Soczewki kontaktowe a podróże – jakie modele wybierają osoby często podróżujące

Podróżowanie może być komfortowe i jednocześnie pełne niezapomnianych przygód – także dla osób, które mają wady wzroku. W tym przypadku wystarczy zaopatrzyć się w dobrej jakości soczewki kontaktowe i okulary przeciwsłoneczne. Często pojawia się jednak pytanie: lepiej postawić na wygodę czy estetykę? A może wybrać oszczędność? Jeżeli chcesz wiedzieć, czy lepsze będą soczewki jednodniowe, czy miesięczne szkła kontaktowe i jak postępować z soczewkami, kiedy czekają Cię np. nieco dłuższe loty, to dobrze trafiłeś. Poniżej znajdziesz wiele cennych wskazówek dotyczących soczewek – na czas wakacji i nie tylko.

Wybór szkieł kontaktowych – zadbaj o komfort swoich oczu

Masz wadę wzroku i zastawiasz się, jak poradzisz sobie w podróży? Chcesz zrezygnować z okularów korekcyjnych na czas wakacyjnego wyjazdu? Doskonałym wyborem będą dla Ciebie soczewki jednodniowe, zwłaszcza jeżeli podróżujesz aktywnie. Ich główną zaletą jest brak konieczności czyszczenia, a także przenoszenia w specjalnych pojemnikach. Wystarczy, że każdego dnia ubierzesz nową parę szkieł kontaktowych i wyrzucisz je po zakończeniu noszenia. Jeżeli jednak planujesz nieco spokojniejszy odpoczynek w jednym miejscu, to możesz zdecydować się na miesięczne szkła kontaktowe. Dla komfortu swoich oczu i ich zdrowia zawsze pamiętaj o tym, żeby używać do ich czyszczenia dobrego płynu do soczewek. Niech nigdy nie będzie to woda kranowa, ta nie jest najlepszym rozwiązaniem. Brak odpowiedniej pielęgnacji soczewek może prowadzić do podrażnienia oczu, a nawet uszkodzeniach samej soczewki.

Sprawdź też: jak dbać o soczewki kontaktowe w trakcie podróży >>

Podróżuj w soczewkach niezależnie od otaczających Cię warunków

Podczas długiej podróży samolotem musisz uwzględnić aspekt, jakim jest wilgotność powietrza. Ta np. na pokładzie samolotu czy w hotelu może być niestety bardzo niska. To z kolei ma ogromny wpływ na komfort noszenia soczewek kontaktowych. Suche powietrze jest szczególnie szkodliwe dla oczu, zwłaszcza jeśli utrzymuje się w otoczeniu przez dłuższy czas. Jakie więc modele soczewek wybrać, aby czuć się dobrze i zadbać o zdrowie oczu? Najlepiej takie, które mają zdolność utrzymania odpowiedniego poziomu nawilżenia oka. Nie zapominaj też, że Twoim sprzymierzeńcem są krople nawilżające do oczu, które możesz aplikować co kilka godzin – szczególnie w przypadku kilkunastogodzinnej długości podróży.

Krople do oczu chronią je od suchości czy podrażnienia. Za pomocą kropel jesteś także w stanie zapewnić sobie spokój nawet w kabinie samolotu z bardzo suchym powietrzem. Pamiętaj także, że podobnie z otoczeniem jest w klimatyzowanych pomieszczeniach. Wilgotność utrzymuje się tam na bardzo niskim poziomie. Dlatego niejednokrotnie częste nawilżanie to w tym przypadku podstawa.

Bądź przygotowany na niespodziewane sytuacje i naucz się podróżować z bagażem podręcznym, w którym będziesz mieć wszystko, co niezbędne. Podczas długich podróży zawsze warto mieć ze sobą nie tylko kosmetyki do odświeżenia czy dodatkowe ubranie, ale także zapas soczewek. Może zdarzyć się, że szkła, z których korzystasz uszkodzisz lub zgubisz. Co gorsze, może zdarzyć się, że Twoja główna walizka zaginie w podróży. Zapasowe soczewki kontaktowe, które weźmiesz na podróż samolotem czy innym środkiem transportu, pomogą Ci uniknąć nerwów i uchroni Cię przed niedowidzeniem. Pamiętaj, aby przechowywać je w bezpiecznym miejscu na pokładzie samolotu. Bagaż podręczny najlepiej schować na czas podróży do schowka nad siedzeniem, a nie trzymać go np. pod nogami. Tak zalecają nawet same linie lotnicze.

