Jakie okulary przeciwsłoneczne dla dziecka będą najlepsze?

Czy wiesz, że oczy dziecka są szczególnie narażone na szkodliwe działanie promieniowania UV? Chciałbyś zapewnić swojemu maluchowi maksymalną ochronę wzroku przed słońcem? Podstawą są przede wszystkim dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne. Nie tylko chronią one oczy przed szkodliwym promieniowaniem, ale także zapewniają dziecku wygodę, więc dzięki nim do jego oczu nie docierają rażące promienie słoneczne np. podczas spaceru. Odkryj, na co zwrócić uwagę, aby zapewnić maluchowi najlepszą ochronę. Skorzystaj z naszych wskazówek, a z pewnością wybierzesz najlepsze okulary przeciwsłoneczne.

okulary przeciwsloneczne dla dzieci

Czy dzieci powinny chodzić w okularach przeciwsłonecznych?

Oczy dzieci są szczególnie wrażliwe na szkodliwe działanie promieniowania UV. Dlatego tak ważne jest, aby już od najmłodszych lat nosiły okulary przeciwsłoneczne podczas przebywania na słońcu, zwłaszcza intensywnym. Odpowiednio dobrane i z dobrym filtrem gwarantują nie tylko ochronę przed wspomnianym już promieniowaniem UV, ale także przed nadmiernym zmęczeniem wzroku i oślepieniem promieni słonecznych. Zakładanie maluchom okularów przeciwsłonecznych kształtuje również zdrowe nawyki, dzięki czemu w przyszłości znacznie uważniej dbają o swoje zdrowie.

Przed czym okulary przeciwsłoneczne chronią oczy dzieci?

Regularne narażenie wzroku na słońce bez odpowiedniej ochrony zarówno w przypadku młodszych, jak i starszych osób może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem oczu. Najczęściej można spotkać się zapaleniem spojówek. Problemem bywa również notoryczne podrażnienie, łzawienie czy pojawiające się czasowe oślepienie (plamki przed oczami i brak skupienia obrazu).

Istnieje wiele poważniejszych schorzeń wynikających z bezpośredniej ekspozycji oczu na promieniowanie UV np. uszkodzenie siatkówki czy zwyrodnienie plamki żółtej. Odpowiednie filtry są jednak w stanie uchronić zarówno dziecko, jak i starszą osobę przed wspomnianymi schorzeniami.

Od jakiego wieku sprawdzą się okulary przeciwsłoneczne dla malucha?

Okulary przeciwsłoneczne mogą być przydatne bez względu na wiek dziecka. Warto mieć jednak świadomość, że najmłodsze pociechy do 6 miesiąca życia nie powinny być eksponowane na intensywne promienie słoneczne, zwłaszcza w godzinach, kiedy są one najmocniejsze.

Można więc stwierdzić, że okulary przeciwsłoneczne u dzieci można bez przeszkód stosować od 6 miesiąca życia. W przypadku takich maluchów warto jednak zwrócić szczególną uwagę na wybierane produkty. Dla niemowląt powinny one być wykonane z najlżejszego materiału na rynku np. poliwęglanu. Okulary poza tym, że muszą być lekkie, nie mogą zawierać szkodliwych substancji mogących negatywnie oddziaływać na dzieci.

Pamiętajmy, że wzrok dziecka kształtuje się nawet do 15 roku życia (zmiany zachodzą głównie w ramach soczewki). Szczególne znaczenie w tym przypadku mają pierwsze lata. Wielu specjalistów zaleca więc, aby jeżeli to możliwe nie wystawiać oczu dzieci na promieniowanie w godzinach, kiedy słońce jest wyjątkowo intensywne. Jeżeli jednak nie ma wyboru, to sugeruje się wykorzystanie okularów, które, mimo że mogą delikatnie zaburzać pole widzenia, to jednak gwarantują pewien stopień ochrony przed promieniowaniem UV.

okulary przeciwsloneczne dzieci

Jaki filtr UV powinny mieć okulary przeciwsłoneczne?

