Jak prawidłowo zdjąć soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe stale zyskują na popularności - obecnie wiele osób nie wyobraża sobie bez nich życia. Wokół szkieł kontaktowych pojawiło się wiele mitów, przez które niektórzy boją się z nich korzystać. Najwięcej obaw i wątpliwości budzi zdejmowanie soczewek kontaktowych. Jak robić to prawidłowo?

Czym są soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe to wyrób medyczny, który aplikuje się na oko w celu poprawy jakości widzenia. Umieszczone na filmie łzowym pokrywają powierzchnię oka i umożliwiają dobre widzenie bez konieczności zakładania okularów. Soczewki kontaktowe służą głównie do korekcji wzroku, jednak można kupić także soczewki wykorzystywane do celów wizerunkowych - kolorowe soczewki zerówki.

Soczewki dzielą się na soczewki miękkie i soczewki twarde. Producenci, wykorzystując coraz nowsze rozwiązania technologiczne i osiągnięcia medyczne, konstruują szkła korekcyjne tak, aby poprawić komfort użytkowania. Najnowsze modele zapewniają wyraźne widzenie bez zniekształceń obrazu, a do wyboru jest wiele różnych marek. Do najpopularniejszych należą między innymi soczewki Acuvue, Air Optix czy Precision.

Kto może korzystać z soczewek kontaktowych?

Soczewki kontaktowe stanowią doskonałą alternatywę dla każdego, kto chce korzystać z możliwości korekcji wzroku w niezauważony sposób. To doskonałe rozwiązanie podczas wykonywania codziennych czynności w domu i w pracy. Noszenie soczewek kontaktowych umożliwia prowadzenie bardzo aktywnego trybu życia bez obaw o stłuczenie okularów korekcyjnych.

Soczewki mogą być noszone przez większość ludzi mających problemy ze wzrokiem. Istnieją jednak pewne grupy, u których mogą występować nieprawidłowości, dlatego konieczna jest konsultacja z odpowiednim specjalistą. Są to m.in. dzieci, alergicy, cukrzycy, kobiety w ciąży, osoby mające problem z hormonami, osoby cierpiące na zespół suchego oka lub mające infekcje oczu. O tym, kto może nosić soczewki kontaktowe, powinien zadecydować lekarz, a wybór soczewek musi być poprzedzony badaniem wzroku, wizytą u okulisty i optometrysty.

Znajdź najbliższy salon Soczewki24

O czym trzeba pamiętać? Zasady korzystania z soczewek kontaktowych

Zdejmowanie soczewek z oka to czynność, którą należy wykonać ze szczególną starannością i dokładnością. Oko jest narządem wzroku, o który trzeba dbać, ponieważ jest podatne na różnego rodzaju infekcje. Najważniejsze zasady podczas zdejmowania soczewek kontaktowych to:

 1. Zachowanie higieny.
 2. Czyste dłonie.
 3. Przygotowanie pudełka z odpowiednim płynem do soczewek.

Czyste i wytarte do sucha dłonie to podstawa bezpieczeństwa. Lepiej wytrzeć ręce kawałkiem ręcznika papierowego, ponieważ włókna strzępiącego się ręcznika mogą pozostawać na dłoniach i utrudniać wykonanie czynności. Dłonie muszą być suche, ponieważ wilgotne palce mogą spowodować, że soczewka będzie się ślizgać. Co więcej, zalecamy wykonywanie czynności w dobrze oświetlonym miejscu i przy lustrze. Przed przystąpieniem do zdejmowania soczewek koniecznie przygotuj pojemniczek napełniony świeżym płynem. Dzięki temu spokojnie możesz przystąpić do ściągania soczewek.

W jaki sposób zdejmować soczewki kontaktowe - krok po kroku

 1. Dokładnie umyj ręce. Nie zapomnij o przestrzeniach między palcami.
 2. Powoli przybliż palec wskazujący do oka.
 3. Dotknij dolnej krawędzi soczewki.
 4. Zsuń soczewkę w dół. Soczewka powinna znaleźć się na białej części oka.
 5. Za pomocą kciuka i palca wskazującego ściągnij soczewkę.
 6. Wyjmij soczewkę z oka.
 7. Oczyść soczewkę delikatnie z powstałego osadu i umieść ją w specjalnym pojemniku wypełnionym świeżym płynem.

Zdejmowanie soczewek kontaktowych nie musi być trudne

Boisz się lub nie lubisz zdejmowania soczewek kontaktowych? Wykorzystaj nasze wskazówki:

 • Nie śpiesz się, zwłaszcza na początku korzystania z soczewek kontaktowych. Daj sobie czas na przyzwyczajenie się do tego uczucia. Z czasem nabierzesz wprawy.
 • Podczas wyjmowania soczewek stosuj krople nawilżające, dzięki którym soczewka będzie miała większy poślizg i nie będzie silnie przylegała do oka.
 • Możesz powoli pociągnąć soczewkę w dół w taki sposób, aby oddzielić powierzchnię soczewki od oka.
 • W razie konieczności wykorzystaj specjalne przyrządy do wyciągania soczewek.

Kup soczewki kontaktowe