Zmęczone oczy? Jak sobie pomóc?

Zmęczone oczy

Zachowanie oczu w dobrej formie wydaje się łatwe. Z reguły oczy same się regenerują, podobnie wygląda kwestia oczyszczenia i nawilżania. Owszem tak jest, ale tylko jeżeli odpowiednio o nie dbamy. Zbyt długa praca przy komputerze, nieprzespana noc, użycie złych kosmetyków, czy po prostu krótki sen, te wszystkie czynniki sprawią, że nasze oczy zaczną się buntować, a wtedy nie trudno o wypadek, pomyłkę, czy po prostu złe samopoczucie. Co zrobić, aby w momentach wysiłków lepiej zadbać o oczy?

Działaj wcześniej – unikaj środków farmaceutycznych

Wiele osób wychodzi z przekonania, że może poświęcić kilka nocy na zabawę, czy kilka godzin ponad normę na pracę przy komputerze, a później zakupić specjalne krople, które zdziałają cuda i oczy zaczną działać poprawnie. Środki farmaceutyczne są oczywiście pomocą, lecz doraźną. Nadużywanie leków zdarza nam się coraz częściej. Dodatkowo bardzo często nie czytamy dokładnie ulotek leków. Może się okazać, że krople, których użyliśmy, są dla nas nieodpowiednie. Krople stosujemy zazwyczaj wtedy, kiedy pojawia się suchość oka, pieczenie i uczucie piasku pod powieką. Warto zastanowić się nad przyczynami takiego zjawiska. Latem winna jest klimatyzacja, zimą natomiast zbyt mocno ogrzewane pomieszczenie. Warto zachować w tym zakresie odpowiedni umiar, co wpłynie pozytywnie na nasze oczy, a my nie będziemy musieli inwestować w krople, ponieważ oczy będą zdrowsze.

Proste, domowe sposoby

Herbata z rumiankiemZe zmęczonymi oczami można poradzić sobie, używając do tego prostych, domowych sposobów. Najpopularniejszym z nich są okłady z herbaty. Wystarczy zaparzyć zwykłą herbatę lub rumianek, zostawić go do wystudzenia, a następnie zamoczyć w naparze waciki kosmetyczne i umieścić na zamkniętych powiekach. Z takim okładem spędzamy 10-15 minut, w razie konieczności ponownie moczymy waciki. W okresie wiosennym i letnim można wykorzystać warzywa jako element okładu. Napuchnięte, zmęczone czy zaczerwienione oczy poczują ulgę, jeżeli za zamkniętych powiekach położymy plasterki ogórka, ziemniaka lub avocado. Dodatkowo warto warzywa wcześniej schłodzić w lodówce, wówczas poczujemy jeszcze większą ulgę. W drogeriach kosmetycznych znajdziemy specjalne okulary żelowe, które umieszcza się w lodówce do momentu aż środek znajdujący się w środku, się ochłodzi. Następnie zakładamy takie okulary na zamknięte oczy i relaksujemy się. Jeżeli jednak nie posiadamy okularów, rano spieszymy się, a nasze oczy nie są w najlepszej kondycji, to warto mieć zapasową parę łyżek stołowych w zamrażalniku. Przykładamy je na powieki lub pod oczy na kilka minut i nasze spojrzenie staje się znacznie świeższe.

Ćwicz swoje oczy

Dziewczyna z zamkniętymi oczami

Bardzo dużo mówi się o ćwiczeniach oczu, które wpływają na ich kondycję. Oczywiście zwłaszcza w pracy przy komputerze, podczas nauki, czy podczas długiej jazdy samochodem powinniśmy sobie robić przerwy i wykonywać proste ćwiczenia oczu. Już samo mruganie ma bardzo dobry wpływ na nasz wzrok. Dodatkowo kręcenie ósemek, naprzemienne zamykanie oczu – to także doskonałe sposoby na zmniejszenie zmęczenia oczu.

Warto pamiętać, że nawet najlepsze krople, suplementy diety, ćwiczenia oczu nie są w stanie zregenerować ich w stu procentach. Dlatego tak istotne jest codzienna troska o ich dobrą kondycję. Nie należy przemęczać ich zbytnio przy komputerze, monitorze telewizora czy tabletu. Dobrze jest się także wysypiać, bo czas snu to ten moment, w którym nasze oczy odpoczywają i regenerują się najlepiej.