Noszenie soczewek zimą - czy mróz jest przeszkodą?

Zastanawiasz się nad tym, czy noszenie soczewek kontaktowych podczas zimowych mrozów jest bezpieczne? Niskie temperatury panujące na dworze potrafią być dokuczliwe, lecz czy utrudniają korzystanie z soczewek? Czy soczewki mogą zamarznąć ze względu na wysoki stopień uwodnienia? Możemy je nosić zimą, czy też lepiej jednak wrócić na ten czas do okularów?

Soczewki kontaktowe – doskonałe o każdej porze roku

To nieprawda, że mróz szkodzi naszym soczewkom kontaktowym. Rozpowszechniony jest mit, że soczewki mogą zamarzać przy niskich temperaturach - wszystko przez to, że posiadają wysoki stopień uwodnienia. Owszem, niektóre modele są uwodnione na poziomie przekraczającym 50%, lecz zamarznięcie jest niemożliwe choćby dlatego, że rozgrzewa je ciepło naszych oczu i ruchy powiek. 

Soczewki mogą być narażone na zniszczenia podczas ujemnych temperatur tylko w czasie przenoszenia ich bez należytego zabezpieczenia. Powinno nim być specjalnie przeznaczone do tego pudełeczko. Tak zabezpieczone soczewki nie powinny być narażone na uszkodzenia wywołane mrozem.

Dlaczego soczewki są lepszym rozwiązaniem na zimę, niż okulary?

Jest ku temu dużo argumentów. Jeśli nosisz okulary, na pewno wiesz, jak irytujące jest ich zaparowanie - zawsze wtedy, gdy wchodzisz z zimnego podwórka do ciepłego domu czy sklepu. Problematyczny jest również obecny nakaz noszenia maseczek. Według niego, mamy obowiązek zasłaniać usta i nos, co również przyczynia się do zaparowywania okularów. 

Wybierz soczewki kontaktowe

Soczewki rozwiązują także inny kłopot, z jakim borykają się na co dzień użytkownicy okularów. Nosząc je podczas intensywnych opadów deszczu lub śniegu, nie mamy ograniczonej widoczności, co jest częstym problemem w przypadku szkieł okularowych.

Soczewki kontaktowe podczas sportów zimowych

Zima nie dla wszystkich oznacza zamknięcie się w domu i oczekiwanie na cieplejsze dni. Dla wielu osób jest to idealny czas na uprawianie sportu. Zimowe formy aktywności, takie jak narty, snowboard, łyżwy, mogą być problematyczne, jeśli nosimy okulary. Łatwo o ich stłuczenie, a do tego w tym przypadku również zmagamy się z uciążliwym zaparowywaniem podczas szosowania, będąc opatulonym po sam czubek nosa. Co więcej, okulary nie zmieszczą się pod goglami snowboardowymi. Są to powody, dla których wiele osób zwyczajnie zdejmuje okulary, oddając się rekreacji bez korekcji wzroku. Nie jest to ani wygodne, ani bezpieczne, dlatego też warto rozważyć zakup soczewek, których moglibyśmy używać w takich właśnie sytuacjach. 

Przed zmianą metody korekcji, warto najpierw wykonać badanie wzroku, aby upewnić się, czy będzie ona dla nas odpowiednia.

Sprawdź, gdzie możesz wykonać badanie wzroku we Wrocławiu

Inne zalety soczewek kontaktowych

Plusem przejścia na soczewki jest m.in. uzyskanie pełnego kąta widzenia, który w przypadku okularów jest często ograniczany przez oprawki. Ćwicząc w soczewkach, nie musimy się już martwić, że nam spadną. Jest to także dodatkowa ochrona oczu. Być może nie wszyscy o tym wiedzą, lecz dobre soczewki kontaktowe zawierają filtry ochronne, dzięki czemu możemy nie tylko dobrze widzieć, lecz też zabezpieczyć oczy przed promieniowaniem słonecznym, które dla oczu jest nawet bardziej dokuczliwe zimą niż latem. 

Na co zwracamy uwagę, nosząc soczewki kontaktowe zimą? 

Jednym z przeciwwskazań do noszenia soczewek jest tendencja do przesuszonych oczu, ze względu na ryzyko podrażnień. Jako że zimą często przebywamy w klimatyzowanych pomieszczeniach, w których powietrze jest bardzo suche, obniża się poziom nawilżenia oczu. Dlatego tak ważne jest stosowanie odpowiednich kropli, które będą kompatybilne z soczewkami. Oprócz tego zwracajmy uwagę na rodzaj płynu do czyszczenia soczewek, który również może pomóc w zapewnieniu odpowiedniego poziomu nawilżenia. 

płyn do soczewekWybieraj płyny do soczewek, które zapewnią Ci komfort.

Jak widać, soczewki kontaktowe są nie tylko w pełni bezpieczne dla naszych oczu, nawet podczas mrozów, lecz mogą również zapewnić dodatkową ochronę. Duży poziom wygody w tak trudnym dla naszych oczu czasie, jakim jest zima, i szereg innych zalet, powinny przekonać nas do stosowania soczewek o każdej porze roku. Jeśli tylko będziemy pamiętali o przestrzeganiu kilku prostych zasad, możemy liczyć na prawdziwy komfort.