Prezbiopia - czym jest i jak można ją leczyć?

Prezbiopia to coraz częściej występująca w społeczeństwie dolegliwość wzroku. Nazywana jest także starczowzrocznością, co wiąże się ze starzeniem wzroku wynikającym z wieku pacjenta, nie można więc nazwać jej chorobą. Kto jest szczególnie narażony na prezbiopię? Z czego wynika i jak objawia się starczowzroczność? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat i dowiedz się, jak wygląda leczenie w tym przypadku.

Prezbiopia

Prezbiopia - utrata elastyczności soczewki

Prezbiopia to zaburzenia widzenia, które są efektem starzenia się narządu wzroku. Tak naprawdę to dotyczy każdego człowieka, chociaż wszystkich może wyglądać różnie - każdy przypadek jest inny. W momencie, kiedy soczewka jest młoda, można chwalić się wyraźnym widzeniem. Elastyczność soczewki spada jednak wraz z mijającymi latami. Pojawiają się problemy z ostrością przedmiotów, na które patrzy się z bliskiej odległości. Obrazy w dali nie mają żadnych zakłóceń, chyba że dodatkowo pojawiają się inne wady wzroku. Mniej elastyczna soczewka nie ma jednak na nie wpływu.

W momencie patrzenia z bliskiej odległości bardzo duże znaczenie ma także kształt soczewki. Ta staje się wypukła, dlatego nie można uzyskać głębi ostrości. Inaczej wygląda na przy patrzeniu na odległości pośrednie i w dal. Wówczas soczewka oczna jest płaska, co przekłada się na możliwość ostrego widzenia.

Dlaczego prezbiopii nie należy mylić z inną wadą wzroku?

Zdarza się, że osoby, które nie mają wiedzy okulistycznej, mylą prezbiopię z krótkowzrocznością, która dotyka bardzo często osób w podeszłym wieku. Jak już wcześniej zauważono, starczowzroczność nie jest chorobą, a procesem naturalnie zachodzącym w ludzkim organizmie. W jej przypadku obraz obiektów, na które się patrzy dociera na siatkówkę. Nieprawidłowości w akomodacji oka sprawiają jednak, że nie jest on ogniskowany. W przypadku krótkowzroczności promienie świetlne, które padają równolegle względem siebie, skupiają się przed siatkówką.

Prezbiopia mogłaby być kojarzona również z dalekowzrocznością. W tym przypadku pewne objawy są niemal identyczne. Oznacza to, że pacjent ma problemy z widzeniem przedmiotów znajdujących się bardzo blisko niego. Jest to natomiast wynik nieprawidłowej budowy gałki ocznej. Ma na tu wpływu mniejsza zdolność oka do akomodacji jak w przypadku starczowzroczności.

Jakie są objawy prezbiopii?

Pierwszym objawem związanym ze starczowzrocznością jest gorsze widzenie tekstu podczas czytania. To może utrudniać codzienne funkcjonowanie, ponieważ można mieć pewne problemy np. z obsługą urządzeń elektronicznych przy małej odległości.

Dolegliwości związane z prezbiopią nie pojawiają się natomiast z dnia na dzień. Regularne badanie wzroku powinno wykazać pewne zmiany, na które można natychmiast reagować. Wówczas korekcja prezbiopii jest możliwe poprzez różnego rodzaju ćwiczenia oka. Osoby, które jednak lekceważą badanie wzroku, mogą doprowadzić do tego, że objawy starczowzroczności będą do nich wyjątkowo uciążliwe.

Mowa tutaj o takich dolegliwościach jak:

  • intensywne bóle głowy,
  • nagłe utraty równowagi,
  • podwojony obraz.

W jakim wieku pojawia się starczowzroczność?

Chociaż prezbiopia, czyli starczowzroczność jest dolegliwością, którą utożsamia się ze starszymi osobami, to wcale nie oznacza, że dotyczy ona pacjentów w naprawdę podeszłym wieku. Zwykle pojawia się po skończeniu 40 roku życia, a jej objawy mogą nasilać się nawet do momentu, kiedy osoba zmagająca się ze schorzeniem osiąga wiek 50-55 lat. Może natomiast zdarzyć się, że dopiero w tym wieku ujawnią się jej pierwsze oznaki.

Z czego wynika tak szeroki przedział, jeżeli chodzi o ostrość wzroku i możliwość jej pogorszenia? Wraz z wiekiem soczewka staje się mniej elastyczna. Każdy jednak starzeje się inaczej, a proces ten na wpływ wiele różnych czynników. U każdego pacjenta inaczej więc wygląda akomodacja oka. Często wyraźne widzenie towarzyszy osobom aż do końca ich życia. U innych problem pojawia się tuż po ukończeniu 40 roku życia.

Objawy prezbiopii

Jakie są przyczyny prezbiopii?

Prezbiopia nie jest kwalifikowana jako choroba. Jest to naturalne zjawisko, które związane jest ze zmianami zachodzącymi podczas starzenia się organizmu. Dotyka każdego, a na chwilę obecną nie są znane możliwości zatrzymania tego procesu. Zmiany w widzeniu nie występują nagle, ale pojawiają się z czasem. Co ciekawe, nie jest to zależnie od płci.

