jazda-samochodem-a-oczy
 • +48 533 363 565
  +48 71 757 53 88
 • Mapa sklepów
 • Wyślij e-mail
 • Zaloguj się, bądź utwórz konto!
do kasy suma: 0,00 zł
wyszukiwarka zaawansowana

Pomóż oczom w trakcie jazdy samochodem

0

samochodJazda samochodem jest jedną z tych czynności, które towarzyszą wielu ludziom na co dzień i ułatwiają wiele spraw. Dla niektórych prowadzenie samochodu jest pracą lub jej nieodzowną częścią, a czas spędzony na kółkiem liczony jest w godzinach dziennie.

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że w trakcie jazdy samochodem oczy narażone są na wpływ różnych czynników, które mogą niekorzystnie wpływać na ich kondycję i tym samym obniżać bezpieczeństwo jazdy. Wspomniane czynniki można jednak zneutralizować, aby każda podróż była bezpieczna i komfortowa , wystarczy zastosować się do kilku istotnych wskazówek.

Ograniczaj jazdę nocą

Wraz z zachodem słońca zmniejsza się widoczność, nasz wzrok musi pracować znacznie bardziej niż za dnia. Oko początkowo odbiera ciemność jako trudne warunki jazdy, jednak zwłaszcza na długich trasach po pewnym czasie przyzwyczaja się takich warunków, uznając je za normalne.

W rzeczywistości duża część spotykanych przeszkód odbierana jest intuicyjnie dzięki kształtom i konturom. Właśnie z tego powodu stworzono okulary do jazdy nocą ze specjalną, rozjaśniającą soczewką. Większość tego typu okularów ma soczewki koloru żółtego, ponieważ poprawia to kontrast obrazu nocą. Takie okulary sprawdzają się także w ciągu dnia, zwłaszcza w trudnych warunkach – podczas dużej ulewy lub w przypadku występowania mgły utrudniającej widoczność. Na rynku dostępne są także polaryzacyjne okulary przeznaczone do jazdy nocą. Podczas długiej jazdy nocą należy również znacznie częściej robić sobie przerwy.

Można wtedy wykonać kilka prostych ćwiczeń:

 • może być to intensywne mruganie;
 • naprzemienne zamykanie oczu;
 • wykonywanie oczami ósemek.

Warto również mieć przy sobie krople nawilżające, które dadzą ulgę zmęczonym oczom podczas długiej jazdy.

Latem i zimą podróżuj w odpowiednich okularach

Promienie słonecznie niezależnie od pory roku mogą podrażniać oczy kierowcy. Podobnie jak światło odbijające się od śniegu zimą. Warto zainwestować w okulary przeciwsłoneczne ze specjalnym filtrem do jazdy samochodem. Okulary z polaryzacją są obecnie szeroko dostępne i można je kupić w każdym naszym salonie lub sklepie internetowym w kategorii okulary przeciwsłoneczne.

A co z osobami, które noszą okulary korekcyjne?

Powinny one wybierać soczewki z powłoką antyrefleksyjną, która umożliwi odbicie światła i podrażnienie oczu. Alternatywą dla wspomnianych soczewek są tak zwane fotochromy – soczewki inteligentne, przyciemniające się na słońcu. Stopień przyciemnienia soczewek fotochromowych oraz szybkość tego procesu zależy od materiału, z którego zostały wykonane oraz od pory roku – zimną barwią się mocniej, ale czas powracania do pierwotnego koloru także trwa dłużej.

Zwracaj uwagę na komfort jazdy

Należy także zwracać uwagę na stan samochodu, którym podróżujemy. Czystość powietrza to kwestia priorytetowa dla zdrowia oczu.

 • Warto regularnie sprawdzać stan klimatyzacji i filtrów bakterie wynikające z naszego zaniedbania mogą wpływać na wzrok i jego kondycję.
 • Zimą nie należy przegrzewać samochodu, ponieważ może to wpłynąć na wysuszenie oczu.
 • Nie należy także palić papierosów w samochodzie – to dodatkowo męczy i osłabia oczy.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl