Uprzedzenia wobec okularów

dziecko w oprawkachWśród dzieci i młodzieży często pojawia się niechęć do noszenia okularów. Jest to niezwykle szkodliwe, ponieważ okulary korekcyjne służą nie tylko do korekcji, ale również do poprawy wzroku, a im wcześniej zacznie się je nosić, tym większe prawdopodobieństwo zmniejszenia wady.

Okulary hit czy kit?

Kultura masowa i portale społecznościowe przyczyniają się niezwykle mocno do trendów, także w przypadku okularów. Kształtuje się obecnie wizerunki osób bez wad, o idealnej, sportowej sylwetce, pięknym spojrzeniu oraz śnieżnobiałym uśmiechu – osoby perfekcyjne.

Tak wykreowane postaci bombardują nas codziennie z plakatów, reklam, czasopism oraz telewizji. Z tego powodu bardzo często wśród młodzieży strach przed brakiem akceptacji jest silniejszy niż dbanie o własne zdrowie. Młodej osobie wystarczy kilka negatywnych opinii np. o jej okularach, by ta przestała je nosić, a w ostatnich kilkunastu latach diametralnie wzrósł odsetek młodych osób, które potrzebują korekty wzroku.

Również psychologowie zwracają uwagę na ten problem. Zgłaszają się do nich rodzice z dziećmi i osoby młode, które mają problemy z koncentracją, trudności w nauce, czy też narzekają na wzmożone zmęczenie, wszystko przez wadę wzroku i brak jej korekcji.

Specjaliści alarmują, aby obserwować samych siebie i swoje pociechy. O problemach ze wzrokiem świadczy wiele czynników, które odpowiednio zauważone mogą pozwolić na odpowiednie działanie. Specyficzne przekrzywienie ciała, patrzenie pod kątem, mrużenie oczu – to tylko niektóre objawy wskazujące na możliwą wadę wzroku.

Okularnik niemile widziany

Dzieci bardzo nie chcą nosić okularów, bo przeszkadzają im one w wielu czynnościach dnia codziennego. Noszenie okularów korekcyjnych bardzo często ograniczało możliwość uprawiania sportów lub zabawy, a to mogło prowadzić do wykluczenia z grupy. Bardzo często dziecko noszące okulary stawało się obiektem kpin. Dojrzewanie to potrzeba akceptacji i dążenia do przebywania zakaz dla okularnikóww grupach rówieśników. Młody człowiek wykluczany z grupy przez okulary może popaść w kolejne problemy – w grę wchodzi spadek poczucia własnej wartości, zaniżona samoocena, brak motywacji do działania, wzrost poziomu agresji, poczucie osamotnienia.

Trzeba jednak pamiętać, że nauka i technologia idą do przodu, także w zakresie korekcji wad wzroku. Obecnie okulary są coraz bardziej dopasowane do codziennych potrzeb. Pojawiła się także alternatywa dla okularów – soczewki kontaktowe, które pozwalają nawet osobom z dużymi wadami wzroku na swobodne uczestniczenie w rozgrywkach sportowych i innych aktywnościach. Wszystko to pozwala na dobranie takiej formy korekcji wady wzroku, aby nie utrudniała życia codziennego.

W przypadku okularów istotne jest odpowiednie dobranie okularów do indywidualnych potrzeb dziecka, czy nastolatka. Ważne, aby rodzice zwracali uwagę na to, co podoba się dziecku. Mają to być okulary, w których ono będzie chodziło na co dzień, nie rodzic.

Moda na okulary uratuje nasz wzrok?

Najczęstszą formą spędzania wolnego czasu przez dzisiejszą młodzież jest oglądanie telewizji lub śledzenie informacji w sieci. To właśnie ulubieni sportowcy, aktorzy, czy też idole muzyczni są wzorem do naśladowania. Może to pomóc w przekonaniu młodego człowieka do noszenie okularów, ponieważ zwłaszcza nastolatki są zapatrzeni w swoich idoli i chcą być tacy jak oni. A w ostatnich latach można zauważyć, że coraz więcej gwiazd wybiera noszenie okularów, nawet przy minimalnej wadze lub jej braku – okulary zerówki, taktując okulary jako element stylizacji lub modny dodatek, przekonując tym samym, że noszenie okularów nie jest czymś strasznym.

Uprzedzenia wobec okularów wciąż są zauważalne, chociaż w ostatnich latach coraz bardziej zanikają. Okulary nie są już uciążliwym dodatkiem lecz ozdobą, elementem codziennego image’u. Może okazać się, że jako społeczeństwo za kilka lat całkowicie wyzbędziemy się wobec nich uprzedzeń – wszystko to za sprawą postępu technologii i coraz większego dopasowania produktu do potrzeb klienta.