Niezależnie od tego, czy wybierasz okulary przeciwsłoneczne dla dzieci, czy dla siebie – najważniejszą kwestią jest odpowiednia ochrona przed promieniowaniem UV. Co ważne, nie każde okulary chronią oczy w ten sam sposób. Podstawą w tym przypadku będą odpowiednie filtry szkieł.

Idealne okulary przeciwsłoneczne dla dzieci i dorosłych powinny więc posiadać filtr UV400. Dlaczego? Ponieważ on właśnie niemal w pełni chroni oczy od promieniowania UVA i UVB (blokuje 99-100%).

Oprawki okularów przeciwsłonecznych dla dzieci

Wybór oprawek w przypadku okularów przeciwsłonecznych dla dzieci ma ogromne znaczenie. Przede wszystkim warto zadbać o ich jakość, a także fakt, aby były dopasowane do twarzy dziecka i jego wieku.

  • Dla najmłodszych dzieci w wieku od 6 miesięcy do 3 lat najlepsze będą elastyczne oprawki okularów. Są one wyjątkowo odporne na uszkodzenia. Dodatkowo także dopasowują się do główki niemowląt i nieco starszych maluchów, gwarantując im wygodę.
  • Starsze dzieci zwykle wybierają modele okularów, w których oprawki wykonano z tworzyw sztucznych. Takie produkty są stosunkowo lekkie, a dodatkowo występują w wielu wariantach kolorystycznych.
  • Dla nastolatków można wybrać oprawki okularów przeciwsłonecznych z metalu. Nie są one w żaden sposób niebezpieczne, ponieważ niemal dorosłe już dziecko wie, jak zachować ostrożność podczas ich wykorzystania.

Jaki kolor soczewki w okularach przeciwsłonecznych dla dzieci?

Najczęściej spotykane, jeżeli chodzi o okulary przeciwsłoneczne dla dzieci, są soczewki w odcieniu szarym lub brązowym. Zapewniają one delikatną i równomierną filtrację promieni UV. Redukują odblaski i chronią przed zmęczeniem oczu nawet podczas wyjątkowo słonecznego dnia.

W przypadku starszych dzieci, a zwłaszcza nastolatków, warto wziąć pod uwagę ich preferencje dotyczące koloru soczewki. Możliwości jest wiele. Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci mogą mieć także soczewki w odcieniach niebieskich, zielonych lub różowych.

okulary przeciwsloneczne dzieciece

Klasa optyczna szkła ma znaczenie!

Klasa optyczna soczewek jest kluczowym czynnikiem przy wyborze okularów przeciwsłonecznych dla dzieci. Jest ona szczególnie istotna do 10 roku życia. Soczewki o klasie optycznej 1 są najlepszym rozwiązaniem, ponieważ zapewniają najwyższą jakość widzenia bez zniekształceń obrazu.

Najlepsze modele dla dzieci? Okulary przeciwsłoneczne w odpowiednim rozmiarze

Okulary przeciwsłoneczne powinny być dopasowane do każdego malucha, czy większego dziecka indywidualnie. Każde z nich ma odmienny kształt głowy, proporcje i inne odczucia. Trudno więc znaleźć najlepsze i uniwersalne modele, które będą odpowiednie dla każdego. Należy także zauważyć, że dzieci bardzo szybko rosną, a wraz z tym powinny być wymieniane ich okulary.

Jak więc wybrać najlepsze okulary przeciwsłoneczne dla dzieci? Warto oddać się w ręce specjalistów, którzy odpowiednio doradzą i znajdą pasujące rozwiązanie.

Pierwsze okulary przeciwsłoneczne dla dzieci? Skonsultuj to ze specjalistą!

