Porysowane okulary - wymiana czy ratunek?

Twoim zmartwieniem są porysowane okulary? Na powierzchni szkieł zauważyłeś liczne zadrapania? Niestety to częsty problem, z którym zmaga się wiele osób. Wspomniane większe zadrapania, ale także mniejsze rysy to bardzo często wynik tego, jak dbasz o okulary. Nieprawidłowe czyszczenie czy przechowywanie może prowadzić do nieodwracalnych zmian. Sprawdź, jak uniknąć zniszczeń i dowiedz się, kiedy warto powalczyć o okulary, a kiedy konieczna będzie ich zmiana na nowy model.

Rysy na okularach

Jak powstają rysy na okularach?

Porysowane okulary to duży problem wśród osób, które korzystają z nich na co dzień np. ze względu na wadę wzroku. Z czasem użytkowania sposób dbania o okulary korekcyjne schodzi na dalszy plan, a codzienne zaniedbania powodują, że szkła okularów ulegają zarysowaniom. Powstają one najczęściej kiedy:

  • okulary nie są przechowywane w specjalnym etui; pozostawiane luzem na stole czy komodzie, a także noszone w torebce lub plecaku często ulegają mniejszym, lub większym zarysowaniom,
  • są nieprawidłowo czyszczeone - to przekłada się bezpośrednio na jakość szkła w standardowych okularach korekcyjnych, jak i w okularach przeciwsłonecznych.

Powierzchnia szkieł w źle przechowywanych czy niewłaściwie pielęgnowanych okularach bardzo szybko się niszczy. Często nawet chcąc usunąć rysy z okularów, nie zawsze jest to możliwe. Z tego względu nawet nowe okulary nie zapewnią użytkownikowi odpowiedniego komfortu widzenia. W najgorszym przypadku przez porysowane okulary można także pogłębić swoją wadę wzroku.

Soczewki okularów można próbować ratować domowymi sposobami. Trzeba jednak mieć świadomość, że większość rewelacyjnych metod usuwających rysy na okularach to mit. Jak więc usunąć rysy z okularów i znaleźć najlepsze rozwiązanie? Czy wszystkie internetowe sposoby są bezpieczne i umożliwiają usunięcie zadrapania, czy zarysowania a ze szkieł? Najlepiej w tej kwestii słuchać rad specjalistów.

Które typy szkieł są najbardziej podatne na porysowania?

Zarysowań na szkłach okularów trudno uniknąć. Wraz z czasem użytkowania okulary, jak każdy inny przedmiot ulegają pewnemu zużyciu. Warto jednak wiedzieć, które szkła są bardziej podatne na zarysowania niż inne, a przez to, na które należy jeszcze bardziej uważać. Informacja ta jest przydatna także dla tych osób, które wybierają swoje pierwsze okulary.

W soczewkach okularowych wykonanych z materiałów organicznych można doszukiwać się wiele różnych zalet. Jednak ich największym minusem jest zdecydowanie wyższa podatność na zarysowania niż ma to miejsce w przypadku innych materiałów - jest to częsty problem. Dla porównania soczewkę z warstwą antyrefleksyjną znacznie trudniej jest zarysować.

Czy można uniknąć porysowanych soczewek?

Najlepsze rozwiązanie w tym przypadku to profilaktyka, czyli dbanie o okulary w taki sposób, aby nie doprowadzić do zarysowań ich powierzchni. Niektóre modele mają specjalne powłoki chroniące je przed uszkodzeniami. Powłoki najczęściej stosowane to tak zwane utwardzające UTR. Głównym zadaniem jest w tym przypadku zabezpieczenie powierzchni szkieł przed uszkodzeniem. W tym przypadku porysowane okulary to zdecydowanie mniej częsty problem.

Wpływ na jakość szkieł i oprawek ma również prawidłowe przechowywanie. Okularom trzeba zapewnić podstawową ochronę. Warto więc stosować dopasowane do nich pokrowce ochronne, zarówno te usztywniane, jak i wykonane z delikatnych materiałów chroniących przed zarysowaniami.

