj właściwie każdego, kto sporą część dnia spędza przed ekranem komputera, telewizora czy w pomieszczeniach z suchym, klimatyzowanym powietrzem. Choć ludzkie oko ma wbudowany naturalny system łzowy odpowiadający za jego prawidłowe nawilżenie, ciało może mieć problemy z produkcją wystarczającej ilości cieczy łzowej choćby z powodu warunków środowiskowych, przebytych chorób, czy przyjmowanych leków. Niekomfortowe pieczenie, swędzenie czy wrażenie ziarenek piasku pod powiekami może być jednak rozwiązane i nie powinno być w żadnym wypadku bagatelizowane. Jak radzić sobie na co dzień z zespołem suchego oka?

Przyczyny suchości oczu – czym tak właściwie jest zespół suchego oka

Suchości oka sprzyja wiele rzeczy, w tym między innymi czynniki środowiskowe takie jak ostre światło, spaliny, pyłki roślinne i kurz unoszący się w powietrzu. Pracując na co dzień w pomieszczeniach klimatyzowanych, z dość suchym powietrzem i co gorsza przed ekranem komputera serwujemy więc sobie mnóstwo powodów do osłabienia filmu łzowego i intensywnego odczuwania suchości oczu. Podrażnienie i typową suchość oczu można odczuć mocniej także w sezonie letnim, gdy oczy mogą być dodatkowo podrażnione przez ostre słońce, chlorowaną wodę w basenie i brak odpowiednich filtrów w okularach przeciwsłonecznych.

Jedną z częstszych przyczyn pojawiania się zespołu suchego oka są nieprawidłowo korygowane wady wzroku. Jeśli oczy muszą nadmiernie się wysilać każdego dnia, a wizyty u okulisty są ograniczone do sytuacji w których obecne okulary nie gwarantują żadnej poprawy jakości wzroku, problem z suchością oczu będzie się nasilał. Do najczęstszych przyczyn suchości oczu należy zaliczyć też noszenie soczewek kontaktowych, stosowanie antykoncepcji hormonalnej, palenie papierosów, choroby ogólnoustrojowe, oraz blizny spojówkowe powstałe np. po zapaleniach spojówki.

Jak leczyć zespół suchego oka?

Ciecz łzowa wydzielana przez kanaliki łzowe składa się głównie z soli, glukozy i białka. Każde mrugnięcie powieką rozprowadza ciecz po oku, tworząc na jego powierzchni cienki film łzowy, który ułatwia wypłukiwanie z oka ciał obcych i zapewnia płynny ruch powieki po oku. Ciecz łzowa dba też o to, aby rogówka była równomierne nawilżona i dostarczała oczom odpowiednią ilość tlenu i substancji odżywczych. Niestety, oczy mogą nie być zawsze pokryte w pełni filmem łzowym, skąd uczucie suchości oczu.

Wśród najpowszechniejszych objawów zespołu suchego oka można wymienić nie tylko wrażenie piasku pod powiekami, ale też pieczenie, światłowstręt, nadmierne łzawienie oczu, uczucie zmęczenia oczu, czasowe zamglenia widzenia, czy swędzenie powiek. Na objawy te warto zwrócić uwagę, ponieważ jednym ze skuteczniejszych sposobów walki z zespołem suchego oka jest eliminowanie jego przyczyn, a nie tylko objawów. Bez względu na przyczynę suchości oczu, najlepszym sposobem na radzenie sobie z zespołem suchego oka są tak zwane „sztuczne łzy”, czyli krople lub żel, których celem jest zastąpienie naturalnych łez. Przed ich zastosowaniem warto jednak skonsultować się z okulistą, aby zidentyfikować możliwe przyczyny suchości oka i je wyeliminować.

Jak na co dzień radzić sobie z zespołem suchego oka?

Sprawdzenie przyczyn i skutków zespołu suchego oka u okulisty jest bardzo ważne, jednak nawet z pomocą specjalisty warto dobrze opanować radzenie sobie na co dzień ze związanym z nim dyskomfortem. Każdy może podjąć w swoim codziennym życiu działania profilaktyczne, które uchronią oczy przed nadmiernym przesuszeniem i złagodzą przykre dolegliwości takie jak pieczenie czy swędzenie. Wystarczy, że do czytania zapewnimy sobie odpowiednie oświetlenie unikając przy tym zbyt jasnego, oślepiającego światła, zmniejszymy jasność ekranu komputerowego i będziemy robić regularne przerwy od pracy przy komputerze, a podczas przebywania na zewnątrz postawimy na wysokiej jakości okulary przeciwsłoneczne lub korekcyjne (a nawet zerówki), które uchronią oko przed słońcem i wiatrem.

Niemałą rolę w łagodzeniu objawów zespołu suchego oka odegrają oczywiście odpowiednio dobrane krople nawilżające. W przypadku oczu podrażnionych wybieramy przede wszystkim krople do oczu bez konserwantów, zbliżone składem do naturalnego składu łez i bezpieczne do stosowania także z soczewkami kontaktowymi. Przy wyborze kropli warto kierować się między innymi ich datą przydatności – te bez konserwantów mogą być często używane zaledwie przez 30 czy 60 dni, co powinno skłaniać do dużej regularności w ich stosowaniu, tak by zużyć opakowanie przed przeterminowaniem się płynu.

Poznaj naszą ofertę kropli nawilżających

Profilaktyka w przypadku zespołu suchego oka nie musi być problematyczna, a odczuwany dyskomfort wcale nie musi zniechęcać do noszenia soczewek kontaktowych czy przebywania na słońcu. Wystarczy odpowiednio zadbać o oczy, a te nie będą sprawiały problemów nawet przy codziennej pracy biurowej przed komputerem.