Jak dbać o soczewki kontaktowe w trakcie w podróży?

Planujesz wakacyjny odpoczynek? Chcesz się zrelaksować i cieszyć wolnym czasem? Jeżeli masz wadę wzroku, to musisz zdecydować czy spędzisz urlop w okularach, czy w soczewkach kontaktowych. Ich noszenie wcale nie musi ograniczać Cię podczas podróży samolotem czy w trakcie wakacyjnych atrakcji - zwłaszcza, jeżeli wybierasz drugie rozwiązanie. Masz wątpliwości co do pielęgnacji soczewek? Chcesz dobrze przygotować się do ich noszenia? Sprawdź nasz poradnik i zobacz, co będzie najlepsze dla Twoich oczu.

Czy w trakcie podróży można nosić soczewki kontaktowe?

Chociaż wiele osób korzysta z soczewek kontaktowych na co dzień, to podróżowanie w przypadku wady wzroku może wprowadzić pewne wyzwania, zwłaszcza jeśli jest ono długie i pełne intensywnych aktywności. Kiedy przemieszczasz się z miejsca na miejsce, musisz być świadomy, że możesz być narażony na zmiany temperatury, wilgotność powietrza, zanieczyszczenia i innymi czynnikami, które mogą wpłynąć na Twoje oczy.

Nie da się ukryć, że soczewki kontaktowe są bardzo wygodne podczas podróży. Wpływają na pewną swobodę i nie obciążają twarzy jak okulary. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się także podczas różnych aktywności fizycznej i uprawiania sportu, a o to nietrudno podróży.

Warto mieć jednak świadomość, że podróżowanie może powodować wiele problemów dla osób noszących soczewki kontaktowe. W trakcie podróży samolotem nietrudno o suche oczy i dyskomfort z powodu niskiej wilgotności powietrza w kabinie. Dotyczy to zwłaszcza tych osób, które w samolocie spędzają dłuższy czas bez zdejmowania soczewek. Co więcej, w przypadku podróży do obszarów o dużym zanieczyszczeniu powietrza lub kurzu np. podczas wycieczki na Safari w Afryce, soczewki kontaktowe mogą wpływać na swędzenie, pieczenie i podrażnienia oczu.

Bardzo ważne jest więc, aby podczas podróży zachować ostrożność i wykazać się zdrowym rozsądkiem. Możesz wykorzystywać szkła kontaktowe - pamiętaj jednak, aby skorzystać z naszych rad.

Ile godzin dziennie można nosić szkła kontaktowe?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile godzin dziennie można nosić szkła kontaktowe. Dla niektórych osób optymalne będzie 8-10 godzin z użyciem soczewek. Inni wytrzymają w soczewkach kontaktowych połowę tego czasu ze względu na własną wygodę i ryzyko wystąpienia podrażnień ok. Są też takie osoby, które soczewkę mogą nosić cały dzień przez kilkanaście godzin. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji, a także od rodzaju soczewek i ich jakości.

Jakie rodzaje soczewek kontaktowych sprawdzą się w podróży?

W podróży oczy są narażone na wiele czynników zewnętrznych. Te mają ogromny wpływ na prawidłowe widzenie, ale także zdrowie. Dlatego ważne jest, aby dopasować odpowiednie soczewki kontaktowe, uwzględniając indywidualne preferencje. Dzięki temu szkła kontaktowe zapewnią Ci wygodę i bezpieczeństwo.

Dlaczego warto postawić na soczewki jednodniowe w podróży?

Soczewki jednodniowe są bardzo praktyczne i łatwe w użyciu - nie tylko na co dzień, ale także podczas podróży. Nie wymagają one przechowywania ani czyszczenia, co jest szczególnie ważne w trakcie długich wędrówek, lub gdy podróżujesz w wymagających warunkach. Po prostu zakładasz je rano i wyrzucasz wieczorem. To sprawia, że ten rodzaj soczewek kontaktowych uznaje się za wyjątkowo higieniczny, co chroni oczy przed infekcjami.

Jeżeli nie soczewki kontaktowe jednodniowe to co?

