Jak sprawdzić polaryzację w okularach?

Podczas wyboru okularów – zarówno korekcyjnych, jak i przeciwsłonecznych warto zwrócić uwagę na wiele ważnych kwestii. Jedną z nich jest przede wszystkim polaryzacja. Ta ma ogromne znaczenie szczególnie w przypadku osób bardzo wrażliwych na wiązki światła. Okulary wyposażone w szkła polaryzacyjne znacznie zwiększają komfort widzenia. Sprawdź, czym jest polaryzacja i jak w prosty sposób rozpoznać, czy szkła zostały w nią wyposażone.

Czym jest polaryzacja?

Wiązki światła mają tę tendencję, że rozchodzą się one w różnych kierunkach – są to promienie poziome i pionowe. Dla człowieka najważniejsze są te drugie, ponieważ umożliwiają one wyraźnie dostrzeżenie różnego rodzaju obiektów kształtów i barw. Każde inne promienie słoneczne powodują powstanie odblasków. Okulary wyposażone w polaryzację częściowo blokują poziome wiązki światła, zapobiegając oślepieniu, a także zapewniając wyraźniejsze widzenie.

W mocnym słońcu bardzo ważne jest założenie okularów przeciwsłonecznych. Te natomiast nie powinny być przypadkowe. Powinny to być okulary z polaryzacją, które dodatkowo mają filtr UV. Wykorzystanie zwykłych okularów przeciwsłonecznych nie przyniesie tak dobrego efektu i nie ochroni oczu.

Jak polaryzacja wpływa na komfort widzenia?

Polaryzacja w okularach, zwłaszcza mając na myśli okulary przeciwsłoneczne, zdecydowanie poprawia widzenie i neutralizuje po części nadmiar światła, jaki dociera do oczu człowieka. Zwiększa kontrast, przez co wzrok nie męczy się tak szybko. Okulary, które mają polaryzację, są najlepszym rozwiązaniem, jeżeli chcemy mieć pewność doskonałego widzenia – niezależnie od warunków pogodowych.

Kto powinien zdecydować się na okulary polaryzacyjne?

Okulary z polaryzacją to dobry wybór przede wszystkim dla tych osób, które sporo czasu spędzają na świeżym powietrzu – odpoczywając lub pracując. Są one zdecydowanie bardziej narażone na rozproszone światło działające na wzrok i ograniczenie widoczności.

Po spolaryzowane okulary sięgają chętnie także:

  • kierowcy, którzy dzięki temu dbają o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego. Okulary z polaryzacją ograniczają efekt "oślepienia" przez światła innych samochodów
  • osoby udające się na wypoczynek - zarówno w słoneczne rejony, jak i na narty
  • pracownicy terenowi - np. osoby dbający o ogrody.

Ponadto o okulary z polaryzacją powinny pokusić się także osoby bardzo wrażliwe na światło. W ich przypadku nawet niewielka ilość promieni prowadzi do mrużenia oczu czy łzawienia. Spolaryzowane okulary chronią więc ich wzrok kompleksowo i wpływają na zdecydowanie wyższy komfort widzenia.

Jak sprawdzić, czy okulary mają polaryzację?

Zastanawiasz się, czy okulary przeciwsłoneczne, których używasz, mają polaryzację? A może dopiero zamierzasz kupić okulary z polaryzacją i chcesz postawić na pewny model? Wybierając modele w sprawdzonych salonach optycznych lub prowadzonych przez nie sklepach internetowych, takich jak Soczewki24, możesz być pewny jakości oraz tego, że w okularach przeciwsłonecznych znajdziesz filtr polaryzacyjny – jeżeli producent podaje taką informację. Jeśli jednak nie masz pewności, czy twoje okulary posiadają polaryzację, dobrym rozwiązaniem jest przeprowadzenie własnego testu.

Dobra opcja to wykorzystanie ekranu komputera czy wyświetlacza smartfonu. Weź okulary w swoje dłonie i skieruj je w kierunku monitora, następnie obróć nimi w różnych kierunkach. Jeżeli jesteś właścicielem pary okularów z polaryzacją to szybko dostrzeżesz, że wybrane obszary ekranu są widocznie przyciemnione. To prosty i szybki test, który wykonasz w domowych warunkach i sprawdzisz, jak działa polaryzacja.

Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją - czy to norma?

Zarówno salony optyczne działające stacjonarnie, jak i online coraz częściej oferują swoim klientom możliwość zakupu okularów z polaryzacją, dzięki czemu można kompleksowo chronić swoje oczy i eliminować szkodliwe światło czy odblaski, które na nie oddziałują. Wybierając soczewki czy okulary od sprawdzonych sprzedawców można być pewnym wysokiej jakości produktu. W okularach, w których zastosowano efekt polaryzacji, można znaleźć także naklejki informujące o tym fakcie.

Na co zwrócić uwagę, wybierając okulary polaryzacyjne?

Rozglądasz się za okularami z polaryzacją? Wybór odpowiedniego modelu to zadanie, które wcale nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Przede wszystkim, aby zadbać o swój wzrok faktycznie - postaw na sprawdzonego dystrybutora. To już połowa sukcesu.

Ponadto poznaj dostępność różnych modeli okularów. Często zdarza się, że wybór w salonach optycznych jest dość mocno ograniczony. W takich okularach poza funkcjonalnością i efektem polaryzacji redukującym odblaski ważny będzie natomiast ich wygląd i to, jak się w nich czujesz. Nawet najlepszej jakości soczewki nie zdadzą się na nic, jeżeli nie będziesz zadowolony ze swoich okularów i tego, jak się w nich prezentujesz.

Czy soczewki polaryzacyjne to duży wydatek?

Soczewki, które mają za zadanie redukować odblaski są nieco większym wydatkiem w porównaniu z okularami, które mają klasyczną soczewkę bez żadnych udogodnień. Obecnie jednak różnice te są niewielkie, co sprawia, że nie warto oszczędzać na ochronie swoich oczu. Wzrok jest wyjątkowo ważny, dlatego tak jak w przypadku okularów korekcyjnych podstawą jest już powłoka antyrefleksyjna, tak jeżeli chodzi o okulary przeciwsłoneczne warto postawić na polaryzację.