Okulary progresywne czy dwuogniskowe - czym kierować się przy wyborze?

Osoby borykające się z wadami wzroku mają obecnie wiele możliwości w zakresie korekcji. Ostre widzenie można uzyskać, wykorzystują dostosowane do pacjenta okulary korekcyjne lub szkła kontaktowe? Co jednak w sytuacji, kiedy wady wzroku się kumulują? Czy możliwe jest dobre widzenie przy wykorzystaniu jednej pary okularów? Nowoczesne technologie powstają, aby zapewnić jak największy komfort osobom, które mają gorszy wzrok. Mogą one wybrać okulary dwuogniskowe lub szkła progresywne. Każdy z tych wyborów powinien uwzględniać jednak komfort noszenia i dostosowanie do stylu życia. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze okularów, które sprawdzą się w każdych warunkach.

Okulary dwuogniskowe – charakterystyka

Okulary dwuogniskowe na tle pozostałych charakteryzują się tym, że skutecznie korygują dwie różne wady wzroku. Są one przeznaczone do korekcji dali i bliży. Nie tylko umożliwiają wyraźne widzenie osobom, które mają krótkowzroczność, ale również radzą sobie z dalekowzrocznością. Oznacza to, że korygują wadę wzroku na różnych odległościach.

Jednym z najważniejszych elementów, jeżeli chodzi o okulary dwuogniskowe, są tzw. wtopki. Zajmują one dolną część soczewki i umożliwiają swobodne czytanie, a także poprawne widzenie w bliży. Nie są one bardzo duże i nie zakłócają patrzenia na obszar pośredni czy na dalekie odległości. Pozostała część soczewki (oprócz dolnej części) odpowiada na wspomniane właśnie obszary oddalone od osoby noszącej okulary. Umożliwia one m.in. korzystanie z urządzeń elektronicznych czy daje możliwość jazdy samochodem – bez obaw o rozmycie obrazu.

Czym są szkła progresywne?

Okulary progresywne działają podobnie, jak okulary dwuogniskowe, chociaż nie są tym samym. Soczewki, które są w nich wykorzystywane, umożliwiają płynną korekcję widzenia na różnych dystansach, zarówno z bliska, jak i daleka (a także na odległościach pośrednich). Wybór okularów progresywnych eliminuje konieczność posiadania kilku par okularów. Możliwa jest korekcja wady wzroku przy użyciu jednej pary okularów, co jest zdecydowanie wygodniejsze.

Czym różnią się okulary progresywne i dwuogniskowe?

Zastanawiasz się, co sprawia, że okulary progresywne i okulary dwuogniskowe różnią się od siebie? Różnice są tak naprawdę nieznaczne, bo jedne i drugie stosuje się zazwyczaj u osób po 40 roku życia. Dla użytkownika niewielkie detale mogą być natomiast kluczowe.

Okulary progresywne oferują płynne przejścia między strefami mocy. Są one gwarancją wyraźnego widzenia na różne odległości. Osoba, która korzysta z soczewek progresywnych, po pewnym czasie nawet nie zauważa, czy patrzy na odległości pośrednie, używa ich do bliży czy dali. W okularach progresywnych przy dobrym dopasowaniu mocy szkieł zawsze można liczyć na jednakowo dobry obraz.

Okulary dwuogniskowe mają dwie strefy mocy, odpowiedzialne za widzenie z bliska i z daleka oraz do odległości pośrednich jednocześnie. Główną różnicą jest brak płynnego przejścia między tymi strefami. W przypadku części osób może to powodować swego rodzaju dyskomfort. Okulary wieloogniskowe (w tym przypadku soczewki dwuogniskowe) mają do siebie to, że ich strefy te są wyraźnie oddzielone. Zdarza się więc, że naturalność widzenia jest nieco zaburzona.

Jakie okulary wybrać, aby zapewnić sobie komfortowe widzenie?

Wybór okularów dwuogniskowych czy okularów progresywnych zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb użytkownika, koniecznej korekcji wzroku czy codziennego trybu życia. Wiele osób podkreśla, że najważniejszym aspektem jest dla nich komfort noszenia okularów. W tym przypadku okulary progresywne mają ogromną przewagę. Są one także najlepsze dla tych, którzy wykonują sporo pracy przy komputerze. Soczewki progresywne sprawdzają się w tym przypadku znacznie lepiej od okularów dwuogniskowych.

