Kto-bada-nasz-wzrok
  • +48 533 363 565
    +48 71 757 53 88
do kasy suma: 0,00 zł
wyszukiwarka zaawansowana

Kto bada nasz wzrok, czym zajmuje się: optyk, okulista, optometrysta, refrakcjonista

3

Optyk, okulista, optometrysta i refrakcjonista – każdy z nich odpowiedzialny jest za prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku oraz jakość widzenia, każdy jednak w innym stopniu i zakresie. Jak zatem odróżnić czym się zajmują i w jakim przypadku udać się do konkretnego specjalisty?

Do kogo się udać?

Okulista jest osobą odpowiedzialną za diagnozowanie oraz leczenie chorób związanych z oczami. Może również dobrać korekcję okularową oraz dopasować soczewki kontaktowe. Okulista jest przeważnie osobą pierwszego kontaktu, kiedy ze wzrokiem lub oczami zaczyna dziać się coś poważnego. Do lekarza okulisty trzeba się zgłosić, kiedy z naszym wzrokiem dzieje się coś niedobrego, pojawiają się problemy z widzeniem, bóle oczu oraz bóle głowy, a także w przypadku stwierdzenia niepokojących zmian w obrębie układu wzrokowego.

Optometrysta, według przyjętej definicji, praktykuje w zakresie badań refrakcji oraz zaopatrzenia w pomoce wzrokowe. Jest on także odpowiedzialny za diagnozowanie oraz właściwe postępowanie w przypadku stwierdzonych chorób oczu, jak również rehabilitacji związanej z korektą wzroku. Jego głównym zadaniem jest dobieranie odpowiedniej korekcji optycznej – czyli odpowiednich okularów oraz soczewek kontaktowych dla osób z wadami wzroku, również dobór uszlachetnień i filtrów barwnych poprawiających jakość widzenia.

Refrakcjonista natomiast zajmuje się tylko wadami refrakcji układu optycznego oka, takimi jak krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm lub starczowzroczność, czyli dobiera okulary lub soczewki kontaktowe które pozwolą skorygować wymienione wady wzroku. Uprawnienia reakcjonisty można zdobyć na kursach zawodowych lub w policealnych szkołach optycznych.

Optyk jest osobą odpowiedzialną za wykonanie okularów na podstawie recepty od okulisty lub badań wykonanych przez optometrystę. Dooptyka też można się udać w przypadku konieczności konserwacji lun naprawy uszkodzonych okularów. Okulary, jakie wykonuje tworzone są w oparciu o receptę, jaką wystawił lekarz okulista. Niektórzy optycy posiadają studia podyplomowe uprawniające ich do samodzielnego przeprowadzania badania w celu doboru korekcji okularowej, przez co posiadają uprawnienia podobne jak optometrysta.

Kogo wybrać?

Decydując się na wizytę u specjalisty, warto wcześniej sprawdzić, kto może nam pomóc, jest to zwykle zależne od wady wzroku lub schorzenia. Pierwszym kontaktem powinien być zawsze lekarz okulista, który może od razu rozpocząć leczenie w przypadku choroby, a także przepisać skierowanie na wyrobienie okularów lub soczewek.

Osoby noszące okulary korekcyjne powinny systematycznie odwiedzać specjalistę, który sprawdzi, czy spełniają one swoje zadanie oraz, czy nie trzeba dokonać zmiany – optometrysta w tym przypadku będzie dobrym rozwiązaniem. U optyka natomiast można dokonać zmian oprawek, naprawić uszkodzone oprawki lub wymienić soczewki okularowe na nowe na podstawie recepty. Refrakcjonista pomoże dobrać korekcję w przypadku typowych wad wzroku. Obecnie w wielu salonach optycznych znajdują się gabinety, gdzie optometrysta lub refrakcjonista wykonuje badania, co pozwala w jednym miejscu, przy jednej wizycie, dobrać odpowiednią korekcję okularową i wybrać oprawki, aby odebrać już gotowe okulary.

Komentarze do wpisu (3)

8 czerwca 2017

Bardzo przydatny artykuł! Właśnie ostatnio zastanawiałam się nad tym, czy tylko lekarz może dobierać okulary :) Będę zaglądać tu częściej!

8 czerwca 2017

Genialny artykuł! Wykorzystałem go do swojej pracy dyplomowej :) Pozdrawiam!

8 czerwca 2017

Właśnie zastanawiałam się nad kursem refrakcji i chyba się zdecyduję :) Dziękuję Wam za ten artykuł!

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl