Okulary relaksacyjne

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów człowieka wpływających na codzienną jakość życia. Wady wzroku obecnie pozwalają korygować okulary. Przy ich wykorzystaniu można zmierzyć się z różnymi wadami wzroku - nawet bardzo dużymi. Jedną z poważnych chorób XXI wieku jest jednak cyfrowe zmęczenie oczu, które polega na osłabieniu jakości widzenia. Wynika ono z pracy przy słabym oświetleniu, ale również długogodzinnego wpatrywaniu się w ekran komputera czy smartfona. W celu poprawy jakości widzenia, zarówno w przypadku młodych, jak i starszych osób zaleca się stosowanie specjalnie dopasowanych szkieł. Okulary relaksacyjne to odpowiedź na problemy ze wzrokiem przy intensywnej pracy. Sprawdź, co wyróżnia szkła relaksacyjne i kiedy warto się na nie zdecydować.

Czym są okulary relaksacyjne

Cyfrowe zmęczenie oczu - plaga XXI wieku

Cyfrowe zmęczenie oczu, czyli digital eye strain, jest przypadłością, która uwidacznia się po dłuższym czasie korzystania z urządzeń cyfrowych. Przyjmuje się, że po ok. 2 godzinach pracy przy komputerze, korzystania ze smartfona czy używaniu innego sprzętu cyfrowego dochodzi do zmęczenia wzroku - niezależnie od wieku użytkowników. Objawia się m.in. poprzez zaburzenie ostrego widzenia. Mogą pojawić się również bóle głowy, ramion, karku. Zmęczenie wzrokowe to również łzawienie oraz zaczerwienienie oczu.

Oprócz wymienionych przypadłości, zmęczenie wzroku objawia się również poprzez:
  • senność oraz znużenie,
  • pieczenie oczu pod koniec dnia,
  • problemy z prowadzeniem samochodu po zmroku,
  • zaburzenia widzenia podczas czytania.

Cyfrowe zmęczenie wzroku to również zaburzenia w pracy akomodacji, czyli procesie odpowiedzialnym za adaptowanie oka do widzenia przedmiotów w różnych odległościach (zwykle dolegliwość ta pojawia się wraz z 40 rokiem życia, ale nie w tym przypadku - tu może pojawić się u młodych dorosłych np. 20-latków). Oznacza to, że zdolność akomodacji jest zaburzona i pojawia się problem z wyraźnym widzeniem. Oczy są także nadmiernie obciążane przy próbie uzyskania ostrości.

Przy wielogodzinnej pracy przy komputerze czy czytania książek na ekranie czytnika objawy znacznie się nasilają. Do tego dochodzi skłonność do rzadszego mrugania, co również potęguje efekt cyfrowego zmęczenia oczu. Bagatelizowanie tej przypadłości może stopniowo prowadzić do braku nawilżenia oczu, co jest prostą drogą ku suchości oka i sprzyja jego zaczerwienieniu. Dla osób z takimi objawami niezbędne mogą okazać się okulary relaksacyjne.

Okulary relaksacyjne dla kogo

Czym są okulary relaksacyjne?

W pracy przy komputerze ważne jest przyjęcie prawidłowej postawy ciała. Zapomina się jednak o pozostałych aspektach. Wielogodzinna praca przed monitorem często mocno obciąża wzrok. Dlatego ważne jest także zapewnienie oczom dodatkowej ochrony.

Rozwiązaniem problemu jest dopasowanie okularów relaksacyjnych wspomagających pracę z wykorzystaniem urządzeń elektronicznych. Wybór okularów relaksacyjnych jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż dopasowanie modeli przeznaczonych wyłącznie do czytania. Wszystko dzięki zastosowaniu jednoogniskowego szkła charakterystycznego dla tego typu soczewek. Na uwagę zasługuje również sama budowa soczewki relaksacyjnej.

Jak działają okulary relaksacyjne?

Okulary relaksacyjne to sposób na radzenie sobie z cyfrowym zmęczeniem wzroku. Należy jednak pamiętać, że przed wyborem tego rodzaju okularów, konieczne jest wykonanie niezbędnych badań oraz wykluczenie innych przypadłości wzroku. Kiedy specjalista potwierdzi, że problem z ostrością widzenia wynika z wielogodzinnej pracy przy komputerze, a nie jest spowodowany przez inne wady wzroku, wówczas zaleci skorzystanie z soczewek relaksacyjnych wspierających akomodację wzroku.

Okulary relaksacyjne wyróżniają się głównie budową. Soczewki relaksacyjne dzielą się na dwie strefy:
  • w górnej części znajduje się element korekcji widzenia na dalekie odległości,
  • w dolnej części szkieł okularowych stosuje się większą moc - redukuje się wysiłek oczu podczas używania elektroniki czy czytania książki, czyli czynności wykonywanych w bliskich odległościach.

Konstrukcja szkła relaksacyjnego nie jest przypadkowa. Odpowiada naturalnym postawom ciała, jakie przyjmuje człowiek przy korzystaniu z komputera czy czytaniu książki. Soczewki relaksacyjne umożliwiają zmniejszenie napięcia mięśni, które odpowiadają za proces akomodacji. Prosta czynność, jaką jest np. korzystanie z telefonu komórkowego, znajdującego się tuż przed oczami, wymusza na oczach ciągłe napięcie mięśni, aby zachować ostrość widzenia. Im bliżej oczu znajduje się ekran komputera czy telefonu, tym większe napięcie mięśniowe się obserwuje. Żeby uniknąć przemęczenia, stosuje się okulary relaksacyjne.

