Moda na okulary bez oprawek

Okulary bez oprawek z roku na rok zyskują coraz szersze grono zwolenników. W porównaniu z klasycznymi okularami wydają się znacznie lżejsze oraz wyjątkowo delikatne. Bezramkowe okulary to alternatywa dla tradycyjnych modeli, gdzie oprawki często są duże i wyglądają na bardzo ciężkie. Brak oprawy w okularach to nie tylko inny styl, ale również odmienny sposób dbania w porównaniu z tradycyjnymi wariantami oprawek. Jak prezentują się bezramkowe okulary? Czy są wygodne i gwarantują wyraziste widzenie? Sprawdź najważniejsze informacje na ich temat i poznaj modele cieszące się największą popularnością.

Okulary bez oprawek

Co wyróżnia bezramkowe okulary bez oprawek?

Okulary bez oprawek nazywane również potocznie okularami bez ramek to tak zwane patentki. Okulary tego typu wyróżniają się brakiem tradycyjnej ramki wokół szkieł, co podkreśla ich minimalizm. Soczewki w okularach, we właściwym położeniu utrzymywane są noskami, dzięki czemu subtelnie prezentują się w każdej stylizacji. Zauszniki okularów tego typu najczęściej są wiercone bezpośrednio do szkieł i łączone za pomocą śrubek lub zacisków, które znajdują się na wysokości skroni. Charakterystyczne połączenie sprawia, że modele tego typu określa się również jako okulary wiercone. Brak standardowej oprawy sprawia, że w porównaniu z tradycyjnymi okularami są lekkie, co znacznie zwiększa komfort ich użytkowania zwłaszcza dla osób, które mają niewielkie wady wzroku i zależy im na jak najmniej widocznym rozwiązaniu, a nie mogą np. nosić soczewek kontaktowych. Soczewki nieograniczone ramkami w przeciwieństwie do standardowych okularów, w tym przypadku są praktycznie niewidoczne na twarzy.

Modele bez oprawek dostępne są zarówno, jako okulary korekcyjne, jak i te przeznaczone do codziennych czynności przed komputerem. Wówczas są one wyposażone w antyrefleks oraz specjalny filtr chroniący użytkownika sprzętu elektronicznego przed światłem niebieskim. Co więcej, okulary bezramkowe występują między innymi jako okulary przeciwsłoneczne, gdzie można wybrać dowolny kolor zauszników czy szkieł. W ten sposób chronią przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, a jednocześnie są lekkie i prezentują się estetycznie na twarzy. Warto jednak mieć na uwadze, że w okularach bezramkowych najważniejsza jest wygoda użytkowania i to ona często przemawia za ich wyborem.

Dla kogo będą odpowiednie okulary bezramkowe?

Okulary przeciwsłoneczne bezramkowe to rozwiązanie idealne praktycznie dla każdej osoby. Oprawki są mało widoczne, przez co prezentują się na twarzy bardzo delikatnie. Niewątpliwą korzyścią zastosowania opraw bezramkowych jest nadanie twarzy lekkości oraz kompetentnego i bardzo profesjonalnego wyglądu. Dla kogo okulary bez oprawek będą najlepsze? Ograniczeń w tej kwestii raczej nie ma, gdyż ten rodzajów soczewek okularowych jest niezwykle uniwersalny i możliwy do dopasowania dla każdej osoby. W przypadku tego rodzaju okularów można zastosować soczewki mniejsze lub większe. Okulary bez ramek będą pasowały osobom o delikatnych rysach twarzy. Sprawdzą się również w przypadku osób o twarzy trójkątnej oraz osób z twarzą owalną. Duża różnorodność szkieł pozwala na dopasowanie okularów również do karnacji czy samego typu sylwetki. Jedynym problemem może okazać się duża wada wzroku. W tym przypadku grubsze soczewki okularowe powinny być poddane pocienianiu. Mówi się wówczas, że są one wysokoindeksowe.

Okulary bezramkowe to idealne rozwiązanie dla klientów, którzy po raz pierwszy będą mieli styczność korekcją wady wzroku. W ten sposób znacznie łatwiej przyjdzie im przyzwyczaić się do ich obecności na swojej twarzy. Niewielka waga będzie dużą zaletą, a przy odpowiednim rozstawie nosków dopasuje się okulary do każdego rodzaju twarzy. Nic nie będzie ograniczać także pola widzenia. Zauszniki przymocowane na wysokości skroni są zdecydowanie mniej kłopotliwe niż sytuacja, w której zasłania się oczy ramkami.

