Kto bada nasz wzrok? Czym zajmuje się: optyk, okulista, optometrysta, refrakcjonista

Kto bada nasz wzrok

Czym różni się optyk a okulista? Jakie zadania wykonuje optometrysta i kim tak naprawdę jest refrakcjonista? Każdy z tych specjalistów jest odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku oraz jakość widzenia. Każdy jednak w innym stopniu i zakresie. Pozostaje więc pytanie: jak odróżnić czym się zajmują i w jakim przypadku udać się do konkretnego specjalisty? Który z nich trudni się w leczeniu chorób oczu, kto ułatwi wybór soczewek kontaktowych, a kto odpowiada za przygotowanie okularów? Podpowiadamy i nieco oswajamy ten temat.

Okulary korekcyjne

Okulista, optometrysta, refrakcjonista czy optyk - do kogo się udać?

Osoby, które dotychczas nie skarżyły się na żadne problemy i choroby oczu, a w związku z tym nie wymagały korekcji wzroku - zazwyczaj mogły mieć profilaktyczne kontrole u okulisty. Taka wizyta dotyczy przede wszystkim pomiaru ostrości wzroku i warto zdecydować się na nią przynajmniej raz w roku. Jest ona także niezbędna, kiedy odbywa się przeprowadzanie badań diagnostycznych przed rozpoczęciem zatrudnienia - jeżeli ta wymaga pracy przy komputerze. Takie osoby z prawidłowym stanem narządów wzroku zwykle nie miały kontaktu z optometrystą, refrakcjonistą, ani optykiem. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że z takim specjalistą spotykają się pierwszy raz np. w salonie optycznym. Dla nich przygotowaliśmy kilka informacji, które nieco rozjaśnią temat i odpowiedzą na często zadawane pytania.

Gdzie udać się w przypadku zapalenia spojówek, schorzeń siatkówki lub urazów w okolicach oczu? Pomoże Ci okulista!

Okulista jest osobą odpowiedzialną za diagnozowanie oraz leczenie chorób związanych z oczami. Może również dobrać korekcję okularową oraz dopasować soczewki kontaktowe. Okulista według systemu ochrony zdrowia jest przeważnie osobą pierwszego kontaktu, kiedy ze wzrokiem lub oczami zaczyna dziać się coś poważnego. Do lekarza okulisty trzeba się zgłosić w przypadku problemów z widzeniem, kiedy towarzyszą Ci bóle oczu oraz bóle głowy, a także w momencie stwierdzenia niepokojących zmian w obrębie układu wzrokowego. Przy użyciu pomocy wzrokowych specjalista przeprowadza badanie funkcji wzroku - wtedy, kiedy to konieczne. Czasami ból oczu wskazuje na konkretne schorzenie i nie ma konieczności kierowanie pacjenta na terapię widzenia za pomocą okularów.

Kim jest i jakie są uprawnienia optometrysty?

Optometrysta, według przyjętej definicji, jaką podaje Polskie Towarzystwo Optometrii - praktykuje w zakresie badań refrakcji oraz zaopatrzenia w pomoce wzrokowe. Jest on także odpowiedzialny za diagnozowanie oraz właściwe postępowanie w przypadku stwierdzonych chorób oczu, jak również rehabilitacji związanej z korektą wzroku. Jego głównym zadaniem jest dobieranie odpowiedniej korekcji optycznej – czyli odpowiednich okularów oraz soczewek kontaktowych dla osób z wadami wzroku. W grę wchodzi również dobór uszlachetnień i filtrów barwnych poprawiających jakość widzenia. 

Refrakcjonista - kiedy warto udać się do tego specjalisty?

Refrakcjonista zajmuje się wyłącznie wadami refrakcji układu optycznego oka, takimi jak krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm lub starczowzroczność, czyli dobiera okulary lub soczewki kontaktowe, które pozwolą skorygować wymienione wady wzroku. Leczenie dotyczy wad widzenia dwuocznego. Uprawnienia reakcjonisty można zdobyć na kursach zawodowych lub w policealnych szkołach optycznych. Zakres jego obowiązków jest więc znacznie mniejszy niż w przypadku dwóch wcześniej wymienionych specjalistów.

