Dlaczego regularne badanie okulistyczne jest ważne już od najmłodszych lat?

Jak często umawiać się na wizytę u okulisty?

Standardowo zaleca się wizyty kontrolne u okulisty raz na dwa lata, zwiększając częstotliwość do jednej wizyty w roku po 40 roku życia. Tego rodzaju wizyty kontrolne nie trwają zwykle długo, sprawdzają podstawowo ostrość wzroku i stan gałki ocznej i mogą umożliwić wczesne wykrycie różnych zmian i wad wzroku. Raz do roku do okulisty powinny wybierać się także osoby, które cierpią z powodu wady wzroku i stosują na co dzień okulary korekcyjne bądź soczewki kontaktowe. Choć zwykle wada nie pogłębia się tak szybko, a wizyta jest tylko formalnością, warto mieć ją pod kontrolą. Częste wizyty są zalecane także osobom ze stwierdzoną zaćmą lub podejrzeniami jej rozwijania się, a także chorobami zwiększającymi szansę na choroby wzroku, np. cukrzycą.

Kontrolowanie wzroku u dziecka

Nawyk regularnego kontrolowania wzroku u okulisty warto wyrabiać już od najmłodszych lat. Pierwszą wizytę z dzieckiem warto przeprowadzić pomiędzy 2 a 3 rokiem życia i jeśli nie ma niepokojących objawów, powtórzyć ją za około trzy lata. Badania wzroku są co prawda częścią bilansów dziecka wykonywanych przez pediatrę, jednak lekarz pierwszego kontaktu nie jest w stanie zastąpić profesjonalnego badania okulistycznego, dlatego też warto upewnić się czy wzrok malucha rozwija się prawidłowo wybierając się do okulisty specjalizującego się w badaniu dzieci. Do okulisty może też oczywiście skierować sam pediatra, który w swoich badaniach wykryje pewne nieprawidłowości i będzie chciał sprawdzić ich wyniki z pomocą skuteczniejszych narzędzi. Dzieci mają naturalne wysoką zdolność akomodacji, dlatego często nieświadomie są w stanie wytężyć wzrok tak, by wada wzroku była niezauważalna podczas standardowych badań. Okulista, aby określić wielkość wady musi wykonać badania po specjalnych kroplach rozluźniających mięśnie w oczach.

Dlaczego regularne badanie okulistyczne jest ważne już od najmłodszych lat?

Duża częstotliwość wizyt u okulisty może wydawać się zbędna, jednak specjaliści podkreślają że częste badanie wzroku może uchronić przed naprawdę wieloma chorobami i problemami ze wzrokiem. Podczas gdy u dzieci regularne badania okulistyczne mają na celu szybkie wykrycie i zapobieganie pojawianiu się wad wzroku, u dorosłych wizyty mogą wskazać najlepszą profilaktykę dla oczu męczonych codzienną pracą przed ekranem komputerowym czy w pomieszczeniach klimatyzowanych. Wzrok jest bardzo wrażliwym na zmiany narządem, a biorąc pod uwagę jak bardzo polegamy na nim w życiu codziennym, utrzymanie oczu w należytym zdrowiu powinno być priorytetem.

Wizyty u okulisty nie należy się bać, szczególnie gdy pojawiamy się w gabinecie dość regularnie. Po wstępnym wywiadzie, w którym okulista zapyta o cel wizyty oraz sprawdzi, czy w rodzinie zdarzały się konkretne problemy ze wzrokiem możliwe będzie przejście do krótkiego badania powiek i ruchomości gałek ocznych, komputerowego badania ostrości wzroku, a także badania z wykorzystaniem tablicy Snellena. Okulista powinien sprawdzić też ciśnienie wewnątrzgałkowe, którego nieprawidłowy poziom może wskazywać na rozwijanie się jaskry.

Umów się do jednego z naszych salonów we Wrocławiu i skorzystaj z bezpłatnego badania wzroku

Dobór okularów korekcyjnych – niezbędna wizyta u specjalisty

Osoby, które zmagają się z wadą wzroku i zaczynają dostrzegać u siebie problemy z ostrością widzenia z bliska bądź z daleka z pewnością nie powinny na własną rękę wybierać soczewek czy okularów. Korekcja bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą może nie tylko nie pomóc, ale wręcz pogorszyć wadę wzroku. Co więcej, osoby które mają już profesjonalnie dobrane okulary korekcyjne powinny wyrobić sobie nawyk regularnych kontroli wzroku sprawdzających, czy dobrane okulary działają jak należy i kiedy konieczna będzie ich zmiana.

W czasach, kiedy oczy są narażone na wiele szkodliwych czynników zewnętrznych i środowiskowych, regularne kontrole okulistyczne wydają się być jedynym sposobem na ustrzeżenie się przed większymi problemami ze wzrokiem i podjęcie leczenia wtedy, gdy jeszcze nie jest na to za późno.