V
Sklep z soczewkami i okularami - Soczewki24.pl

 • +48 71 757 53 88
  do kasysuma:0,00 zł
  wyszukiwarka zaawansowana

  Jaki tryb noszenia soczewek kontaktowych wybrać?

  0

  Soczewki kontaktowe są dla wielu osób wygodniejszą i bardziej estetyczną alternatywą dla okularów korekcyjnych. Niewidoczne, zakładane na cały dzień soczewki ułatwiają uprawianie sportów, nakładanie makijażu czy noszenie ulubionych okularów przeciwsłonecznych bez konieczności zakupu ciemnych szkieł korekcyjnych. Czy wiesz jednak ile rodzajów soczewek kontaktowych można znaleźć w salonie optycznym i jak wybrać te najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb i wady wzroku? 

  Soczewki kontaktowe - podział ze względu na tryb noszenia 

  Soczewki kontaktowe można podzielić ze względu na materiał z jakiego zostały wykonane (soczewki twarde i miękkie) oraz tryb noszenia, a więc czas po jakim należy wymienić parę soczewek na nową. Jako że współcześnie większość stosowanych soczewek kontaktowych to soczewki miękkie, znacznie ważniejsze jest skupienie się na tym jak długo można je nosić. 

  Soczewki jednodniowe są soczewkami jednorazowego użytku. Bez względu na to, czy będą noszone przez cały dzień, czy jedynie kilka godzin, po zdjęciu soczewek z oka należy je wyrzucić. Zdecydowaną zaletą tego typu soczewek jest brak konieczności ich pielęgnacji oraz higiena ich stosowania. Ze względu na brak ponownego kontaktu soczewki z okiem, są zdecydowanie najbezpieczniejsze dla osób, które nie nosiły jeszcze soczewek, mają skłonności do alergii lub wrażliwe oczy. Właściwie każda rozpoznawalna marka soczewek kontaktowych oferuje obecnie wariant jednodniowy, np. Dailies Total. Soczewki jednorazowe mogą występować także jako kolorowe soczewki zerówki

  Sprawdź ofertę soczewek jednodniowych

  soczewki acuvue transitions Soczewki światłoczułe Acuvue Oasys with Transitions

   

  Soczewki dwutygodniowe, jak wskazuje nazwa, przeznaczone są do noszenia przez 14 dni z przerwami na oczyszczenie soczewek (w nocy). Choć istnieją warianty dopuszczające noszenie ciągłe, tj. przez 7 dni i przez 7 nocy, większość soczewek dwutygodniowych należy zdejmować na noc, a po 14 dniach od otwarcia opakowania wyrzucić, niezależnie od tego, czy były ubrane na oczy raz, czy każdego dnia przez cały okres od otwarcia. Soczewki dwutygodniowe, jako te wielokrotnego użytku, należy odpowiednio pielęgnować, stosując do tego celu dedykowane płyny pielęgnacyjne do soczewek oraz pudełka do ich przechowywania

  Sprawdź ofertę soczewek dwutygodniowych

   

  Soczewki miesięczne, podobnie jak dwutygodniowe, są soczewkami wielokrotnego użytku i mogą być noszone przez 30 dni od pierwszego użycia soczewek. Soczewki miesięczne wymagają codziennej pielęgnacji. Dlaczego wymiana na nowe i stosowanie odpowiednich płynów są istotne? Soczewki kontaktowe noszone wielokrotnie zbierają na swojej powierzchni różnego rodzaju pyły i zanieczyszczenia, które mogą podrażniać oko i doprowadzać do reakcji alergicznych, dlatego należy codziennie usuwać je z pomocą specjalnego płynu. Po upływie okresu przydatności soczewek, materiał z jakiego zostały wykonane staje się twardszy i nie nadaje się do użycia. 

  Sprawdź ofertę soczewek miesięcznych

   soczewki dimensions

  Soczewki FreshLook Dimensions

   

  Soczewki roczne są wyjątkową grupą wśród soczewek miękkich, dedykowaną do noszenia przez okres 12 miesięcy wyłącznie w trybie dziennym (wymagają pozostawienia w płynie na noc). Najczęściej stosuje się je wyłącznie wtedy, gdy nie możliwe jest zastosowanie korekcji z soczewkami o krótszym okresie przydatności. Wśród soczewek rocznych można spotkać też soczewki twarde, które stosowane są w razie przeciwwskazań do stosowania soczewek miękkich.  

  Sprawdź ofertę soczewek rocznych

   

  Jak wybrać odpowiedni rodzaj soczewek dla siebie?

  Zwracając uwagę na każdy wariant soczewek kontaktowych i porównując go do swojego trybu życia, możesz dość łatwo dopasować soczewki, które najlepiej spełnią Twoje oczekiwania. Warto jednak pamiętać, że dla początkujących zawsze poleca się soczewki jednodniowe – są mniej zobowiązujące, niż soczewki wielokrotnego użytku, bezpieczniejsze dla oka i łatwiejsze w wymianie, jeśli nie chcesz decydować się na noszenie soczewek każdego dnia. Noszenie soczewek kontaktowych nie powinno być niewygodne i podrażniające dla oka – jeśli po pierwszym założeniu odczuwasz dyskomfort, warto przedyskutować to z okulistą, który z pewnością rozwieje Twoje wątpliwości, zaleci dalsze próby z soczewkami lub znajdzie inny, wygodniejszy model dopasowany do Twojego oka. 

  Wybierając soczewki kontaktowe, należy zawsze w pierwszej kolejności wykonać badanie wzroku i odpowiednio dopasować soczewkę z pomocą okulisty i optometrysty, który będzie kierował się przy wyborze nie tylko receptą, ale i Twoimi potrzebami. Soczewki jednodniowe są z reguły droższe, niż soczewki miesięczne, ale w niektórych przypadkach (np. przy suchości oczu), znacznie wygodniejsze niż rozwiązania wielokrotnego użytku.

   

  Komentarze do wpisu (0)

  do góry
  Pokaż pełną wersję strony
  Sklep internetowy Shoper.pl