Soczewki sferyczne a soczewki asferyczne - co wybrać dla lepszego komfortu noszenia?

Została stwierdzona u Ciebie wada wzroku i obawiasz się, że ta wiadomość zaburzy Twoje dotychczasowe życie lub wpłynie na pewne ograniczenia związane z codzienną aktywnością? Niekonieczne, ponieważ wysoki komfort widzenia nie zawsze oznacza konieczność korzystania z okularów korekcyjnych. Nawet przy dużych mocach dodatnich czy ujemnych możliwy jest wybór soczewek. Okazuje się jednak, że kwestia ta może być nieco bardziej skomplikowana. Na rynku dostępne są tradycyjne soczewki sferyczne, a także szkła asferyczne. Porównaj te dwie możliwości i wybierz tę, która będzie dla Ciebie korzystniejsza.

Czym są soczewki sferyczne i dla kogo będą najlepsze?

Soczewki sferyczne służą do korekcji takich wad wzroku jak krótkowzroczność i nadwzroczność. Tym, co je wyróżnia, jest specjalny kształt, który przypomina wycinek kuli. W ich przypadku najlepszą koncentrację wiązki światła uzyskuje się w miejscu centralnym szkła. Warto również zaznaczyć, że na całej powierzchni soczewek uzyskuje się pełną moc optyczną, jednak im dalej od ich środka, tym większy jest poziom aberracji. Na zniekształcenie obrazu wpływa grubość soczewki, która zmienia się im dalej od środka szkła. Problem wynikający ze struktury szkieł sferycznych pojawia się w przypadku osób z dużymi wadami wzroku, które na co dzień korzystają z okularów korekcyjnych z dodatnimi mocami. Obserwują one przedmioty większe, niż są one w rzeczywistości. Zmiana okularów na sferyczne soczewki kontaktowe pozwala jednak na przywrócenie prawidłowego widzenia oraz obserwowanie przedmiotów w naturalnym rozmiarze, bez sztucznego powiększenia.

Soczewki sferyczne są grubsze od soczewek asferycznych, a ich kształt jest bardziej wypukły. Soczewka dla osób z krótkowzrocznością, czyli przy wadzie ujemnej wzroku, jest najcieńsza w centralnej części. Grubość zwiększa od środka soczewki. Peryferyjne części szkieł są więc najgrubsze. Odwrotnie wygląda to w przypadku soczewek dla osób z dalekowzrocznością.

Sporym minusem w przypadku soczewek sferycznych jest fakt, że mogą one wpływać na aberracje sferyczne. Dochodzi wówczas do rozmycia obrazów w warunkach słabego oświetlenia lub wtedy, kiedy promienie świetlne są bardzo intensywne.

Soczewki asferyczne – podstawowe informacje

Soczewki asferyczne są cieńsze od szkieł sferycznych. To wpływa na elastyczność, która pozwala na znacznie wygodniejsze dopasowanie ich do geometrii oka. Wyróżnia się dwa podstawowe typy soczewek asferycznych, gdzie ich budowa ma wpływ na jakość widzenia w konkretnych warunkach. Należą do nich:

  • soczewki kontaktowe z asferyczną powierzchnią wewnętrzną,

  • soczewki asferyczne z asferyczną powierzchnią zewnętrzną.

Soczewki, w których powierzchnie asferyczne występują wewnątrz to zwykle szkła twarde. W przypadku soczewek asferycznych tego typu potrzeba czasu, aby osoby, które je noszą przyzwyczaiły się do nich. Soczewki asferyczne z powłoką zewnętrzną zostały zaprojektowane głównie z myślą o osobach z nadwzrocznością oraz krótkowzrocznością, ale także innymi schorzeniami o niewielkim nasileniu. Dzięki zaawansowanej konstrukcji obszar odpowiadający za ostrość widzenia w tych soczewkach asferycznych nie jest zaburzony przez aberrację sferyczną.

soczewki sferyczne i asferyczne

Czy soczewki asferyczne mają jakieś wady?

Soczewka asferyczna to wygodne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie komfort. Większość soczewek asferycznych dostępnych na rynku nie tylko wygodne użytkowanie, ale także bardzo wyraźne widzenie. Nie oznacza to jednak, że modele asferyczne soczewek kontaktowych są bez wad. Jeżeli zdecydujesz się na korekcję soczewkami asferycznymi, to przede wszystkim musisz liczyć się z większymi wydatkami.

Osoby, które decydują się na asferyczne soczewki w okularach, dotyka często poczucie dezorientacji przy pierwszym wykorzystaniu. Jest to spowodowane sztucznym powiększeniem obrazu. Soczewki okularowe powiększają obraz o nawet 25%. Asferyczne soczewki kontaktowe zapewniają jednak wierne odwzorowanie obrazu. Zależnie od wielkości wady wzroku możliwe jest jednak delikatne odkształcenie widzianych przedmiotów przy widzeniu peryferyjnym. Jednak w przypadku korekcji podstawowych wad wzroku problem ten jest praktycznie niezauważalny.

Soczewki sferyczne czy asferyczne – które z nich są lepsze?

Soczewki asferyczne różnią się od sferycznych przede wszystkim sposobem ogniskowania docierającego do oka światła. Żeby dopasować właściwe rodzaje soczewek, niezbędna jest wizyta u specjalisty, który przeprowadzi badanie wzroku. Soczewka sferyczna oparta jest na wycinku kuli, a jej głównym zadaniem jest jak najlepsze koncentrowanie wiązek światła w centrum soczewki. W soczewkach sferycznych moc optyczna jest zachowana na całej powierzchni. Jednak należy pamiętać, że im dalej od środka, tym większe prawdopodobieństwo pojawienia się zniekształceń.

Soczewka asferyczna jest przeciwieństwem sferycznej. Jej kształt przypomina elipsoidę, dzięki czemu ogniskuje wszystkie promienie do niej docierające w tym samym miejscu. Ze względu na budowę i elastyczność jest wygodniejszą opcją. Jest to więc dobry wybór dla tych, którzy cenią sobie nie tylko perfekcyjne widzenie, ale także codzienny komfort.

Soczewki sferyczne i asferyczne – porównanie cen

Soczewki kontaktowe sferyczne i asferyczne różnią się od siebie nie tylko sposobem wykonania, czyli budową, ale również sposobem, w jaki promienie słoneczne zostają skupione na oku. Komfortowe widzenie zależy zatem od prawidłowego dopasowania soczewek kontaktowych do zdiagnozowanej przez specjalistę wady widzenia.

A co z cenami szkieł kontaktowych? W przypadki soczewki asferycznej cena będzie nieco wyższa, wiele zależy jednak od modelu dopasowanego do wady wzroku czy producenta. Standardowe soczewki sferyczne stosowane przez większość osób są tańsze. Poszczególne produkty i ich ceny znajdziesz na Soczewki24.pl.