Soczewki kontaktowe a wiek - czy są jakieś ograniczenia?

Rozważając korekcję wzroku za pomocą soczewek kontaktowych, możemy spotkać się z różnymi opiniami na temat ograniczeń wiekowych, jakie mogą wiązać się z noszeniem soczewek. Czy mają one odzwierciedlenie w rzeczywistości? Czy powinniśmy w określonym wieku rezygnować z noszenia soczewek?

Noszenie soczewek przez dzieci

Opinia zakładająca, że dzieci nie powinny nosić soczewek, jest rozpowszechniona nawet wśród niektórych lekarzy. Nie jest to do końca zgodne z prawdą, lecz istnieją powody, dla których mogą oni tak twierdzić. 

Wiedza na temat dostępnych obecnie możliwości może być już nieco nieaktualna (soczewki dostępne np. 10 lat temu były bardzo twarde i trudniejsze w pielęgnacji). Warto zorientować się zatem, jak zmieniły się metody korekcji i jakie technologie w nich zastosowano. Lekarze mają do czynienia z małymi pacjentami, którzy nabawiają się infekcji oczu w wyniku niewłaściwego noszenia kontaktów. Problem miewają również rodzice, którzy nie radzą sobie z zakładaniem soczewek dziecku, dlatego też zwyczajnie rezygnują z nich i wybierają okulary korekcyjne. To ważne aspekty i należy wziąć je pod uwagę - noszenie soczewek wymaga dokładnej pielęgnacji i dyscypliny, na co najmłodsze dzieci na ogół nie są jeszcze gotowe.

Dlaczego w przypadku najmłodszych warto zdecydować się na soczewki?

Czy soczewki kontaktowe mimo wszystko mogą być dobrym rozwiązaniem dla dzieci? Warto rozważyć korzystanie z nich choćby dlatego, że dzięki ścisłemu przyleganiu do oka, będą one dobrze korygować wadę, umożliwiając tym szybsze jej zniwelowanie (zdolności akomodacyjne oczu małych dzieci są dużo większe, więc szanse na całkowite wyleczenie wady tym samym znacznie wzrastają).

soczewki precisionSprawdź naszą nowość - soczewki Precision1, które wspierają stabilność filmu łzowego.

 

Oprócz tego kilkumiesięczne dziecko może mieć problem z noszeniem okularów - będą one zsuwać się podczas zabaw, mogą zostać zniszczone wskutek codziennych szaleństw, są niewygodne. W przypadku soczewek nie trzeba się o to martwić.

Noszenie soczewek przez osoby starsze

Jak wygląda to w przypadku seniorów? Soczewki są często odradzane, choćby dlatego, że mogą być dla nich trudne w aplikacji. Co więcej, soczewki wymagają regularnej pielęgnacji, zatem by mieć pewność, że senior nie zaniedba tego aspektu, warto postawić na soczewki jednodniowe

W przypadku szkieł kontaktowych - w odróżnieniu od okularów - nie ma ryzyka, że zsuną się z nosa czy zaparują przy nagłej zmianie temperatury. Soczewki będą dobrym rozwiązaniem dla seniorów aktywnych, choćby dlatego, że w przeciwieństwie do okularów nie ograniczają pola widzenia i nie utrudniają założenia np. gogli ochronnych podczas jazdy na nartach lub snowboardzie. 

Oczy są wyjątkowo wrażliwe na słońce? Jeśli nie posiadamy w okularach specjalnej powłoki, tzw. fotochromowej, to założenie okularów przeciwsłonecznych wiąże się wówczas z rezygnacją z korekcji wzroku. Zastosowanie soczewek rozwiązuje ten problem, przez co starsza osoba widzi doskonale każdy detal, a przy tym może swobodnie nosić okulary przeciwsłoneczne, zapewniając oczom dodatkową ochronę w słoneczne dni.

Soczewki na ratunek przy starowzroczności

W przypadku seniorów często stawia się na soczewki multifokalne (progresywne), które służą do korekcji starczowzroczności. Dobierane są tak, by można było dzięki nim bez problemu patrzeć zarówno z bliska, jak i w dal, dzięki czemu nie jest konieczne zakładanie oddzielnych okularów na dzień i do czytania. 

Wypróbuj soczewki multifokalne

Odpowiednio dopasowane soczewki = komfort i doskonałe widzenie 

Soczewki kontaktowe możesz dobrać do swojej wady i korygować wadę wzroku w każdych warunkach - niezależnie od wieku! Nieważne, czy oglądasz telewizję, czy spacerujesz po parku – oczy mają cały czas pełen komfort wyraźnego widzenia. Jeśli zastanawiasz się czy soczewki będą odpowiednie, skonsultuj się z naszymi specjalistami. W salonach oprócz soczewek kontaktowych proponujemy również dobrej jakości środki do pielęgnacji oraz bogatą kolekcję okularów przeciwsłonecznych. 

Znajdź najbliższy salon Soczewki24