Czy należy nosić okulary przeciwsłoneczne zimą?

Okulary przeciwsłoneczne kojarzą się przede wszystkim ze słonecznym latem, plażą i lekkimi stylizacjami, doskonale uzupełnionymi przez ciemne szkła. Zabezpieczenie oczu przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym UVA i UVB jest latem niezwykle ważne i fakt, że decyduje się na nie coraz więcej osób, zdecydowanie cieszy. Niestety, wiele z nich chowa swoje okulary przeciwsłoneczne w głąb szuflady wraz z nastaniem jesieni i pochmurnych dni. To spory błąd! Okulary przeciwsłoneczne, które chronią oczy warto mieć pod ręką cały rok i nosić je także zimą. Dlaczego ochrona oczu zimą jest tak ważna i jaką rolę spełniają wtedy okulary przeciwsłoneczne? Sprawdź, jak zapewnić sobie komfort widzenia przez cały rok – bez względu na pogodę.

okulary przeciwwsłoneczne

Promienie słoneczne zimą – czy ochrona oczu jest wtedy konieczna? 

Ochrona oczu przed promieniowaniem słonecznym jest konieczna niezależnie od pory roku, również zimą. Zdarzają się osoby, które twierdzą, że zimowe niebo jest pochmurne i noszenie okularów poza latem jest fanaberią. Warto natomiast brać pod uwagę opinię specjalistów na ten temat i pamiętać, że słońce przez cały rok emituje szkodliwe promieniowanie UV. Odbywa się to nawet jesienią czy w okresie zimowym.

Efekt odbicia i załamania światła – co zagraża oczom w sezonie zimowym? 

Najgorsze warunki dla naszych oczu zimą to połączenie zalegającego śniegu z ładną, słoneczną pogodą i mroźnym powietrzem. Zdrowie oczu narażone jest wtedy najbardziej – zimny wiatr dociera do nich, powodując wysuszenie gałki ocznej, pieczenie i łzawienie oczu, a odbijające się od śniegu promienie słoneczne sprawiają, że nawet patrzenie w daleką przestrzeń wydaje się bolesne. Śnieg odbija światło lepiej niż powierzchnia piasku czy wody nad morzem, stąd efekt oślepienia na stoku narciarskim jest silniejszy, niż podczas pływania na desce w letni dzień. Blask słońca w połączeniu z mroźnym wiatrem to ekstremalnie trudne warunki, na jakie narażasz swój wzrok.

Podczas zimowych, słonecznych dni, padające pod niskim kątem słońce dociera do oczu dwukrotnie – bezpośrednio oraz po odbiciu się od śniegu. W skrajnych przypadkach można nabawić się w ten sposób tzw. „śnieżnej ślepoty”, a więc przypadłości znanej między innymi w dalekich krajach północy oraz przez osoby, które uprawiają wspinaczkę wysokogórską. Nie warto ryzykować, rezygnując z okularów przeciwsłonecznych, nawet podczas zwyczajnego spaceru, jeżeli w okolicy leży mnóstwo śniegu. Głównym zadaniem, jakie mają ciemniejsze szkła z filtrem jest to, że ograniczą dostęp światła do oczu do niezbędnego minimum. Dodatkowo jednak ochronią oczy przed szkodliwym wpływem promieniowania UV, wiatrem, pyłem i drobinkami wpadającego do oczu śniegu. Wpływają także znacznie zmniejszenie suchości oczu, co jest ważne w przypadku osób wrażliwych.

Okulary przeciwsłoneczne dla zdrowia oczu przez cały rok 

Okulary przeciwsłoneczne to bez wątpienia modny dodatek, który kojarzy się z latem, a nie zimą. Metalowe, cienkie oprawki i kolorowe szkła lustrzane mogą wyglądać jednak równie efektownie w połączeniu z grubą, wełnianą czapką i wysokim szalikiem. Estetykę taką od dawna wybierają osoby jeżdżące na stokach narciarskich i snowboardowych – nic nie stoi na przeszkodzie, by docenić ją także w mieście.

Dobre okulary przeciwsłoneczne sprawdzą się, kiedy spadnie śnieg. Wówczas podczas jazdy samochodem często mrużymy oczy. Długotrwałym efektem w tym przypadku jest nie tylko gorszy wzrok, ale często również ból głowy. Wówczas szczególnie należy chronić oczy i swoje bezpieczeństwo na drodze. Odpowiednie okulary przeciwsłoneczne zimą zminimalizują promienie UV docierające do oczu i poprawią komfort codziennego funkcjonowania.

czy nosić okulary przeciwsłoneczne zimą

Okulary przeciwsłoneczne – zimą wybieraj modele z polaryzacją

Żeby poradzić sobie z oślepiającym zimą światłem odbijającym się od powierzchni śniegu czy oszronionych chodników, dobrym pomysłem będą modele, które poza filtrem UV mają dodatkowe właściwości. Są to okulary polaryzacyjne, które zdecydowanie lepiej radzą sobie z rozpraszaniem światła niż tradycyjne okulary przeciwsłoneczne z filtrem i znacznie bardziej chronią oczy przed zagrożeniem, jakie niesie ze sobą promieniowanie.