Uwzględnienie potrzeb wzrokowych pacjenta

Nie chcesz korzystać z kilku par okularów, ale nie wiesz, czy lepsze będą dla Ciebie okulary wieloogniskowe, czy soczewki progresywne? Podstawą, od której należy zacząć jest przede wszystkim wizyta u specjalisty – w gabinecie okulistycznym.

Podczas takiej wizyty u okulisty przeprowadza się szereg specjalistycznych badań. Dzięki nim lekarz jest w stanie dokładnie i kompleksowo ocenić stan wzroku. To umożliwia dobór okularów progresywnych lub dwuogniskowych do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Same badania to jednak nie wszystko. Dobry specjalista kieruje do pacjenta szczegółowe pytania. Ważne jest m.in. to, czy dana osoba prowadzi aktywny tryb życia. Nie mniej istotne jest także poznanie obowiązków związanych z pracą zawodową. Każdy z takich aspektów jak praca przy komputerze czy aktywność na świeżym powietrzu może mieć znaczenie przy wyborze okularów.

Czy okulary progresywne są dla każdego?

Nowoczesna technologia sprawia, że obecnie soczewkami progresywnymi można korygować każdą wadę wzroku. Szkła dostępne na rynku są odpowiednio dopasowane do dalekowzroczności, bliskowzroczności, a nawet astygmatyzmu. Co więcej, okulary progresywne mogą nosić także te osoby, które gorzej widzą wyłącznie na jedno oko – jest to ich zaletą. Zwłaszcza w tym przypadku fakt, że można nosić jedną parę okularów jest kluczowy.

Przyjęło się, że okulary progresywne są odpowiednie dla osób po 40 roku życia. Co do zasady, jest to prawda. Warto jednak podkreślić, że soczewkami progresywnymi można korygować także pewne specyficzne wady u młodszych osób np. dzieci.

Należy natomiast zauważyć, że korzystanie z soczewek progresywnych wymaga nauczenia się tego. Trzeba zrozumieć kanał progresji i przyzwyczaić się do płynnych przejść między bliżą, na odległości pośrednie aż do dali. Początkowo może być to uciążliwe, a nawet powodować ból głowy. W większości przypadków po pewnym czasie chwilowy dyskomfort znika. Jednak szacuje się, że 1 na 1000 osób nie jest w stanie przyzwyczaić się do korekcji soczewkami progresywnymi. W ich przypadku pozostają więc do wyboru okulary dwuogniskowe.

Kiedy nie powinno się nosić szkieł progresywnych?

Chociaż okulary progresywne nadają się do korekcji niemal każdej wady, to jednak są pewne przeciwwskazania do ich wykorzystania. Szkła progresywne nie są polecane osobom:

  • z zezem – w tym przypadku mogą wystąpić spore trudności w dostosowaniu oka do płynnego przejścia między różnymi strefami mocy, co zaburza wyraźne widzenie i sprawia dyskomfort pacjentowi,

  • cierpiącym na zwyrodnienie plamki żółtej,

  • z zaburzeniami błędnika lub problemami z widzeniem obuocznym – takie problemy wymagają indywidualnej korekcji,

  • u których wada wzroku na lewym i prawym oku znacznie różni się między sobą,

  • z astygmatyzmem – jeżeli jest on bardzo duży, to zaleca się raczej korekcję z wykorzystaniem szkieł pryzmatycznych,

  • cierpiącym na zaćmę lub jaskrę.

Czy wiek użytkownika ma wpływ na wybór okularów?

Wiek może okazać się istotnym czynnikiem przy wyborze okularów, chociaż nie jest to reguła. Osoby w podeszłym wieku, które nie są czynne zawodowo, zwykle wybierają jako pierwsze okulary dwuogniskowe mające w dolnej części wtopki. Wynika to z kilku czynników. Dla wielu starszych pacjentów wygodniejsze są soczewki z wyraźnym rozdzieleniem stref patrzenia. Liczy się dla nich dobre widzenie dla bliży, odległości pośrednich czy dali, ale nie ma znaczenia płynność przejścia. Fakt, czy są one estetyczne odgrywa także mniejszą rolę. Jeżeli chodzi natomiast o same okulary dwuogniskowe, to ważna jest zdecydowanie niższa cena w porównaniu z soczewkami progresywnymi.

Z kolei okulary progresywne cieszą się popularnością wśród osób w różnym wieku, zwłaszcza jeżeli są one aktywne zawodowo. Oferują płynne przejścia między strefami widzenia. Eliminują konieczność noszenia kilku par okularów. Są więc idealne dla aktywnych osób. Komfortowe widzenie w tym przypadku wiąże się natomiast z większym wydatkiem w zakresie zakupu szkieł progresywnych.