aviator-kultowy-model-ray-ban

Aviator - kultowy model od Ray-Ban

0

Ray-Ban to jedna z najbardziej innowacyjnych i rozpoznawalnych marek okularów na świecie. Amerykański producent od zawsze wykazywał się przywiązaniem do najwyższej jakości i klasycznych kształtów, które od czasu swojego powstania nie zmieniły się zbyt mocno i po dziś dzień są pożądane przez wielu sympatyków ich okularów. Dziś za produkty marki odpowiada włoska firma Luxottica Group, ale serce Ray-Ban pozostaje blisko korzeni marki, bazując na starych wzorcach i nieumierającej klasyce. Okulary Aviator to jeden z najbardziej charakterystycznych modeli w kolekcji. Kiedy powstał, czym się wyróżnia i dlaczego wciąż jest tak popularny?

Ray-Ban Aviator – pierwsze okulary przeciwsłoneczne

Pierwszym i bez wątpienia po dziś dzień najbardziej charakterystycznym modelem okularów Ray-Ban jest Aviator, stworzony na potrzeby amerykańskich pilotów wojskowych. Wraz z rozwojem lotnictwa i możliwości samolotów z lat 30. ubiegłego wieku, konieczność ochrony wzorku pilotów przed silnym promieniowaniem słonecznym i oślepiającym światłem stała się coraz bardziej oczywista. Piloci coraz częściej skarżyli się na bóle i zawroty głowy, nudności a nawet osłabnięcie właśnie z powodu kiepskich warunków pracy. Odpowiedzią na to była prośba generała MacCready skierowana do firmy Bausch&Lomb o przygotowanie okularów zapewniających wyraźne widzenie w trudnych warunkach oświetleniowych. W tamtych czasach pojęcie okularów przeciwsłonecznych jeszcze nie istniało. To właśnie Bausch&Lomb, twórca marki Ray-Ban, stworzył je jako pierwszy.

okulary aviator

RAY-BAN AVIATOR RB3025 001 3F ROZMIAR 58

Pierwsze oprawki i okulary przeciwsłoneczne stworzone dla Amerykańskich Sił Powietrznych posiadały specjalną powłokę Anti Glare, były barwione na zielono i zostały zbudowane w kształcie charakterystycznej łezki, która dobrze osłaniała całe pole widzenia. Model nazwano Aviator, odpowiednio do przeznaczenia. Okulary trafiły na publiczny rynek w 1936 roku, a już rok później zostały oficjalnie wydane pod marką Ray-Ban, której nazwę można tłumaczyć dosłownie jako blokadę promieni. Od tamtego czasu, a więc już od ponad 80 lat, kształt i zastosowanie okularów Aviator nie zmieniły się znacząco – pomimo różnych wariantów barwienia szkieł, kilku wariantów oprawki i inspirowania się najnowszymi trendami, Aviatory pozostają wciąż wierne swoim pierwowzorom, i co ciekawe - do dziś podobają się w tej niezmienionej wersji wielu fanom marki.

Najważniejsze cechy Ray-Ban Aviator – dlaczego stał się tak popularny?

Sukces amerykańskich sił lotniczych podczas II Wojny Światowej wzbudził ogromne zainteresowanie społeczeństwa. Zaadaptowano modę wojskową do codziennej i chętnie wybierano dodatki takie jak Ray-Ban Aviator jako uzupełnienie modnych stylizacji. Same okulary wyprodukowane na potrzeby wojska zastąpiły stosowane wcześniej masywne gogle – Aviatory były lżejsze, bardziej eleganckie, a przy tym doskonale radziły sobie z promieniami słonecznymi. Takie cechy pasowały także zwykłemu odbiorcy, czyniąc z Aviatorów jeden z najlepiej sprzedających się modeli okularów marki po dziś dzień.

rayban aviator

RAY-BAN AVIATOR RB3025 001/58 ROZMIAR 62

Czym charakteryzują się okulary Ray-Ban Aviator? Przede wszystkim cienką, metalową oprawką i ciemnymi, często lustrzanymi szkłami w kształcie zwężającego się owalu lub łezki. Kształt ten pozwala zasłonić nie tylko bezpośrednio gałkę oczną, ale i duży obszar wokół niej, co w efekcie powoduje, że oko chronione jest przed promieniowaniem słonecznym z każdej strony, niezależnie od kąta pod jakim patrzymy. Wspominając cechy charakterystyczne Aviatorów, nie sposób nie skupić się na chwilę na podwójnym, a nawet potrójnym mostku pomiędzy szkłami, dodającemu całości elegancji i wojskowego szyku.

Sprawdź, czy Ray-Ban Aviator to okulary dla Ciebie

Charakterystyczny kształt, eleganckie wykończenie i moda stworzona przede wszystkim dla wojskowych – to te cechy sprawiły, że okulary Aviator szybko zyskały popularność wśród użytkowników i sprzedawały się w ogromnych nakładach już w pierwszym roku od pojawienia się na rynku. Ich kształt pasuje właściwie każdemu – na Aviatory decydują się dziś zarówno panie, jak i panowie, choć to ci drudzy doceniają szczególnie ich estetykę i klasę. Aviatory wyglądają dobrze zarówno na twarzy kwadratowej, jak i okrągłej, zawsze sprawiając wrażenie delikatnego wyszczuplenia rysów.

ray-ban aviator

RAY-BAN AVIATOR RB3025 9065/V7 ROZMIAR 58

 

Okulary Ray-Ban Aviator były popularne nie tylko w wojsku i wśród zwykłych użytkowników – ich popularność przypisuje się w dużej mierze także celebrytom, którzy chętnie wkładali kultowy model okularów na czerwone dywany, premiery, wybiegi czy sesje zdjęciowe. Wśród wiernych fanów Aviatorów warto wymienić choćby Michaela Jacksona, Freddiego Mercury’ego oraz Elvisa Presleya.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl