"To jest bardzo dobre pytanie" - Zapytaj Optyka - wywiad cz.1

W zeszłym roku wprowadziliśmy w życie program Zapytaj Optyka. Inicjatywa miała na celu jedno – dostarczenie Klientom jak najszybciej, jak najbardziej fachowo (co warte jednak zaznaczenia – możliwe najprostszym językiem, gdyż… tak, tak, nie każdy z nas jest optykiem i niekoniecznie musi być w tym zakresie alfą i omegą) odpowiedzi na nurtujące pytania. Przez ten czas bardzo wiele osób kontaktowało się z naszymi optykami i drogą elektroniczną bądź telefoniczną otrzymywało odpowiedzi. Przyszedł czas podsumowań. Zasiedliśmy i stwierdziliśmy – musimy program rozszerzyć, dać większy dostęp do wiedzy, wyjaśnić kluczowe zagadnienia. I tak powstał pomysł na cykl wywiadów Zapytaj Optyka. Będziemy wyjaśniać w nim wiele kluczowych tematów z zakresu optyki i kontaktologii. Dzisiaj prezentujemy pierwszą rozmowę z cyklu, przeprowadzoną z Agnieszką Piękną – naszą znakomitą specjalistką, optometrystką z Wrocławia. Kolejne części w przygotowaniu. Postaramy się w prostu sposób wyjaśniać w nich różne zawiłości. Pamiętajcie – jeśli nurtuje Was jakieś pytanie, potrzebujecie odpowiedzi na już, na teraz, wciąż możecie kontaktować się z nami pod adresem mailowym zapytajoptyka@soczewki24.pl

Zapraszamy do lektury :)

 

Nadal wiele osób udających się na badanie wzroku do salonów optycznych, jest przekonanych, że idą do okulisty. W naszych salonach pracują i przeprowadzają badania optometryści. Jaka jest różnica? Czym się różni optometrysta od okulisty?

To jest bardzo dobre pytanie :) Gdy występują okoliczności, między innymi sytuacje uciążliwego bólu, pieczenia, swędzenia oczu, zapalenia spojówek, pojawienia się niepokojących zmian w okolicy oczu, ciała obcego w oku, pogorszenia widzenia (nawet jeśli nosimy okulary albo soczewki) wówczas jest nam potrzebny okulista. Okulista jest przede wszystkim lekarzem, absolwentem studiów medycznych, który ukończył specjalizację medyczną z zakresu okulistyki. Zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób oczu, ich urazami, ale także wadami wzroku. Ma uprawnienia do przepisywania lekarstw, wystawiania recept, skierowań oraz przeprowadzania zabiegów chirurgicznych, a także innych zabiegów na oku. Okulista  pomoże nam również w sytuacjach, kiedy mamy uraz oka lub inne niepokojące stany, które wymagają pilnej interwencji. Jednak nie zawsze jest potrzebna konsultacja okulistyczna wykonywana przez lekarza specjalistę. Jeśli potrzebujemy tylko przeprowadzić badanie wzroku, może je wykonać optometrysta. Optometrysta to zawód paramedyczny, co oznacza, że do jego wykonywania nie jest potrzebne ukończenie studiów medycznych. Posiada dyplom magistra lub inżyniera w zakresie Optyki Okularowej lub Optometrii, co czyni go specjalistą w zakresie diagnostyki wad wzroku oraz doboru korekcji optycznej - okularowej, jak i soczewek kontaktowych.  

Dobrze, okazuje się, że nie wymagamy interwencji i leczenia u okulisty. Chcemy okulary, ale nie wiemy, które szkła będą dla nas najlepsze. Doradzasz. Tłumaczysz. Proszę, powiedz w prostych słowach, jakie są różnice między szkłami.

Tak naprawdę wszystko zależy od tego, jaki mamy wynik po badaniu, jakiego rodzaju szkieł i uszlachetnień na soczewkach potrzebujemy… A to sprawa bardzo indywidualna.  I tutaj, już w gabinecie, optometrysta powinien wytłumaczyć, jakie rozwiązanie dla danego Pacjenta będzie najkorzystniejsze. To nie uchylanie się od odpowiedzi :) Szkła naprawdę dobiera się pod indywidualne potrzeby. Inne może potrzebować pracownik biurowy, inne kierowca, a jeszcze inne emeryt.

Idźmy zatem dalej… W dzisiejszych czasach spędzamy ogrom czasu przed ekranami. Telefony, tablety, laptopy i komputery, telewizory. Warto kupować tak zwane „zerówki” z blokadą światła niebieskiego? Przecież wiele sprzętów ma opcję ochrony przed takim światłem w standardzie.

