Jak dobrać rozmiar okularów przeciwsłonecznych?

Okulary przeciwsłoneczne chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV. Wybierając je, warto zwrócić uwagę na takie aspekty jak filtr UV, kolor soczewek, ale także kształt i rozmiar. Podobnie, jak okulary korekcyjne, tak i modele przeciwsłoneczne powinny być dopasowane do kształtu twarzy, aby zapewnić właściwą ochronę, komfort w trakcie noszenia czy uwydatnić niektóre cechy urody. Zastanawiasz się, dopasować szerokość mostka, wielkość soczewki czy długość zausznika? Dobór okularów nie musi być skomplikowany. Skorzystaj z kilku wskazówek i ciesz się ochroną oczu oraz wygodą w słoneczne dni.

dobieranie okularow przeciwslonecznych

Podstawowe parametry w okularach przeciwsłonecznych

Zastanawiasz się, jakie parametry są najważniejsze w okularach przeciwsłonecznych? Przede wszystkim są to właściwe filtry chroniące przed szkodliwym promieniowaniem UV, a także kolor soczewek. Nie należy jednak zapominać o innych istotnych aspektach, jak kształt czy rozmiar. Nie ma na rynku okularów przeciwsłonecznych w standardowym rozmiarze, które byłyby odpowiednie dla każdego. Dlatego warto mieć świadomość na temat podstawowych parametrów w zakresie ich rozmiaru.

 • Wymiary szkieł – odpowiednia szerokość i wysokość soczewek gwarantuje ochronę oczu przed promieniowaniem UV, a także zapewniają komfort noszenia.
 • Szerokość mostka – dobrana we właściwy sposób zapewnia stabilne i wygodne ułożenie okularów na nosie, eliminując ucisk lub możliwość zjeżdżania w dół.
 • Długość zausznika – dopasowana do indywidualnych potrzeb zapewnia stabilne ułożenie na uszach, eliminuje dyskomfort i zapobiega przesuwaniu się okularów podczas codziennych aktywności.

Dodatkowym aspektem, na który można zwrócić uwagę jest ogólna szerokość oprawki. W tym zakresie wiele zależy od tego, z jakich materiałów została ona wykonana, a także, jaki ma kształt.

Jak sprawdzić rozmiar oprawek okularów przeciwsłonecznych?

Wybór właściwego rozmiaru oprawek okularów przeciwsłonecznych jest kluczowy, aby zapewnić sobie komfort oraz skuteczną ochronę oczu przed szkodliwym promieniowaniem UV. Świadomość tego, jak sprawdzić odpowiednie wymiary pozwala natomiast uniknąć tych modeli, które nie będą dostosowane do kształtu twarzy i indywidualnych potrzeb użytkownika.

Czytaj informacje po wewnętrznej stronie zausznika

Dopasowanie rozmiaru okularach przeciwsłonecznych może początkowo wydawać się trudne, jednak nie ma w tym nic skomplikowanego. Przede wszystkim należy pamiętać, że wymiary okularów podawane są w większości przypadków na wewnętrznej stronie zausznika w ujednoliconym formacie xㅁy–z, przy czym:

 • x oznacza szerokość szkła,
 • y oznacza szerokość noska,
 • z oznacza długość zausznika.

Zdecydowanie łatwiej jest to zobrazować na konkretnym przykładzie, jak np. 50ㅁ21-145. Takie oznaczenie na okularach wskazuje, że szerokość soczewki wynosi 50 mm, szerokość noska 21 mm, a długość zausznika to 145 mm.

Okulary przeciwsłoneczne często są również oznaczane rozmiarami od S do L. W tym przypadku rozmiar odpowiada połączeniu szerokości obu soczewek oraz mostka. W ten sposób otrzymuje się całkowitą szerokość oprawki. W przypadku dorosłych osób, okulary oznaczone jako:

 • S mają oprawki, których szerokość zazwyczaj wynosi od 119 do 130 mm,
 • M mają szerokość oprawki od 131 do 140 mm,
 • L mają szerokość oprawki od 141 do 150 mm.

jak dobrac okulary przeciwsloneczne

3 najlepsze metody, aby dopasować dobry rozmiar okularów

Rozmiar okularów pozwala czuć się w nich komfortowo. Chociaż niewiele osób ma tego świadomość, to ma on również znaczenie dla prawidłowej ochrony oka przed promieniowaniem UV. Ważne jest bowiem, aby szerokość soczewki była odpowiednio duża i zasłaniała gałkę oczną. Poniżej znajdziesz 3 najlepsze metody, dzięki którym już nigdy nie kupisz źle dopasowanych okularów przeciwsłonecznych.

Korzystasz już z okularów przeciwsłonecznych? Wybierz podobne!

