Sklep z soczewkami i okularami - Soczewki24.pl

 • +48 71 757 53 88
  do kasysuma:0,00 zł
  wyszukiwarka zaawansowana

  Ray-Ban historia i kultowe modele

  0

  Początki marki Ray-Ban

  Wszystko zaczęło się od samolotów. To amerykańscy piloci, którzy na początku XX wieku wzbijali się w powietrze znacznie wyżej, niż kiedykolwiek, zauważyli potrzebę ochrony oczu przed zbyt intensywnym światłem słonecznym, które na wysokościach raziło na tyle, by powodować każdego dnia nieznośne bóle i zawroty głowy. Istniejąca już wtedy marka Bausch&Lomb, zajmująca się projektowaniem okularów korekcyjnych otrzymała od generała MacCready’ego prośbę o stworzenie okularów chroniących przed działaniem promieni słonecznych. Był to rok 1929 – pierwszy, w którym świat usłyszał o okularach przeciwsłonecznych. Dziś powstały wtedy kultowy model znamy pod nazwą Ray-Ban Aviator – po ponad 90 latach swojego istnienia w dalszym ciągu nosimy go z dumą i uwielbieniem.

  Poznaj modele Ray-Ban Aviator

  Pierwsze prototypy i gotowe projekty Aviator trafiały wyłącznie do amerykańskich pilotów wojskowych. Dopiero po 7 latach, w 1936 roku, firma zdecydowała się na zarejestrowanie marki Ray-Ban i tworzenie okularów na rynek publiczny, dostępny dla znacznie szerszej publiczności. Stworzenie nazwy, która dziś znana jest na całym świecie było banalnie proste – połączone tu dwa słowa oznaczają z angielskiego dosłownie „promień” i „blokadę”.

  Od wojskowych okularów po komercyjny sukces

  Ray-Ban rozpoczął swoją działalność tak, jak wiele firm odzieżowych i outdoorowych w tamtych latach – produkując akcesoria dla wojska dzięki którym osoby odpowiedzialne za obronę kraju mogły czuć się komfortowo i bezpiecznie. Szybko okazało się jednak, że idea okularów przeciwsłonecznych przyjęła się na rynku komercyjnym, dając wszystkim użytkownikom szansę uchronienia się przed rażącymi promieniami słońca. Kolejne lata przyniosły więc na rynek kolejne modele okularów marki Ray-Ban, które właściwie natychmiast zyskiwały rozgłos i status kultowych. W 1938 roku wyprodukowano model Shooters z żółtymi szkłami, które doskonale sprawdzały się podczas mgły. Cieszyły się sporą popularnością wśród osób, które trudniły się polowaniem. W 1952 roku na rynku pojawił się kultowy model Ray-Ban Wayfarer, który za sprawą obecności w wielu filmach stał się pierwszym modelem traktowanym jako modny i stylowy dodatek i do dziś cieszy się ogromną popularnością.

   

  Poznaj modele Ray-Ban Wayfarer

  Lata 70-te to wzrost popularności sportowych okularów. Marka Ray-Ban, która nie była już wtedy jedynym producentem okularów przeciwsłonecznych, w dalszym ciągu szczyciła się bardzo dużym zasięgiem na rynku i to ona dyktowała trendy w kategorii okularów przeciwsłonecznych. W odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku pojawiły się więc nowe modele, przeznaczone głównie dla wspinaczy i chroniące przed światłem odbitym od śniegu oraz wiatrem.

  Przejęcie marki Ray-Ban i moda na okulary w XXI wieku

  Bausch&Lomb działają do dziś, specjalizując się przede wszystkim w produkcji soczewek kontaktowych. Firma, która zapoczątkowała kult marki Ray-Ban sprzedała ją w latach 90 ubiegłego wieku włoskiej grupie Luxottica Group, która w tym czasie produkowała także okulary korekcyjne. To właśnie dzięki nim fani kultowych oprawek Ray-Ban mogą korzystać dziś z Aviatorów czy Wayfarerów także w wersji korekcyjnej. Lata mijają, a Ray-Ban, choć nie wprowadza już tak wielu zupełnie nowych modeli, w dalszym ciągu odnosi sukcesy zdobywając zainteresowanie zarówno wiernych fanów marki, jak i zupełnie nowych odbiorców. Kult zbudowany początkowo na funkcjonalności, a później modowych aspektach okularów słonecznych nie gaśnie, a po ciekawe modele Ray-Ban sięgają dziś nie tylko zwykli użytkownicy, ale i celebryci – pojawienie się modnych okularów na twarzach Brada Pitta, Beyonce, Johnnego Deppa, Angeliny Jolie czy Toma Cruise zawsze przyciąga uwagę i powoduje szybki wzrost sprzedaży noszonego przez nich modelu.

  Co stoi za fenomenem tej marki? Choć w Polsce wciąż traktowane są jako okulary stosunkowo drogie, w rzeczywistości to nie wygórowana cena decyduje o ich popularności. Uwagę przykuwa tu jednak niepowtarzalnie wysoka jakość, świetne wzornictwo i ponadczasowy design, który nawet po 90 latach istnienia na rynku podoba się tak, jak w pierwszych latach swojej sprzedaży. Okulary Ray-Ban są eleganckie, stylowe, i dostępne w wielu wersjach, spośród których każdy może wybrać okulary dopasowane do swoich potrzeb.

   

  Komentarze do wpisu (0)

  do góry
  Pokaż pełną wersję strony
  Sklep internetowy Shoper.pl