Jakie zalety mają okulary bez oprawek?

Jedną z najczęściej wymienianych zalet okularów bezramkowych jest niewątpliwie ich niska waga czy duża różnorodność modeli. W przeciwieństwie do standardowych okularów, w których są ramki, te są znacznie bardziej uniwersalne - pozwolą subtelnie podkreślić wygląd i styl danej osoby. Równie ważną zaletą jest fakt, że dzięki brakowi ramek nie zasłaniają one twarzy, co pozwala na wyeksponowanie rysów twarzy.

Okulary bezramkowe często porównywane są z soczewkami kontaktowymi, głównie ze względu na brak oprawy, która jedynie zasłania oczy i twarz. Na plus należy również zaliczyć efekt zmiany wizerunku, jaki można osiągnąć w niezwykle łatwy sposób, wybierając jedynie okulary bez ramki. Dzięki temu sprawdzą się przy rozmaitych okazjach.

Bardzo dużą zaletą okularów bezramowych jest możliwość zastosowania w nich różnego rodzaju soczewek z każdym fotochromem, rodzajem antyrefleksu czy samym zabarwieniem koloru szkieł soczewki.

Wybierając okulary bezramkowe, można liczyć na udogodnienie, jakim jest wybór kolorystyki zauszników.
  • Osoby o jasnej karnacji i blond włosach mogą zdecydować się na zauszniki w podobnej kolorystyce - doskonały będzie dla nich beż lub złoty. Dzięki temu będą one praktycznie niewidoczne podczas noszenia.
  • Osoby o ciemniejszej karnacji i ciemnych włosach również mogą sprawić, że ich okulary nie będą widoczne, wybierając ciemniejsze zauszniki.

Bezramkowe okulary dostępne są również w innych wariantach kolorystycznych, jeżeli chodzi o zauszniki. Można zdecydować się na czerwień, róż czy kolor niebieski. Są to opcje bez wątpienia przeznaczone dla bardziej odważnych osób, które cenią sobie minimalizm, jednak w ten sposób chcą podkreślić swój wyjątkowy styl czy rysy twarzy.

Wady okularów bezramkowych

Okulary bezramkowe pomimo swojej popularności - nie są pozbawione wad, a brak należytej dbałości może skutkować ich uszkodzeniem. Jedną z najważniejszych może być trudność w ich użytkowaniu, szczególnie przez osoby, które do tej pory korzystały ze standardowych oprawek. Ich przydatność zależy w głównej mierze od użytkownika.

Okulary bezramkowe pozwolą na wygodne użytkowanie, jednak należy uważać, aby ich poszczególne elementy nie pocierały o szkła, co może skutkować powstaniem rysy. Należy zawsze odkładać je dwiema rękami i delikatnie przecierać. W ten sposób można uniknąć przypadkowych uszkodzeń.

Warto pamiętać, że brak oprawek i mocowanie bezpośrednio do szkieł powodować będzie, że śrubunki mogą stopniowo się luzować. Wpływa to na komfort ich użytkowania, gdyż szkła mogą nie być tak stabilne, jak na początku. Wystarczy jedynie drobny zabieg dokręcenia śrubek, aby ponownie nadać okularom utraconej stabilności. Jeżeli nie ma się jednak odpowiednio małego śrubokręta - przeznaczonego do precyzyjnych prac - konieczne będzie udanie się do specjalisty. W ten sposób można uniknąć nie tylko zarysowania szkieł przy wykorzystaniu zbyt dużego narzędzia, ale również uszkodzeniu przez zbyt mocne dokręcenie śrubunków.

Okulary bez ramki

Czy modele bezramkowe sprawdzą się do okularów korekcyjnych?