Postaw na dodatkową ochronę przed szkodliwym promieniowaniem

Niezależnie od tego, czy wybierzesz jednodniowe soczewki kontaktowe, czy szkła miesięczne zadbaj także o ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Okulary przeciwsłoneczne, które mają dobrej jakości filtr UV to zawsze dobry wybór na wakacjach. Ich zastosowanie nie tylko chroni przed intensywnymi promieniami słonecznymi. Warto zabrać je ze sobą, aby ochronić soczewkę od przypadkowego zachlapania wodą czy drobinkami innego płynu, które może zdarzyć się np. podczas spływu kajakowego czy przejażdżki motorówką. Dzięki okularom przeciwsłonecznym możesz założyć soczewki kontaktowe niezależnie od planowanych aktywności i zawsze czuć się komfortowo.

Czy soczewki miesięczne są odpowiednie do podróży?

Soczewki miesięczne mogą być odpowiednie w trakcie podróży, jednak pod warunkiem, że masz świadomość, jak o nie zadbać, zachowując higienę i zapewniając komfort oczom w różnych warunkach. Przede wszystkim trzeba pamiętać o konieczności ich czyszczenia, co podczas długiej podróży może być sporym wyzwaniem. Ważne, aby zawsze mieć ze sobą odpowiednie środki do pielęgnacji soczewek: płyn oraz krople nawilżające. Na pokład samolotu możesz zabrać je w mniejszych opakowaniach. Uważaj także na to, jakie aktywności wykonujesz w soczewkach kontaktowych i zawsze bierz ze sobą w podróż zapasową parę lub okulary korekcyjne.

Jeżeli chodzi o dobrej jakości soczewki kontaktowe, które możesz nosić w trybie miesięcznym, to trafionym wyborem będą: Eye Care Monthly lub AIR OPTIX® plus HydraGlyde®.

Aktywny tryb podróżowania w soczewkach kontaktowych

Podróżowanie to czas, kiedy możesz pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa i sporą dawkę ruchu. Dla tych, którzy cenią sobie aktywne formy podróżowania czy spędzania wolnego czasu, takie jak wspinaczka, nurkowanie czy jazda na rowerze, soczewki kontaktowe są prawdziwym zbawieniem. Nie musisz obawiać się, że spadną z nosa lub zaparują jak okulary korekcyjne. Co więcej, szkła kontaktowe nie ograniczają także swobody ruchu. Możesz więc bez problemu skupić się na wakacyjnych przygodach – niezależnie od tego, czy wędrujesz po mieście, eksplorujesz góry czy zwiedzasz piękne plaże. Dzięki temu stworzyć piękne wspomnienia, do których będziesz mógł wracać w wirze codziennych obowiązków.

Soczewki kontaktowe jednodniowe, które warto wybrać na wakacyjną podróż i mieć zawsze w bagażu podręcznym to m.in. Eye Care Daily i Biotrue® ONEday.

Pielęgnacja soczewek kontaktowych w podróży i troska o oczy

Soczewki kontaktowe w podróży nie powinny być noszone dłużej niż zaleca to producent. Jest to ważne zarówno, jeżeli chodzi o soczewki jednodniowe, jak i miesięczne szkła kontaktowe. Jeżeli czeka Cię krótki lot, to bez problemu możesz skorzystać z soczewek bez obawy o komfort swoich oczu. Chcesz odpocząć na wakacjach w dalekim kraju? Zapomnij raczej o podróży w soczewkach. Długie loty zwykle wiążą się z częstymi drzemkami. W takim przypadku trudno się kontrolować i zapewnić ochronę powierzchni oka. Sen często wtedy skutkuje pomarszczeniem soczewek. Taka sytuacja może też sprzyjać uszkodzeniu soczewki. Taką soczewkę trudno zdjąć, co może prowadzić do naprawdę poważnych problemów. Dlatego dłuższy podróży czas zalecamy spędzić bez soczewek. Natomiast soczewki najlepiej zabrać ze sobą w bagażu podręcznym, a opakowanie z nimi schować do zamykanego woreczka i założyć je po wylądowaniu.

Dobrej jakości płyn do soczewek znajdziesz w ofercie Soczewki24.pl. Idealnie sprawdzi się nawet do delikatnych szkieł miesięcznych. Płynu do soczewek nie będziesz natomiast potrzebować w przypadku jednodniowych szkieł kontaktowych.

Wybór idealnych soczewek na niezapomniane podróże

Pierwszy raz będziesz korzystać z soczewek kontaktowych i nie masz pojęcia, które z nich będą dopasowane do Twoich oczu, a także najlepiej sprawdzą się podczas podróży? W takim przypadku dobrym rozwiązaniem będzie wizyta u okulisty. Specjalista nie tylko doradzi Ci, jakie soczewki kontaktowe w podróży będą najlepsze. Możesz zapytać go o odpowiednie krople do oczu czy płyn do soczewek. Często także w poradni okulistycznej możliwy jest instruktaż zakładania i ściągania soczewek, dla osób, które nie mają w tym temacie doświadczenia.

Wybrać soczewki może pomóc Ci specjalista z Soczewki24.pl. Wystarczy, że określisz swoje preferencje lub dopasujesz soczewki podobne do tych, z których korzystałeś dotychczas.