Pamiętajmy, że wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów, jakie ma człowiek. Wybierając okulary przeciwsłoneczne dla dzieci nie należy więc sięgać po przypadkowe produkty w najniższych cenach. Pierwszy raz wybierasz okulary dla swojego maluszka? Nie obawiaj się konsultacji ze specjalistą – okulistą lub optometrystą. Odpowiedzą oni na Twoje pytania i rozwieją ewentualne wątpliwości.

Wizyta u specjalisty jest także szczególnie ważna w sytuacji, kiedy dziecko ma jakiekolwiek problemy z widzeniem lub zdiagnozowano u niego wadę wzroku. W niektórych przypadkach zdarza się, że konieczne jest połączenie korekcji i ochrony przed promieniowaniem UV. Szkła korekcyjne z zaciemnieniem dostępne są jednak obecnie w każdym salonie optycznym. Są one zdecydowanie częstszym wyborem w przypadku osób dorosłych i nastolatków. Zdarza się natomiast, że korzystają z nich także najmłodsi pacjenci.

Gdzie kupić dobre okulary przeciwsłoneczne dla dzieci?

Dobre okulary przeciwsłoneczne dla dzieci można znaleźć zarówno w punktach stacjonarnych, jak i online.

  • Jednym z najlepszych rozwiązań jest wybór salonu optycznego. Takie placówki mają w swojej ofercie modele dedykowane najmłodszym klientom. Dodatkowo sam personel może udzielić fachowej porady dotyczącej wyboru odpowiednich okularów. Jest to szczególnie istotne w przypadku niemowląt, których wzrok jest najbardziej narażony na działanie szkodliwego promieniowania UV. Stacjonarny punkt można odwiedzić razem z dzieckiem, które samo wybierze nie tylko okulary, ale także etui. To może zachęcić je do noszenia ochrony.
  • Odpowiednim wyborem są również renomowane sklepy internetowe jak Soczewki24.pl. Szeroka oferta daje możliwość wyboru spośród różnorodnych modeli, kolorów i rozmiarów.

Zdarza się, że okulary przeciwsłoneczne dla dzieci dostępne są także w specjalnych sklepach z wyposażeniem dla maluchów. Czy tam warto decydować się na produkty chroniące wzrok? Wiele zależy od tego, jaką jakość mają szkła. Jeżeli są to okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV400, a same oprawki są elastyczne lub wykonanej z dobrej jakości tworzywa, to można zastanowić się nad taką inwestycją.

oprawki przeciwsloneczne dzieci

Dlaczego nigdy nie należy kupować okularów przeciwsłonecznych w markecie?

W marketach często oferowane są okulary przeciwsłoneczne dla dzieci w niższych cenach, co może potencjalnie zachęcać rodziców do zakupu. Należy natomiast mieć świadomość, że takie produkty oznaczają zazwyczaj niższą jakość materiałów i wykonania. Co więcej, mogą one być pozbawione ochrony przed promieniowaniem UV. Na marketowych półkach rzadko zdarzają się modele z jakimkolwiek filtrem.

Ponadto brak fachowej pomocy może doprowadzić do tego, że okulary przeciwsłoneczne dla dzieci będą niewłaściwie dopasowane do kształtu głowy i twarzy dziecka, co może wpłynąć nie tylko na komfort malucha, ale przede wszystkim skuteczność ochrony.

Czy dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne dla dzieci to duży wydatek?

Dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne dla dzieci niekoniecznie muszą być dużym wydatkiem. Ceny okularów przeciwsłonecznych dla dzieci są mocno zróżnicowane. W zależności od marki, jakości materiałów czy designu na rynku można znaleźć modele już od 100 złotych wzwyż.

Często rodzice decydują się jednak na markowe produkty. Chętnie wybieranym producentem m.in. Ray-Ban. Wówczas jednak należy liczyć się z tym, że cena za okulary przeciwsłoneczne dla dzieci wzrasta. Niektóre z nich mogą kosztować nawet 300-500 złotych.