Brak oprawki w okularach to niewątpliwie ich największa zaleta. Dzięki temu ich wygląd jest estetyczny, a same okulary nie są tak widoczne, jak te, w których zastosowano oprawy. Rozwiązanie bezramkowe jest świetne w zestawieniu z soczewkami korekcyjnymi. Te modele będą pasowały osobom o różnej wadzie wzroku. Należy przy tym pamiętać, że soczewki muszą być wykonane ze specjalnego rodzaju materiału. Są one montowane na wkrętach. Niska jakość może więc wpłynąć na szybkie uszkodzenia. Wykorzystanie szkieł korekcyjnych z dobrej jakości tworzywa umożliwia wykonanie w nich otworów pod wkręty, do których mocowane będą zauszniki. Podczas wyboru zwróć więc uwagę, jaka marka odpowiada za wykonanie modelu.

Bezramkowe okulary przeciwsłoneczne

Okulary bezramkowe to równie popularne rozwiązanie, kiedy chodzi o szkła przeciwsłoneczne. W przypadku tradycyjnej ramki największym problemem był zawsze większy obszar zasłoniętej twarzy, do którego nie docierały promienie słoneczne. W okularach bezramkowych problem ten całkowicie znika, a fakt, że można zastosować soczewki o różnym kolorze, jedynie zwiększa atrakcyjność tego rozwiązania.

Rodzaj oprawek dla wielu osób był niezwykle istotny, szczególnie kiedy chodziło o okulary przeciwsłoneczne. Jednak ich brak wpływa na równie ciekawy wygląd. Dzięki różnym kształtom soczewek można dodać sobie profesjonalnego wyglądu, ale także podkreślić swój szalony charakter. Co więcej, prawidłowo dobrane soczewki pozwalają optycznie zmniejszyć twarz. Niewątpliwie okulary bezramkowe to alternatywne rozwiązanie dla standardowych oprawek. Stanowią idealny - stonowany dodatek dla każdego, niezależnie od okazji ich noszenia czy wieku użytkownika.

Bezramkowe okulary przeciwsłoneczne

Czy okulary wiercone to duży wydatek?

Stonowany dodatek, jakim są okulary bezramkowe, nie należą do najdroższej grupy produktów z branży optycznej. Brak oprawki często wpływa na dużo niższe ceny okularów - chociaż nie jest to reguła. Ten typ zaczyna się już od kilkuset złotych za najprostsze modele dobrej jakości. Wpływ na cenę mają oczywiście wykorzystane szkła, jak i marka. Duża różnorodność modeli pozwala na ich dopasowanie do każdej osoby i korzystanie z nich przy rozmaitych okazjach. Atrakcyjna cena okularów w porównaniu z modelami ramkowymi sprawia, że coraz większa część klientów decyduje się na tego typu rozwiązanie.

Na co zwrócić uwagę, wybierając okulary bez oprawek?

Podobnie jak w przypadku standardowych okularów z oprawkami, również bezramkowe okulary należy we właściwy sposób dopasować. Istotne będzie dopasowanie kształtu szkieł twarzy. Dla osób z twarzą owalną czy trójkątną, okulary bezramkowe będą pasowały idealnie niezależnie od tego, jaki model się wybierze. Tym, których twarz jest kwadratowa czy prostokątna brak oprawek pozwoli optycznie zmniejszyć twarz i złagodzić rysy.

Wybierając okulary bezramkowe, warto zwrócić uwagę na zalety, jakie oferują firmy produkujące lepsze jakościowo modele. Jest to nie tylko uniwersalność i możliwość dopasowania ich do różnych stylizacji, ale także zdecydowanie mniejsze ryzyko uszkodzeń. Wytrzymałość ma w przypadku tych produktów ogromne znaczenie.

Gdzie kupić okulary bezramkowe?

Okulary bezramkowe z uwagi na ich dość dużą popularność można kupić w praktycznie każdym salonie optycznym, gdzie cenna będzie pomoc optyka w ich wyborze. Ze względu na fakt, że konieczne jest wcześniejsze dopasowanie mocy soczewek, pierwsze kroki należy skierować do okulisty. Przeprowadzenie badania wzroku pozwoli na ustalenie wady i dopasowanie szkieł. Inną opcją jest zakup w sprawdzonych sklepach internetowych - takich jak Soczewki24.pl. To gwarancja najlepszych soczewek i wyjątkowo wytrzymałych zauszników.

Okulary bezramkowe są nie tylko bardziej wyraziste, ale nadają również lekkości wyglądu osobie, która je nosi. W porównaniu ze standardowymi okularami z oprawką są znacznie lżejsze i wygodniejsze. Zależy Ci na tych cechach? Postaw na patentki.

Zobacz także: