V
Sklep z soczewkami i okularami - Soczewki24.pl

 • +48 71 757 53 88
  do kasysuma:0,00 zł
  wyszukiwarka zaawansowana

  Koronawirus: czy soczewki kontaktowe są bezpieczne?

  0

  Przez pandemię koronawirusa wszyscy nauczyliśmy się nieco lepiej dbać o higienę, szczególnie w zakresie regularnego mycia rąk i unikania dotykania twarzy. Ze względu na większe ryzyko przeniesienia się choroby w kontakcie ze śluzówkami, kontakt brudnych rąk z ustami, nosem czy oczami nie jest bezpieczny. Jak jednak mają w takiej sytuacji zachować się użytkownicy soczewek kontaktowych, którzy każdego dnia wchodzą w dość bliski kontakt dłoni z gałką oczną i soczewką, która będzie znajdowała się na oku przez cały dzień. Czy noszenie soczewek kontaktowych w czasie koronawirusa jest bezpieczne? 

  Noszenie soczewek kontaktowych w czasie koronawirusa – zadbaj o higienę

  soczewkaOdpowiadając na postawione we wstępie pytanie – tak. Noszenie soczewek kontaktowych w czasie pandemii koronawirusa i podwyższonego ryzyka zarażenia się podczas kontaktu z osobami zarażonymi lub powierzchniami, których mogły dotykać, jest jak najbardziej bezpieczne. Trzeba jednak pamiętać, że zawsze należy pamiętać o właściwej higienie rąk, twarzy oraz samych soczewek, które przez cały dzień znajdują się w bezpośrednim kontakcie z gałką oczną. Zasady higieny dotyczące noszenia soczewek kontaktowych obowiązują zawsze, jednak w obecnej sytuacji epidemiologicznej stały się jeszcze bardziej istotne. Bardzo częste i dokładne mycie rąk to podstawa, która każdemu powinna wejść w nawyk jak najszybciej. 

  ❗ Przed założeniem soczewek rano pamiętaj, by dokładnie umyć ręce – użyj mydła, rozprowadź je dokładnie po każdym centymetrze powierzchni dłoni i spłucz ciepłą wodą, a następnie wytrzyj dłonie w czysty ręcznik. Otwórz pojemnik z przygotowanymi soczewkami i załóż je tak, jak zwykle, a następnie ponownie umyj dłonie. W ciągu dnia postaraj się nie dotykać dłońmi oczu, nie pocierać ich, a jeśli potrzebujesz poprawić lub wyjąć soczewkę, pamiętaj, by ponownie umyć dłonie

  Jak prawidłowo czyścić soczewki podczas COVID-19? 

  Czyszczenie soczewek wykonuj dokładnie tak, jak zaleca producent. Jeśli nosisz soczewki jednodniowe, po dokładnym umyciu i osuszeniu dłoni, zdejmij je i wyrzuć, kolejnego dnia korzystając z nowej pary soczewek. Jeśli jednak nosisz soczewki dwutygodniowe lub soczewki miesięczne, wieczorna pielęgnacja z odpowiednimi płynami będzie w okresie zagrożenia koronawirusem niezwykle istotna. 

  Jak założyć soczewki?

  1. Umyj dokładnie dłonie i wysusz je czystym ręcznikiem.
  2. Przygotuj pojemnik do przechowywania soczewek, wypłukując go płynem wielofunkcyjnym do soczewek.
  3. Zdejmik delikatnie soczewki i umieść je w zagłębieniu dłoni, 
  4. Wyciśnij na dłoń kilka kropel płynu wielofunkcyjnego lub dezynfekującego dedykowanego do soczewek i pocieraj powierzchnię każdej soczewki z obydwu stron przez ok. 10-20 sekund. Dobrą praktyką jest pocieranie soczewek w górę i w dół, nie ruchem okrężnym, by zmniejszyć ryzyko uszkodzenia szkieł.
  5. Po przetarciu ponownie opłucz soczewkę w kilku świeżych kroplach płynu wielofunkcyjnego, a następnie przenieś do pojemnika wypełnionego świeżym płynem. Pamiętaj, by płyn przykrywał całą powierzchnię soczewki. Tak przygotowane szkła kontaktowe pozostają szczelnie zamknięte w pojemniku do rana lub do czasu ponownego założenia. 
  6. Po założeniu soczewek pamiętaj, by ponownie umyć dłonie!

  Użytkownicy soczewek korzystają często z kropli od oczu, które zapewniają dodatkowe nawilżenie oka w ciągu dnia. Jeśli też należysz do tego grona, pamiętaj, że korzystanie z kropli wymaga zachowania zasad higieny tak samo, jak zakładanie soczewek.

  Wybierz krople do oczu

  O czym pamiętać, by zachować bezpieczeństwo korzystania z soczewek? 

  Jeśli pamiętasz o podstawowych zasadach higieny w trakcie korzystania z soczewek, nie ma najmniejszych przeciwwskazań do noszenia szkieł kontaktowych w czasie pandemii koronawirusa. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na to, by dopilnować w tym okresie regularnej wymiany płynu w pojemniczku na soczewki, jego dokładnego czyszczenia oraz przechowywania samych soczewek w bezpiecznych warunkach. Jeśli potrzebujesz zdjąć soczewki, nie odkładaj ich na blat czy biurko, a zawsze bezpośrednio na dłoń, wypłucz w płynie i schowaj do pojemnika.

  acuvue światłoczułe

  Poznaj nowość od Acuvue: światłoczułe Acuvue Oasys with Transitions

  Zachowując higienę, nie tylko uchronisz się przed wyższym ryzykiem zarażenia koronawirusem, ale też zadbasz o trwałość i jakość swoich soczewek przez cały okres ich noszenia. Nawyk dotykania twarzy dłońmi czy pocierania oczu może być trudny do wyeliminowania, szczególnie jeśli pracujesz na co dzień przy komputerze i doświadczasz pieczenia i swędzenia oczu. Wierzymy jednak, że jest to do zrobienia! 

  Komentarze do wpisu (0)

  do góry
  Pokaż pełną wersję strony
  Sklep internetowy Shoper.pl