Okulary przeciwsłoneczne dla niemowlaka – prewencja czy fanaberia?

Coraz wyższe temperatury, piękne słońce, delikatny wiatr – to doskonałe warunki na spacery z niemowlakiem, prawda? Czy jednak przygotowałeś się do nich we właściwy sposób? Poza niezbędnymi akcesoriami codziennymi warto zastanowić się, czy Twojemu maluszkowi nie będą potrzebne okulary przeciwsłoneczne. Uważasz, że może to być rodzicielska fanaberia? Okazuje się, że stosowanie okularów przeciwsłonecznych od pierwszych chwil życia dziecka, kiedy przebywa na słońcu, może przynieść wiele korzyści zdrowotnych. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć na ten temat, aby być spokojnym o swojego malucha.

okulary przeciwsloneczne dla malucha

W jaki sposób okulary przeciwsłoneczne chronią oczy dziecka?

Promieniowanie UV docierające wraz z promieniami słonecznymi przez warstwę ozonową atmosfery jest szkodliwe dla oczu dorosłych, jak i dzieci (w tej grupie są także niemowlęta). Dlatego tak wiele w ostatnich latach mówi się na temat tego, aby inwestować w dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne. Co więcej, warto nosić je nie tylko w słoneczne dni. Ochrona oczu przed szkodliwym promieniowaniem UV jest ważna także w pochmurne dni, kiedy wydaje się, że nic nam nie zagraża.

Zastanawiasz się, jak okulary przeciwsłoneczne przyczyniają się do ochrony wzroku dziecka nawet w warunkach umiarkowanego nasłonecznienia?

  • Gwarantują ochronę przed szkodliwym promieniowanie UVA i UVB.
  • Zapewniają wysoki stopień ochrony przed światłem słonecznym, które może wpływać na zmęczenie oczu i ewentualne podrażnienia.
  • Eliminują ryzyko groźnych chorób oczy w przyszłości jak np. zwyrodnienie plamki żółtej.
  • Zapewniają komfort w słoneczne dni – nie ma ryzyka, że na delikatnej skórze dziecka wokół oczu, czy na powiekach pojawią się oparzenia słoneczne.
  • Budują dobre nawyki u dzieci od najmłodszych lat – maluchy szybko przyzwyczajają się do noszenia okularków i nie zapominają o nich w przyszłości.

Od jakiego wieku zapewnić swojemu dziecku okulary przeciwsłoneczne?

Wielu rodziców decyduje się na pierwsze okulary przeciwsłoneczne dla dzieci, kiedy te mają kilka lat. Wówczas takie produkty są zdecydowanie bardziej dostępne – sporo producentów reklamuje modele dla 3, 4, 5 czy 6-latków. Nie oznacza to jednak, że na okularki przeciwsłoneczne nie można zdecydować się wcześniej. Od dobrych kilku lat wiele marek oferuje modele okularów przeciwsłonecznych dla dzieci w różnym wieku – nawet dla niemowląt. Są one coraz popularniejsze na całym świecie. Wynika to ze wzrostu świadomości osób dorosłych wobec tego, że w przypadku maluszków do oczu przedostaje się promieniowanie UV dokładnie tak samo, jak u starszych osób.

Ochrona oczu niemowląt – podaruj maluchowi bezpieczeństwo!

Oczy niemowląt są bardzo delikatne tak jak same maluszki. Już samo wystawienie dziecka na promienie słoneczne może powodować oparzenia słoneczne czy podrażnienia jego skóry, także w okolicy oczu i powiek. Dlatego dzieci powinny nosić okularki przeciwsłoneczne od samego początku, kiedy zaczną wychodzić na spacery. Wówczas można zapewnić im skuteczną ochronę przed szkodliwym promieniowaniem. Dla jednych może być to zwykła fanaberia. Odpowiedzialni rodzice wiedzą jednak, że jeżeli zagwarantują swojemu dziecku ochronę, to najprawdopodobniej zaowocuje to w przyszłości.

Jak dopasować najlepsze okulary przeciwsłoneczne dla niemowlaka?

Dopasowanie odpowiednich okularków przeciwsłonecznych dla niemowlaka jest kluczowe dla zapewnienia mu maksymalnego komfortu i ochrony. Nie masz pewności, w jakich okularach przeciwsłonecznych Twój maluszek będzie bezpieczny podczas spaceru czy na placu zabaw? Nie jesteś pewny, jakie okulary dla dzieci wybrać, aby były dopasowane, wygodne i skuteczne? Przed zakupem możesz skonsultować się z pediatrą lub okulistą. Będą oni w stanie doradzić Ci modele gwarantujące optymalne widzenie, odporne na uszkodzenia i chroniące przed słońcem.