Istnieją inne opcje na wakacyjny wyjazd niż soczewki jednodniowe, ale czy równie wygodne i praktyczne? To zależy. Możesz postawić na okulary, jeżeli nie interesują się sporty i pływanie w oceanie. W podróży mogą także sprawdzić się soczewki dwutygodniowe lub miesięczne. Szkła kontaktowe wielokrotnego użytku wymagają jednak pielęgnacji. Trzeba dbać o ich czystość, wymieniać płyn do soczewek, w którym się je przechowuje. W przypadku ich uszkodzenia lub zgubienia trzeba mieć ze sobą także zapasowe soczewki. Wszystko więc zależy od tego, na jakie aktywności wakacyjne się decydujesz i na czym najbardziej Ci zależy podczas podróży.

6 porad, jak nosić soczewki kontaktowe i dbać o nie w podroży

Nie musisz rezygnować z wygody, jaką zapewniają soczewki kontaktowe i podczas podróży zastępować ich za pomocą okularów. Dotyczy to nawet tych osób, które mają dużą wadę wzroku. Warto jednak stosować się do pewnych wskazówek - niezależnie od tego, czy nosisz soczewki miesięczne, dwutygodniowe czy jednodniowe soczewki kontaktowe.

  1. Upewnij się, że masz wystarczającą ilość soczewek na całą podróż. Najlepiej przechowuj je w bagażu podręcznym, zwłaszcza jeżeli czeka Cię długi lot. Warto mieć ze sobą także zapas płynu do dezynfekcji w pojemniku, aby pozbyć się zanieczyszczeń w razie gdy ściągniesz soczewkę np. podczas drzemki w samolocie. Ta zasada sprawdza się głównie, jeżeli chodzi o szkła miesięczne. Zapas jest ważny natomiast, kiedy stosujesz jednodniowe soczewki. Nie ma nic gorszego niż nagły brak szkieł w trakcie podróży, który może spowodować dyskomfort i utratę ostrości widzenia.

  2. Zapakuj swoje soczewki kontaktowe w szczelne opakowania, aby były one bezpieczne. To zapobiegnie ich przypadkowemu zarysowaniu lub uszkodzeniu podczas transportu.

  3. Dbaj o higienę rąk zarówno, jeżeli chodzi o zakładanie, jak i ściąganie soczewek. Zawsze wcześniej myj dłonie i dokładnie je osuszaj. To pomoże uniknąć przenoszenia zanieczyszczeń. Bakterie nie dostaną się do Twoich oczu i zmniejszysz ryzyko pojawienia się infekcji.

  4. Unikaj noszenia soczewek kontaktowych przez bardzo długi czas w trakcie podróży. Soczewki jednodniowe możesz wymieniać w ciągu dnia. Jeżeli chodzi o warianty miesięczne, to warto przemyć je płynem przed ponowną aplikacją do oka (unikać czyszczenia wodą z kranu). Częste zmienianie soczewek i regularne używanie kropli nawilżających, pomaga utrzymać oczy w dobrej kondycji.

  5. W podróż zawsze bierz ze sobą płyny do soczewek i krople do oczu, które znasz i już kiedyś stosowałeś. Użycie nowego płynu może być szokiem dla Twoich oczu i chociaż będzie on odpowiedni do pielęgnacji soczewek, to ich noszenie stanie się niemożliwe ze względu na podrażnienie czy alergię. Nie jest to reguła, ale po co ryzykować i psuć sobie wakacje.

  6. Okulary przeciwsłoneczne to podstawa, nie tylko w ciepłych krajach. Pomogą one zminimalizować narażenie oczu na promienie UV. Jednak to nie wszystko! Okulary przeciwsłoneczne w połączeniu z „kontaktami” mają znacznie więcej zalet. Doskonale chronią soczewki kontaktowe przed wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych. Podczas ich noszenia nie musisz obawiać się, że coś wpadnie Ci do oka.