Istotne jest również samo czyszczenie, które prawidłowo wykonuje się delikatnymi, okrężnymi ruchami. Warto stosować chusteczki, które przystosowane zostały do kontaktu z powierzchnią szkła okularów. Kwestia ta dotyczy przede wszystkim codziennego czyszczenia okularów. Brudne szkła to częsty problem. Ograniczają one pole widzenia, a użytkownik czuje się w nim mało komfortowo - dlatego właściwa technika czyszczenia okularów jest tak istotna. Proste sposoby są często najskuteczniejsze, a przy tym nie ma obaw, że podczas czyszczenia porysuje się okulary.

Czego unikać przy czyszczeniu okularów?

Dobrym rozwiązaniem przy czyszczeniu okularów jest zapoznanie się z kilkoma praktycznymi wskazówkami - przede wszystkim czego unikać. Dzięki temu nie trzeba obawiać się, że stworzy się jeszcze większe zadrapanie. Większość soczewek można czyścić samodzielnie, jednak przy tym należy unikać podstawowych błędów. Największym jest stosowanie środków na bazie alkoholu. Okulary z powłoką antyrefleksyjną tracą wówczas swoje właściwości. Również oprawki wykonane z tworzywa narażone są wówczas na uszkodzenie. Oprawki po zetknięciu się z alkoholem często matowieją. Dostępne w różnych sklepach chusteczki do czyszczenia okularów, oprócz alkoholu w składzie zawierają celulozę. Jej drobinki mogą zwiększać ilość rys na soczewkach. Stąd często biorą się porysowane okulary.

Częstym błędem przy czyszczeniu okularów jest także używanie do ich mycia wrzącej i gorącej wody. Okulary powinno płukać się jedynie zimną wodą. Nie należy również wycierać szmatką okularów przed ich umyciem. W ten sposób powstają liczniejsze rysy spowodowane tarciem drobinek brudu o powierzchnię soczewki.

Często popełnianym błędem przez właścicieli okularów, jest czyszczenie ich za pomocą ubrań. Jest to najprostszy sposób na nowe rysy na okularach.

Czyszczenie okularów

Czy rysy na okularach są zauważalne dla ludzkiego oka?

Rysy na okularach zazwyczaj są zauważalne przez ludzkie oko. Oczywiście wszystko zależy od tego, jak bardzo są one głębokie. Niewielkie zarysowania nie są jednak uciążliwe dla osoby, która na co dzień wykorzystuje okulary. Z czasem jednak mogą się powiększać. Jeżeli więc skumulowane w jednym miejscu zadrapania ograniczają pole widzenia, to wiadomo, że przyszedł czas, aby s usunąć rysy lub wymienić okulary na nowe.

Czy porysowane okulary psują wzrok?

Często pojawiającym jest pytaniem, jest to - czy zarysowania na okularach wpływają na oczy, a dokładnie na pogłębianie się wady wzroku. Oczy w porysowanych okularach w większości przypadków są bezpieczne. Rysy nie wpływają na pogłębiania się wady wzroku, a jedynie na obniżenie komfortu widzenia. Wyjątkiem może być jedynie sytuacja, kiedy porysowane okulary wykorzystuje się przez lata, a przez ich szkła praktycznie nic nie widać. Wówczas nowe etui czy prawidłowe czyszczenie nie pomoże - potrzebna jest wymiana soczewek.

Rysy na okularach - jak się ich pozbyć?

Okulary korekcyjne przy nieprawidłowym dbaniu o nie ulegają stopniowej degradacji. Jest to częsty problem także w okularach przeciwsłonecznych. Rysy na okularach można usunąć przy pomocy kilku sprawdzonych sposobów, nie są to jednak domowe metody.

Najskuteczniejszym sposobem, aby usunąć rysy na okularach będzie zaniesienie ich do specjalisty. Przy wykorzystaniu specjalnych zabiegów i urządzeń czasami optyk jest w stanie usunąć rysy z okularów i przywrócić ich pierwotny wygląd.

Metody usunięcia zadrapań, które nie działają!

