Makijaż a soczewki kontaktowe - czy można go robić podczas ich noszenia?

Kiedy rozpoczynasz przygodę z soczewkami kontaktowymi, w Twojej głowie mogą pojawić się różnego rodzaju wątpliwości. Jedne z najczęściej zadawanych pytań dotyczą stosowania makijażu. Możesz zastanawiać się: czy można go robić i czy jest to bezpieczne. Odpowiedź brzmi: jak najbardziej! Musisz jedynie przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Po pierwsze: higiena!

Bez względu na to, czy nakładasz makijaż często, sporadycznie lub wcale, w każdym przypadku musisz zadbać o czystość swoich soczewek, co pomoże zapewnić Ci komfort i bezpieczeństwo ich użytkowania. W związku z tym, przed wkładaniem i zdejmowaniem szkieł kontaktowych, zawsze musisz dokładnie umyć ręce, najlepiej pozbawionym detergentów mydłem, a w przypadku soczewek dwutygodniowych lub miesięcznych, przechowywać je w pojemniczku wypełnionym codziennie wymienianym przez Ciebie płynem. Podstawowa zasada nakładania makijażu dla użytkowników szkieł kontaktowych jest następująca: najpierw soczewki, potem makijaż. Może okazać się to konieczne, jeśli nie chcesz, aby drobinki makijażu dostały się pod soczewkę w trakcie jej nakładania. Reguła ta obowiązuje także w przypadku zmywania naszego makijażu.

Jakie kosmetyki wybrać?

Używanie szkieł kontaktowych wymaga lepiej przemyślanego wyboru stosowanych przez Ciebie kosmetyków. Twoja kosmetyczka powinna zawierać wówczas przede wszystkim produkty hipoalergiczne, beztłuszczowe i bezzapachowe, ponieważ kosmetyki innego typu mogą drażnić Twoje oczy oraz powodować pewnego rodzaju dyskomfort.

Z czego warto zrezygnować?

Powinnaś zdawać sobie sprawę z tego, że niektóre produkty, które do tej pory z powodzeniem stosowałaś, mogą nie być najlepszym rozwiązaniem w chwili, w której zaczynasz używać szkieł kontaktowych. Warto wtedy zrezygnować z niektórych kosmetyków.

Należą do nich:

  • podkłady na bazie kremu, które lepiej zastąpić produktami na bazie wody,
  • pudry i cienie w postaci sypkiej, które mogą obsypywać się, a w konsekwencji dostać do naszego oka oraz cienie w kremie, bądź zawierające drobinki brokatu, mogące zabrudzić powierzchnię soczewki. Zamiast nich warto użyć produktów prasowanych. W trakcie nakładania pudru należy zawsze zamykać oczy,
  • sztuczne rzęsy, ponieważ klej w nich zawarty może mieć tendencje do podrażniania oczu,
  • mocne produkty do demakijażu, bądź pozostawiające na skórze tłustą powłokę - powinnaś zastąpić je delikatnymi płynami. Bezwzględnie musisz pamiętać, o tym, aby nie zmywać kosmetyków z twarzy bez uprzedniego ściągnięcia soczewek,
  • tusze do rzęs zawierające drobinki optycznie wydłużające rzęsy, ponieważ podrażniają one oczy. Warto zadbać, aby zarówno tusz, jak i eyeliner, były wodoodporne, po to, żeby nie rozmywały się one w trakcie dnia i nie dostawały przez to do oka. Nakładając tusz, należy robić to nie od nasady rzęs, lecz nieco powyżej, a następnie wytuszować same końcówki,
  • cudze kosmetyki, ponieważ infekcje oczu często bywają zaraźliwe.


O czym jeszcze warto pamiętać?

Użytkownicy soczek powinni trzymać się ponadto kilku innych podstawowych zasad:

  • Terminy przydatności to kwestia, której powinniśmy bezwzględnie przestrzegać. Tusz do rzęs najlepiej wymieniać co miesiąc, kredkę co trzy, cienie natomiast co sześć miesięcy. Kwestią oczywistą jest wymiana kosmetyków wraz z upływającą, podaną przez producenta, datą ważności. Odpowiednią świeżość produktów pomoże zachować także ich szczelne zakręcanie.
  • Jeżeli wystąpi u Ciebie: obrzęk, podrażnienie lub zaczerwienienie oczu, zrezygnuj zarówno z soczewek, jak i z makijażu, dopóki wspomniane objawy nie miną.
  • Jeżeli nie potrafisz zrezygnować z lakieru do włosów, stosuj go z zamkniętymi oczami, nawet przez kilkanaście sekund po skończonej aplikacji. Susząc włosy często mrugaj powiekami, aby nie przesuszyć oczu.

Jak widać, noszenie soczewek nie wyklucza stosowania makijażu. Wystarczy przestrzegać jedynie kilku podstawowych zasad oraz używać odpowiednich produktów, abyś mogła cieszyć się nieskazitelnym wyglądem.