Czy filtr UV to konieczność w okularach przeciwsłonecznych?

W okresie letnim wiele osób decyduje się na zakup okularów przeciwsłonecznych, które redukują światło słoneczne w piękne, bezchmurne dni. Coraz częściej okulary stają się jednak całorocznym elementem stylizacji. Warto pamiętać, że okulary przeciwsłoneczne są nie tylko stylowym i pięknym dodatkiem. Przede wszystkim mają one chronić oczy przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego. Dlatego tak ważna jest obecność filtra przeciwsłonecznego w soczewkach okularów przeciwsłonecznych, a jego brak jest szkodliwy. Poznaj kategorie filtrów UV, jakie mają ciemne okulary. Sprawdź, na co zwracać uwagę, jeżeli chodzi o okulary z filtrem UV. To ważne, aby Twoje oczy były zdrowe przez długi czas.

filtr uv okulary

Najniebezpieczniejsze jest zawsze niewidoczne!

Okulary przeciwsłoneczne bez filtra powstrzymującego promienie słoneczne są bardzo niebezpieczne! Niestety większość okularów przeciwsłonecznych tego typu wciąż dostępna jest w marketach czy przypadkowych sklepach online i kusi swoją niską ceną.

Okazuje się natomiast, że noszenie okularów słonecznych, których szkła nie posiadają żadnych właściwości jest dla oczu człowieka gorsze niż mierzenie się z promieniami słonecznymi bez żadnej osłony. Dlaczego? Samo przyciemnienie szkieł powoduje u użytkownika okularów rozszerzenie się źrenic. W efekcie – bez żadnego mechanizmu blokującego więcej promieni słonecznych wpada do wnętrza oka. Tanie okulary, których soczewki nie mają żadnej blokady na promieniowanie ultrafioletowe nie są więc dobrą inwestycją – nawet jeśli pięknie się prezentują.

W okresie wakacyjnym prawie każdy zaopatruje się w okulary przeciwsłoneczne. Niestety też wiele osób zapomina o tym, że okulary przeciwsłoneczne nie tylko chronią przed rażącym światłem, ale również przed tym, co niewidoczne gołym okiem, czyli groźnym i bardzo niebezpiecznym promieniowaniem UV. Długotrwałe działanie szkodliwego promieniowania i intensywna ekspozycja oczu na nie może w przyszłości spowodować np. zwyrodnienie plamki żółtej. A to tylko jedno z zagrożeń, które może wywołać promieniowanie UV.

Słońce może wyrządzić nam wiele szkód…

Promieniowanie UV to bardzo sprytny i przebiegły wróg każdego, kto często przebywa na świeżym powietrzu w słoneczne dni. Jego działanie może skończyć się dla oczu człowieka bardzo źle. Powinny o tym pamiętać szczególnie te osoby, które wyjeżdżają na wakacje nad morze lub w góry, a także uprawiają sporty outdoorowe i sporty wodne.

Silne promienie słoneczne pojawiające się w słoneczny dzień mogą być przyczyną m.in. zapalenia siatkówki, zapalenia spojówki oka, bądź szybszego rozwinięcia się zaćmy, gdyż promieniowanie UV powoduje powstanie w oku wolnych rodników. Te z kolei przyspieszają starzenie się komórek.

Ponadto nadmierne przebywanie na dużym słońcu i w bardzo wietrznych miejscach bez ochrony oczu może prowadzić do nadmiernego wysychania gałek ocznych i wystąpienia objawów podrażnienia, a także dyskomfortu typowego dla tzw. zespołu suchego oka. Przed wiatrem oczy ochronią tak naprawdę każde okulary. W przypadku słońca niezbędne będą jednak odpowiednie filtry blokujące promieniowanie UVA i UVB mające szkodliwy wpływ na wzrok.

Jak i gdzie kupować okulary przeciwsłoneczne?

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem można kupić w różnych miejscach. Są one dostępne zarówno stacjonarnie w salonie optycznym, jak i online. Warto natomiast wybierać sprawdzone miejsca, gdzie można liczyć na najwyższą jakość produktów. Na miejscu przy wyborze okularów może pomóc Ci także specjalista, jeżeli nie masz zbyt dużego doświadczenia w tym temacie.

Wybierając okulary przeciwsłoneczne, upewnij się, że oferują odpowiednią ochronę przed promieniowaniem UV. Zazwyczaj powinny mieć specjalne oznaczenie, jeżeli chodzi o filtry UV. Pamiętaj także o tym, że okulary przeciwsłoneczne chronią wzrok i to jest najważniejsze – powinny być jednak wygodne i dobrze pasować do kształtu Twojej twarzy. Wówczas nie tylko zapewnią Ci odpowiednią ochronę, ale także komfort noszenia.

okulary przeciwsłoneczne filtr

Jaki filtr UV w okularach przeciwsłonecznych będzie najlepszy?