Najlepszym sposobem na usunięcie zadrapań z powierzchni szkieł okularów, jest dbanie o nie w taki sposób, aby nie doprowadzić do ich złego stanu. Podstawą jest dobre etui. Czyszcząc okulary, należy posługiwać się środkami przeznaczonymi do nich. Okrężnymi ruchami dokładnie i delikatnie trzeba przecierać soczewki. Zadrapania na okularach są nieuniknione, a z czasem i tak pojawią się na soczewkach. Warto jednak opóźnić ten proces.

W sieci można znaleźć wiele domowych metod na czyszczenie okularów i zadrapania. Czy są skuteczne? Niestety nie, mogą jedynie pogorszyć uszkodzenia. Poniżej kilka tych, których szczególnie warto unikać.

Soda oczyszczona na porysowane szkła

Soda oczyszczona na zadrapania okularów to jeden z największych z mitów dotyczących czyszczenia szkieł. Sposób czyszczenia polega na użyciu pasty, którą poleruje się okulary. Ma to jednak niewiele wspólnego z bezpieczeństwem szkieł. Drobinki sody oczyszczonej działają jak papier ścierny na ich powierzchni. Wykorzystanie pasty z sody oczyszczonej spowoduje więc jedynie pogorszenie stanu soczewki. Rysy będą większe i głębsze. Dlatego sodą oczyszczoną zdecydowanie nie wolno czyścić okularów!

Pasta do zębów na zadrapania okularów

Drugim z mitów krążących na temat czyszczenia soczewki okularów jest wykorzystanie pasty do zębów do jej wypolerowania. Zgodnie z poradą, pasta do zębów ma pomóc w wygładzeniu powierzchni soczewek okularów i pozbyciu się z niej wszelkich rys. Każdy ma w domu pastę do zębów, dlatego sposób ten wydaje się nie tylko skuteczny, ale również łatwo dostępny. Jednak w paście do zębów znajduje się wiele drobnych składników ścierających, których celem jest usuwanie bakterii z zębów. Można stosować ją do czyszczenia biżuterii, jednak w przypadku okularów warto unikać tej metody. Na powierzchni soczewek po użyciu pasty do zębów pojawi się wiele płytszych i głębszych rys.

Środek do nabłyszczania mebli na zarysowania

Jednym z rekomendowanych sposobów na czyszczenie okularów jest wykorzystanie środka przeznaczonego do nabłyszczania mebli. Zgodnie z trikiem, preparat ma usunąć rysy na okularach, ale również odświeżyć ich powierzchnię. Środek do mebli sprawdza się jedynie do wyposażenia domowego. Nałożony na powierzchnię mebli wpływa na ich natłuszczenie i nadaje drewnu barwę. Szkła nie potrzebują dodatkowego natłuszczenia, a wręcz przeciwnie. Sposób ten na szczęście nie zniszczy szkieł, jednak konieczne będzie włożenie sporego wysiłku, aby przywrócić okulary do pierwotnego stanu.

Jak unikać rys na okularach

Porysowane okulary przeciwsłoneczne - to także problem!

Podobnie jak okulary korekcyjne również okulary przeciwsłoneczne ulegają zarysowaniom. Problem ten dotyczy zarówno tych noszonych w trakcie lata, jak i modeli wykorzystywanych przez kierowców. Szczególnie w samochodzie zaleca się stosować etui ochronne, które uchroni powierzchnię szkieł przed rysami. Okulary przeciwsłoneczne w samochodzie, często przewożone są w schowku czy podłokietniku, dlatego dbanie o nie jest tak istotne. Zmniejszony komfort widzenia utrudnia jazdę samochodem. Część pojazdów ma wbudowane etui w samochodzie, dzięki czemu okulary zawsze są pod ręką kierowcy, a co najważniejsze - są przechowywane i przewożone w bezpieczny dla nich sposób.

Podobnie jak w przypadku klasycznych okularów korekcyjnych, sposób czyszczenia modeli przeciwsłonecznych nie powinien być kwestią przypadku. Warto unikać różnych substancji rysujących i mało skutecznych domowych sposobów.

Zobacz także: