Wada wzroku a uprawianie sportu

Czy pogorszenie wzroku po wysiłku siłowym to mit? Czy aktywność fizyczna i wada wzroku to korelacja, która faktycznie się wyklucza? Uwielbiasz uprawiać sport, ale stwierdzona wada wzroku utrudnia Ci wykonywanie ćwiczeń? Sprawdź, czy noszenie okularów stanowi przeszkodę w wykonywaniu ulubionej dyscypliny i czy jest na to jakiś sposób.

Czy wada wzroku to duża przeszkoda w uprawianiu sportu?

Osoby aktywnie fizycznie, u których stwierdzono wadę wzroku, często skarżą się na pogorszenie jakości widzenia po wysiłku. Niestety prawdą jest, że wysiłek fizyczny niekorzystanie wpływa na wadę wzroku. Ponadto utrudnia ona wykonywanie wielu czynności, np. nieostre widzenie może powodować trudności z wycelowaniem do bramki lub kosza, a krótkowzroczność uniemożliwiać dalekie podania i rozpoznawanie osób z drużyny. Ponadto stwierdzenie wady wzroku i konieczność noszenia okularów utrudnia nie tylko treningi zespołowe, ale także sporty indywidualne, np. bieganie na przełaj czy skok o tyczce. Wada wzroku nie jest jednak wytłumaczeniem dla braku ruchu, a tym samym nie jest przeszkodą do uprawiania różnych dyscyplin sportowych

Jakie dyscypliny można uprawiać w okularach?

Należy pamiętać, że standardowe okulary korekcyjne nie chronią oczu podczas uprawiania sportu. Przede wszystkim nie powinny być użytkowane podczas gwałtownych ćwiczeń, dynamicznych dyscyplin, ani podczas treningów zespołowych. Okulary poprawiają jakość i ostrość widzenia, ale stanowią niebezpieczeństwo, zwłaszcza w przypadku wykonywania szybkich i energicznych ruchów czy w sportach siłowych. Są jednak dyscypliny, które umożliwiają wykonywanie ćwiczeń w okularach.

Zobacz okulary przeciwsłoneczne Oakley dla sportowców

Uprawianie sportu jest możliwe w okularach, ale nie zawsze jest to bezpieczne. W okularach można biegać, grać w tenisa, siatkówkę, jeździć na rowerze czy grać w bilard. Większość z tych sportów to jednak dyscypliny urazowe, które mogą stanowić między innymi ryzyko stłuczenia okularów. Nie każdy lubi jednak grać w szachy. Co zrobić, aby móc uprawiać ulubione dyscypliny sportowe z wadą wzroku, bez ograniczeń?

Rozwiązanie dla osób z wadą wzroku, które chcą uprawiać sport

W przypadku sportów wymagających gwałtownych ruchów możliwe jest korzystanie z soczewek kontaktowych. Jeśli lubisz swoje okulary i stanowią one część Ciebie, nie musisz się ich pozbywać. Na czas ćwiczeń możesz wybrać jednodniowe soczewki kontaktowe, które zapewnią dobrą jakość widzenia, ale umożliwią nieskrępowane wykonywanie wszystkich ruchów.

Wybierz soczewki jednodniowe

Dla osób, które planują dłuższy wyjazd, turnus sportowy lub zawody doskonałym rozwiązaniem będzie bardziej ekonomiczne rozwiązanie, czyli dwutygodniowe soczewki kontaktowe. Osoby aktywne, które nie wyobrażają sobie życia bez gimnastyki, ćwiczeń czy gier zespołowych, powinien zainteresować temat noszenia soczewek przede wszystkim dlatego, że ich zalety umożliwiają wykonywanie wszystkich ćwiczeń bez ograniczeń i bez względu na stwierdzoną wadę wzroku.

Zalety soczewek kontaktowych

  • Komfortowe w noszeniu

Soczewki kontaktowe są niezwykle miękkie i elastyczne. Nie drażnią oka i zapewniają maksymalną wygodę. Niektóre soczewki posiadają nawet wysoki poziom ochrony przed promieniowaniem słonecznym, dzięki czemu doskonale sprawdzą się do ćwiczeń na zewnątrz.

  • Bezpieczne w użytkowaniu

Prawidłowo dobrane i dobrze zaaplikowane soczewki kontaktowe są niewyczuwalne w ciągu dnia. Dzięki temu wada wzroku nie przeszkadza nawet w wykonywaniu skomplikowanych akrobacji. Soczewki kontaktowe mogą używać nawet alergicy i osoby o suchych, wrażliwych oczach.

soczewki dailies

Soczewki DAILIES Aqua Comfort PLUS uwalniają specjalny związek nawilżający, który aktywowany jest poprzez mruganie.

 

  • Brak ryzyka zgubienia

Założone soczewki kontaktowe cały czas są na właściwym miejscu. Nie trzeba się bać, że wypadną. Dzięki temu, że założysz je przed treningiem, nie zostawisz ich w szatni, ani nie zapomnisz, że zostały gdzieś położone podczas ćwiczeń.

  • Wytrzymałość

Wykonywanie wielu ćwiczeń wiąże się ze strachem przed uderzeniem nie tylko innej osoby, ale też np. piłki. Osoby, które noszą okulary i podejmują w nich aktywność fizyczną, muszą się liczyć z podwójnym ryzykiem, jakim jest uszkodzenie oprawek. Soczewki kontaktowe włożone do oka minimalizują to ryzyko, a maksymalizują zyski z radości uprawiania sportu.