Wrażliwe oczy i soczewki kontaktowe. Czy ten związek ma przyszłość?

Nadwrażliwość oczu to coraz częstszy problem, dotykający szerokiego grona pacjentów. Objawy, jakie mu towarzyszą to m.in. swędzenie, suchość oczu, pieczenie czy łzawienie oczu. Czy noszenie soczewek kontaktowych przy wrażliwych oczach to dobry pomysł? Co z osobami, które cierpią na zespół suchego oka? Sprawdź najczęstsze objawy, jakie pojawiają się u wyjątkowych wrażliwców i dowiedz się, czy właściwie dobrane soczewki kontaktowe będą dla nich komfortowe.

Skąd bierze się problem z wrażliwością i suchością oczu?

Osoby o wrażliwych oczach, nie zawsze cierpią na poważne schorzenia zdrowotne. Czasem do suchości oczu może prowadzić klimatyzacja czy dym w pomieszczeniu. Jeżeli jednak u osoby, która wcześniej nie miała problemów ze wzrokiem, zaczął pojawiać się dyskomfort, konieczne będzie zwrócenie się do lekarza w dziedzinie okulistyki. Być może nowe dolegliwości wynikają z wady wzroku i konieczna będzie jej korekcja okularami lub soczewkami kontaktowymi.

Nadwrażliwość oczu może skutecznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. W niektórych przypadkach nawilżające krople nie pomogą, bo może ona być objawem różnych schorzeń. Dlatego nie należy bagatelizować nigdy dolegliwości, jakie pojawiają się przy wrażliwych oczach. Te mogą wskazywać na:

  • zespół suchego oka - objawia się pieczeniem, bólem oraz swędzeniem oczu, w niektórych przypadkach obserwuje się również światłowstręt; zespół suchego oka powodowany może być przez szereg różnych dolegliwości, w tym przez nadwrażliwe oczy,

  • zapalenie spojówki - przypadłość wyglądająca podobnie jak zapalenie rogówki, dzieli się ją na infekcyjne oraz nieinfekcyjne zapalenie; pierwsze wynika głównie bakterii oraz wirusów; w przypadku zapalenia nieinfekcyjnego, najczęściej wywoływane jest przez alergeny;

  • ciało obce - uczucie ciała obcego objawia się poprzez szczypanie podczas mrugania, jak również nieprzyjemne kłucie; tego typu objawy mogą oznaczać znajdujące na ciało obce na oku.

Wrażliwe oczy, a soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe to dla wielu osób jedyne komfortowe rozwiązanie, jakie biorą pod uwagę przy korekcji wady wzroku Może to wynikać z braku przekonania do standardowych okularów lub chęci uzyskania większej wygody i swobody podczas codziennych czynności. Jednak czy stosowanie soczewek kontaktowych przez osoby cierpiące na wrażliwe oczy jest możliwe? Podjecie decyzji co do stosowania soczewek kontaktowych, w przypadku wrażliwych oczu powinno być zawsze konsultowane ze specjalistą. Szkła kontaktowe w niektórych sytuacjach mogą być odradzone przez specjalistę. W większości przypadków jednak po wykonanych badaniach stwierdza się, że nadwrażliwość oczu pacjenta nie stanowi przeszkody do noszenia soczewek kontaktowych, wówczas można śmiało po nie sięgać. Dotyczy to zwłaszcza rozwiązania, jakim są miękkie soczewki kontaktowe.

Wybór soczewek kontaktowych przez osoby z problemem wrażliwych oczu

Wrażliwe oczy nie muszą oznaczać, że dana osoba nie ma możliwości korzystania z wygodnego rozwiązania, jakim są soczewki kontaktowe. Warto natomiast skonsultować się ze specjalistą przed wyborem konkretnych soczewek. W przeciwnym razie można narazić się na niepotrzebny większy dyskomfort.

Należy pamiętać, że soczewki można podzielić na kilka rodzajów ze względu na:

  • przydatność do użytkowania - osoby noszące soczewki kontaktowe mogą zdecydować się na soczewki jednodniowe, ale również szkła dwutygodniowe i soczewki miesięczne,

  • materiał ich wykonania - hydrożelowe lub silikonowo-hydrożelowe, które skutecznie niwelują dyskomfort podczas korzystania z soczewek.

