Jak działają szkła progresywne?

Szkła progresywne to jedno z najlepszych rozwiązań dla osób cierpiących na prezbiopię i wymagających korekcji wzroku do bliży, a jednocześnie korzystających od dłuższego czasu z okularów poprawiających ostrość wzroku do dali. O ile samo noszenie okularów do czytania przy ostrym widzeniu z daleka nie jest jeszcze uciążliwe, dla osób wymagających dwóch par okularów korekcyjnych okulary progresywne będą znacznie wygodniejszym rozwiązaniem. Jak działają i kiedy warto po nie sięgnąć?

Jak działają okulary progresywne? 

Szkła progresywne posiadają kilka obszarów widzenia, dzięki którym umożliwiają korygowanie różnych wad wzroku jednocześnie. Z reguły podzielone na część dolną, górną i obszar pośredni, okulary progresywne mogą służyć jednocześnie do korygowania krótkowzroczności i dalekowzroczności, gwarantując ostre widzenie do każdej odległości. Ze względu na bardzo specyficzną konstrukcję, okulary progresywne muszą być precyzyjnie dobrane przez okulistę do każdej z wad wzroku i zaprojektowane tak,  by uwzględniały rozstaw źrenic czy kształt twarzy. Dobrze dopasowane okulary progresywne nie powinny powodować problemów z widzeniem czy bólów głowy, ale przyzwyczajenie się do nich może zająć kilka dni.

Skorzystaj z mega oferty - kup okulary progresywne za jedyne 477zł. Sprawdź szczegóły!

Ideą stosowania szkieł progresywnych jest uniknięcie konieczności ciągłego zmieniania okularów z minusów na plusy i męczenia wzroku okularami niedopasowanymi do wady wzroku. Same szkła progresywne, a także oprawki okularowe w jakich zostaną umieszczone, muszą być jednak precyzyjnie dopasowane do indywidualnych potrzeb Twojego wzroku – aby działały najlepiej, okulary muszą dobrze leżeć na nosie, nie zsuwać się, a szkła muszą być dopasowane do rozstawu źrenic czy nierównej pracy oczu. Nieco łatwiej wygląda sprawa dopasowania progresywnych soczewek kontaktowych, choć i te muszą być „szyte na miarę”. 

Kto powinien korzystać z okularów progresywnych? 

Szkła progresywne, czy to w formie okularów czy też coraz częściej spotykanych progresywnych soczewek kontaktowych, mają za zadanie poprawiać jakość wzroku zarówno z bliska, jak i z daleka. W szczególności dedykowane są więc dla osób dotkniętych prezbiopią, nazywaną często starczowzrocznością. Po 40 roku życia wzrok i widzenie z bliska zaczynają pogarszać się, co dla większości osób oznacza konieczność noszenia okularów „do czytania” lub oddalania od siebie czytanego tekstu na tyle, by widzieć go wyraźne. Osoby, które wcześniej nie nosiły okularów do dali zwykle nie mają problemów z prezbiopią – sięgają po okulary do czytania podczas pracy na komputerze czy w razie konieczności i radzą sobie przez pozostałą część dnia bez okularów. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy konieczne jest także noszenie okularów poprawiających ostrość przy patrzeniu w dal. 

soczewki progresywne miesięczne

Szukasz soczewek kontaktowych miesięcznych? Sprawdź Proclear Multifocal XR typ D!

 

Osoby noszące tzw. „minusy”, czyli okulary korygujące krótkowzroczność, potrzebują okularów progresywnych jeśli nie chcą zmieniać okularów z plusów na minusy za każdym razem, gdy wymaga tego sytuacja. Noszenie przy sobie dwóch par okularów i ciągłe wymienianie ich może okazać się bardzo uciążliwe, szczególnie w pracy czy przy jeździe samochodem. To zwyczajnie wygodniejsze, praktyczne rozwiązanie. Niestety, okulary progresywne mogą okazać się nieodpowiednie dla osób z zaburzeniami błędnika, jaskrą, zaćmą, zwyrodnieniem plamki żółtej oraz zezem. 

Czy okulary progresywne są droższe od zwykłych szkieł? 

Ze względu na ogromne znaczenie personalizacji w procesie dopasowywania okularów progresywnych, cena szkieł czy nawet soczewek będzie nieco wyższa od standardowej korekcji okularowej. Różnice w cenie będą zależały też od tego na jakie oprawki się zdecydujemy. Obawy o wyższą cenę okularów progresywnych są uzasadnione, ale warto pamiętać o tym że pojedyncza konstrukcja zastępuje tu trzy rodzaje okularów korekcyjnych, które należałoby kupić osobno i których łączny koszt wyniósłby więcej, niż cena szkieł lub soczewek progresywnych. Na koszt okularów progresywnych będą wpływały także dodatkowe filtry i powłoki zastosowane na szkłach w celu ochrony okularów i wzroku (np. powłoka antyrefleksyjna czy filtr światła niebieskiego). 

soczewki jednodniowe progresywne

Wybierasz soczewki jednodniowe? Sprawdź Dailies Aqua Comfort Plus Multifocal!

 

Wady i zalety okularów progresywnych 

Szkła progresywne mają wiele zalet, choć najważniejszą jest tu oczywiście możliwość zrezygnowania z noszenia kilku par okularów na korzyść jednej, wielofunkcyjnej pary. Niestety, szkła takie nie są rozwiązaniem dla wszystkich i mają pewne wady. W okularach progresywnych utrudniona może być praca przy komputerze wymagająca patrzenia w pośrednich odległościach przez dość wąskie pole pośrednie. Problemy mogą pojawić się także z samą adaptacją wzroku do szkieł o różnych parametrach w zależności od kąta patrzenia – przyzwyczajenie się do progresów może zająć nawet kilka tygodni.