Okulary korekcyjne dla dzieci - jakie modele są najlepsze i jak zachęcić dziecko do ich noszenia?

Twoje dziecko miało badanie wzroku i okazało się, że jego oczy wymagają korekcji? Noszenie okularów przy codziennych aktywnościach malucha nie należy do najłatwiejszych zadań. Dla rodziców wyzwaniem może być także dobór oprawek i szkieł. Powinny być one dopasowane do twarzy dziecka – lekkie i wygodne, a także wytrzymałe. Sprawdź, na co zwrócić uwagę w przypadku dzieci, zwłaszcza jeżeli będą to ich pierwsze okulary. Dowiedz się także, jak przekonać dziecko do ich noszenia.

Od czego zacząć wybór okularów korekcyjnych dla dziecka?

Wybór okularów korekcyjnych dla dziecka to ważny proces wymagający uwagi ze strony rodziców. Podstawą w tym przypadku jest oczywiście wizyta u okulisty lub optometrysty. Specjalista przeprowadzi badanie wzroku umożliwiające określenie tego, jaką wadę ma pociecha. Dopasowanie szkieł korekcyjnych jest bardzo ważne nie tylko, jeżeli chodzi o sam wzrok dziecka. Moc soczewek, która jest dobrze dopasowana eliminuje np. bóle głowy, które byłyby dla wyjątkowo uciążliwe podczas nauki czytania czy zajęć w szkole. Odpowiednio dobrane okulary sprawiają także, że dzieci nie mają problemów np. z odczytaniem tekstu zapisanego przez nauczyciela na tablicy.

Okulista zależnie od wady wzroku pomoże rodzicom wybrać okulary dla dziecka, które będą miały prawidłowo dopasowane soczewki. To jednak nie wszystko. Dla każdego dziecka bardzo ważne jest, aby dodatkowo oprawki były wygodne, odpowiednio dopasowane i trwałe. Jeżeli będą one dla dziecka dyskomfortem, to już na samym początku pociecha zrazi się do noszenia okularów.

Przy dobieraniu okularów dla malucha ważna jest także sama estetyka wykonania. Oprawki muszą być nie tylko dopasowane do nosa dziecka czy dobrane rozmiarem tak, aby pole widzenia nie było niczym ograniczone. Ogromne znaczenie nie tylko dla małych pociech, ale przede wszystkim dla nastolatków ma to, jak wyglądają okulary. Oprawki dziecięce należy więc wybrać nie tylko ze względu na materiał wykonania, ale także kształt czy kolorystykę.

Jakie okulary korekcyjne dla dzieci są najlepsze?

Jeżeli chodzi o najlepsze okulary korekcyjne dla młodych użytkowników, to z pewnością będą to takie modele, które nie będą przeszkadzały dziecku na co dzień. Bez wątpienia dzieci potrzebują okularów, które nie tylko korygują wady wzroku, ale przede wszystkim zapewniają bezpieczeństwo i trwałość. Decydując się na zakup soczewek czy oprawek, warto więc zwrócić uwagę na to, aby kupować je w sprawdzonych salonach optycznych czy sklepach internetowych. Dobrym pomysłem, na jaki mogą zdecydować się rodzice, jest to, aby zwrócić szczególną uwagę na opinie dotychczasowych klientów. Wówczas możliwy jest wybór okularów dla dziecka, które będą bezpieczne i odporne na zabrudzenia czy zarysowania – o co w przypadku maluchów nietrudno.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze oprawek okularów korekcyjnych?

Podczas zakupu okularów warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii, aby zapewnić dziecku wygodę, codzienną funkcjonalność i odpowiednią estetykę.

  • Materiał wykonania oprawek to podstawa, zwłaszcza jeżeli okulary przez cały dzień będą znajdowały się na nosie dziecka. Wybierz taki materiał, który jest trwały, lekki i wygodny do noszenia przez dłuższy czas. Najpopularniejsze materiały to metal, plastik i acetat. Niektóre z nich mogą wywołać podrażnienie skóry w przypadku alergii, warto uwzględnić to przy wyborze oprawek. Dobre okulary, które mają wytrzymałe oprawki, sprawdzą się nawet podczas zadań specjalnych.

