Okulary polaryzacyjne – dodatkowa ochrona oczu przed promieniowaniem

Okulary przeciwsłoneczne to nie tylko modny, ale i niezwykle praktyczny dodatek, bez którego trudno wyobrazić sobie przebywanie na zewnątrz wiosną czy latem. To dzięki przyciemnianym soczewkom okularów nasze oczy są w stanie wytrzymać szkodliwe dla nich promienie słoneczne i choć może wydawać się to dość nienaturalne, okulary tego typu warto stosować nawet zimą, gdy nisko zawieszone słońce i promienie odbijające się od powierzchni śniegu mogą być dla oczu bardzo niebezpieczne. Zwyczajne okulary ze sklepu odzieżowego nie są jednak wystarczające – w dobrych okularach przeciwsłonecznych muszą znaleźć się obowiązkowo filtry UVA i UVB, a coraz częściej istotną rolę odgrywają także dodatkowe powłoki polaryzacyjne. Jakie właściwości dodają i dlaczego okulary polaryzacyjne to najlepszy sposób na dodatkową ochronę wzroku przed promieniowaniem?

Jak działa filtr polaryzacyjny?

Powłoka polaryzacyjna nanoszona na soczewki okularów przeciwsłonecznych to specjalnie opracowany system, dzięki któremu niwelowane jest światło odbijające się od jasnych, poziomych powierzchni. Okulary polaryzacyjne są w stanie uchronić oko przed odblaskami światła od śniegu, wody czy mokrej drogi, zabezpieczając nas tym samym przed efektem oślepienia. To właśnie dzięki możliwości eliminacji promieniowania odbitego od powierzchni poziomych okulary polaryzacyjne sprawdzają się tak dobrze dla kierowców, sportowców czy wędkarzy, dla których odblaski są niebezpieczeństwem, ale i codziennością. Warto zaznaczyć tu, że powłoka polaryzacyjna może zostać umieszczona nie tylko w tradycyjnych okularach przeciwsłonecznych, ale także w okularach korekcyjnych, poprawiając w ten sposób jakość widzenia dla osób z wadami wzroku czy astygmatyzmem.

Jednym z częstszych pytań nasuwających się osobom słyszącym o okularach polaryzacyjnych po raz pierwszy jest to, czy widziany przez nie obraz jest tak samo wyraźny i ostry jak tradycyjnie – powłoka pochłania tu przecież część światła niezbędnego do widzenia. W przypadku okularów polaryzacyjnych można być jednak spokojnym – obraz widziany przez soczewki z polaryzacją jest bardziej wyostrzony i nasycony barwami, niż widziany „gołym” okiem, co w przypadku chęci podziwiania natury, sprawnego prowadzenia pojazdu czy uprawiania sportu może się okazać całkiem korzystne.

Okulary polaryzacyjne – kiedy warto pomyśleć o dodatkowej ochronie?

Choć okulary polaryzacyjne nie są jeszcze tak rozpowszechnione jak okulary z filtrami UVA i UVB (do których tematu jeszcze wrócimy) i mogą wydawać się okularami do zadań specjalnych, w praktyce korzyści z ich stosowania może docenić właściwie każdy, niezależnie od pory dnia czy panującej na zewnątrz pogody. Prawdą jest oczywiście, że okulary takie dedykowane są dziś przede wszystkim kierowcom i sportowcom, dla których światło odbijające się od powierzchni poziomych jest utrudnieniem stwarzającym bezpośrednie niebezpieczeństwo, jednak nie tylko oni są grupą docelową dla soczewek polaryzacyjnych.

Polaryzacja soczewek w okularach pozwala uchronić oko przed promieniowaniem, ale także przed nawykami mogącymi prowadzić do gorszego samopoczucia. Wiele osób, nawet nosząc okulary przeciwsłoneczne, mimowolnie mruży oczy starając się przefiltrować samodzielnie odblaski od powierzchni płaskich. Zbyt długie przebywanie w tak niekorzystnym otoczeniu może powodować bóle głowy czy szybsze zmęczenie oczu, którym może zapobiec właśnie zastosowanie polaryzacji. Okulary polaryzacyjne doskonale sprawdzą się w przypadku osób nadwrażliwych na światło słoneczne, osób z wadami wzroku lub astygmatyzmem, osób spędzających większość czasu w warunkach intensywnego nasłonecznienia (na urlopie, podczas pracy na zewnątrz), zimą (na śniegu, w czasie jazdy na nartach, czy nawet podczas spaceru), w trakcie prowadzenia samochodu w każdych warunkach atmosferycznych, a także w otoczeniu akwenów wodnych.

Kompleksowa ochrona oczu przed promieniowaniem – sama polaryzacja nie wystarczy

Polaryzacja doskonale chroni oko przed negatywnym oddziaływaniem promieni odbijanych od powierzchni poziomych, gwarantując swobodną obserwację otoczenia nawet przy ostrym nasłonecznieniu i w otoczeniu powierzchni odbijających światło. Aby jednak mogły zapewniać pełną, kompleksową ochronę oka, warto upewnić się że zastosowano w nich także powłoki z filtrami UVA i UVB. Dobre okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją, pochodzące od renomowanych producentów takich jak Ray-Ban, Oakley czy Michael Kors to bezpieczny wybór – wszystkie okulary przeciwsłoneczne dostępne w sklepie soczewki24.pl zostały wyposażone w niezbędne filtry chroniące oko przed najniebezpieczniejszymi wariantami promieniowania. Wybierając te z mniej zaufanych źródeł warto się jednak upewnić, bo choć dla najlepszych marek w branży łączenie polaryzacji z pozostałymi filtrami jest oczywiste, a same filtry są standardem, bez którego nie istnieją okulary przeciwsłoneczne, nie każdy może wyznawać tę samą filozofię.

Dlaczego jednak w ogóle należy chronić oczy przed słońcem, poza oczywistą ochroną przed dyskomfortem? Bóle głowy i oczu, łzawienie oraz pieczenie oczu to tylko część z efektów, jakie nadmierna ekspozycja na słońce może wywierać na wrażliwe oko ludzkie. Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, konsekwencje nie stosowania okularów przeciwsłonecznych mogą być dla naszych oczu znacznie poważniejsze i długotrwałe. Wśród najtrudniejszych do leczenia oraz sprawiających największy dyskomfort wymienić można tu między innymi poparzenia słoneczne rogówki i spojówki, zaćmę (promieniowanie słoneczne może przyspieszać proces mętnienia soczewki), zwyrodnienie plamki żółtej, czy rozwój nowotworów oczu.

Okulary polaryzacyjne – ciekawe propozycje w sklepie soczewki24.pl

Oferta okularów przeciwsłonecznych z filtrem polaryzacyjnym dostępna w naszym sklepie jest naprawdę bogata, dlatego też wybór najmodniejszych czy najbardziej praktycznych nie powinien sprawić tu nikomu problemu. Wśród ciekawszych propozycji okularów, w których możemy zastosować powłokę polaryzacyjną warto wymienić choćby sportową propozycję OAKLEY OO9262-10,

 stylowe RAY-BAN CLUBMASTER OVERSIZE RB4175 877 76 

czy modne w nadchodzącym sezonie RAY-BAN JACKIE OHH RB4101 601 T3.