Większość z nas nie może uniknąć korzystania z komputerów, tabletów i telefonów w życiu codziennym. A zawarta w nich opcja ochrony? Gdy jest, to bardzo dobrze, ale niestety nie wszystkie urządzenia ją posiadają, a jeśli mają, to bardzo często nie są włączane przez użytkowników. Zdarza się, że nawet nie wiemy o jej istnieniu. A głównym źródłem światła niebieskiego są właśnie ekrany urządzeń elektronicznych. Stosunkowo niedawno zaczęto interesować się tym zjawiskiem, dlatego też coraz popularniejsze stają się okulary z filtrem światła niebieskiego. Wiele osób zastanawia się, czy warto używać okularów z takim filtrem. Odpowiedź brzmi: - Oczywiście, że tak. Powinny być one stosowane szczególnie w przypadku częstego używania komputera. Klienci, którzy zdecydowali się na korzystanie z tego rodzaju okularów, zauważyli poprawę stanu oczu. Stały się one mniej zmęczone i zaczerwienione. Dużo klientów przy kolejnych zakupach pyta, czy też będzie filtr niebieski, a więc jest to najlepszy dowód na to, że ten filtr działa. W zerówkach także.

A dzieci? Tak, zawsze są dla nas najważniejsze. Gdy okazuje się, że mają wadę wzroku, my – rodzice, często wręcz pędzimy do specjalisty, by jak najszybciej zrobić okulary i zacząć korygować wadę. Często spotykasz się z rodzicami, których dzieci nie mają wady wzroku, a jednak decydują się na zakup dla nich okularów z filtrem blokady światła niebieskiego?

Jeśli nasze pociechy będą mieć długotrwałą ekspozycję na światło niebieskie, będzie się to wiązać z przyspieszeniem rozwoju chorób oczu w późniejszym wieku – zaćmą czy zwyrodnieniem plamki żółtej. Niebieskie światło zostało również powiązane z bezsennością, ponieważ w rzeczywistości działa na produkcję melatoniny - hormonu odpowiedzialnego za prawidłowy sen. Może właśnie dlatego tak ciężko w dzisiejszych czasach uśpić wieczorem dzieci :) Używanie soczewek z powłoką chroniącą przed niebieskim światłem chroni dziecko przed charakterystycznymi oznakami zmęczenia cyfrowego (rozmazany obraz, zmęczenie oczu, bóle głowy, suche oczy). Odpowiadając w kilku słowach na pytanie – tak, mamy coraz więcej świadomych tego zagrożenia rodziców, którzy decydują się na zakup okularów z filtrem.

Wróćmy do nieco starszych Klientów. Soczewka relaksacyjna – czym jest? I kiedy warto po nią sięgnąć?

Soczewki relaksacyjne to dobre rozwiązanie dla osób, które podczas pracy przy komputerze, czytaniu książki, dostrzegają problem z ostrością i kontrastem. W takim przypadku potrzebny jest odpoczynek dla oczu, aby zniwelować skutki zmęczonego wzroku. Okulary relaksacyjne to wsparcie dla układu wzrokowego. Najczęściej polecane są dla osób między 18 a 45 rokiem życia.  Jednak w sytuacji dalszego pogorszenie widzenia, konieczne mogą okazać się inne okulary, na przykład progresywne czy wieloogniskowe.

Tak… temat rzeka – progresy… To zdecydowanie najtrudniejszy do zrozumienia temat dla Klientów. Dlaczego między okularami progresywnymi może być tak duży rozstrzał cenowy?

Okulary progresywne najlepiej sprawdzają się u osób borykających się z prezbiopią. Jeśli mamy Pacjenta, który prowadzi aktywny tryb życia, korzysta często z komputera, kieruje samochodem, powinien wybrać soczewki progresywne zindywidualizowane. Zaletą takich soczewek jest dużo łatwiejsza adaptacja i większy komfort użytkowania w porównaniu z soczewkami progresywnymi uniwersalnymi. Niestety im bardziej soczewka zindywidualizowana tym droższa, dlatego bardzo ważne jest, aby przy zakupie uświadomić klienta, powiedzieć, co traci, jeśli wybierze podstawowe soczewki progresywne.

Badania, badania, badania – powtarzane jest jak mantra. A jednak okazuje się, że Polacy niezbyt często badają wzrok. Gdzie w tym temacie upatrujesz słaby punkt? Nie mamy czasu? Zapominamy? Nie mamy świadomości, jak jest to ważne?

To prawda, czas pędzi, a rok czy dwa szybko mijają. W tym czasie powinniśmy już przynajmniej raz odświeżyć sobie badanie. I tutaj zadanie dla optometrysty, który już w gabinecie, od razu powinien na recepcie wpisać datę badania kontrolnego.  Warto również wysyłać maile, czy też smsy z przypomnieniem/zaproszeniem na wizytę. Jednak najważniejsze jest to, aby każdy z nas miał świadomość tego, aby o swój wzrok dbać. Kto zadba o niego jak najlepiej, jeśli nie my sami? :)

 

Kliknij, umów badanie wzroku poprzez formularz dostępny na stronie. Wybierz salon, dogodny dla Ciebie dzień i godzinę. Zadbaj z nami o swój wzrok.