Najpopularniejszymi soczewkami kontaktowymi są soczewki jednodniowe. Korzystanie z nich jest szybkie i bezproblemowe. Jedyne, o czym należy pamiętać w tym przypadku, to przestrzeganie zasad higieny przy ich zakładaniu i zdejmowaniu. Soczewki jednodniowe każdego dnia zakłada się na oczy. Pod koniec dnia, kiedy nie są już potrzebne, należy je ściągnąć i wyrzucić. Znika więc konieczność dokładnego czyszczenia oraz odpowiedniego przechowywania. Soczewki kontaktowe jednodniowe wystarczy zutylizować w koszu. Przy ich noszeniu przez kilkanaście godzin dzienne ważne będzie także stosowanie kropli nawilżających do oczu.

Soczewki kontaktowe dwutygodniowe czy miesięczne wymagają od ich właściciela znacznie większej dbałości o higienę. Korzystanie z nich wiąże się z koniecznością zdejmowania soczewek oraz czyszczeniem ich. Chcąc uniknąć poważnych powikłań wynikających z korzystania z brudnych soczewek, należy stosować n.in. płyn pielęgnacyjny do ich czyszczenia. Również na noc, kiedy soczewki są zdejmowane, konieczne jest umieszczenie ich w pojemniku z przystosowanym do nich płynem o łagodnym składzie.

Niezależnie od wybranego wariantu soczewek, dokładne mycie rąk przed ich zakładaniem oraz zdejmowaniem szkieł to podstawa. Dzięki temu można uniknąć podrażnienia oczu. Sam czas noszenia soczewek nie powinien być przekraczany w stosunku do tego zalecanego przez producenta. Soczewek kontaktowych jednodniowych, nie należy zatem nosić dłużej niż 24 godziny. W przeciwnym razie może dojść do podrażnienia powierzchni rogówki.

Osoby, u których oprócz wady wzroku występują problemy suchego oka, powinny zdecydować się na soczewki wykonane z hydrożelu lub mieszanki silikonu oraz hydrożelu. Soczewki silikonowo-hydrożelowe odznaczają się wysoką przepuszczalnością tlenu. Pozwala to na zachowanie wysokiego poziomu dotlenienia oraz nawilżenia oczu wrażliwych w trakcie korzystania z soczewek. Zawarty w soczewkach kontaktowych silikon, skutecznie zwiększa elastyczność, a jednocześnie jest trwały. Dzięki temu soczewki kontaktowe są mniej podatne na uszkodzenia, a sam materiał nie wywołuje podrażnienia oczu czy reakcji alergicznych. Jednak nawet chodząc w takich soczewkach przy zespole suchego oka, zaleca się krople do oczu. Najlepiej, jeżeli są to dobrej jakości krople nawilżające.

Podrażnienie oczu po soczewkach kontaktowych - czy to częste?

Podrażnienie oczu wrażliwych przy noszeniu soczewek kontaktowych czasami ma miejsce i nie powinno być lekceważone. Prawidłowo dopasowane soczewki kontaktowe nie powinny bowiem powodować dyskomfortu podczas korzystania z nich. Soczewki wielorazowego użytku, tygodniowe lub miesięczne, mogą wpływać na podrażnienie, które wynikać będzie najczęściej z nieprawidłowych zasad higieny podczas korzystania z szkieł kontaktowych.

Wyróżnia się trzy najczęstsze przyczyny, które mają wpływ na podrażnienie oczu:

  • źle dopasowane soczewki kontaktowe,

  • obecność alergenów w powietrzu,

  • przypadłość suchych oczu.

Dobraniem soczewek kontaktowych po raz pierwszy zajmuje się specjalista. Wynika to z faktu, że każda osoba ma inną wielkość czy kształt gałki ocznej. Soczewka kontaktowa powinna być dopasowana do powierzchni oka w taki sposób, aby idealnie do niego przylegała i nie powodowała dyskomfortu. Źle dopasowana soczewka objawiać się będzie uczuciem obecności ciała obcego w oku, delikatnym bólem oraz podrażnieniem oczu, które objawiać się będzie widocznym zaczerwienieniem czy wpłynięciem na ostrość wzroku. Tu nie pomogą nawet najlepsze krople nawilżające.

Podrażnienie oczu może wynikać z obecności alergenów w powietrzu, szczególnie w okresie pylenia roślin, czy w sytuacji zalegającego kurzu w mieszkaniu. Reakcje alergiczne to najczęściej wynik kontaktu z roztoczami kurzu, które mogą podrażniać oczy. Najczęściej powodują zaczerwienienie oraz suchość oczu. Jeżeli odczuwanie dolegliwości spowodowane jest alergenami, wówczas konieczne jest dokładne czyszczenie soczewek kontaktowych, w celu usunięcia z ich powierzchni alergenów. Co w przypadku soczewek jednodniowych? Tu mogą pomóc krople do oczu, które delikatnie oczyszczą soczewki sferyczne i stworzą barierę ochronną dla oka.