Dlaczego warto nosić okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją? Ich powłoka została zbudowana tak, by światło nie powracało do oka po odbiciu się od mokrej czy jasnej powierzchni. To eliminuje efekt oślepienia światłami samochodu podczas jazdy czy promieniami słonecznymi odbijającymi się od szyb budynków i śniegu na poboczu. Tego typu modele przeciwsłoneczne zimą doskonale sprawdzą się nawet w ekstremalnych warunkach.

Sięgając po okulary przeciwsłoneczne zimą, zapewniasz sobie ochronę oczu, która w perspektywie czasu może przełożyć się na mniejsze ryzyko problemów ze wzrokiem i różnych chorób oczu, w tym m.in. zaćmy. Warto mieć to na uwadze i postawić na przyciemniane szkła nawet podczas krótkich, zimowych spacerów, nie tylko dla zdrowia, ale i własnego komfortu.

okulary przeciwsłoneczne zimą

Okulary przeciwsłoneczne dla kierowców – odpowiedzialność na drodze

Jedną z grup, które sięgają po okulary przeciwsłoneczne bez względu na porę roku, są kierowcy. Siedząc za kierownicą, światło oślepia ich niezależnie od tego, czy kalendarz wskazuje lipiec, czy grudzień. Wybierając się na spacer do parku, na śnieżny stok czy nawet do miasta, warto pójść za ich przykładem. Szkodliwość promieniowania słonecznego zimą, pomimo mniejszej liczby dni słonecznych, nie jest wcale słabsza niż latem, a ze względu na niższe położenie słońca nad horyzontem i kąt padania światła, zimowe promienie są bardziej oślepiające niż letnie. Dla oczu to dość niebezpieczne warunki.

Czy podczas wybierania modeli dla kierowców warto zwrócić na coś szczególną uwagę? Okulary dla nich nie tylko latem, ale i okulary zimowe powinny mieć właściwy kolor soczewki. Wówczas nie tylko blokują one promieniowanie UV, ale także nie stwarzają ryzyka błędnego odbioru otoczenia i barw. Najlepsze są okulary ze szkłami szarymi i brązowymi.

Co uwzględnić przy wyborze okularów przeciwsłonecznych na zimę?

Okulary przeciwsłoneczne to nie tylko ciemne szkła, ale i zastosowane powłoki z filtrem, które blokują szkodliwe promieniowanie UV (dzieli się ono na UVA i UVB). Ochrona oczu przed jego wpływem jest konieczna bez względu na porę roku czy pogodę, czego najlepszym dowodem są osoby z nieco niższą tolerancją światła słonecznego. W ich przypadku noszenie okularów słonecznych zimą jest tak naturalne, jak latem, i choć zwykle źrenice są w stanie zwęzić się tak, by wpuszczać najmniejszą potrzebną ilość światła, oko i tak nie zostanie całkowicie ochronione przed jego negatywnym wpływem.

Co jeszcze powinieneś uwzględnić przy wyborze, jeżeli chcesz nosić okulary przeciwsłoneczne zimą? Przede wszystkim:

  • materiał wykonania i trwałość,

  • kształt i rozmiar,

  • dodatkowe właściwości

Jak zapobiec parowaniu okularów przeciwsłonecznych zimą?

Parowanie okularów przeciwsłonecznych zimą to częsty problem, z którym spotykają się ich użytkownicy. Pojawia się on głównie wtedy, kiedy występuje duża różnica temperatur w domu i na zewnątrz. Wiele osób zniechęca to, aby wykorzystywać okulary przeciwsłoneczne zimą. Wystarczy jednak zastosowanie właściwego preparatu na powierzchni soczewki. Nowoczesne modele mają także specjalne powłoki eliminujące problem parowania powierzchni szkieł.

okulary UV zimą

Modne okulary przeciwsłoneczne na zimę – damskie i męskie modele

Okulary zimą podobnie, jak i latem mogą być modnym dodatkiem do stylizacji. Trendy z nimi związane zmieniają się zależnie od panującej mody i sezonu. W grę wchodzi także indywidualny styl i preferencje osoby, która ma nosić okulary.

Można zauważyć, że trendem, którym powraca w ostatnich latach wielokrotnie, są modele z motywem zwierzęcym. Te tworzone są głównie z myślą o kobietach. Dużym powodzeniem cieszą się także okulary przeciwsłoneczne w stylu retro. Takie modele często inspirowane są dawnymi latami 70-ymi.

W przypadku mężczyzn króluje klasyczny design, czyli okulary przeciwsłoneczne w stylu Wayfarer. Pasuje on do wielu różnych kształtów twarzy i stylizacji (zarówno codziennych, jak i eleganckich).

Pamiętaj, że warto nosić okulary przeciwsłoneczne zimą, aby chronić swój wzrok. Nie należy jednak zapominać o własnej wygodzie i dobrym samopoczuciu. Poza trendami zawsze uwzględniaj więc indywidualne preferencje i swój komfort.