Soczewki jednoogniskowe i wieloogniskowe, a soczewki relaksacyjne - różnice

Okulary rekreacyjne są swoistą hybrydą pomiędzy soczewką jednoogniskową oraz wieloogniskową. W dolnej części soczewki zastosowano większą moc, aby zwiększyć komfort widzenia z bliskiej odległości. Jest to szczególnie docenianie przy intensywnej pracy przed ekranem komputera, gdzie bez wsparcia soczewek pojawiają się częste bóle głowy. Górna część soczewki odpowiada za widzenie na dalszy dystans. Stosując jedną parę okularów, zyskuje się możliwość widzenia z bliskich odległości, jak również z tych dalszych, a to jest gwarancją na wypoczęte oczy. Jest to podobne działanie, jak mają okulary progresywne.

W okularach relaksacyjnych różnica pomiędzy górną a dolną częścią soczewki wynosi od 0,25 do maksymalnie 1 dioptrii. Dla porównania okulary progresywne mają znacznie większą różnicę w tym parametrze, która mieści się w przedziale od 0,75 do nawet 3,5 dioptrii. Szkła relaksacyjne są zatem znacznie skuteczniejsze w przypadku osób, które mają niewielkie problemy z ostrością widzenia. Soczewek relaksacyjnych można używać już od 18 roku życia. Sprawdzą się w zamkniętych pomieszczeniach i podczas jazdy samochodem.

Czy okulary relaksacyjne podnoszą komfort widzenia?

Okulary relaksacyjne mogą zwiększyć komfort osoby borykającej się z cyfrowym zmęczeniem oczu - głównie ze względu na ich wsparcie procesu akomodacji oka. Korzystanie z nich pozwala na zmniejszenie objawów spowodowanych długogodzinnym wpatrywaniem się w ekran komputera.

Uściślając, okulary relaksacyjne zwiększają komfort widzenia z bliskiej odległości. Z uwagi na ciągły rozwój technologii oraz długogodzinne korzystanie ze sprzętów elektronicznych podczas pracy, stają się one często podstawowym wyposażeniem pracowników biurowych. Dzięki nim osoby, które dużą część czasu spędzają przed ekranem komputerów lub korzystają z urządzeń elektronicznych w czasie pracy, mogą zapewnić sobie znacznie wyższy komfort pracy. Okulary relaksacyjne niwelują u nich dyskomfort związany z utratą ostrości wzroku.

Praktyczne rozwiązanie, jakim są okulary relaksacyjne, poprawia widzenie w każdej odległości. Większy komfort to bardziej wydajna praca, podczas której dolegliwości związane z ostrością widzenia ustają.

Kto powinien korzystać z okularów relaksacyjnych?

Zastanawiasz się, dla kogo okulary relaksacyjne będą najlepsze? Tak naprawdę z okularów relaksacyjnych powinni korzystać wszyscy, którzy na co dzień spędzają czas w dużej mierze przed ekranem komputerów. W dzisiejszych czasach problem ten dotyczy sporej części społeczeństwa. Wynika to nie tylko z pracy, ale również czasu wolnego, kiedy nadwyręża się swój wzrok.

Chcąc zadbać o widzenie w bliskich odległościach, unikając przy tym problemów, jakimi są bóle głowy, wywołane brakiem ostrości widzenia z okularów tego typu powinny korzystać osoby pomiędzy 18 a 45 rokiem życia. Są one uniwersalnym rozwiązaniem poprawiającym widzenie w obszarze bliży oraz dali. Konieczna jest jednak konsultacja okulisty - w trakcie badania wzroku wyklucza on ewentualne przeciwwskazania do noszenia tego typu okularów.

Okulary relaksacyjne zalety

Zalety korzystania z okularów relaksacyjnych

Wzrok męczy się najbardziej przy wpatrywaniu się w jeden punkt z niewielkiej odległości. Zaletą szkieł rekreacyjnych jest poprawa widzenia we wszystkich odległościach. Dzięki temu znika konieczność wyposażenia się w różne pary okularów. Jest to najlepsze rozwiązania dla wzroku, gdyż okulary relaksacyjne pozwalają pracować, ale także normalnie funkcjonować, bez obciążania układu wzrokowego. Najważniejsze jednak, że ból głowy towarzyszący osobom pracującym przez większość dnia przed ekranem urządzeń cyfrowych znika.

Korzystanie z okularów niweluje w większości przypadków niewyraźne widzenie. Jeżeli jednak pomimo korzystania z nich w dalszym ciągu obserwujesz gorsze widzenie Twoich oczu, konieczna będzie wizyta u specjalisty i dopasowanie soczewek pod indywidualne potrzeby. Może być to oznaka, że oprócz cyfrowego zmęczenia, dolega Ci inna wada wzroku.

Czy okulary relaksacyjne mają jakieś wady?

Okularom relaksacyjnym zarzuca się ich wysoką cenę. W porównaniu do okularów progresywnych jest to jednak mniejszy wydatek. Wpływ na cenę, podobnie jak w przypadku z soczewkami jednoogniskowymi, ma m.in. powłoka antyrefleksyjna czy inne technologie. Idealnie dopasowana, nowoczesna soczewka relaksacyjna wpływa jednak na większy komfort codziennego funkcjonowania.

Gdzie kupić okulary relaksacyjne? Najlepiej w salonie optycznym lub sprawdzonym sklepie internetowym jak Soczewki24.pl.

Zobacz także: