V
Sklep z soczewkami i okularami - Soczewki24.pl

 • +48 71 757 53 88
  do kasysuma:0,00 zł
  wyszukiwarka zaawansowana

  Co oznaczają parametry na opakowaniach soczewek?

  0

  Aby soczewki kontaktowe służyły nam jak najlepiej, konieczne jest dobranie odpowiednich parametrów. Opakowania kupowanych przez nas soczewek zawierają oznaczenia, których na ogół często nie rozumiemy - mają one jednak ogromne znaczenie przy wyborze idealnego produktu. Na co należy zwracać uwagę, dobierając soczewki?

  Znaczenie symboli na opakowaniach soczewek

  Za dobór właściwych parametrów soczewek i okularów odpowiada wykwalifikowany pod tym kątem specjalista - nigdy nie powinniśmy dobierać soczewek samodzielnie. Poniżej objaśnienie najważniejszych skrótów na opakowaniach:

  • BC – krzywizna bazowa (określa ona tylny promień optyczny w soczewce),
  • DIA – średnica soczewki mierzona w mm,
  • PWR lub SPH – moc soczewki,
  • CYL – cylinder, czyli wartość określająca moc astygmatyzmu,
  • AXIS – również odnosi się do astygmatyzmu i określa jego oś,
  • ADD – określa dodatek do bliży w przypadku soczewek multifokalnych (progresywnych). Niżej określone skróty określają wielkość wartości dodanej:
   • LO (ang. low) – niska,
   • MED (ang. medium) – średnia,
   • HI (ang. high) – wysoka,
   • MAX – maksymalna.
  • L – soczewka lewa,
  • R – soczewka prawa,
  • EXP (ang. expiry date) – data ważności.

  Na co należy zwracać uwagę przy doborze soczewek?

  Dobór soczewki zależy przede wszystkim od dolegliwości, z jaką się mierzysz. Inne soczewki zastosujemy w przypadku krótkowzroczności, inne przy dalekowzroczności, a jeśli jeszcze do którejś z tych wad dochodzi astygmatyzm, parametry soczewki również ulegają zmianie. Jeśli masz już dobrane okulary, a od ostatnich badań minęło już trochę czasu, warto wykonać badanie.

  Dobrane przez specjalistę soczewki kontaktowe zakładamy przed wyjściem z gabinetu. Dzięki temu można od razu sprawdzić, czy na pewno są one dobrze dobrane, czy są wygodne, a za pomocą specjalnej lampy szczelinowej okulista lub optometrysta może od razu sprawdzić, czy właściwie trzymają się powierzchni oka.

  Dobierz rodzaj soczewek do swojego stylu życia

  Soczewki są o wiele wygodniejszym wyborem niż okulary np. w przypadku osób uprawiających sport. Dobrze założona soczewka nie powinna wypadać, dzięki czemu nie ryzykujemy jej uszkodzenia. Pielęgnacja soczewek nie zabiera zbyt wiele czasu, lecz osoby zabiegane mogłyby o niej zapominać lub wykonywać ją z pośpiechu niedbale, dlatego też należy koniecznie przemyśleć, czy lepszym wyborem będą soczewki jednodniowe, dwutygodniowe czy też roczne. Jeśli nie chcesz poświęcać czasu na pielęgnację, wybierz soczewki jednodniowe. Jeśli jednak zależy Ci na ograniczeniu ilości odpadów, zdecyduj się na modele, które posłużą nieco dłużej. Nigdy nie noś jednej pary soczewek dłużej, niż są do tego przystosowane!

  Kup soczewki kontaktowe jednodniowe

  Jak obchodzimy się z soczewkami na co dzień?

  Zawsze, gdy wychodzimy z domu, warto mieć ze sobą zapasową parę soczewek kontaktowych lub nawet okulary. Jeśli soczewka nam upadnie, nigdy nie przemywamy jej zwykłą wodą i nie zakładamy jej ponownie. Musi być ona jak najszybciej przepłukana specjalnym płynem, a jeśli nie mamy akurat takiej możliwości, zakładamy nową soczewkę. 

  Zawsze po zdjęciu soczewek po całym dniu, płuczemy je w specjalnym płynie do soczewek, po czym wylewamy go i wlewamy do pojemniczka jego nową porcję, po czym pozostawiamy w nim soczewki do następnego dnia. Nigdy nie zostawiamy soczewek w tym samym płynie, w jakim je płukaliśmy! Są w nim nagromadzone bakterie wypłukane z soczewki i jeśli zostaną w tej samej dawce płynu, nie będą tak naprawdę oczyszczone.

  Ważna informacja: Niektóre leki mogą obniżać tolerancję na soczewki kontaktowe, ponieważ ich stosowanie powoduje uczucie suchości oka, dlatego też warto skonsultować się w tym zakresie ze specjalistą. 

  Noszenie soczewek może powodować dyskomfort i w ciągu pierwszych dni nie powinno to dziwić, lecz jeśli jednak dolegliwości nie ustąpią, skontaktuj się ze specjalistą. Oprócz tego kontroluj oczy codziennie. Jeśli zauważysz utrzymujące się zaczerwienienie – odstaw soczewki i udaj się do okulisty.

  Soczewki należy kupować jedynie w zaufanych miejscach – tylko wtedy mamy pewność, że są one całkowicie bezpieczne. Warto rozważyć wybór jednego z salonów Soczewki24, w których możesz liczyć na kontakt z najlepszymi specjalistami, z którymi dobierzesz soczewki idealne dla Ciebie.

  Komentarze do wpisu (0)

  do góry
  Pokaż pełną wersję strony
  Sklep internetowy Shoper.pl