Zespół suchego oka wiąże się z sytuacją, w której oczy nie wytwarzają dostatecznie dużo dobrej jakości łez, przez co są one nieprawidłowo nawilżone. W przypadku każdych soczewek - jednodniowych, dwutygodniowych czy miesięcznych, brak dostatecznej ilości łez może powodować niewłaściwe nawilżenie oczu. Uczuciem towarzyszącym zespołowi suchego oka jest wrażenie piasku pod powiekami, szczypanie oraz pieczenie oczu. To przypadłość wymagająca kontaktu ze specjalistą.

Kto nie powinien nosić soczewek kontaktowych?

Pomimo rozwoju nowoczesnych technologii i tworzenia coraz to wygodniejszych i bezpieczniejszych soczewek, w dalszym ciągu można wyróżnić grono osób, które nie powinny ich nosić. Soczewki kontaktowe w ich przypadku nie tyle się nie sprawdzą, co mogą powodować nieprzyjemne dolegliwości.

Niezależnie od przeciwwskazań, nawet osoby które zaobserwują u siebie niepożądane efekty, powinny wstrzymać się z noszeniem soczewek kontaktowych i skonsultować ze specjalistą, aby wyjaśnić przyczyny tego zjawiska.

Podstawowymi przeciwskazaniami do noszenia soczewek kontaktowych są:

  • alergie - w szczególności dotykają osoby mające problemy z kurzem, roztoczami oraz zarodnikami grzybów; soczewki kontaktowe mają tendencję do wiązania alergenów, a to skutkuje pojawieniem się silnych podrażnień oczu; w korzystniejszej sytuacji są osoby z alergią okresową, które w czasie pylenia roślin powinny zrezygnować z soczewek;

  • cukrzyca - diabetycy mogą nosić soczewki kontaktowe, ale jest to bardzo ryzykowne, wszystko ze względu na zwiększoną skłonność do zakażeń u cukrzyków, która może powodować znacznie poważniejsze infekcje oraz powikłania;

  • wiek - szkieł kontaktowych nie powinny stosować osoby w określonym wieku; szkła kontaktowe są niewskazane dla malutkich dzieci i osób w podeszłym wieku - pacjenci Ci mogą mieć problemy ze zdejmowaniem soczewek oraz utrzymaniem ich w odpowiedniej czystości;

  • środowisko pracy - przekłada się bezpośrednio na to, czy możliwe jest stosowanie soczewek; w pracy, gdzie panuje bardzo wysokie zapylenie oraz suchość powinno się zrezygnować z korzystania z soczewek; warunki te mogą powodować znaczące osiadanie na powierzchni soczewki szkodliwych pyłków oraz nasilać objawy suchości oczu, przez co odczuwane dolegliwości będą jeszcze mocniejsze.

Odpowiednia higiena - krótki poradnik dla użytkowników soczewek kontaktowych

Na rynku dostępne są różne rodzaje soczewek. Jednak niezależnie od wyboru według wymagań pacjenta, jedna kwestia pozostaje niezmienna - higiena. Przede wszystkim, przed zakładaniem soczewki konieczne jest dokładne i staranne umycie rąk, a następnie ich osuszenie.

Osoby korzystające z soczewek tygodniowych czy miesięcznych, powinny dodatkowo zadbać o odpowiednie ich przechowywanie. Według zaleceń specjalisty oraz producenta konieczne jest odkładanie soczewek do pojemniczka z płynem pielęgnacyjnym. Soczewki jak również sam pojemnik nigdy nie powinny być płukane w wodzie kranowej. Jest ona środowiskiem przyjaznym dla rozwoju różnych drobnoustrojów, które mogą powodować choroby ogólnoustrojowe.

Nie należy także nosić soczewki, która jest już po terminie przydatności. Taka sama zasada dotyczy stosowanych płynów do ich oczyszczania. To ogromne ryzyko dla Twoich oczu.

Najbardziej higieniczny sposób przechowywania i korzystania z soczewek nie zwalnia pacjenta z wizyt kontrolnych u lekarza. Wady wzroku powinny być kontrolowane, dlatego nawet kiedy soczewki nie wywołują efektów ubocznych w trakcie ich noszenia, konieczna jest wizyta u okulisty raz w roku. W przypadku pojawienia się bólu, swędzenia oraz odruchu pocierania oczu, koniecznie należy zwrócić się do specjalisty w trybie pilnym.