Progresy

"Czas na progres" - okulary progresywne dla osób 40+

Pogorszenie wzroku i problemy z widzeniem kojarzą Ci się przede wszystkim z osobami w podeszłym wieku? To stereotyp i generalizacja, która nie ma pokrycia z rzeczywistością. Fakt, że procesy zachodzące w organizmie człowieka mogą prowadzić do starczowzroczności. Ta przypadłość nie dotyczy jednak tylko seniorów. Nasz wzrok zmienia się już po 40 roku życia, a prezbiopia dotyczy często osób aktywnych zawodowo. Nie jest to powód do wstydu, to naturalna kolej rzeczy i warto mówić o tym otwarcie. Tym bardziej że można skutecznie z nią walczyć, wykorzystując szkła progresywne. Sprawdź, co je wyróżnia, kto powinien się na nie zdecydować i jak ich noszenie może poprawić codzienny komfort życia.

Szkła progresywne - co je wyróżnia?

Szkła progresywne przeznaczone są do korekcji prezbiopii nazywanej także potocznie starczowzrocznością. Tym, co wyróżnia je na tle innych soczewek, jest przede wszystkim fakt, że gwarantują one wyraźne widzenie na każdą odległość. Innowacyjna konstrukcja szkieł opiera się na tak zwanych strefach widzenia. W dużym uproszczeniu - soczewka dzieli się na trzy obszary ułożone poziomo. Każda z nich odpowiada na jedną ze stref:

 • górna część szkła umożliwia prawidłowe widzenie dali,
 • środkowa część zapewnia ostrość obrazu na pośrednich odległościach,
 • dolna część przeznaczona jest do bliży.

Dzięki takiej budowie soczewki okulary progresywne zapewniają korekcję i wyraźne widzenie na każdą odległość. Jest to ogromna wygoda dla osób z prezbiopią.

Dlaczego warto zdecydować się na nowoczesne szkła progresywne?

Jesteś aktywny zawodowo, a Twoje codzienne życie jest pełne wyzwań i nie chcesz zwalniać tempa? Obawiasz się, że okulary progresywne w jakiś sposób Cię ograniczą? Nic podobnego! To właśnie one poprawią Twój codzienny komfort, o czym szybko się przekonasz. Daj sobie tę szansę i nie zamykaj się na nowe możliwości. Zapewne bez wątpienia zgodzisz się z tym, że prawidłowe widzenie daje swobodę i poczucie bezpieczeństwa. Warto więc wybrać najlepsze soczewki progresywne na rynku. Co one gwarantują? Przede wszystkim:

 • błyskawiczną adaptację do użytkownika,
 • płynną ostrość widzenia - niezależnie od odległości,
 • optymalne pole widzenia,
 • ochronę przed efektem "pływania obrazu" - nie musisz martwić się o zniekształcenia czy zawroty głowy,
 • redukcję refleksów świetlnych,
 • ochronę przed światłem niebieskim,
 • zabezpieczeniem przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Soczewki progresywne to wsparcie dla Twojego wzroku w każdej sytuacji - niezależnie od tego, czy pracujesz przed monitorem komputera, czy podejmujesz aktywność na otwartej przestrzeni.

Jakie dodatkowe właściwości mają szkła progresywne?

Innowacyjne technologie sprawiają, że dostępne na rynku soczewki progresywne wyróżniają właściwości antyrefleksyjne, powłoki klasy premium, a także ochrona przed zarysowaniami. Są one zdecydowanie bardziej wytrzymałe niż standardowe szkła stosowane przez lata. Plusem jest także ochrona przed brudem i kurzem, która skutkuje znaczne łatwiejszym utrzymaniem okularów w czystości. Progresywne soczewki gwarantują ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV, które może negatywnie wpływać na wzrok nie tylko latem, ale przez cały rok. Co więcej, eliminują one ilość światła sztucznego, która przedostaje się oczu podczas korzystania ze smartfona, laptopa czy w trakcie oglądania telewizji.

Jakie objawy świadczą o tym, że warto zainteresować się okularami progresywnymi?