Kryzysowe sytuacje w trakcie podróży

Jednym z najczęstszych problemów, z którym można się spotkać w trakcie dalekich podróży przy wykorzystaniu soczewek kontaktowych, jest suchość oczu. Długotrwałe przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, samolotach lub samochodach może być sporym wyzwaniem. Częstym problemem jest także narażenie na wiatr podczas jazdy motocyklem, samochodem lub łódką. Trudne warunki mogą doprowadzić do wysuszenia spojówek i powodować pieczenie, a nawet ból. W takiej sytuacji warto mieć ze sobą krople nawilżające i stosować je regularnie, aby zapobiec negatywnym skutkom suchości oczu. Jeżeli natomiast na co dzień nosisz okulary korekcyjne, to warto na wszelki wypadek wziąć je ze sobą - gdybyś nie mógł stosować soczewek.

Jak długo soczewki mogą leżeć bez płynu?

Prawidłowe przechowywanie soczewek kontaktowych jest kluczowe dla zachowania ich jakości. Aspekt ten ma wpływ także na zdrowie Twojego oka. Najmniej problematyczne są jednodniowe soczewki. Nie trzeba ich przechowywać w płynie, są łatwe do użycia i jednorazowe. Jednym z ważnych aspektów przechowywania pozostałych typów soczewek jest ich kontakt z odpowiednim płynem. Ten utrzymuje nawilżenie szkła, co zapobiega jego wysychaniu i zmniejsza ryzyko uszkodzenia. Jak długo soczewki mogą leżeć bez płynu? Najlepiej nie dłużej niż kilka minut. Brak dostępu do płynu wpływa nie tylko na ich wysuszenie. Pozostawione bez nawilżenia szkła mogą gromadzić zanieczyszczenia, które zwiększają ryzyko infekcji i chorób oczu.

Co jeśli płyn do soczewek został w bagażu, który nie doleciał na miejsce? W nagłych sytuacjach do nawilżenia i przechowywania soczewek, zamiast płynu możesz wykorzystać sól fizjologiczną. Dlatego warto nosić ze sobą kilka ampułek w bagażu podręcznym. Soczewki w tym przypadku nie są tak zadbane, jak w płynie. Jednak zdaniem każdego okulisty jest to lepsze niż pozostawienie soczewek w pustym pojemniczku lub zanurzenie w wodzie. Jest to rozwiązanie doraźne. Następnego dnia po zaistniałej sytuacji koniecznie więc trzeba zaopatrzyć się płyn, aby cieszyć się soczewkami i doskonałym widzeniem bez ryzyka infekcji.

Soczewki toryczne zamiast okularów korekcyjnych

Obawiasz się, że w przypadku swojej wady wzroku masz do wyboru tylko okulary korekcyjne? Każdy specjalista z doświadczenia może Ci, że niewiele jest wad, które uniemożliwiają noszenie soczewek kontaktowych. Jest to możliwe, nawet jeżeli masz astygmatyzm. Dla takich osób, jak Ty odpowiednie będą soczewki toryczne. Ich ogromną zaletą jest zdolność dostosowywania się do kształtu Twojego oka. Dzięki temu zapewniają dokładną korekcję astygmatyzmu, co pozwala na poprawienie jakości Twojego widzenia i zmniejszenie zmęczenia oczu. Może okazać się, że nie tylko w podróży, dla także na co dzień będą one zdecydowanie lepsze od okularów korekcyjnych. Planujesz korzystać ze szkieł po raz pierwszy? Udaj się wcześniej do specjalisty.

Soczewki kontaktowe to niezbędny element wyposażenia dla osób, które chcą cieszyć się doskonałym wzrokiem w czasie podróży. Bez nich wiele atrakcji i miejsc byłoby niedostępnych dla osób z problemami ze wzrokiem. Podczas wakacji nie ma nic lepszego od pływania w basenie lub w oceanie. Z soczewkami jest to znacznie łatwiejsze. A przy przejściu między pomieszczeniami o różnych temperaturach soczewki nie parują jak okulary. W przypadku wariantów wielorazowych pamiętaj o wykorzystaniu odpowiednich preparatów. Płyny zapewnią oczom właściwe nawilżenie i ochronę soczewek. Warto także zastosować się do powyższych wskazówek.