Salon optyczny - sprawdź, jakiego specjalistę spotkasz w tym miejscu i jak Ci pomoże

Optyk jest osobą odpowiedzialną za wykonanie okularów na podstawie recepty od okulisty lub badań wykonanych przez optometrystę. Do optyka też można się udać w przypadku konieczności konserwacji lub naprawy uszkodzonych okularów. Okulary, jakie wykonuje tworzone są w oparciu o receptę, jaką wystawił lekarz okulista. Niektórzy optycy kończą studia podyplomowe uprawniające ich do samodzielnego przeprowadzania badania w celu doboru korekcji okularowej, przez co posiadają uprawnienia podobne jak optometrysta. 

Soczewki kontaktowe

Okulista, optyk, refrakcjonista, optometrysta - kogo wybrać?

Decydując się na wizytę u specjalisty, warto wcześniej sprawdzić, kto może pomóc - zależnie od wady wzroku lub schorzenia. Pierwszym kontaktem powinien być zawsze lekarz okulista, który może od razu rozpocząć leczenie w przypadku choroby, a także przepisać skierowanie na wyrobienie okularów lub soczewek. Osoby noszące okulary korekcyjne powinny systematycznie odwiedzać specjalistę, który sprawdzi, czy spełniają one swoje zadanie oraz, czy nie trzeba dokonać zmiany – optometrysta w tym przypadku będzie dobrym rozwiązaniem. U optyka natomiast można dokonać zmian oprawek, naprawić uszkodzone oprawki lub wymienić soczewki okularowe na nowe na podstawie recepty. Refrakcjonista pomoże dobrać korekcję w przypadku typowych wad wzroku. Obecnie w wielu salonach optycznych znajdują się gabinety, gdzie optometrysta lub refrakcjonista wykonuje badania, co pozwala przy jednej wizycie dobrać odpowiednią korekcję okularową i wybrać oprawki, aby odebrać gotowe okulary korekcyjne.

Optyk czy okulista? Sprawdź, kiedy się do nich udać

Chociaż wiele osób w pierwszej kolejności zawsze wybiera okulistę, to często okazuje się, że często pomocny może być optyk, który rozwiąże konkretny problem. Poniżej znajdziesz wskazówki, do kogo zgłosić się w konkretnej sytuacji.

Wizyta u okulisty będzie niezbędna, kiedy:

  • zauważasz u siebie nieprawidłowe lub zamazane widzenie,
  • odczuwasz ból w oku lub zmagasz się z infekcją,
  • cierpisz na zapalenie spojówek,
  • zaraziłeś się gronkowcem złocistym,
  • zmagasz się z chorobą oczu (wykonuje diagnozowanie chorób oczu takich jak jaskra, zaćma, zez),
  • masz uraz oko lub ciało obce wbite w oko,
  • wymagasz konsultacji w zakresie przebytych chorób oczu,
  • masz inne, niepokojące Cię problemy z narządem wzroku.

Skorzystaj z pomocy optyka, kiedy masz zdiagnozowaną wadę wzroku i zależy Ci, aby zmienić model okularów korekcyjnych na nowe. Jeżeli specjalista dodatkowo ma wykształcenie w kierunku optometrii, to może pomóc Ci dopasować ćwiczenia oczu w zakresie ruchu gałki ocznej. Może także zbadać, czy dobrane okulary nadal są odpowiednie. Pomoże Ci również w doborze soczewek kontaktowych.

Pamiętaj, że poważnymi kwestiami dotyczącymi narządu wzroku zajmuje się wyłącznie okulista. Tylko on ma możliwość, aby diagnozować choroby oczu. Ma także uprawnienia do przeprowadzania zabiegów chirurgicznych. Więc jeżeli Twoje możliwości wzrokowe pogarszają się zauważalnie - nie zwlekaj i umów się na wizytę.