Przy zakupie okularów przeciwsłonecznych należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, jakie są ich właściwości. Najważniejsze są filtry UV, w jakie wyposażono soczewki. To one odpowiadają za blokowane światło słoneczne, które może mieć szkodliwy wpływ na oczy.

Najlepiej wybierać te okulary, u których filtr UV wynosi on 400. Zastanawiasz się dlaczego? Ponieważ filtr UV 400 oznacza, że nie przepuszcza promieni słonecznych do długości fali 400 nm. Dodatkowo, jeżeli chodzi o dobre okulary przeciwsłoneczne – istotna jest naklejka CE. Oznacza ona, że gwarantują one przynajmniej minimalny standard jakości.

Najlepiej zakupić okulary przeciwsłoneczne z filtrem u optyka. Pomoże on kompleksowo w doborze modelu wyposażonego w filtr UV. Udzieli także wskazówek na temat idealnego kształtu okularów oraz wskaże odpowiedni kolor soczewek w zależności od indywidualnych potrzeb.

Okulary przeciwsłoneczne – czy kolor soczewek ma znaczenie?

Kolor szkieł w okularach przeciwsłonecznych może mieć wpływ na wiele aspektów. Dzięki niemu zmienia się jakość widzenia, komfort użytkowania i postrzeganie barw dookoła. Co więcej, jak się okazuje – każdy kolor soczewek w okularach ma swoje indywidualne właściwości ochronne. Nie zawsze więc ciemne szkła będą najlepsze.

Do jazdy samochodem w okularach przeciwsłonecznych najbezpieczniejszymi odcieniami soczewki będą szary i brązowy. Poprawiają one kontrast i sprawiają, że do oka światła przechodzi zdecydowanie mniejsza ilość, co zapobiega oślepieniu. Kierowcom odradza się natomiast wybieranie szkieł w takich kolorach jak żółty, niebieski czy czerwony. One zmieniają barwę otoczenia, co może przeszkadzać w prowadzeniu samochodu.

Zielone soczewki w okularach przeciwsłonecznych mogą być użyteczne w różnych warunkach oświetleniowych, ponieważ pomagają w redukcji blasków. Sprawdzą się doskonale podczas różnorodnych aktywności na świeżym powietrzu np. w trakcie biegania czy jazdy rowerem.

Soczewki niebieskie w okularach przeciwsłonecznych stanowią doskonałe wsparcie dla osób aktywnych, angażujących się w kolarstwo, narciarstwo, tenis. Wykazują one swoją skuteczność szczególnie w zmiennej pogodzie np. jesienią. Niemniej jednak nie zaleca się korzystania z nich w ruchu drogowym. Nie są więc odpowiednie dla kierowców.

Pomarańczowe szkła w okularach przeciwsłonecznych sprawdzą się w warunkach gorszej widoczności np. po zmroku, kiedy dodatkowo pada deszcz. Różowe soczewki chronią oczy w mniej słoneczne dni, kiedy niebo jest delikatnie zachmurzone. Z kolei brązowe szkła są najbardziej uniwersalne.

filtr w okularach przeciwsłonecznych

Filtr UV i polaryzacja – ochrona oczu i komfort

Filtr UV w okularach przeciwsłonecznych to absolutna podstawa. Należy jednak mieć świadomość, że okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV mogą być dodatkowo wyposażone w filtr polaryzacyjny. Pomaga on redukować efekty odbicia światła. Ma to ogromne znaczenie w przypadku kierowców, ale także osób uprawiających sporty zimowe.

Filtr polaryzacyjny zwłaszcza w wyjątkowo słoneczne dni pozwala widzieć obiekty bardziej wyraźnie. Światło docierające do gałki ocznej jest blokowane zdecydowanie lepiej. Poprawia się więc kontrast widzenia. Okulary z filtrem UV i polaryzacją umożliwiają także prawidłową percepcję kolorów.

czy filtr uv jest konieczny

Dieta czyni cuda!

Choć optycy zgodnie twierdzą, że najlepszym sposobem na szkodliwe promienie UV są okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV, to bardzo dobrą metodą walki z nimi jest również dieta. Okazuje się, że wprowadzenie do jadłospisu zielonych warzyw takich jak jarmuż, szpinak, sałata, brukselka czy zielony grosze może nam bardzo pomóc. Warzywa te bogate są w wiele cennych właściwości, dzięki którym dostarcza się organizmowi odpowiednią ilość karotenoidów. Te z kolei pomagają zapobiegać powstania uszkodzeń wywołanych przez wolne rodniki powstałych w wyniku promieni UV. Dlatego też w okresie letnim i przy wysokich temperaturach powinniśmy szczególnie zwracać uwagę na to, co jemy, gdyż im lepiej zabezpieczymy się przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, to nasze oczy łatwiej zniosą trudne dla nich warunki atmosferyczne.