Jak zapobiegać suchości oczu?

Suchość oczu może mieć liczne przyczyny, które nie ograniczają się tylko do długich godzin przed komputerem w klimatyzowanym pomieszczeniu. Przedstawiamy powody sprawiające, że niektóre osoby zmagają się z problemem suchego oka. Odpowiadamy też, dlaczego pewne warunki wpływają na wysuszenie oczu znacznie bardziej. Co zrobić, by problem suchych oczu był mniej dokuczliwy?

Najczęstsze przyczyny uczucia suchych oczu

Wbrew pozorom powodem może być nie tylko niedostateczna ilość filmu łzowego. Może być ona właściwa, lecz ze względu na nieprawidłowości w składzie, film łzowy nie będzie zapewniał optymalnego poziomu nawilżenia. Czasem też przyczyna związana jest z nadmiernym parowaniem. Do efektu przyczynia się ogrzewanie i wietrzenie pomieszczenia, zatem warto postarać się w miarę możliwości zmniejszyć częstotliwość otwierania okna lub siadać dalej od niego. Postaraj się także nie pracować w pobliżu klimatyzatora. 

Innymi przyczynami suchości oka są niektóre dolegliwości, działanie leków, a także palenie tytoniu. Jakie choroby powodują suchość oka? Do listy tej zaliczają się takie schorzenia jak: zapalenie stawów, twardzina skórna, kolagenoza, czy też choroba Parkinsona. Nadmierna suchość oczu dokucza często kobietom w czasie menopauzy, a także osobom korzystającym z soczewek kontaktowych.

Listę środków mogących powodować suchość oka:

  • środki stosowane w przypadku migreny,
  • leki przeciwarytmiczne,
  • antydepresanty,
  • leki antyhistaminowe,
  • tabletki antykoncepcyjne,
  • leki obniżające ciśnienie krwi.

Do wystąpienia suchości oka mogą przyczynić się także zabiegi takie jak laserowa korekcja wzroku, jednak w tym przypadku objaw ten powinien zniknąć w ciągu kilku miesięcy. Nieustanny rozwój nowych technologii może przyczynić się jednak do skrócenia tego czasu. 

Jak chronić się przed zespołem suchego oka?

Dolegliwość ta może dopaść każdego i nie ma w zasadzie sposobu, by się przed tym całkowicie uchronić. Jak już wspominaliśmy, najtrudniejsze warunki mają osoby pracujące przed komputerem w pomieszczeniach klimatyzowanych, ponieważ klimatyzacja nasila odparowywanie filmu łzowego z oka, powodując jego wysuszenie. Z kolei wielogodzinne wpatrywanie się w ekran zmniejsza częstotliwość mrugania, co sprawia, że powieki rozprowadzają płyn łzowy po powierzchni oka znacznie rzadziej. Czy są sposoby na to, by chronić swoje oczy w trudnych dla nich sytuacjach?

Metody walki z suchymi oczami są bardzo proste, jedyne co należy zrobić, by były skuteczne, to stosować się do nich regularnie. Jeśli pracujesz przy komputerze, dbaj o zrobienie sobie przerwy, trwającej przynajmniej kilka minut co godzinę. Jednak nie wykorzystuj tego czasu na szperanie w dokumentach. Pozwól oczom na chwilę odprężenia i popatrz w dal. Wyjrzyj przez okno, pozwól mięśniom oczu na rozluźnienie choć przez chwilę. 

Regularnie stosuj nawilżające krople do oczu. Mają one ograniczony czas działania, dlatego też trzeba je aplikować regularnie. Sięgaj po nie zawsze wtedy, gdy zaczynasz odczuwać suchość oka oraz gdy wiesz, że będziesz mieć styczność z czynnikiem zwiększającym suchość oczu - przed rozpoczęciem pracy, wyjściem na zimny wiatr, oglądaniem filmu, czy też wejściem do pomieszczenia, w którym jest ogrzewanie lub klimatyzacja. Polecamy m.in. krople Herbal Eye Drops 15 ml.

krople do oczu

Dobre nawyki, które pomogą Ci zadbać o odpowiednie nawilżenie oczu

Ograniczaj kontakt z czynnikami drażniącymi oczy. Nie wystawiaj się na wiatr, dym papierosów i suche powietrze. Gdy decydujesz się na stosowanie sztucznych łez, pamiętaj, że muszą być one dobrze dobrane do Twoich oczu i najlepiej będzie, jeśli nie będą zawierały środków konserwujących. 

Postaw na świadome mruganie. Wykonując przez długie godziny czynności, w trakcie których łatwo jest o tym zapomnieć, narażamy się na wysuszenie oczu. Dlatego też dobrym pomysłem może być przyczepienie do ekranu karteczki przypominającej o mruganiu. 

Nie zapominaj o zakropieniu oczu przed snem. Jest to ważne w sezonie jesienno-zimowym, kiedy podkręcamy ogrzewanie. Zamiast kropli, w nocy stosować można specjalny żel. Na dłużej zapewnia on oczom odpowiednią ochronę przed wysuszeniem, lecz może czasowo pogarszać widzenie, ze względu na grubą warstwę tworzącą się na rogówce, co nie każdemu będzie odpowiadało.

Suchość oczu może być też wskazaniem do badań okulistycznych, zwłaszcza jeśli od tych ostatnich minęło już trochę czasu. Poszukujesz dobrego salonu optycznego? Zajrzyj do punktu Soczewki24 i skorzystaj z profesjonalnego badania wzroku!

Znajdź najbliższy salon Soczewki24