Okulary po operacji zaćmy – jak dobrać i jak długo nosić?

Zaćma to choroba polegająca na zmętnieniu soczewki oka. To przyczynia się do stopniowego pogarszania się jakości i ostrości widzenia. Z biegiem czasu zaczyna pojawiać się problem z oceną odległości oraz poruszaniem się. Osoby z zaćmą znacznie gorzej widzą w jasnym oświetleniu, kiedy do powierzchni oka docierają odblaski światła. Rozwiązaniem pozwalającym na skorygowanie wzroku w tym przypadku jest operacja usunięcia zaćmy. Podczas zabiegów tego typu wszczepia się soczewki wewnątrzgałkowe. Po usunięciu zaćmy niezbędna jest troska o oczy, właściwa rekonwalescencja oraz stosowanie okularów przeciwsłonecznych ograniczających promieniowanie słoneczne. Jeżeli pacjent miał wcześniej dodatkowo inną, dużą wadę refrakcji, to podstawą jest także korekcja okularowa. Sprawdź, jakie okulary po operacji zaćmy sprawdzą się najlepiej.

Czym jest zaćma i kogo najczęściej dotyka?

Zaćma to nie wada wzroku, a choroba oczu. Występuje ona dość powszechnie, szczególnie u osób w podeszłym wieku. Objawia się poprzez zmętnienie soczewki wewnątrzgałkowej, co przekłada się w bezpośredni sposób na utratę ostrego widzenia.

Przyczynami powstawania zaćmy są procesy starzenia się organizmu, ale również:

  • urazy mechaniczne,
  • stany zapalne błony naczyniowej,
  • niektóre leki,
  • cukrzyca,
  • działanie promieni słonecznych.

Warto zaznaczyć, że choroba oczu, jaką jest zaćma, rozwija się stopniowo. Szczególnie narażone na pojawienie się zaćmy są jednak osoby obciążone genetycznie, a także Ci, którzy nadużywają alkoholu i palą duże ilości tytoniu.

Kiedy zachodzi potrzeba operacji usunięcia zaćmy?

Pierwszym objawem pojawienia się zaćmy w oku jest przede wszystkim pogorszenie jakości widzenia na odległość. Ponadto dochodzi również problem z postrzeganiem oraz rozróżnianiem barw. Osoba, u której rozwija się zaćma, znacznie gorzej widzi w ciągu słonecznego dnia. Zmętnieniu soczewki wewnątrzgałkowej towarzyszy widzenie przedmiotów jak przez brudną szybę, co odbija się na pogorszeniu samodzielności.

Przez wiele lat do zabiegu usunięcia zaćmy kwalifikowano jedynie te osoby, u których zdiagnozowano zaćmę w pełni rozwiniętą. Zaćma dojrzała jest stanem, w którym dochodzi do zaawansowanego zmętnienia soczewki, przez co staje się ona gruba i sztywna. Powoduje to wzrost ciśnienia śródgałkowego i zamknięcie się kąta rogówkowo-tęczowego, co ostatecznie może prowadzić nawet do rozwoju jaskry. W przypadku zaćmy dojrzałej, zamglenie oraz zmętnienie soczewki jest całkowite. Warto również zaznaczyć, że kolejnym stadium jest tak zwana zaćma przejrzała. W tym przypadku włókna soczewki ulegają stopniowemu upłynnieniu, co powoduje przesunięcie się jądra soczewki w dół. Konsekwencją tych zmian może być nieodwracalna ślepota.

Dzięki znacznemu rozwojowi technologii oraz badań przeprowadzanych nad tą chorobą, do zabiegu zaćmy kwalifikuje się obecnie znacznie więcej osób. Są to m.in. Ci pacjenci, u których rozpoznaje się stadium początkowe. Specjaliści podkreślają przy tym, że zabiegowi zaćmy należy poddać osoby, u których choroba znacznym stopniu uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. Co więcej, jeżeli ostrość widzenia spada o 30-40%, wówczas również przeprowadzenie zabiegu wskazane jest w trybie szybkim.

okulary po operacji zaćmy

Jaki jest przebieg zabiegu usunięcia zaćmy?

