Co robić, gdy soczewka kontaktowa wypada lub kłuje?

Obecnie coraz więcej osób posiadających wadę wzroku decyduje się na noszenie soczewek kontaktowych. To jeden z najlepszych, a jednocześnie najbardziej komfortowych sposobów na poprawę jakości widzenia - zarówno do bliży, jak i dali. Niestety, niekiedy soczewki kontaktowe nie spełniają wymagań użytkowników i dochodzi do problemów, które skutecznie zniechęcają do noszenia soczewek kontaktowych. Jak im zapobiegać?

Większość problemów związanych z noszeniem soczewek kontaktowych wynika z ich nieprawidłowej aplikacji, a także nieprzestrzegania zasad higieny podczas zakładania czy zdejmowania. Zdarza się również, że pacjent soczewki dobiera je samodzielnie w sklepie samoobsługowym i nosi je bez uprzedniej konsultacji ze specjalistą, który dopasowałby soczewki do potrzeb, a także predyspozycji oka. 

Co zrobić, kiedy soczewki są źle dobrane? Czy soczewki kontaktowe mogą wypadać? Co w przypadku wystąpienia mocnego podrażnienia oka spowodowanego noszeniem soczewek kontaktowych? 

Brak komfortu podczas noszenia soczewek kontaktowych 

Po założeniu soczewki kontaktowej każdy może odczuwać chwilowe uczucie dyskomfortu. Jest to coś zupełnie normalnego, gdyż na powierzchni soczewki lub oka mogą znajdować się zanieczyszczenia. Nie ma się jednak czym martwić - chwilowy ból znika, gdy soczewka dokładnie ułoży się na oku. Jeśli nie, warto dodatkowo wyczyścić szkło płynem do soczewek. W niektórych przypadkach jednak uczucie dyskomfortu nie ustępuje. W jaki sposób można temu zaradzić? 

Najczęściej problemy z noszeniem soczewek kontaktowych pojawiają się poprzez nieprawidłowe dobranie ich do oka oraz wady wzroku. Niekiedy problematyczne jest również same zakładanie soczewek kontaktowych, czego efektem jest brak przyczepności soczewki do gałki ocznej czy też podrażnienie wywołane włożeniem jej odwrotną stroną. 

soczewka hydrolux

Wypróbuj soczewki ACUVUE® OASYS 1-DAY with HydraLuxe™, które posiadają właściwości podobne do łez.

 

Zarówno soczewki miesięczne, jak i dzienne, mogą ulec uszkodzeniom. Wystarczy nieuważne ich zakładanie lub zdejmowanie, aby delikatna warstwa podrażniała oko poprzez kłucie. W takich przypadkach warto zmienić soczewki kontaktowe lub wybrać się do optometrysty, który oceni problem i dobierze lepsze, bardziej dopasowane kontakty. 

Wypadająca soczewka kontaktowa – czy to możliwe?

Soczewki kontaktowe zostały zaprojektowane tak, aby nie wypadać z oka. Warstwa hydrożelowa powinna przykleić się do oka i dopasować do kształtu gałki ocznej, przez co jest zupełnie niewyczuwalna. Niestety, w niektórych przypadkach soczewka nie chce pozostać w oku i albo samoistnie wypada, albo pozostaje na palcu podczas próby jej włożenia. 

Wypadająca soczewka może wynikać z nieprawidłowego sposobu jej zakładania, jak i problemów z narządem wzroku. Zbyt suche oko czy powierzchnia soczewki mogą sprawić, że będzie ona wypadała. Dzieje się tak również wtedy, kiedy soczewka jest źle dobrana lub uszkodzona. 

Uszkodzone soczewki kontaktowe – kiedy je wymienić? 

Wbrew pozorom soczewki kontaktowe ulegają uszkodzeniom, czego efektem jest występowanie podrażnień i brak uczucia komfortu podczas ich noszenia. Osoba, która nosi uszkodzoną soczewkę, jest w stanie to wyczuć, gdyż ostre krawędzie szkła kontaktowego będą obcierały oko, prowadząc do łzawienia oraz zaczerwienia. Dlatego też tak ważne jest, aby nosić jedynie soczewki, które nie są w żaden sposób uszkodzone. W przeciwnym razie zaniedbanie może doprowadzić do poważnych chorób oczu. 

Dopasowanie soczewek kontaktowych u optometrysty 

Każde soczewki kontaktowe powinny być dobrane przez specjalistę, aby uniknąć przykrych powikłań spowodowanych niedopasowaniem rozmiaru oraz kształtu soczewki do oka. Wiele osób samodzielnie decyduje się na wybór szkieł kontaktowych, przez co nieustannie zmaga się z bólem oczu, a także podrażnieniem oka. 

Optometrysta podczas wizyty zbada wzrok pacjenta i dobierze soczewki kontaktowe, które będą pasowały do wielkości oka i jego krzywizny. Jednocześnie badanie przeprowadzone przez specjalistę pozwoli na zweryfikowanie postępującej wady wzroku. Wielu optometrystów proponuje swoim pacjentom możliwość przymierzenia i ponoszenia kilku par soczewek, aby wybrać te najbardziej optymalne i komfortowe na co dzień.

Znajdź najbliższy salon Soczewki24

Wizyta u optometrysty w celu doboru odpowiednich soczewek kontaktowych pozwoli na zminimalizowanie problemów związanych z ich noszeniem. Dodatkowo badany nauczy się poprawnej techniki ich zdejmowania oraz zakładania, a także pozna sposoby na zachowanie soczewek kontaktowych w czystości.