Jeżeli samodzielnie chcesz wybrać okulary przeciwsłoneczne dla dzieci, skorzystaj natomiast z naszych wskazówek. Poniżej znajdziesz listę, która pomoże Ci zwrócić uwagę na najważniejsze kwestie.

Na co należy zwrócić uwagę przed zakupem?

  • Podstawą, jeżeli chodzi o okulary przeciwsłoneczne dla dzieci (zwłaszcza najmniejszych), jest ich odpowiedni rozmiar. Nie mogą być one zbyt duże ani zbyt małe. W przypadku niemowląt pod uwagę bierze się często modele, których oprawki są elastyczne. Dzięki temu doskonale przylegają do twarzy, a ramki dobrze obejmują oczy, nie pozostawiając szczelin po bokach.
  • Drugą istotną kwestią są filtry UVA, UVB i UVC. Upewnij się, że okulary przeciwsłoneczne dla dzieci, które wybierasz, mają szkła specjalistyczne. Ich stopień ochrony jest dzięki temu największy. Tylko dzięki temu oczu będą chronione przed promieniowaniem UV.
  • Zwróć także uwagę na materiał wykonania okularów, soczewek i ich oprawek. Produkty dla niemowląt powinny być przede wszystkim bezpieczne i niezwykle lekkie. Najczęściej można spotkać modele, gdzie oprawki okularów są wykonane z elastycznej gumy lub dla starszych dzieci z poliwęglanu. Materiały te sprawiają, że produkty są nie tylko wygodne, ale także dostępne w szerokiej gamie kolorów.

Tym, co powinno zwrócić Twoją uwagę są także kategorie przyciemnienia szkieł. Soczewki okularów powinny zapewniać ochroną, ale dla dzieci nie mogą być one zbyt ciemne. Tu z pomocą przyjdzie Ci specjalista, doradzając najlepszy wybór dla wzroku maluszka.

okulary przeciwsloneczne dla niemowla

Co jakie czas konieczna jest zmiana okularów przeciwsłonecznych u małych dzieci?

Jak dobrze wiesz, małe dzieci bardzo szybko rosną. Podobnie, jak w przypadku odzieży czy obuwia, tak samo okulary przeciwsłoneczne dla dzieci powinny być wymieniane, kiedy zmieniają się potrzeby malucha. W tym przypadku musisz zdać się na swój instynkt macierzyński oraz monitorować swoje dziecko.

Okulary należy wymienić zawsze wtedy, kiedy zauważyć, że ich oprawki zaczynają być niewygodne lub soczewki nie zakrywają w pełni oczu. Najlepiej wówczas udać się z dzieckiem do salonu optycznego i na miejscu dopasować nowy model okularów.

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci nadają się do wymiany także wtedy, kiedy dziecko np. przypadkowo je uszkodzi. Pęknięte lub złamane ramki, porysowane soczewki – to najczęstsze usterki, jakie zdarzają się w przypadku żywiołowego dziecka. W tym przypadku nie warto oszczędzać, chodzi o bezpieczeństwo malucha.

Gdzie kupić ładne i bezpieczne okulary przeciwsłoneczna dla dziecka?

Zależy Ci, aby okulary chroniły malucha przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB, a jednocześnie cenisz sobie nowoczesny design? Nie ma problemu! Na rynku bez problemu znajdziesz okulary, które są dobrej jakości, lekkie i przy tym dobrze się prezentują. Zajrzyj do salonów stacjonarnych Soczewki24 lub przejrzyj Kolekcję Kids dostępną w naszym sklepie internetowym. Znajdziesz tam okulary dla dzieci, które spełniają wszelkie normy w zakresie jakości i bezpieczeństwa.

Chcesz kupić dziecku okulary online i zobaczyć, jak będzie w nich wyglądało? Postaw na Soczewki24.pl, gdzie możesz skorzystać z Wirtualnej Przymierzalni. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że okulary blokują promienie UVA, UVB i UVC, są wygodne, lekkie i odporne na uszkodzenia, bezpieczne dla maluszka, a jednocześnie jest mu w nich do twarzy.