  • Odpowiedni rozmiar jest niezwykle ważny, jeżeli chodzi o okulary – dziecka oczy i ich rozstaw różnią się bowiem od wzroku dorosłego. Żeby nie nosić okularów na końcu nosa, kiedy będą się cały czas zsuwały, ważne jest ich prawidłowe ułożenie. Zwróć więc uwagę na takie kwestie jak szerokość mostka. Ta nie może być ani za szeroka, ani za wąska. Najlepiej, kiedy okulary będą przylegały do nosa. Noski okularów powinny być regulowane, to wpływa na ustawienie okularów. Nie bez znaczenia jest także typ zauszników i ich dopasowanie do dziecka.

  • Wielkość i kształt soczewek – muszą być one dostatecznie duże, aby pole widzenia nie było niczym ograniczone. Okulary dla dzieci zwykle są okrągłe lub lekko kwadratowe. Rzadko spotyka się modne wśród dorosłych „kocie oczy”. Zwróć także uwagę na dopasowanie do kształtu twarzy. To ważne przy wyborze okularów, aby przylegały ona do nosa i nie uciskały uszu.

korekcyjne okulary dla dzieci

Rozmiar i technologie okularów korekcyjnych dla dziecka

Oprawki okularowe muszą spodobać się dziecku. Dobrze jednak, aby rodzice zwrócili uwagę na coś więcej, a mianowicie soczewki okularowe i to, jakie technologie wykorzystują. Podstawą jest w tym przypadku antyrefleksyjna powłoka, która redukuje odbicia światła. Gwarantuje ona komfort widzenia przy dużym oświetleniu czy podczas nauki przy komputerze. Soczewki w okularach mogą mieć także specjalną warstwę chroniącą przed zarysowaniami. Niektóre z nich wyposażone są nawet w filtr UV, który chroni oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Żeby dziecko chętnie zakładało okulary warto także, aby uczestniczyło w całym procesie. Nowe okulary będą zdecydowanie atrakcyjniejsze dla dzieci, jeżeli będą one wiedziały, że same decydowały, który model ostatecznie będą nosiły.

Czy okulary korekcyjne dziecięce to duży wydatek?

Okulary dla dziecka to wydatek mniej więcej taki sam, jak w przypadku modeli dla dorosłych. Wiele zależy tak naprawdę od tego, jakie soczewki i rodzaj oprawek wybierze dziecko lub Ty jako rodzic za niego. Zdecydowanie droższe są modele z oprawką łączącą w sobie kilka materiałów lub takie, gdzie zauszniki mają specjalne wzory.

Jeżeli masz w domu mniejsze dziecko, to zdecydowanie powinieneś się zastanowić nad oprawkami z tworzywa sztucznego. Są one lekkie, idealnie leżą na nosie, a ich zauszniki bardzo często są elastyczne. Tego typu oprawki szczególnie zalecane są przez specjalistów małym dzieciom. Zastanawiasz się dlaczego? Ponieważ dopasowują się do twarzy dziecka i rosną razem z nim. Jeżeli nie ma zmiany wady wzroku to pociecha może korzystać z nich nawet przez kilka lat. Nie ma także ryzyka, że materiał ich wykonania ulegnie zniszczeniu. Co ciekawe, ten typ oprawek czasem przypada do gustu nawet starszym dzieciom.

Koszty okularów dziecięcych mogą być bardzo zróżnicowane, o czym najlepiej wiedzą rodzice pociech. Najtańsze modele znajdziesz już za ok. 300 złotych. Jeżeli jednak zależy Ci na doskonałej jakości, dodatkowych udogodnieniach czy marce, to musisz liczyć się z tym, że będzie to zdecydowanie większy wydatek. Sprawdź na Soczewki24.pl ceny i dopasuj okulary dla Twojego dziecka.