Sklep z soczewkami i okularami - Soczewki24.pl

 • +48 71 757 53 88
  do kasysuma:0,00 zł
  wyszukiwarka zaawansowana

  Czy należy nosić okulary przeciwsłoneczne zimą?

  0

  Okulary przeciwsłoneczne kojarzą się przede wszystkim ze słonecznym latem, plażą i lekkimi stylizacjami, doskonale uzupełnionymi przez ciemne szkła. Zabezpieczenie oczu przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym UVA i UVB jest latem niezwykle ważne i fakt, że decyduje się na nie coraz więcej osób, zdecydowanie cieszy. Niestety, wiele osób chowa swoje okulary przeciwsłoneczne w głąb szuflady wraz z nastaniem jesieni i pochmurnych dni. To błąd! Okulary przeciwsłoneczne warto mieć pod ręką cały rok i nosić także zimą. Dlaczego ochrona oczu zimą jest tak ważna i jaką rolę spełniają wtedy okulary przeciwsłoneczne? 

  Promieniowanie słoneczne zimą – czy ochrona oczu jest konieczna? 

  Jedną z grup, które sięgają po okulary przeciwsłoneczne bez względu na porę roku, są kierowcy – siedząc za kierownicą, światło oślepia ich niezależnie od tego, czy kalendarz wskazuje lipiec, czy grudzień. Wybierając się na spacer do parku, na śnieżny stok czy nawet do miasta, warto pójść za ich przykładem. Szkodliwość promieniowania słonecznego zimą, pomimo mniejszej liczby dni słonecznych, nie jest wcale słabsza niż latem, a ze względu na niższe położenie słońca nad horyzontem i kąt padania światła, zimowe promienie są bardziej oślepiające niż letnie. Dla oczu to dość niebezpieczne warunki.

  okulary armaniEMPORIO ARMANI EA4109 50426G ROZMIAR 57

   

  Okulary przeciwsłoneczne to nie tylko ciemne szkła, ale i zastosowane powłoki z filtrem, nieprzepuszczające do oka szkodliwego promieniowania UV. Ochrona oczu przed jego wpływem jest konieczna bez względu na porę roku czy pogodę, czego najlepszym dowodem są osoby z nieco niższą tolerancją światła słonecznego. W ich przypadku noszenie okularów słonecznych zimą jest tak naturalne, jak latem, i choć zwykle źrenice są w stanie zwęzić się tak, by wpuszczać najmniejszą potrzebną ilość światła, oko i tak nie zostanie całkowicie ochronione przed jego negatywnym wpływem. 

  Efekt odbicia i załamania światła – co zagraża oczom w sezonie zimowym? 

  Najgorsze warunki dla naszych oczu zimą to połączenie zalegającego śniegu z ładną, słoneczną pogodą i mroźnym powietrzem. Zdrowie oczu narażone jest wtedy najbardziej – zimny wiatr dociera do nich, powodując wysuszenie gałki ocznej, pieczenie i łzawienie oczu, a odbijające się od śniegu promienie słoneczne sprawiają, że nawet patrzenie w daleką przestrzeń wydaje się bolesne. Śnieg odbija światło lepiej niż powierzchnia piasku czy wody nad morzem, stąd efekt oślepienia na stoku narciarskim jest silniejszy, niż podczas pływania na desce w letni dzień. 

  okulary oakley

  OAKLEY OO4123-05 ROZMIAR 55

  Podczas zimowych, słonecznych dni, padające pod niskim kątem słońce dociera do oczu dwukrotnie – bezpośrednio oraz po odbiciu się od śniegu. W skrajnych przypadkach można nabawić się w ten sposób tzw. „śnieżnej ślepoty”, a więc przypadłości znanej między innymi w dalekich krajach północy oraz przez osoby, które uprawiają wspinaczkę wysokogórską. Nie warto ryzykować, rezygnując z okularów przeciwsłonecznych, nawet podczas zwyczajnego spaceru – ciemniejsze szkła z filtrem ograniczą dostęp światła do oczu do niezbędnego minimum, a dodatkowo ochronią oczy przed szkodliwym wpływem promieniowania UV, wiatrem, pyłem i drobinkami wpadającego do oczu śniegu

  Okulary przeciwsłoneczne dla zdrowia oczu przez cały rok 

  Okulary przeciwsłoneczne to bez wątpienia modny dodatek, który kojarzy się z latem, a nie zimą. Metalowe, cienkie oprawki i kolorowe szkła lustrzane mogą wyglądać jednak równie efektownie w połączeniu z grubą, wełnianą czapką i wysokim szalikiem. Estetykę taką od dawna wybierają osoby jeżdżące na stokach narciarskich i snowboardowych – nic nie stoi na przeszkodzie, by docenić ją także w mieście. 

  okulary rayban

  RAY-BAN AVIATOR RB3025 112 19 ROZMIAR 58

  Aby poradzić sobie z oślepiającym zimą światłem odbijającym się od powierzchni śniegu czy oszronionych chodników, dobrym pomysłem będą okulary polaryzacyjne, które znacznie lepiej radzą sobie z rozpraszaniem światła niż tradycyjne okulary przeciwsłoneczne z filtrem. Ich powłoka została zbudowana tak, by światło nie powracało do oka po odbiciu się od mokrej czy jasnej powierzchni, co dodatkowo eliminuje efekt oślepienia światłami samochodu podczas jazdy czy promieniami słonecznymi odbijającymi się od szyb budynków i śniegu na poboczu. 

  okulary przeciwsloneczne raybanRAY-BAN RB4165 JUSTIN 622 T3 ROZMIAR 54

   

  Sięgając po okulary przeciwsłoneczne zimą, zapewniasz sobie ochronę oczu, która w perspektywie czasu może przełożyć się na mniejsze ryzyko problemów ze wzrokiem i różnych chorób oczu, w tym m.in. zaćmy. Warto mieć to na uwadze i postawić na przyciemniane szkła nawet podczas krótkich, zimowych spacerów, nie tylko dla zdrowia, ale i własnego komfortu. 

   

  Komentarze do wpisu (0)

  do góry
  Pokaż pełną wersję strony
  Sklep internetowy Shoper.pl