Czy filtr UV to konieczność w okularach przeciwsłonecznych?

Dziewczyna w okularach przeciwsłonecznych

Zazwyczaj w okresie letnim decydujemy się na zakup okularów przeciwsłonecznych, ale coraz częściej stają się one całorocznym elementem stylizacji. Pamiętajmy jednak, że okulary przeciwsłoneczne są nie tylko stylowym i pięknym dodatkiem, ale mają również chronić oczy przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego, dlatego obecność filtra przeciwsłonecznego w soczewkach okularów przeciwsłonecznych jest bardzo istotna, a jego brak po prostu szkodliwy.

Najniebezpieczniejsze jest zawsze niewidoczne!

Okrągłe okulary przeciwsłoneczne

Okulary przeciwsłoneczne bez filtra powstrzymującego promienie słoneczne są bardzo niebezpieczne! Okazuje się też, że noszenie okularów słonecznych, których szkła nie posiadają żadnych właściwości jest dla nas gorsze niż mierzenie się z promieniami słonecznymi bez żadnej osłony. Dlaczego? Samo przyciemnienie szkieł powoduje u użytkownika okularów rozszerzenie się źrenic. W efekcie bez żadnego mechanizmu blokującego więcej promieni słonecznych wpada do wnętrza oka. Obecnie w okresie wakacyjnym prawie każdy zaopatruje się w okulary przeciwsłoneczne. Niestety też wiele osób zapomina o tym, że okulary przeciwsłoneczne nie tylko chronią przed rażącym światłem, ale również przed tym co niewidoczne gołym okiem, czyli groźnym i bardzo niebezpiecznym promieniowaniem UV.

Słońce może wyrządzić nam wiele szkód…

Promieniowanie UVPromieniowanie UV to bardzo sprytny i przebiegły wróg każdego, kto często przebywa na zewnątrz w słoneczne dni. Często jego działanie może skończyć się dla naszych oczu bardzo źle. Szczególnie wyjeżdżający na wakacje nad morze turyści powinni o tym pamiętać. Otóż silne promienie słoneczne mogą być przyczyną miedzy innymi zapalenia siatkówki, zapalenia spojówki oka, bądź szybszego rozwinięcia się zaćmy, gdyż promieniowanie UV powoduje powstanie w oku wolnych rodników. Te z kolei przyspieszają starzenie się komórek. Ponadto nadmierne przebywanie na dużym słońcu i w bardzo wietrznych miejscach bez ochrony oczu może prowadzić do nadmiernego wysychania gałek ocznych i wystąpienia objawów podrażnienia i dyskomfortu typowych dla tzw. zespołu suchego oka.

Jak więc kupować okulary przeciwsłoneczne i gdzie?

Dziewczyna z V

Przy zakupie okularów przeciwsłonecznych przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na to, jakie są ich właściwości. Najważniejszy jest filtr UV. Najlepiej wybierać te okulary, u których wynosi on 400. UV400 oznacza bowiem, że tego typu filtr nie przepuszcza promieni słonecznych do długości fal 400 nm. Także dobre okulary przeciwsłoneczne powinny posiadać unijny znak CE. Oznacza on, że gwarantują one przynajmniej minimalny standard jakości. Najlepiej kupować okulary przeciwsłoneczne u optyka. Pomoże on także w dobrze idealnego kształtu oraz wskaże odpowiedni kolor soczewek w zależności od naszych potrzeb. Jeśli np. zamierzamy często jeździć w okularach przeciwsłonecznych samochodem, to najbezpieczniejszymi dla nas odcieniami będą szary i brązowy. Kierowcom odradza się natomiast wybieranie szkieł w takich kolorach jak żółty, niebieski czy czerwony. One zmieniają barwę otoczenia, co może przeszkadzać w prowadzeniu samochodu.

Dieta czyni cuda!

Zielone warzywaChoć optycy zgodnie twierdzą, że najlepszym sposobem na szkodliwe promienie UV są okulary przeciwsłoneczne, to bardzo dobrą metodą walki z nimi jest również dieta. Okazuje się, że wprowadzenie do jadłospisu zielonych warzyw takich jak jarmuż, szpinak, sałata, brukselka czy zielony grosze może nam bardzo pomóc. Warzywa te bogate są w wiele cennych właściwości, dzięki którym dostarcza się organizmowi odpowiednią ilość karotenoidów. Te z kolei pomagają zapobiegać powstania uszkodzeń wywołanych przez wolne rodniki powstałych w wyniku promieni UV. Dlatego też w okresie letnim i przy wysokich temperaturach powinniśmy szczególnie zwracać uwagę na to, co jemy, gdyż im lepiej zabezpieczymy się przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, to nasze oczy łatwiej zniosą trudne dla nich warunki atmosferyczne.

Tak więc filtr UV to najważniejsza właściwość każdych okularów przeciwsłonecznych. Powinniśmy więc zwracać uwagę na to, czy model okularów, które nam się podoba, posiada go w swoich technicznych właściwościach. Najlepiej kupować okulary przeciwsłoneczne w sprawdzonych miejscach i z dystansem podchodzić do tych, które proponują uliczni sprzedawcy bądź markety z szerokim asortymentem. W okresie letnim dobrze jest także zmienić swoje nawyki żywieniowe, aby nasze oczy bezpieczniej przetrwały okres wysokich temperatur i dużego nasłonecznienia.