Pierwszym i najskuteczniejszym sposobem na dopasowanie okularów jest posłużenie się modelem, z którego obecnie korzystasz. Jeżeli okulary one odpowiednio dopasowane do wielkości twarzy przez specjalistę, wystarczy sprawdzić ich rozmiar i wybrać podobne.

W wewnętrznej części zausznika powinno znajdować się oznaczenie we wspomnianym już formacie xㅁy–z. Obecne oprawki okularów przeciwsłonecznych stanowią więc cenne źródło informacji. Zanim więc wyrzucisz stare okulary – sprawdź dokładnie informacje dotyczące szerokości mostka, szerokości soczewki oraz długości zausznika.

Zmierz, jaki rozmiar oprawek potrzebujesz

Jeżeli na Twoich oprawkach okularów, z których aktualnie korzystasz, na wewnętrznej stronie zauszników nie ma podanych informacji o rozmiarze, to nic straconego. Żeby wybrać odpowiedni rozmiar okularów, wystarczy odrobina zdolności manualnych oraz miarka. Z jej wykorzystaniem wystarczy zmierzyć kilka podstawowych wymiarów posiadanych oprawek, co pomoże wybrać odpowiedni rozmiar okularów.

Posługując się miarką, można określić takie parametry jak całkowita szerokość oprawy, na którą składa się szerokość mostka i dwie szerokości soczewki. Kolejnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę, jest długość zauszników.

PAMIĘTAJ: Mierząc szerokość soczewki, należy zawsze dokonywać pomiaru w najszerszym punkcie.

Skorzystaj z karty kredytowej i dopasuj rozmiar oprawek

Trzeci, popularny sposób pomagający dopasować rozmiar okularów przeciwsłonecznych przewiduje wykorzystanie karty kredytowej. Szerokość karty ma mniej więcej taką wartość jak standardowa soczewka w rozmiarze średnim.

W jaki sposób wykorzystać kartę do sprawdzenia rozmiaru okularów? Należy stanąć przed lustrem i przyłożyć róg karty kredytowej na środku nosa.

 • Jeżeli drugi róg karty kończy się przy zakończeniu oka, wówczas należy zdecydować się na okulary w rozmiarze M.
 • Jeżeli róg karty wychodzi poza twoje oko, wówczas najlepiej sprawdzą się okulary, których rozmiar oprawek wynosi S.
 • Jeżeli jednak karta nie dosięga końca oka, wówczas rozmiar okularów to L.

Warto także skorzystać z wirtualnej przymierzalni, która pozwoli na dopasowanie odpowiednich okularów przeciwsłonecznych bez wychodzenia z domu!

Najczęstsze błędy przy dopasowaniu rozmiaru okularów przeciwsłonecznych

Prawidłowe dopasowanie okularów przeciwsłonecznych będzie wpływało na to, czy będziesz się w nich dobrze czuł, nosząc je na co dzień. Wiele osób wybiera dany model bez odpowiedniego przygotowania. Kierują się one przede wszystkim aktualnie panującymi trendami w modzie, kolorystyką, fasonem czy ceną. Nie jest to złe podejście, jednak musisz pamiętać, że okulary muszą być dopasowane do Twojej twarzy.

Najczęściej popełnianym błędem przy samodzielnym wyborze okularów jest brak zwracania uwagi na wymiary. Decydując się na konkretne oprawki, koniecznie trzeba uwzględnić szerokość soczewki – mierzona jest ona od lewej do prawej strony. Nie mniej ważna jest wysokość soczewki. Wybierając wielkość soczewki, należy kierować się rozmiarem oka, nie zapominając jednocześnie o istotnym parametrze, jakim jest szerokość twarzy.

Częstym błędem jest także fakt, że nie zwraca się uwagi na długość zauszników. Jest to natomiast podstawa do tego, aby oprawki wygodnie leżały na Twojej głowie. Modele o odpowiednich wymiarach nie będą uciskać czaszki, ani zsuwać się podczas standardowego użytkowania. Osoby, które mają dużą głowę powinny sięgać po modele okularów przeciwsłonecznych z dłuższymi zausznikami.

Skorzystaj z pomocy specjalistów – dopasuj idealny rozmiar oprawek

Dopasowanie okularów przeciwsłonecznych we właściwym rozmiarze może wydawać się problematyczne, zwłaszcza w przypadku tych osób, które wcześniej nie miały do czynienia z takim zadaniem. Chcesz mieć 100% pewności co do wszystkich parametrów? Skorzystaj z pomocy specjalistów. Fachowcy bardzo dokładnie wymierzą długość głowy, jej szerokość czy rozstaw oczu. Posiadając niezbędne informacje, z łatwością dopasują natomiast wielkość oprawek do indywidualnych potrzeb