Sklep z soczewkami i okularami - Soczewki24.pl

 • +48 71 757 53 88
  do kasysuma:0,00 zł
  wyszukiwarka zaawansowana

  Round czy Square – geometria w okularach Ray-Ban i nie tylko

  0

  Kształt okularów przeciwsłonecznych potrafi powiedzieć wiele nie tylko o stylu ich właściciela, ale także panujących w świecie modowym trendach. Co roku zauważa się, że choć w kategorii samych oprawek zmienia się niewiele, uwagę przykuwają kształty, które w poprzednich latach przechodziły bez większego echa. Wśród marek dyktujących trendy w okularach przeciwsłonecznych nie sposób nie wymienić Ray-Ban – pierwszego producenta okularów z przyciemnianymi szkłami, które do dziś cieszą się statusem kultowych. Ich geometria, ponadczasowy design i różnorodność wzorów dopasowujących się do upodobań każdego klienta podbijają serca fanów mody i funkcjonalności na całym świecie. Jaki model warto jednak wybrać – Round, czy Square? Jakie okulary są obecnie modne?

  O geometrii okularów Ray-Ban

   

  Okulary Aviator z błękitnymi szkłami

  Nie ulega wątpliwości, że właściwie od początku swojego istnienia to właśnie marka Ray-Ban była prekursorem większości kształtów i motywów stosowanych powszechnie w okularach przeciwsłonecznych. To w ich kolekcji pojawiły się pierwsze, inspirowane kształtem kropli wody Aviatory. To oni wprowadzili też genialne, owalne „lenonki”, proste i stylowe Wayfarery, a także niezwykle modne i przyciągające uwagę okulary kwadratowe, sześciokątne i ośmiokątne. Inspiracja geometrycznymi wzorami od zawsze interesowała markę Ray-Ban i szybko zainteresowała tych o większej odwadze modowej – włożenie Aviatorów to nie sztuka, bo pasują każdemu; noszenie okrągłych okularów i budowanie na ich podstawie ciekawych stylizacji to już wyzwanie dla najodważniejszych.

  Proste początki

  Dziś Ray-Ban oferuje swoim klientom ogromną różnorodność stylów i motywów, zarówno w kontekście geometrii oprawek, jak i kolorów soczewek w nich montowanych. Nie było tak jednak od początku. Jako marka, której działalność zainspirowało zapotrzebowanie wojska na skuteczną ochronę przed słońcem, Ray-Ban nie myślał o swoich okularach w kontekście modnego dodatku. Pierwsze modele, a więc Aviator i Wayfarer miały z modą niewiele wspólnego i bazowały na prostych, ale za to bardzo funkcjonalnych kształtach. To dzięki obecności na ekranach kin, w najbardziej kasowych filmach Hollywood zyskały sławę, jaką cieszą się dziś.

  Kultowe modele Ray-Ban – od prostoty do świata mody

  Prostota budowy okularów Ray-Ban miała odzwierciedlać ich funkcjonalność i odpowiadać na potrzeby użytkowników. Gdy sama idea okularów przeciwsłonecznych zaczęła przyjmować się jednak wśród zwykłych klientów korzystających z okularów na co dzień, kolejne modele Ray-Ban zaczęto traktować nie tylko jako funkcjonalny, ale i modny dodatek. Pojawiające się w filmach i na wybiegach modele inspirowały do eksperymentowania z modą i wykorzystywania okularów w budowaniu stylizacji. Ich status szybko zrównał się więc z butami, torebkami czy biżuterią, które były przecież nieodłącznym elementem stroju modnej kobiety. Z zapotrzebowania na modne dodatki urosła więc i potrzeba tworzenia ciekawszych, nieco bardziej ekstrawaganckich modeli. Tak właśnie powstały rozpoznawalne dziś na całym świecie Clubmaster, Jackie Ohh, Round, czy niemające indywidualnej nazwy okulary o szkłach kwadratowych, kocich i wielokątnych. Inspiracja geometrią okazała się strzałem w dziesiątkę – kwadratowe okulary są przecież niezbyt naturalne, ale to właśnie dzięki temu przykuwają uwagę innych, a na tym ich posiadaczom zależy najbardziej.

  Sprawdź propozycje okularów Ray-Ban

  Ray-Ban inspiracją dla innych marek

  Gdy amerykańska marka ustabilizowała już swoją pozycję na rynku i odważyła się na nieco więcej eksperymentów z geometrią, za produkcję okularów przeciwsłonecznych zabrały się też największe domy modowe i nowo powstające marki akcesoriów i dodatków. Konkurencja rosła, ale to Ray-Ban zdawał się dyktować trendy, które szybko opanowywały cały rynek okularów przeciwsłonecznych. Choć więc nie można przypisać im stworzenia pierwszych okularów kwadratowych czy okrągłych, to właśnie dzięki klasie i rozpoznawalności marki Ray-Ban geometryczne kształty okularów zaczęły zdobywać popularność i cieszyć się sławą, także u innych marek. Często więc, sięgając po okulary znanego domu mody można odnieść wrażenie, że za ich produkcją stoi Ray-Ban. Kultu marki nie da się dziś uniknąć.

  Jakie okulary przeciwsłoneczne modne są w XXI wieku? Trendy zarówno w kontekście koloru szkieł, ciekawych efektów wizualnych, wzornictwa oprawek, czy wreszcie samej geometrii zmieniają się z roku na rok i są dyktowane zarówno przez świat mody, jak i funkcjonalność dla samych użytkowników. Od wielu lat niezmiennym bestsellerem są więc okulary kocie, ale co odważniejsi chętnie sięgają po nietypowe kwadraty i owale. A klasyki? Wayfarer, Aviator i Clubmaster w dalszym ciągu mają się świetnie – ich ponadczasowy design nie ugina się nawet pod najbardziej wyraźnymi dla dekady trendami.

  Komentarze do wpisu (0)

  do góry
  Pokaż pełną wersję strony
  Sklep internetowy Shoper.pl