Objawem, który można zaobserwować w pierwszej kolejności, jest przede wszystkim pogorszenie się wzroku, szczególnie widzenia z bliskich odległości. Początkowo dolegliwość soczewki dotycząca przybierania wypukłego kształtu może być bardzo uciążliwa - szczególnie dla osób, które do tej pory nie miały problemów ze wzrokiem i nie musiały korzystać z okularów. Jeżeli dotychczas z każdej odległości mogłeś liczyć na ostre widzenie, a od pewnego czasu jakość Twoich oczu wydaje się gorsza - warto zainteresować się tym tematem.

Jak leczyć starczowzroczność?

Popularne sposoby korekcji to przede wszystkim użycie metod nieoperacyjnych. Najczęstszym sposobem wykorzystywanym w radzeniu sobie ze zmianami, jakie niesie ze sobą starczowzroczność, jest radzenie sobie z tą dolegliwością za pomocą okularów. Okulary do czytania, to najczęstszy sposób na powrócenie do normalnego funkcjonowania sprzed pojawienia się problemów ze wzrokiem.

Jeżeli dolegliwości wiążą się nie tylko z widzeniem z bliska, ale jednocześnie widzenie z dali czy widzenie z odległości pośrednich bywa kłopotliwe, wówczas klasyczne soczewki progresywne w okularach nie wystarczą. Konieczne będzie zastosowanie soczewki dwuogniskowej lub soczewki progresywnej o zmiennej ogniskowej.

Mechanizmów radzenia sobie z prezbiopią jest jednak więcej. Osoby borykające się z tą przypadłością mogą skorzystać z soczewek lub specjalistycznych zabiegów. Leczenie starczowzroczności przewiduje również stosowanie bardziej zaawansowanych metod, głównie zabiegów laserowych i chirurgicznych. Z ich wykorzystaniem możliwej jest przywrócenie widzenia w różnych odległościach, a tym samym przywrócenie komfortu sprzed zmian w zakresie elastyczności soczewki.

Ćwiczenia wzroku przy objawach prezbiopii - podstawa w korekcji wzroku

Warto mieć na uwadze fakt, że mięśnie, których się nie ćwiczy, działają zdecydowanie słabiej. Podobnie jest z oczami. Osoby, które często i dużo czytają lub spędzają sporo czasu przed komputerem, powinny regularnie wykonywać ćwiczenia soczewki pomocne w korekcji, a raczej zapobieganiu pewnym wadom.

Proste sposoby w trosce o dobry wzrok

Przynajmniej raz w ciągu godziny warto spoglądać w dal, co najmniej przez jedną minutę. Pozwoli to na rozluźnienie mięśni wzroku. Napięcie oczu znika i można spokojnie wrócić do pracy wzrokowej.

Kto może zdecydować się na chirurgię refrakcyjną?

Osoby, u których zaczyna postępować starczowzroczność, mogą zdecydować się na zabieg laserowej korekty oczu, dzięki któremu można poprawić wzrok. Pozwala on na przywrócenie ostrości wzroku sprzed pojawienia się problemu. Laserowe modelowanie powierzchni rogówki oka to możliwość zrezygnowania z okularów i soczewek.

Pacjenci po zabiegu mogą ponownie wrócić do bezpiecznego prowadzenia samochodu, czy czytania przy słabym oświetleniu, co wcześnie nie było możliwe. Nie trzeba się przy tym obawiać - zmiany kształtu soczewki i zwiększenie jej zdolności nie jest dla pacjenta bolesne.

Kiedy nie są wskazane metody laserowe i chirurgiczne?

Głównymi przeciwskazaniami do laserowej i chirurgicznej korekty wzroku są zmiany w rogówce. Decyzja o wykonaniu zabiegu podejmowana jest wyłącznie w oparciu o szczegółowy wywiad oraz przeprowadzone badania. Osoby, u których zaobserwowana jest zbyt duża wada wzroku również nie zostaną poddane metodzie laserowej korekty wzroku. Wówczas niezbędne do korekcji są soczewki lub szkła progresywne w okularach.

Prezbiopia - okulary progresywne czy soczewki kontaktowe?

Soczewki progresywne i specjalne szkła w okularach to dwie najpopularniejsze metody. Może okazać się natomiast, że konkretny pacjent nie będzie mógł skorzystać np. z soczewek kontaktowych - ze względu na indywidualne uwarunkowania.

Czy każdy może nosić okulary progresywne?

Okulary progresywne przeznaczone są dla wszystkich osób, które przekroczyły barierę 40 lat i u których zaczęły pojawiać się pierwsze problemy związane z zaburzeniem widzenia z bliska. Warto jednak zaznaczyć, że ten sposób radzenia sobie z prezbiopią nie jest wskazany dla każdego.

Zdecydowanie odradza się stosowania okularów u osób, które mają problemy z:

  • zaćmą,
  • zaburzeniem błędnika,
  • jaskrą,
  • zezem

Przeciwwskazania do noszenia soczewek kontaktowych przy prezbiopii

Soczewki kontaktowe to wygodny sposób korekcji. Spora część osób może odczuwać dyskomfort, stosując okulary, dlatego wielu pacjentów decyduje się na stosowanie soczewek. Przy stosowaniu ich - wada jest zdecydowanie mniej dokuczliwa lub całkowicie niezauważalna.

Moc soczewek dobierana jest indywidualnie do potrzeb pacjenta. Warto mieć jednak na uwadze, że istnieją przeciwskazania co do możliwości korekcji prezbiopii przy pomocy soczewek. Z tego rozwiązania powinny zrezygnować głównie Ci, którzy mają problemy z niewystarczającą ilością łez i borykają się z problemem suchego oka.