Usunięcie zaćmy to obecnie standardowy zabieg medyczny. W większości przypadków sam zabieg usunięcia zaćmy to ok. 15-25 minut. Warto zaznaczyć, że w przypadku chirurgii zaćmy zabieg może ulec wydłużeniu, czas trwania jest wówczas indywidualny dla każdego pacjenta. Wiele zależy od wszczepionej soczewki wewnątrzgałkowej.

Proces przygotowania się do zabiegu ustalany jest ze specjalistą. Najlepiej przez kilka dni przed ustalonym terminem wystrzegać się picia alkoholu oraz napojów kofeinowych. Nie zaleca się również stosowania żadnych kosmetyków na twarzy w dniu zabiegu. Pacjenci, którzy na stałe przyjmują leki, powinni normalnie je zażyć.

Podczas operacji zaćmy po nacięciu gałki ocznej wykonuje się usunięcie zmętniałej soczewki naturalnej, a w jej miejsce wstawiana jest soczewka sztuczna. Cała procedura odbywa się w znieczuleniu miejscowym, pacjentowi podawane są specjalne krople znieczulające. Zabieg zaczyna się od nacięcia gałki ocznej, dzięki czemu możliwe jest usunięcie soczewki oka. Proces ten określa się fakoemulsyfikacją i wykonywany jest przy użyciu specjalnego mikroskopu. Usunięcie soczewki wykonuje się również przy zastosowaniu ultradźwięków. Usuniętą soczewkę zastępuje się nową, którą rozwija się wewnątrz torebki, dzięki czemu unika się sytuacji, w której mogłaby się przesunąć.

Soczewki wszczepiane przy zabiegu można podzielić na kilka rodzajów. Wybiera się je tak, aby nie zaburzać pracy oka. W zależności od zaleceń umieszcza się:

  • soczewki jednoogniskowe,
  • soczewki wieloogniskowe,
  • soczewki pseudoakomodacyjne,
  • soczewki toryczne oraz wieloogniskowe toryczne.

Zabieg usunięcia zaćmy powoduje, że pacjentowi od razu poprawia się jakość widzenia. Jednakże z uwagi na procedurę usunięcia zaćmy zaleca się, aby towarzyszyła mu druga osoba, która pomoże w pierwszych godzinach po operacji. Proces gojenia się po wszczepieniu soczewki wewnątrzgałkowej trwa zazwyczaj do 1-3 miesięcy.

Czy podczas operacji zaćmy można dodatkowo usunąć inną wadę wzroku?

Podczas operacji zaćmy można dodatkowo korygować inne wady wzroku, takie jak krótkowzroczność, nadwzroczność lub astygmatyzm. Wiele zależy od tego, jaki jest stopień zaawansowania choroby i jak duża jest wada wzroku. Czasem można wykonać jedynie częściową korektę wzroku. Oznacza to, że po operacji zaćmy odbywa się dodatkowe leczenie. Wykorzystuje się do tego okulary korekcyjne. Należy jednak mieć świadomość, że lekarze, wykorzystując najnowsze technologie robią wszystko, aby minimalizować potrzebę stosowania okularów korekcyjnych.

Jak długo należy nosić okulary korekcyjne po zabiegu zaćmy?

Decyzja dotycząca doboru i noszenia okularów korekcyjnych po operacji zaćmy powinna być podejmowana w konsultacji z okulistą, który najlepiej zna historię medyczną pacjenta, a także jest w stanie określić jego potrzeby wzrokowe. Niektórzy mogą potrzebować okularów wyłącznie do czytania lub do pracy przy komputerze, podczas gdy inni będą musieli nosić je na stałe.

W każdym przypadku ważne jest jednak, aby dobrać okulary chroniące oczy przed światłem niebieskim. Jest to ważne szczególnie u tych osób, które sporo czasu spędzają przed monitorem komputera. Co więcej, światło niebieskie emitowane jest także ze smartfonów, tabletów i telewizorów – nie należy o tym zapominać.