Osoby 40+ mogą mieć problemy z widzeniem w bliskich i pośrednich odległościach. Czasem wynika to ze zmęczenia wzroku, który jest związany z intensywnym tempem życia, a czasem to pierwszy znak, że warto zastanowić się nad okularami progresywnymi. Podstawą do diagnozy prezbiopii, czyli gorszego widzenia wynikającego ze starzenia się organizmu jest oczywiście badanie u optometrysty czy okulisty. Nie oznacza to jednak, że samemu nie można rozpoznać momentu, kiedy warto nieco bardziej zainteresować się korekcją za pomocą okularów progresywnych. Co może wskazywać na taką konieczność? Przede wszystkim:

 • częstsze niż zwykle bóle głowy lub oczu,
 • oddalanie tekstu lub przekrzywianie głowy podczas czytania, aby złapać ostrość,
 • brak dokładnego widzenia w gorszym oświetleniu,
 • konieczność powiększenia czcionki podczas pracy na laptopie,
 • brak możliwości odczytania SMS-ów,
 • trudności w rozszyfrowaniu menu restauracyjnego.

Czy adaptacja do progresów jest trudna i jak długo trwa?

Osoby, które dotychczas nie korzystały z korekcji za pomocą okularów, muszą się do nich przyzwyczaić. Warto także zauważyć, że szkła progresywne różnią się od klasycznych soczewek - także w tym przypadku konieczna będzie adaptacja do nich. Twój mózg musi oswoić się z nowym dostrzeganiem obrazów. Nie oznacza to jednak, że zaburzy to Twój komfort. Przed kilka dni możesz czuć się nieco dziwnie. Nie zrażaj się jednak. Nowoczesne szkła progresywne gwarantują maksymalnie skrócony okres adaptacji, ponieważ to one dopasowują się do użytkownika. U niektórych osób trwa on zaledwie kilka godzin.

Czy każdy może nosić okulary progresywne?

Możliwość użytkowania szkieł progresywnych dotyczy większości osób z prezbiopią. Kwalifikację do ich noszenia wykonuje lekarz okulista (lub optometrysta) podczas standardowej wizyty kontrolnej i w razie potrzeby to on stwierdza, kiedy progresy nie są wskazane. Warto podkreślić, że przeciwskazania pojawiają się tak naprawdę niezwykle rzadko i zazwyczaj dotyczą tych pacjentów, którzy mają dodatkowe schorzenia wzroku jak np. zwyrodnienie plamki żółtej. Utrudnieniem mogą być również zaburzenia błędnika lub bardzo szybko postępująca wada wzroku, która zmienia się kilka razy w ciągu roku. U pozostałej reszty okulary progresywne sprawdzają się doskonale.

Na co zwrócić uwagę, wybierając szkła progresywne?

W przypadku okularów progresywnych najważniejsza jest jakość, więc to właśnie ona powinna być głównym kryterium wyboru soczewek. Ta zwykle idzie w parze z wyższą ceną, warto mieć świadomość w tym zakresie. Oczywiście na rynku dostępne są tanie szkła progresywne, które oferuje wiele sieci optycznych. Warto jednak zastanowić się, czy taka oszczędność kosztem wąskiego widzenia, czy zniekształconych obrazów się opłaca. Zdecydowanie lepiej wybrać produkt w nieco wyższej cenie, za którym idzie sprawdzona marka i gwarantowana jakość oraz codzienny komfort.

Nowoczesne okulary progresywne dla 40-latków, którzy mają swój styl

Szkła progresywne stworzone z wykorzystaniem innowacyjnych technologii to absolutna podstawa i gwarancja najlepszych efektów w zakresie korekcji prezbiopii. To jednak nie wszystko! Wiele osób poza praktycznością i wygodą ceni sobie również doskonałą prezencję. Jak wygląda to w przypadku okularów progresywnych? Soczewki okularowe można dopasować praktycznie do każdych oprawek. W zestawieniu markowymi modelami będą prezentowały się naprawdę wyjątkowo i staną się uzupełnieniem codziennych outfitów. To przykład na to, że wada wzroku wynikająca z zachodzących procesów w Twoim organizmie nie równa się wyłącznie ograniczeniom. Daje to nowe możliwości np. na stylową zmianę swojego wyglądu. Przekonaj się o tym!

Umów badanie wzroku w wybranym salonie

Okulary progresywne