Rekonwalescencja oka po operacji zaćmy

Po operacji zaćmy potrzebny jest czas niezbędny do pełnego zagojenia oka. Jest to zazwyczaj ok. miesiąca. W tym czasie schodzi także opuchlizna. Najważniejsze jest jednak ustabilizowanie się wszczepionej soczewki wewnątrz gałki ocznej. Pacjenci mogą odczuwać czasowe zaburzenia rejestracji obrazu, jednak objawy te bardzo szybko mijają. Osoby czynne zawodowo po zabiegu zaćmy powinny oszczędzać narząd wzroku. Czas zwolnienia lekarskiego ustalany jest indywidualnie z każdym pacjentem podczas okresowych wizyt kontrolnych.

Po przeprowadzonym zabiegu należy stosować się do wskazań lekarza. Przede wszystkim trzeba unikać intensywnego wysiłku fizycznego. Oko po wykonanym zabiegu usunięcia zaćmy jest zaopatrzone opatrunkiem, może występować swędzenie czy pieczenie, które stosunkowo szybko mijają. Pod żadnym pozorem nie należy go dotykać.

Specjalna ochrona oczu po zabiegu zaćmy

Oko lub oczy po operacji zaćmy są także nadwrażliwe na światło słoneczne, dlatego konieczne jest chronienie ich przed szkodliwym promieniowaniem UV. Poza odpoczynkiem konieczne jest więc noszenie okularów przeciwsłonecznych, korzystanie ze specjalnych kropli i stosowaniem się do innych zaleceń lekarza.

okulary zaćma

Okulary przeciwsłoneczne po operacji zaćmy – wybieraj z głową!

Dobór okularów przeciwsłonecznych to jedna z najważniejszych kwestii po operacji zaćmy. Wszczepienie soczewki wieloogniskowej w oku powoduje, że pacjent zaczyna ponownie wyraźnie widzieć, ale też odczuwa nadwrażliwość oka na promienie słoneczne. Dzięki korekcji wzroku poprawia się widzenie, dlatego warto dbać o to, aby wzrok ponownie się nie pogorszył. Promieniowanie UV jest szkodliwe dla każdego, a w szczególności dla osób, które poddane były operacji zaćmy. Okulary przeciwsłoneczne mają ważne zadanie – wspomagać ochronę siatkówki.

Okulary przeciwsłoneczne stosowane po zabiegu usunięcia zaćmy powinny odznaczać się doskonałą jakością zapewniającą wysoką ochroną przed szkodliwym promieniowaniem. Najlepiej sprawdzają się modele, w których wykorzystano soczewkę w kolorze brązowym lub modele gdzie zastosowana została soczewka żółta. Wybierając okulary przeciwsłoneczne, nie należy kierować się ceną. Dobre okulary przeciwsłoneczne powinny zapewniać ochronę przed promieniowaniem UVA oraz UVB. Należy przy tym również wspomnieć, że okulary powinny być również wyposażone w filtr światła niebieskiego. Najlepiej sprawdzą się modele z filtrem UV400, które skutecznie chronią przed niebezpiecznym promieniowaniem. Zakup okularów przeciwsłonecznych tego typu jest możliwy w sklepie internetowym Soczewki24.pl.

Korekcja i ochrona przeciwsłoneczna w jednym!

Jednym z popularniejszych modeli w ostatnich latach są okulary fotochromowe, które łączą korekcję oraz chronią od promieniowania słonecznego. Zastosowano w nich specjalny rodzaj soczewek, które reagują wraz ze zmianą natężenia światła. Szkła fotochromowe wyróżniają się tym, że zostały w nich umieszczone cząsteczki fotochromowe. Kiedy pada na nie światło słoneczne, zmieniają swoje położenie, a tym samym, soczewka ulega zaciemnieniu. Takie modele mogą być także dodatkowo wyposażone w filtr blokujący światło niebieskie. Ochrona wzroku jest więc kompleksowa.